Nový Mercedes-Benz CLA Shooting Brake: prodej byl zahájen v lednu a první vozy byly dodány zákazníkům 28. března 2015

Již čtyřdveřové kupé Mercedes-Benz CLA je nezaměnitelné díky dechberoucím sportovním proporcím a výrazně dynamickému designérskému stylu se smyslně tvarovanými plochami.

1nmbcla1000

Nyní následuje Mercedes-Benz s modelem CLA Shooting Brake

– další designérská ikona s jedinečným vzhledem. Nižší celková výška a protažené linie ve stylu kupé, nízký pás bočních oken a vysoká spodní linie bočních oken patří mezi markantní designérské rysy nové siluety. To platí také pro nízkou střechu svažující se k zádi, která ponechává na zadních sedadlech výrazně více prostoru pro hlavu než ve čtyřdveřovém kupé. CLA Shooting Brake (délka/šířka/výška: 4630/1777/1435 mm) bude zpočátku k dispozici se dvěma vznětovými a třemi zážehovými motory, jakož i ve verzích s pohonem všech kol 4MATIC. Prodej byl zahájen v lednu 2015, první vozy budou dodány zákazníkům 28. března 2015.

Nový CLA Shooting Brake je nejmladším členem úspěšné rodiny kompaktních vozů Mercedes-Benz

Výběr z nyní již pěti modelů je enormní: S prostorným Sports Tourerem třídy B, mladě dynamickou třídou A, avantgardním kupé třídy CLA a kompaktním SUV třídy GLA pokrývá v tomto segmentu nejrozmanitější přání zákazníků. CLA Shooting Brake se stejně jako velký bratr CLS Shooting Brake obrací na aktivní zákazníky, kteří touží po automobilu s jedinečným designem mimo hlavní proud a s vysokou užitnou hodnotou.

Vůdčím motivem designérů byla smyslná čistota tvarů jako výraz moderního luxusu. „Nový CLA Shooting Brake ztělesňuje moderním způsobem smyslnou čistotu tvarů a dokonale spojuje emoce kupé s inteligencí vozu Shooting Brake.

Vnitřní prostor: až tak praktický může být krásný vůz

Elegantně klesající záď karosářské verze Shooting Brake zaručuje ve spojení s nabízenou variabilitou nejvyšší míru užitných vlastností pro volnočasové aktivity, bez kompromisů v oblasti designu. Prostor pro hlavu na zadních sedadlech je přitom výrazně větší než ve čtyřdveřovém modelu CLA. Výška stropu nad sedákem vzadu 94,7 cm je o více než 4 cm větší než u sesterského modelu. Také nastupování pro cestující vzadu je výrazně pohodlnější.

Velkorysá nabídka místa patří mezi silné stránky modelu Shooting Brake

Zavazadlový prostor nabízí objem 495 až 1354 litrů (do výšky horní hrany opěradel zadních sedadel, resp. až po strop při sklopených zadních sedadlech). Uvedením zadních sedadel do strmější polohy „Cargo“ se zavazadlový prostor zvětší na 595 litrů, přestože uvnitř zůstává místo pro pět osob. Šířka zavazadlového prostoru až 1328 mm je největší v segmentu. Promyšlený koncept je zdůrazněn ušlechtilými detaily, jako je kupříkladu magnetická aretace víka otvoru v opěradle zadních sedadel pro přepravu dlouhých předmětů. Komfort a variabilitu využití zavazadlového prostoru zvyšují na přání dodávané prvky výbavy, mezi něž patří elektricky ovládané zadní výklopné víko EASY-PACK, nebo paket pro zavazadlový prostor, který zahrnuje kromě polohy Cargo pro opěradla zadních sedadel také skládací box, 12V zásuvku a doplňkovou odkládací síť v boční stěně zavazadlového prostoru. Na přání jsou navíc k dispozici hliníkové lišty s protiskluzovými vložkami pro podlahu zavazadlového prostoru, které vytvářejí exkluzivní atmosféru.

