Volkswagen představí za týden ve světové premiéře na autosalonu v Ženevě Golf GTE s hybridním pohonem s možností vnějšího dobíjení – do prodeje ještě tento rok!

Nový Golf GTE spojuje elektrickou mobilitu s dynamikou GTI: Golf GTE má dojezd 50 km v čistě elektrickém režimu a 940 km v hybridním režimu s kombinovanou spotřebou 1.5 litru na 100 km.

Der neue Volkswagen Golf GTE

Der neue Volkswagen Golf GTE

Pro vaši rychlou informaci uvádíme v první části článku deset důležitých faktů ke světové premiéře nového modelu Golf GTE:

 1. Golf je díky verzi GTE automobilem, který je nabízen se všemi důležitými druhy pohonu.
 2. Nový Golf GTE vyhovuje požadavkům na nulové emise i schopnost překonávat dlouhé vzdálenosti.
 3. Golf GTE ujede čistě elektricky až 50 kilometrů; celkový teoretický dojezd je 939 kilometrů.
 4. Nízké kombinované spotřebě EU 1,5 l/100 km odpovídají emise CO2 35 g/km.
 5. Motor 1.4 TSI v Golfu GTE dosahuje výkonu 110 kW, elektromotor až 75 kW.
 6. Celkový výkon hybridní soustavy činí 150 kW; maximální točivý moment 350 N.m.
 7. GTE je po GTI a GTD třetí verzí GT v modelové řadě Golf.
 8. Golf GTE dosahuje nejvyšší rychlosti 217 km/h a zrychlí z klidu na 100 km/h za pouhých 7,6 sekundy.
 9. Sériová výbava zahrnuje světlomety LED a rádio Composition Media s displejem 6,5 palce.
 10. Golf GTE bude uveden na první trhy již na podzim 2014.

V druhé části sdělení uvádíme velmi zajímavou podrobnou informaci  o novém Golfu GTE s hybridním pohonem s možností vnějšího dobíjení (tzv. plug-in hybrid):

Volkswagen novým Golfem GTE s hybridním pohonem doplňuje tak modelovou řadu Golf  s pohonem na benzin, naftu, zemní plyn, elektřinu o pátý druh pohonu – hybridní pohon s vnějším dobíjením. Volkswagen tak nabízí v jedné modelové řadě všechny v současnosti důležité druhy pohonu. Nový Golf GTE se vyznačuje průměrnou spotřebou 1,5 l/100 km (emise CO2: 35 g/km) a dojezdem 50 kilometrů v čistě elektrickém režimu; celkový dojezd Golfu GTE, který disponuje výkonem 150 kW, je 940 kilometrů.

O označení modelů Volkswagen GTI, GTD, GTE:

Typové označení Golf GTE stojí v jedné řadě se zkratkami GTI a GTD – dvěma sportovními ikonami modelové řady Golf. GT znamená Gran Tourismo a je synonymem sportovních vlastností. První GTI se stalo v roce 1976 prototypem této třídy a dnes je GTI jedním z nejúspěšnějších z kompaktním sportovním vozem na světě. Písmeno „I“ ve zkratce GTI znamenalo a znamená elektronicky řízené vstřikování. Model GTD propojil poprvé v roce 1982 koncept GT se vstřikováním nafty. Zrodil se tak druhý bestseller v rodině GT. V roce 2013 byly představeny nejnovější verze obou sportovních Golfů, GTI a GTD. A nyní, v roce 2014, realizuje Volkswagen sportovní filozofii GT v kompaktní třídě třetím modelem Golf GTE.

Nový Golf GTE je poháněn dvěma motory:

– přeplňovaným zážehovým čtyřválcem 1.4 TSI s výkonem 110 kW a elektromotorem s výkonem 75 kW. Oba motory dávají dohromady celkový výkon 150 kW. Je-li elektromotor používán jako jediný zdroj hnací síly, může jet Golf GTE rychlostí až 130 km/h. Při využití plného výkonu jednotky TSI zvládne GTI sprint z 0 na 100 km/h za 7,6 sekundy. Na dálnici nebo na závodním okruhu dosáhne tento Volkswagen nejvyšší rychlosti 217 km/h. Význam tohoto ukazatele je však až druhořadý. Pozoruhodnější je suverénní hnací síla spojení zážehového a elektrického motoru, která propůjčuje Golfu GTE křídla díky maximálnímu točivému momentu 350 N.m. První „GTE“ mezi hybridními modely s vnějším dobíjením se právě touto dynamikou odlišuje od všech konkurentů ve své třídě.

Nulové emise i schopnost překonávat dlouhé vzdálenosti.

