Mercedes-Benz Sprinter, světová jednička v segmentu lehkých užitkových vozů, oslavil své 20leté jubileum

Sprinter přesvědčuje své zákazníky od roku 1995 a jako „globální lehké užitkové vozidlo“ jezdí již ve více než 130 zemích.

Od zahájení výroby bylo zákazníkům předáno více než 2,9 milionu vozidel Sprinter.

Divize Mercedes-Benz Vans prodala v roce 2014 na celém světě více než 186 000 vozidel Sprinter – o dvanáct procent víc než v uplynulém roce, což představovalo nový rekord. Sprinter v těchto úspěších pokračuje i v letošním roce. Během prvních šesti měsíců roku 2015 dodala divize lehkých užitkových vozů společnosti Daimler zákazníkům na celém světě 89 500 vozidel Sprinter, což bylo o čtyři procenta více než v předchozím roce. Zejména trvale vysoká poptávka zákazníků v Evropě a USA zajišťuje v dosavadním průběhu roku velmi dobré vytížení německých výrobních závodů v Düsseldorfu a Ludwigsfelde. V důsledku toho byly v těchto závodech zavedeny speciální směny a pracovalo se i o sobotách.

Receptem na úspěch je spolehlivá kvalita a důsledná orientace na zákazníka

Divize Mercedes-Benz Vans uvedla v roce 1995 první generaci modelu Sprinter ve správný čas, a vyšla tak vstříc potřebám zákazníků. Jak při vývoji, tak i ve výrobě byly stanoveny a dodržovány vysoké standardy kvality. Revoluční byl od začátku osobitý a originální design, umocněný více než tisícovkou základních variant, použitím hospodárných motorů, aplikací příkladné bezpečnostní výbavy a ergonomicky perfektní přístrojovou deskou. Tento nový koncept, ve spojení s vynikající kvalitou produktu a následně spokojenými zákazníky, se postaral o úspěšný start moderního lehkého užitkového vozu s hvězdou. V kombinaci s vysokým stupněm známosti dal tak Sprinter své jméno celému segmentu těchto vozidel a dodnes je synonymem lehkých užitkových vozů s celkovou hmotností do pěti tun.

Dalším oživením odbytu nové generace lehkých užitkových vozů byla expanze odvětví kurýrních, expresních a balíkových služeb

Ty se začaly dynamicky rozvíjet začátkem devadesátých let. S vozidly Sprinter bylo totiž možné ujet bez problémů každý rok vysoké počty kilometrů. Kromě spolehlivé kvality a nákladového prostoru se vývoj Sprinteru zaměřil také na další důležitý aspekt: kondiční bezpečnost řidiče. Rozhraní mezi vozidlem a řidičem v modelu Sprinter se vyznačovalo dokonalou funkčností a vlastnostmi, které byly do té doby vyhrazeny pouze osobním vozům. Pracoviště bylo důsledně přizpůsobeno potřebám řidiče a zcela novým způsobem spojovalo komfort s funkčností.

Plné vytížení výrobního závodu Düsseldorf

Závod Düsseldorf má zásadní podíl na úspěchu modelu Sprinter. Více než 65 procent všech vozidel Sprinter je vyráběno v Porýní. Vzhledem k vysoké poptávce zákazníků pracuje v tomto závodě 6500 zaměstnanců a v současné době dokonce v mimořádných směnách a o sobotách, přičemž každý den je vyrobeno více než 725 těchto lehkých užitkových vozů.

Mercedes-Benz Sprinter je vyráběn v Düsseldorfu od roku 1995. Krátce po jeho uvedení na trh překročila roční výroba v roce 1996 poprvé hranici 100 000 lehkých užitkových vozů a od té doby překonává jeden rekord za druhým. Průběžně modernizovaný závod Düsseldorf vyráběl od roku 2006 druhou generaci modelové řady Sprinter. A od roku 2013 sjíždí z montážních linek nejnovější Sprinter. Jako hospodárný, bezpečný, funkční a komfortní lehký užitkový vůz pokračuje v řadě výrobních rekordů. Od začátku výroby modelové řady Sprinter v Düsseldorfu před 20 lety vyjelo z bran düsseldorfského závodu celkem 2,4 milionu vozidel Sprinter.

Podvozky jsou od roku 2006 dodávány také závodem Ludwigsfelde

U příležitosti generační obměny modelové řady Sprinter v roce 2006 byla vzhledem k výrazně vyšším výrobním počtům rozšířena výroba do dalšího závodu v Německu. Podvozky a valníky jsou do té doby vyráběny v závodě Mercedes-Benz Ludwigsfelde jižně od Berlína. Závod Ludwigsfelde je s 2000 zaměstnanci jedním z největších průmyslových zaměstnavatelů v regionu Brandenburg. V roce 2014 vzrostla výroba o 13 procent na více než 48 200 vozidel. A tento pozitivní trend pokračuje i v roce 2015, vytížení závodu je i nadále na velmi vysoké hodnotě. Každý den je vyrobeno více než 200 lehkých užitkových vozů.