Čtyřdveřový model CLA BlueEFFICIENCY Edition

– stanovil s hodnotou cx = 0,22 nový rekord součinitele aerodynamického odporu vzduchu, jak v rámci modelové palety Mercedesu, tak i mezi všemi sériově vyráběnými vozy. CLA Shooting Brake rovněž přesvědčuje, jako bratr mistra světa, svou vynikající aerodynamikou a s hodnotou cx = 0,26 zaujímá postavení na vrcholu svého segmentu. Také součin čelní plochy vozidla a součinitele aerodynamického odporu vzduchu představuje u modelu CLA Shooting Brake vynikající hodnotu 0,57 m2.

Široká paleta motorů modelu CLA Shooting Brake

– bude již v době zahájení prodeje zahrnovat dva vznětové a tři zážehové motory. Všechny motory nabízejí přesvědčivé agilní jízdní výkony, nízkou hladinu hluku, minimální emise. Zvlášť mimořádnou hospodárností se může pochlubit CLA 200 CDI s výkonem 100 kW (136 k), který dosahuje největší rychlosti 215 km/h a v kombinovaném režimu EU spotřebuje pouhých 3,9 l/100 km, čemuž odpovídají emise 101 g CO2/km.

Všechny verze jsou standardně vybaveny funkcí ECO Start-Stop a splňují emisní normu Euro 6. Rovněž pohon všech kol bude k dispozici již v době uvedení na trh, zpočátku ve verzích CLA 250 4MATIC a CLA 250 Sport 4MATIC (verze Sport má mimo jiné ještě dynamičtější design, sportovní nastavení motoru, pedálu plynu a převodovky a sportovnější zvuk motoru). V září 2015 budou následovat vznětové varianty CLA 200 CDI 4MATIC a CLA 220 CDI 4MATIC.

Design: čisté kontury a smyslné plochy

Mercedes-Benz před dvěma roky zhmotnil s modelem CLS Shooting Brake dosud nevídanou formu sportovního vozu s pěti sedadly a velkým výklopným víkem. Zakladatel této automobilové koncepce uvádí nyní na trh menšího bratra CLA Shooting Brake. I tento druhý Shooting Brake okouzlí stylovou sportovností, moderním luxusem a smyslnou čistotou tvarů.

Také CLA Shooting Brake je v mnoha detailních prvcích, jako jsou např. bezrámová boční okna, koncipován jako kupé, zároveň však nabízí variabilitu a užitné vlastnosti kombi. A díky dlouhé kapotě motoru, nízkému pásu oken, zakončenému zadními trojúhelníkovými okny, a směrem k zádi se svažující střeše má stejně přikrčenou postavu jako CLS Shooting Brake. Protože je však střecha protažena dál dozadu, nabízí zároveň více prostoru pro hlavy cestujících vzadu a pohodlnější nastupování než čtyřdveřové CLA Coupé.

Pro CLA je typický sportovní vzhled přídě. Markantními rysy, které přispívají k jeho charakteristické dynamice, jsou pro kupé této značky příznačná vyboulení na kapotě motoru a diamantová maska chladiče s centrální hvězdou Mercedesu. Kapota motoru je vizuálně delší, se strmě postavenou maskou chladiče a šípovitým tvarem přídě, což vytváří dojem přikrčenosti.

Siluetu modelu CLA Shooting Brake definuje nízký pás bočních oken, s vysokou spodní linií, doplňkovým trojúhelníkovým oknem a střešní sloupek D, který se směrem k zádi zužuje. Precizně vedené linie a prostorově tvarované boční stěny působí svalnatým dojmem, s živou hrou světla a stínu.

Ze zádě, u níž je zdůrazněna šířka, vyzařuje síla a charakter jí dodává střídání výrazných klenutých ploch a hran. Nezaměnitelný charakter propůjčuje modelu CLA Shooting Brake celá zadní partie s mírně klesající střechou, klenutým zadním oknem a šikmo skloněným výklopným víkem. Atletický dojem zejména při pohledu zezadu umocňuje tvarové řešení střešních sloupků D ve spojení s širokými svalnatými rameny nad zadními podběhy.

