OMV a Gazprom prohlubují spolupráci v plynárenství

Společné skladovací projekty přispějí k zabezpečení evropských dodávek

Při příležitosti středeční oficiální návštěvy Vladimira Putina v Rakousku podepsali Wolfgang Ruttenstorfer, šéf OMV, a Alexej Miller, předseda představenstva Gazpromu, Memorandum o porozumění, v němž se zavázali k další spolupráci v plynárenství.

Obě společnosti potvrdily záměr bližší spolupráce v rámci Central European Gas Hub v rakouském Baumgartenu a ve skladování plynu. Podpisem Memoranda obě společnosti usilují o posílení zabezpečení dodávek plynu do Evropy.

Gazprom na základě Memoranda vstoupí do Central European Gas Hub, dceřiné společnosti OMV Gas International. Předávací stanice v Baumgartenu, která je její součástí, již nyní patří ke třem nejvýznamnějším v Evropě. V roce 2006 přes ní prošlo 7,7 miliard kubických metrů plynu, v roce 2007 je to 1,3 miliardy kubických metrů měsíčně. A tento objem by se měl do budoucna dále zvyšovat.

„Naším záměrem je společně rozvíjet tuto stanici, abychom maximálně zvýšili její význam v rámci kontinentální Evropy. Společná dohoda znovu ukazuje, že strategie Gazpromu koresponduje s dynamickým rozvojem energetického sektoru Evropské unie,“ sdělil Alexej Miller.

Memorandum o porozumění také obsahuje dohodu o společných skladovacích projektech, které posílí pozici Central European Gas Hub. OMV a Gazprom budou spolupracovat na vybudování skladů nedaleko stanice v Baumgartenu. Společnosti také budou zvažovat další možnosti podobných společných projektů v sousedních zemích.

„Tyto integrované projekty představují další milník v naší spolupráci a podstatně přispějí k posílení zabezpečení dodávek zemního plynu do Evropy,” prohlásil Wolfgang Ruttenstorfer, šéf OMV.

Další detaily zůstanou podle dohody důvěrné.

Doplňjící informace:

Central European Gas Hub:

Central European Gas Hub (CEGH), dceřiná společnost OMV Gas International, poskytuje mezinárodní platformu pro obchodování s plynem. V roce 2006 se prostřednictvím CEGH prodalo 7,7 miliard kubických metrů, což je více než trojnásobek roku předchozího. Tím se zařadila mezi tři největší plynárenské centrály v Evropě. Tato pozice byla ještě více upevněna v prvních měsících roku 2007, kdy měsíčně přes CEGH prošlo 1,3 miliard kubických metrů.

OMV Gas International:

OMV Gas International je klíčovou dceřinou společností OMV v plynárenství. S aktivitami v oblastech obchodu s plynem (např. dceřiná společnost EconGas) a logistiky a skladování (OMV Gas, Central European Gas Hub, Nabucco Gas Pipeline International, Adria LNG) patří mezi největší plynárenské společnosti ve střední Evropě. V roce 2006 OMV Gas International prodala 9,1 miliard krychlových metrů plynu a transportní kapacity o objemu 47 miliard krychlových metrů za rok.

Gazprom

Gazprom je největší společností na světě působící v plynárenství a ropném průmyslu. Skupina vlastní nejbohatší zdroje zemního plynu. Z celkových světových zásob jde o 17% podíl, v rámci Ruska disponuje 60 %. Rezervy Gazpromu se odhadují na 29,1 bilionu kubických metrů.

OMV v České republice

Skupina OMV působí v České republice od roku 1991, kdy zde založila svoji 100% vlastněnou dceřinou společnost OMV Česká republika, s.r.o., s centrálou v Praze. Nejdůležitější událostí v historii firmy byla akvizice sítě čerpacích stanic Aral v říjnu 2005. Tím získala OMV 18% podíl na trhu, a stala se tak jedničkou českého trhu. OMV v České republice přímo zaměstnává 106 lidí, nepřímo pak 1 800. Společnost se zabývá především prodejem pohonných hmot prostřednictvím svých 220 čerpacích stanic po celé České republice.

Všechny stanice jsou efektivně rozmístěné na dálnicích, frekventovaných silnicích a ve větších městech. Kromě pohonných hmot nejvyšší kvality nabízejí svým zákazníkům další služby včetně provozu oblíbených VIVA Shopů, v nichž si je možno vybrat z široké nabídky pečiva, občerstvení a předmětů denní potřeby (momentálně je v České republice k dispozici 129 VIVA Shopů).

Skupina OMV je vedoucí ropnou a plynárenskou společností ve střední Evropě. V oblasti rafinace a marketingu je aktivní ve 13 středoevropských zemích.