Výroba vozidel Sprinter v Buenos Aires

Již v roce 1996 byla zahájena výroba vozidel Sprinter v Jižní Americe. Od té doby jsou vyráběny v argentinském hlavním městě Buenos Aires. Od roku 2007 sjížděla z tamní montážní linky vozidla Sprinter první generace i nový model. Od roku 2012 se závod, který nese jméno legendárního závodního jezdce „Centro Industrial Juan Manuel Fangio“, soustředí na aktuální generaci. Každý rok vyrobí 1600 zaměstnanců v argentinském závodě přibližně 15 000 vozidel Sprinter pro zákazníky v Jižní Americe. Celkem bylo od zahájení produkce v roce 1996 vyrobeno v Buenos Aires již téměř čtvrt milionu vozidel Sprinter.

Další místa výroby vozidel Sprinter se nacházejí v Číně a Rusku

Od roku 2011 dodává vozidla Sprinter také závod Fu-čou v Číně. Společnost Fujian Benz Automotive Ltd vyrábí s 1600 zaměstnanci tři různé modely Sprinter s různými délkami karoserie a variantami uspořádání sedadel pro čínský trh. Zákazníci, kteří hledají vozidlo pro spolehlivou a bezpečnou přepravu osob, mají na výběr verze se 14, 17 nebo 20 sedadly.

V roce 2013 prožil Sprinter první generace renesanci v Rusku. Od té doby je vyráběn pod názvem „Sprinter Classic“ v městě Nižnij Novgorod, 100 km východně od Moskvy. Vozidla Mercedes-Benz Sprinter Classic vyrábí v licenci partnerská společnost GAZ. Jen v roce 2014 byl prodán rekordní počet 6700 vozidel. Sprinter Classic je tak nejoblíbenějším lehkým užitkovým vozem z portfolia Mercedes-Benz v Rusku. Mercedes-Benz Vans je díky tomu jedničkou mezi zahraničními značkami lehkých užitkových vozů na ruském trhu.

Montážní závod pro model Sprinter v Charlestonu

Sprinteru se skvěle daří také v Severní Americe. Sprinter jako první uvedl koncept evropského lehkého užitkového vozu na trhy v USA a Kanadě. Také severoameričtí zákazníci začali rychle oceňovat přednosti tohoto lehkého užitkového vozidla: vysokou užitečnou hmotnost, nízkou spotřebu paliva a jízdní dynamiku, připomínající osobní vozy. Sprinter tak svou koncepcí stanovil pro své konkurenty nová měřítka. Od roku 2001 montovala vozidla Sprinter severoamerická koncernová značka Freightliner a prodávala je jak pod svým vlastním jménem, tak s logem značky Dodge. Od roku 2010 jsou tato vozidla prodávána i v USA jako Mercedes-Benz Sprinter, přičemž slaví velké úspěchy. V roce 2014 bylo s 25 800 vozy dosaženo nového prodejního rekordu. USA jsou dnes po Německu druhým největším trhem modelu Sprinter.

Globální výrobní strategie pro příští generaci modelové řady Sprinter

Divize Mercedes-Benz Vans vypracovala koncem roku 2014 dlouhodobou strategii výroby nástupce modelové řady Sprinter. Volker Mornhinweg k tomu říká: „Vrcholné vozidlo, jako je Sprinter, je možné vyrábět pouze s vrcholným týmem. A právě takový tým máme: V Düsseldorfu, stejně jako ve městech Ludwigsfelde, González Catán, Fu-čou, Charleston a Nižnij Novgorod. U příští generace Sprinteru sázíme na Německo – závod Düsseldorf bude totiž kompetenčním centrem.“

Mercedes-Benz Vans investuje za tím účelem 450 milionů eur do modernizace obou německých závodů

Tyto prostředky posílí naši dlouhodobou konkurenceschopnost a připraví německé závody na globální konkurenci v tomto segmentu. Jen v závodě Düsseldorf vydá Mercedes-Benz Vans 300 milionů eur na modernizaci karosárny, lakovny a montážní linky. Kromě toho bude hrát Düsseldorf jako kompetenční centrum pro celosvětovou výrobu vozidel Sprinter ještě důležitější roli v globální výrobní síti divize Mercedes-Benz Vans. Zároveň směřují rozsáhlé investice ve výši 150 milionů eur také do závodu Ludwigsfelde, které zajistí jeho dlouhodobou konkurenceschopnost.

