Inovativní technologie: Použití 3D tisku v novém Peugeotu 308

Peugeot dodává díky inovativní technologii 3D tisku a zcela novému pružnému polymeru nový rozměr příslušenství automobilů. V butiku Peugeot Lifestyle jsou k dispozici doplňky jako držáky na brýle, na nápoje a na telefon nebo karty. Tyto prvky doplňkové výbavy byly vytvořeny speciálně pro nový Peugeot 308. Je to poprvé, kdy byla technologie 3D tisku použita na příslušenství pro automobily. Jedná se o inovaci, která je velkým příslibem pro celý automobilový průmysl.

Předměty vytvořené pomocí 3D tisku jsou výsledkem společného úsilí týmů Peugeot pro design, produkt a výzkum a vývoj ve spolupráci se společnostmi HP Inc, Mäder a ERPRO. Při 3D tisku byly použity nové technologie HP Multi Jet Fusion (MJF). Cílem je nabídnout inovativní produkty, které jsou příjemné na dotek, lehké, odolné, uživatelsky přívětivé a umocňují pohodu v interiéru, kterou nabízí model 308 a jeho nový Peugeot i-Cockpit.

Využití průmyslových inovací

Cílem designérů na začátku projektu bylo inovativně zviditelnit a zatraktivnit doplňky pomocí moderních materiálů. Nabídka doplňků byla definována na základě podrobné analýzy způsobu, jakým zákazníci využívají úložné přihrádky ve voze. Vzhledem k tomu, že tradiční materiály nesplňovaly zadání, spolupracoval tým designerského studia, který se věnuje barvám a materiálům, se svými partnery na vývoji materiálu inovativního vzhledu. 3D tisk byl jasným řešením.

Flexibilní a ekologická technologie budoucnosti

3D tisk je jedním ze základních pilířů čtvrté průmyslové revoluce. Díky této nové technologii je možné zvýšit flexibilitu a přizpůsobit se potřebám stále náročnějšího a nepředvídatelnějšího trhu. Umožňuje výrobu nejrůznějších druhů předmětů na míru bez nutnosti použití drahých forem a výrobních nástrojů.

3D tisk je také cenným spojencem v oblasti ochrany životního prostředí, což je velmi důležitý prvek při hledání udržitelných výrobních postupů, které šetří zdroje a snižují množství odpadu. Používání 3D tisku je stále rozšířenější a způsobuje revoluci ve výrobním systému mnoha průmyslových odvětví. Technologie 3D tisku se stává alternativou k výrobním technikám, jako je vstřikování plastů.

Nabídka 3D doplňků k modelu nový Peugeot 308 je k dispozici ve dvou barvách: černé a mátově zelené.

Výhody 3D tisku:

 • Svobodná volba konstrukčního řešení: méně výrobních omezení a nekonečné možnosti složitosti dílů (díky absenci vstřikování plastů). 3D tisk otevírá designérům nový tvůrčí prostor.
 • Optimalizace struktur: snížení hmotnosti, větší odolnost, menší počet spojů, flexibilita díky použití materiálu se strukturou síťoviny.
 • Pružná výroba: nekonečné možnosti přizpůsobení, sériová výroba s kratšími dodacími lhůtami a eliminace skladování díky výrobě na zakázku.

Tato technologie se navíc neustále vyvíjí, a to jak z hlediska používaných materiálů, tak i výrobních postupů. A především se stále snižují výrobní náklady.

Inovativní materiál

Během několika měsíců týmy společně vyvinuly nový polymer, který má tyto vlastnosti:

 • Pružnost: pružný, poddajný a odolný polymer;
 • Rychlost: výrobní proces je velmi krátký a přizpůsobí se na míru;
 • Kvalita provedení: vysoká přesnost detailů díky velmi jemným molekulám.

Použitým pružným materiálem je termoplastický polyuretan Ultrasint (TPU), který je výsledkem spolupráce společností HP a BASF. Tento materiál vytváří odolné, pevné a pružné díly. Je ideálním materiálem pro předměty, které jsou určeny k absorpci nárazů a vyžadují vysokou pružnost, a pro struktury podobné síťovině. Tento materiál umožňuje vyrábět díly s vysokou kvalitou povrchu a precizním provedením detailů.