Elegantní šípovitý tvar zadních svítilen přechází harmonicky do bočních stěn, které svým horizontálním členěním zdůrazňují šířku vozidla. Jednodílné zadní svítilny prozrazují příbuznost modelu CLA Shooting Brake se čtyřdveřovým kupé CLA a s velkým modelem CLS Shooting Brake. Osvětlovací funkce jsou uspořádané šípovitě. Do sportovního střešního spoileru jsou integrovány veškeré antény.

Interiér: velmi kvalitní materiály a „integrální“ sedadla

Interiér navazuje na progresivní, sportovní design exteriéru. Dojmu mimořádně vysoké kvality je dosaženo designérským stylem smyslné čistoty tvarů, jakož i výběrem a možnostmi kombinací ušlechtilých materiálů. Speciální pakety výbav zahrnují mj. kontrastní prošívání.

Panel sdružených přístrojů je tvořen dvěma velkými kruhovými přístroji, do jejichž stupnic je vložen vždy ještě jeden kruhový přístroj. Ručičky směřují v klidové poloze svisle dolů. Stříbrné ručičky mají červené ozdobné prvky, stupnice mají stříbro-šedě strukturovaný povrch. Dalším výjimečným prvkem je nová generace tříramenných volantů v různých variantách včetně multifunkčního supersportovního volantu s dole zploštělým věncem a červeným nebo černým ozdobným stehováním. Do přístrojové desky je integrováno pět kruhových výdechů ventilační soustavy. Jejich vnější prstence jsou v základní variantě galvanizovány v odstínu stříbrného chromu. CLA Shooting Brake je vybaven nejnovější generací telematických systémů. Volně stojící displej má standardně úhlopříčku 7“, ozdobný panel s leskle černým klavírním lakem, rámeček v odstínu stříbrná Shadow a celý povrch krytý sklem. Na přání se dodává ještě větší 8“ displej v kombinaci se systémem COMAND Online nebo pro Audio 20.

Sportovní charakter modelu CLA Shooting Brake umocňují „integrální“ sedadla vpředu i vzadu ve výbavových liniích AMG Line a Urban. Zadní lavice nabízí dvě výrazně tvarovaná krajní sedadla, mezi nimiž je uprostřed místo pro příležitostné cestování v plném obsazení pěti osobami. V závislosti na výbavě se dodává čalounění s barevným kontrastním ozdobným prošíváním. Dekorační osvětlení interiéru zahrnuje celkem 13 zdrojů světla, mimo jiné i osvětlení otvoru mezi opěrkou hlavy a opěradlem. Dekorační osvětlení nabízí na přání dvanáct barev světla, které lze libovolně měnit podle nálady.

Výbava: OrangeArt Edition, AMG Line a Urban

Limitovaná speciální edice OrangeArt Edition, nabízená při uvedení na trh, kombinuje oranžové ozdobné prvky s vybranou výbavou, jako je například AMG Line a paket Night, která zdůrazňuje sportovní linie. Sportovně markantní vzhled dodávají vozu černá 18“ kola AMG z lehké slitiny v mnohopaprskovém designu s oranžově lakovaným okrajem ráfku a oranžové ozdobné prvky na předním a zadním nárazníku. Bi-xenonové světlomety jsou odlišeny oranžovými prstenci.

Exkluzivní dynamikou se vyznačuje také interiér s paketem Exklusiv, obsahující sportovní sedadla, čalouněná kombinací kůže/mikrovlákno DINAMICA v barvách černá/oranžová s oranžovým kontrastním prošíváním a černé bezpečnostní pásy s oranžovými pruhy. Řidiče jistě potěší také kůží obšitý tříramenný multifunkční sportovní volant, přístrojová deska obšitá umělou kůží ARTICO, ozdobné obložení z tmavého hliníku s broušeným povrchem a voštinovou strukturou, stejně jako ušlechtilé detaily, v podobě opakujícího se oranžového kontrastního stehování.