Kromě toho bude Mercedes-Benz vyrábět příští generaci úspěšného modelu pro severoamerický trh přímo v USA

Začátkem března 2015 rozhodla divize Mercedes-Benz Vans o tom, že v Charlestonu v americkém státě Jižní Karolína vybuduje nový výrobní závod. Díky tomuto americkému závodu bude pro divizi Mercedes-Benz Vans výrazně ekonomičtější zásobování stále rostoucího severoamerického trhu. Zároveň bude možné mnohem rychleji uspokojovat rostoucí poptávku severoamerických zákazníků po vozidlech „Made in USA“. V následujících letech bude investováno do výstavby nového závodu na výrobu lehkých užitkových vozů přibližně půl miliardy USD. Na celkové ploše více než 800 000 m² vznikne zcela nová karosárna, lakovna a montážní hala. Zahájení stavby nového výrobního závodu je plánováno na rok 2016. Rozhodující pro výstavbu závodu, vyrábějícího model Sprinter v USA, je vysoký očekávaný růst severoamerického trhu v segmentu velkých dodávkových vozidel v následujících letech. Vysoká americká dovozní cla zároveň vedou k tomu, že v Německu pro americký trh vyráběná vozidla Sprinter musejí být v současnosti nákladně rozložena a v USA opět smontována.

Komfortní, hospodárný, efektivní: aktuální Mercedes-Benz Sprinter

Aktuální model stanovuje měřítka ve svém segmentu příkladnou bezpečností, nízkými hodnotami spotřeby paliva a motory, které splňují s předstihem budoucí emisní normu Euro VI. S vynikajícími hodnotami spotřeby paliva již od 6,1 l/100 km je nejlepším vozidlem ve své třídě také z hlediska hospodárnosti. Aktuální Sprinter se vyznačuje výrazným vzhledem, vysokým jízdním komfortem a přehledně uspořádanou přístrojovou deskou.

Sprinter nabízí zákazníkům rozsáhlou bezpečnostní výbavu, která zahrnuje standardní asistent pro jízdu v bočním větru a na přání dodávané bezpečnostní systémy, jako jsou asistent pro jízdu v jízdním pruhu, sledování slepého úhlu, ovládání dálkových světlometů a upozorňování na krátký odstup od vpředu jedoucího vozidla.

Nejmodernější vznětové a zážehové motory, mechanické a samočinné převodovky, velký počet variant karoserií, rozměrů, hmotnostních tříd a stálých převodů – to všechno se násobí do více než 1000 základních variant. Z toho plyne, že trumfem modelu Mercedes-Benz Sprinter je jeho obrovská mnohostrannost.

 

Specializovaný servis a prodej vozů Mercedes Benz a AMG.

Servis, lakovna, klempírna, řešení pojistných událostí, financování Mercedes Benz a AMG.

 

Kontakt:
CAR MOTORS MB
Praha 3, Koněvova 143
+420 737 209 090
prodej@carmotorsmb.cz

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
Autocentrum Jan Šmucler
Dvořákova 304, 346 01 - Horšovský Týn
379 412 279
plzen@smucler.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - LEGENDY 2019 Víkend v barvách značky Mercedes-Benz

LEGENDY 2019 Víkend v barvách značky...

Automobilová slavnost opět v celém areálu Výstaviště Praha v Holešovicích Termín konání: 17. – 19. května 2019 Poutavá expozice nejvýznamnějšího a tradičního partnera značky...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Ultramid® od společnosti BASF představuje inovaci pro palivové články

Ultramid® od společnosti BASF...

Technický plast Ultramid® se úspěšně používá při výrobě palivových článků Toto řešení je standardem v novém vozidle Mercedes GLC F-CELL Ultramid® obstojí i v požadavcích na čistotu...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Cena čtyřletých ojetin začíná stagnovat. Nová auta však stále zdražují

Cena čtyřletých ojetin začíná...

Ceny ojetých vozidel rostly v posledním roce rychleji než ceny nových. Zatímco nové vozy zdražily o 3,57 %, cena čtyřletých ojetin se v posledních čtyřech kvartálech zvýšila o 9,14 %. V...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Das WeltAuto dosáhlo od ledna do září více než 8% růstu prodeje

Das WeltAuto dosáhlo od ledna do září...

V síti Das WeltAuto se v prvních devíti měsících letošního roku prodalo 15 464 ojetých vozů V porovnání se stejným obdobím loňského roku vzrostl prodej o 8,2 % Největší zájem je o velmi...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Stará auta do šrotu? Lidé do nich naopak začínají více investovat

Stará auta do šrotu? Lidé do nich...

Akcie, virtuální měny, dluhopisy nebo třeba zlato. To všechno jsou produkty, které investoři hojně využívají. Posledních několik let se jako jedna z nejlepších možností, kam uložit...