OMV Aktiengesellschaft

OMV Aktiengesellschaft je jednou z největších rakouských průmyslových firem s volně obchodovatelnými akciemi. Její celkové tržby v roce 2005 činily 18,97 miliardy eur, počet zaměstnanců 40 993 a tržní kapitalizace cca 14 miliard eur. Co se týče rafinace a marketingu, je OMV aktivní ve 13 zemích. Průzkumné a těžební aktivity provádí OMV v 20 zemích pěti kontinentů. OMV podniká i v plynárenství. Ročně prodá více než 14 miliard kubických metrů zemního plynu. Předávací stanici v Baumgartenu projde ročně 47 miliard kubických metrů. Central European Gas Hub, dceřiná společnost OMV Gas International, patří mezi tři největší předávací stanice v Evropě. Skupina OMV vlastní i podíly v integrovaných chemických a petrochemických podnicích – 50 % ve společnosti AMI Agrolinz International GmbH a 35 % ve společnosti Borealis A/S, která je jedním z největších světových výrobců polyolefínů. Dále vlastní 51% podíl ve společnosti Petrom SA, 50% podíl ve společnosti EconGasGmbH, 45% podíl v rafinační síti BAYERNOIL a 10 % v maďarské ropné a plynárenské společnosti MOL.

Po odkupu většinového podílu v největší rumunské ropné a plynárenské společnosti Petrom SA se společnost OMV stala největší ropnou a plynárenskou společností ve střední Evropě se zásobami ropy a zemního plynu přes 1,3 miliard barelů ropného ekvivalentu, denním objemem těžby 324 000 barelů a roční kapacitou rafinérií 26,4 milionů tun. OMV v současné době provozuje 2 540 čerpacích stanic ve 13 zemích. Tržní podíl skupiny v oblasti rafinace a prodeje v Podunají dosahuje 20 %.

Svoji pozici v Evropě OMV posílila i v roce 2006 – akvizicí 34,96 % Petrol Ofisi, přední turecké společnosti.

V červnu 2006 OMV založila OMV Future Energy Fund, plně vlastněnou pobočku, která má podporovat projekty zaměřené na obnovitelné zdroje energie. S více než 100 miliony eur má přispět k zahájení přeměny z ryze ropné a plynárenské společnosti na energetickou skupinu, která ve svém portfoliu počítá i s obnovitelnými energiemi.

OMV: korporátní společenská odpovědnost

Společnost OMV se plně zavazuje, že bude plnit hodnoty stanovené ve vlastním kodexu. Jde především o spoluodpovědnost za sociální a životní prostředí ekonomicky slabých regionů. OMV si zakládá na tom, že se věnuje i záležitostem, které se k jejímu působení vztahují ekonomicky, sociálně a environmentálně. Všechny aktivity na podporu společenské odpovědnosti se zaznamenávají v půlročních zprávách vytvořených podle směrnic globální iniciativy k podávání zpráv (Global Reporting Initiative).

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - V souvislosti s výrobou nové generace SUV Kuga bude Ford investovat ve španělské Valencii více než 750 milionů eur

V souvislosti s výrobou nové generace...

Na model Kuga v současnosti připadá téměř 50 procent celkové produkce valencijské továrny; meziročně se odbyt tohoto modelu zvýšil o 22 procent, na 126 900 vozů. Od roku 2011 proinvestoval...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Poslední 7.souboj v poháru 208 Rally Cup za účasti Sébastiena Loeba a Gillese Panizziho:  Rallye du Var, tento víkend 24/26. listopadu

Poslední 7.souboj v poháru 208 Rally Cup...

Při posledním závodě francouzské rallyové sezóny, kterým je Rallye du Var, se účastníci poháru 208 Rally Cup utkají se dvěma piloty, jež stojí a stáli za slávou týmu Peugeot Sport. Nejsou...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Závodník Lukáš Kvapil se po roce vrátí opět na start legendární Rallye Dakar

Závodník Lukáš Kvapil se po roce...

V roce 2018 však v nové roli a prakticky na druhé straně. Pro nadcházející sezónu totiž vymění závodní barvy – za místo v doprovodném media týmu, motocykl za auto a nadšencům Rallye...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nový Transit Custom, model z kategorie lehkých užitkových vozů s nosností do jedné tuny, přiváží evropským podnikatelům a firmám výraznější design, zcela nový interiér a ještě vyšší produktivitu

Nový Transit Custom, model z kategorie...

Nový Transit Custom se začne vyrábět začátkem roku 2018, první dodávky zákazníkům se plánují na konec února. O rok později přijde Transit Custom Plug-in Hybrid (PHEV) s možností...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Slavnostní zakončení prvního ročníku poháru proběhlo v sobotu 18. listopadu na Setkání mistrů v Sosnové

Slavnostní zakončení prvního ročníku...

Filip Mareš se spolujezdcem Janem Hlouškem opanovali Peugeot Total Rally Cup 2017.  Nový soutěžní pohár pro klientsky oblíbené vozy Peugeot 208 R2 – odstartoval letos na jaře při obnovené...