Pro model CLA Shooting Brake jsou dále na výběr

– výbavové linie Urban a AMG Line s mnoha specifickými detaily vnější a vnitřní výbavy. Výbavová linie AMG Line zvyšuje sportovnost a exkluzivitu modelu CLA Shooting Brake. Zahrnuje mimo jiné dynamičtější exteriér se stylistickým paketem AMG, tj. 18“ kola AMG z lehké slitiny v designu s 5 dvojitými paprsky a dvojitou výfukovou soustavu s chromovanými koncovkami. Sportovní atmosféra vládne také v interiéru, v němž se nacházejí mimo jiné sportovní sedadla, čalouněná kombinací umělá kůže ARTICO/mikrovlákno DINAMICA, dále multifunkční sportovní volant s dole zploštělým věncem a kůží obšitá řadicí páka. Sportovní podvozek s nižší světlou výškou optimalizuje ovladatelnost a poskytuje ještě větší radost z jízdy.

Výbavová linie Urban rovněž zdůrazňuje dynamiku vozidla vybranými prvky vnější a vnitřní výbavy a umožňuje další individualizaci vozu. Dynamiku exteriéru dodávají mj. diamantová maska chladiče s leskle černými ozdobnými prvky, 18“ kola z lehké slitiny v designu s 5 dvojitými paprsky a dvojitá výfuková soustava s chromovanými koncovkami. Ke sportovnímu charakteru v interiéru přispívají sportovní sedadla s kontrastním ozdobným prošíváním, multifunkční volant obšitý kůží, která je v oblastech pro uchopení perforovaná, a ozdobné obložení s motivem vln.

Na přání dodávané panoramatické posuvné střešní okno vytváří svou velkou prosklenou plochou mimořádně světlé a příjemné prostředí v interiéru. Střešní okno je tvořeno elektricky posuvným skleněným panelem, který umožňuje individuální větrání interiéru, a síťovou clonou, jež potlačuje při otevřeném střešním okně průvan a aerodynamický hluk.

Bezpečnost: autonomní brzdění při rozpoznaném riziku kolize

Výzkumníci nehod společnosti Mercedes-Benz předpovídají, že systémem COLLISION PREVENTION ASSIST PLUS lze snížit počet těžkých nárazů do překážek vpředu až o 30 procent v porovnání s vozidly bez příslušného ochranného systému. Odborníci na bezpečnost pro svou prognózu vyhodnotili data Spolkového statistického úřadu o účinnosti dosud ve třídě B standardně dodávaného systému COLLISION PREVENTION ASSIST a uskutečnili digitální simulace na základě údajů o nehodách.

CLA Shooting Brake je standardně vybaven systémem COLLISION PREVENTION ASSIST PLUS. Tento asistenční systém rozšiřuje funkce systému COLLISION PREVENTION ASSIST o autonomní brzdění, které snižuje riziko nárazu do překážky vpředu. Pokud řidič při rozpoznaném nebezpečí kolize navzdory výstražné kontrolce v panelu sdružených přístrojů a přerušovanému zvukovému signálu nereaguje, aktivuje systém automaticky brzdy. Již tím se rychlost výrazně sníží. V závislosti na relativní rychlosti může být tento zásah postačující k tomu, aby se zabránilo kolizi s pomaleji jedoucím, zastavujícím nebo stojícím vozidlem, případně se výrazně snížila intenzita nárazu.

Standardně je dodáván také systém sledování pozornosti řidiče ATTENTION ASSIST, který vizualizuje pětistupňovým sloupcovým diagramem aktuální stav pozornosti řidiče a pracuje v širším rozsahu rychlostí (60 – 200 km/h).

„Mercedes connect me“: řízení údržby a podpora v případě nehody nebo poruchy

„Mercedes connect me“ propojuje CLA Shooting Brake s okolím. Standardně dodávaný komunikační modul umožňuje využívat základní služby Mercedes connect me. Mezi dostupné služby patří například řízení údržby a podpora v případě nehody nebo poruchy. Systém nouzového volání Mercedes-Benz po nehodě automaticky spojí cestující s centrálou nouzového volání Mercedes-Benz a odešle data o poloze a stavu vozidla do centrály záchranné služby, která pak může přímo vyslat záchranné vozidlo. Systém funguje automaticky, může být ovšem aktivován také manuálně.