Použití TPU na doplňcích v interiéru automobilu představuje inovativní přístup, který si nechala skupina Stellantis patentovat.

Tajemství revoluční výroby

Značka Peugeot použila technologii 3D tisku HP Multi Jet Fusion (MJF). HP Multi Jet Fusion je zcela novou metodou aditivní výroby po vrstvách na práškovém loži. Peugeot byl jedním z prvních, kdo tuto technologii použil při vývoji řady 3D doplňků.

Jak funguje aditivní výroba?

Proces začíná přenosem digitálního souboru CAD (počítačem podporované projektování) do 3D tiskárny, v tomto případě do 3D tiskárny HP Multi Jet Fusion. Proces funguje tak, že se pojivo nanáší na prášek, přičemž se kombinuje:

 • pojivo, které prášek spojí;
 • speciální činidlo pro povrchovou úpravu, známé jako detailing, které „vyhladí“ povrch.

Fáze tisku:

 • Tiskárna HP Multi Jet Fusion používá tiskovou hlavu k selektivnímu nanášení tavicích činidel a látek pro povrchovou úpravu na vrstvu polymerního prášku, který je poté roztaven topnými prvky a vytvoří pevnou vrstvu.
 • Po vytvoření každé vrstvy (o tloušťce 80 µm) se na předchozí vrstvu přidá další prášek a proces se opakuje, dokud není díl kompletní.

Fáze následného zpracování:

 • Po dokončení výroby se celé práškové lože se zapouzdřenými díly odešle do procesní stanice, kde se většina zbývajícího prášku odstraní vakuovým sběrným vysavačem;
 • Díly jsou poté opískovány, aby se odstranily zbytky prášku. Ve finální fázi jsou pak pro zlepšení estetického vzhledu díly lakovány.

Budoucnost 3D tisku

3D tisk je v automobilovém průmyslu stále v rané fázi. V budoucnu se ale má sériově využívat nejen při výrobě doplňků, ale také u dalších technických dílů budoucích modelů Peugeot. Tato technologie nabízí nekonečné možnosti.

 

KLÍČOVÉ CENTRUM

VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER

 

Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů

Kontakt:
KLÍČOVÉ CENTRUM H&B Group
Plzeň, Žatecká 138/8, PSČ 301 00
377 225 903
info@hbgroup.cz

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

Kontakt:
ARAVER CZ s.r.o.
Na Zerzavici 1946, 686 01 - Uherské Hradiště
572 433 315
dostalek.jiri@araver.cz

Související články

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Stellantis bude z Finska odebírat nízkouhlíkový síran nikelnatý pro baterie

Stellantis bude z Finska odebírat...

Skupina Stellantis, přední výrobce značek jako Abarth, Alfa Romeo, Chrysler, Citroën, DS Automobiles, Fiat, Jeep, Opel nebo Peugeot, uzavřela partnerství s finskou společností Terraflame k...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - PEUGEOT 408: Dynamicky půvabný, nečekaně inovativní, milionově hybridní…

PEUGEOT 408: Dynamicky půvabný,...

Celá desetiletí zaběhlých fádních křivek automobilismu začínají osvěžovat dynamické a neokoukané fastbacky. Pár jich už je: Ford Mustang Mach-E, Citroën C5 X, Subaru Solterra, Hyundai...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - První továrna na světě sériově vyrábějící užitkové vozy poháněné vodíkem, elektřinou i fosilními palivy

První továrna na světě sériově...

Skupina Stellantis cílí na to, stát se prvním producentem sériově vyráběných užitkových vozidel na vodíkový pohon. Proto se v továrně ve francouzském Hordainu rozjede velkosériová výroba...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - 100% elektrická řada LCV má značce Peugeot zajistit vedoucí pozici na trhu

100% elektrická řada LCV má značce...

Elektrická revoluce zacílená na firemní zákazníky je v plném proudu. Značka Peugeot nyní nabízí řadu 100% elektrických užitkových vozů. Menší i větší elektrické dodávky Peugeot si...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Novak Djoković hlavním protagonistou nové reklamní kampaně 508 Peugeot Sport Engineered

Novak Djoković hlavním protagonistou...

Novak Djoković hlavním protagonistou nové reklamní kampaně 508 Peugeot Sport Engineered Tenisový šampion Novak Djoković – světová jednička v žebříčku ATP, vítěz French Open 2016 a...