Na přání dodávaná funkce Remote Online umožňuje zákazníkům spojit se kdykoli a odkudkoli se svým vozidlem prostřednictvím webového portálu „connect.mercedes.me“. Na chytrém telefonu lze třeba zjistit, kolik paliva mají v nádrži.

Úspěšný příběh: rodina kompaktních vozů Mercedes-Benz se rozrůstá

Nový model CLA Shooting Brake je pátým členem mimořádně úspěšné rodiny kompaktních vozů Mercedes-Benz. Během prvních deseti měsíců roku 2014 bylo prodáno více než 375 000 vozidel třídy A, B, CLA a GLA, což je nový rekord pro kompaktní vozy s hvězdou. Více než pětina kompaktních vozů Mercedes-Benz nalézá své majitele v Německu, dalšími největšími trhy jsou Velká Británie a Itálie. Navíc nové kompaktní modely citelně snížily průměrný věk zákazníků značky Mercedes-Benz.

Na celém světě se nachází v rukách zákazníků již 900 000 vozidel nové generace kompaktních vozů, z toho 100 000 vozů CLA. V globálním měřítku se pro CLA rozhoduje více než 50 procent motoristů, kteří dříve jezdili v automobilech jiných značek. Model CLA Shooting Brake je vyráběn v maďarském závodě Kecskémet.

 

Specializovaný servis a prodej vozů Mercedes Benz a AMG.

Servis, lakovna, klempírna, řešení pojistných událostí, financování Mercedes Benz a AMG.

 

Kontakt:
CAR MOTORS MB
Praha 3, Koněvova 143
+420 737 209 090
prodej@carmotorsmb.cz

Autorizovaný dealer a opravce VOLVO

Člen koncernu TUkas

 

Kontakt:
AUTO-STAIGER CZ A.S.
Praha 10, Černokostelecká 621/122
+420 271 009 111
servis.volvo@auto-staiger.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Mercedes-Benz Třídy E Autem roku 2024 v České republice

Mercedes-Benz Třídy E Autem roku 2024 v...

Autem roku 2024 v České republice je nová třída E. Rozhodla o tom odborná porota složená z 20 předních českých motoristických novinářů, kteří vítězný automobil vybírali ve dvoukolové...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Země. Voda. Vzduch. Hvězda Mercedesu akceleruje tři základní elementy

Země. Voda. Vzduch. Hvězda Mercedesu...

Před více než stoletím symbolizovaly tři cípy hvězdy Mercedesu vizi mobility na zemi, moři a ve vzduchu, kterou měl Gottlieb Daimler. V nové kampani značky Mercedes‑Benz ztělesňují také...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Technika z Olympu: Mercedes-AMG EQE 43 4MATIC

Technika z Olympu: Mercedes-AMG EQE 43 4MATIC

Mercedes-AMG dál kráčí vstříc budoucnosti automobilismu. Že je někde jinde, než konkurence, dokládá manažerským sedanem EQE, které je po luxusní vlajkové lodi EQS druhým modelem...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Mercedes-Benz připravuje vlastní síť pro vysokovýkonné nabíjení

Mercedes-Benz připravuje vlastní síť...

Mercedes se pouští do energetiky a má dalekosáhlé cíle. Plánuje spuštění globální sítě pro vysokovýkonné nabíjení v Severní Americe, Evropě, Číně a na dalších významných trzích....

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nejvýkonnější Třída S všech dob, tentokrát i s technologií z Formule 1

Nejvýkonnější Třída S všech dob,...

Jak se z klasicky luxusní třídy S stane překofeinovaný rarach, na to se zeptejte v Affalterbachu. Fachmani značky AMG už 50 let dokazují, jak lze proměnit luxusní sedan ve velmi sportovní vůz....