Golf GTE zůstává při vší dynamice jedním z nejúspornějších automobilů na světě. Kdo překonává každý den převážně jen krátké vzdálenosti, může v případě potřeby jezdit po celý týden s čistě elektrickým pohonem a nulovými emisemi. Večer stačí jen připojit kabel pro dobíjení akumulátoru do běžné domácí elektrické zásuvky a 100% kapacity je dosaženo během 3,5 hodiny. Je-li akumulátor dobíjen prostřednictvím nástěnné dobíječky Wallbox (pro domácí garáž) nebo na veřejné dobíjecí stanici, stačí pro 100% nabití cca 2,5 hodiny. Díky inteligentním možnostem řízení může řidič i na delších trasách zajistit, aby měl Golf GTE pro závěrečný úsek cesty – například v městské cílové oblasti – dostatek energie k čistě elektrické jízdě s nulovými emisemi. Golf GTE je tedy dynamickým a zároveň extrémně úsporným vozem se všestrannými schopnostmi, které umožňují jízdu na dlouhé vzdálenosti i mobilitu s nulovými emisemi.

Automobilová revoluce nese název MQB.

Jak již bylo uvedeno, uzavírá Volkswagen s modelem Golf GTE kruh, který zahrnuje všechny v současnosti důležité systémy pohonu. Volkswagen se rozhodl pro tuto cestu, aby využil potenciál všech druhů pohonu, a mohl tak nabídnout zákazníkům Golf, který je ideálně přizpůsoben jejich individuálním požadavkům a provozním podmínkám. Tato rozmanitost modelů – Golf TSI (včetně GTI), Golf TDI (včetně GTD), Golf TGI, e-Golf a Golf GTE – je umožněna modulární platformou MQB pro vozy s motorem uloženým vpředu napříč. Tato technická stavebnice, zavedená poprvé v roce 2012 s aktuálním Golfem, je doslova automobilovou revolucí. Volkswagen vytvořil s tímto systémem předpoklady, aby bylo možné ve velkosériově vyráběné modelové řadě, jako je Golf, technicky realizovat všechny druhy pohonu. Proto budou v budoucnosti vyjíždět z bran závodu Volkswagen ve Wolfsburgu – v libovolném sledu za sebou – verze Golfu se všemi druhy pohonu: na benzin, naftu, zemní plyn, elektromobily i hybridní varianty. Jakmile to pokrok umožní, zařadí se jednoho dne do této již dnes nejmodernější palety pohonů také první Golf s palivovými články na vodík.

Hybridní systém Golfu GTE s možností vnějšího dobíjení

Jak již bylo uvedeno, je nový Golf GTE poháněn kombinací zážehového čtyřválce 1.4 TSI, vybaveného přímým vstřikováním benzinu a přeplňováním turbodmychadlem, a elektromotoru. Jednotka TSI je vyladěna na výkon 110 kW, elektromotor poskytuje 75 kW. Celkový výkon systému při společné činnosti obou zdrojů hnací síly činí 150 kW. Elektromotor je napájen z vysokonapěťového lithium-iontového akumulátoru s kapalinovým chlazením a kapacitou 8,8 kWh. Akumulátor je dobíjen prostřednictvím zásuvky za logem VW v masce chladiče. Akumulátor váží 120 kg, celý Golf GTE ve stavu připraveném k provozu 1524 kg. Hnací síla je přenášena prostřednictvím automaticky řadicí a pro hybridní systém speciálně vyvinuté šestistupňové převodovky DSG s trojitou spojkou. Elektromotor je integrován do skříně převodovky. Mezi další komponenty hybridního pohonu patří mimo jiné výkonová elektronika (přeměňuje stejnosměrný proud z akumulátoru na střídavý proud pro elektromotor) a dobíječka. Optimální funkci brzdové soustavy a klimatizace, s minimální spotřebou energie, zajišťují i v režimu elektrické jízdy elektromechanický brzdový posilovač a elektrický kompresor klimatizace.

Elektromobil na povel tlačítka

Golf GTE nabízí různé režimy jízdy s intuitivním ovládáním. Například stisknutím tlačítka „E-Mode“ přejde řidič do režimu elektrické jízdy, v němž je Golf GTE vozem s nulovými emisemi. GTE dokáže jet s čistě elektrickým pohonem rychlostí 130 km/h. Maximální dojezd v čistě elektrickém režimu „E-Mode“ činí 50 kilometrů (při plně nabitém akumulátoru a v závislosti na venkovní teplotě a jízdním stylu). Tlačítkem GTE přejde řidič do stejnojmenného režimu „GTE-Mode“, čímý probudí k životu mimořádně sportovní duši tohoto nového Golfu.

Design a výbava modelu Golf GTE

S modelem Golf GTE je k dispozici progresivně ekologický a zároveň sportovní hybridní systém s možností vnějšího dobíjení. To vše je kombinováno s podvozkem, který nabízí sportovní jízdní vlastnosti s maximálním komfortem. Tento dynamický technický paket je integrován do automobilu, který je přesvědčivý svým prvotřídním designem a intuitivně rozmístěnými ovládacími prvky.

Exteriér

Tým Klause Bischoffa, šéfdesignera značky Volkswagen, vytvořil nezaměnitelný vzhled, v němž splývají charakteristické prvky verzí GTI a e-Golf. Klaus Bischoff objasňuje, v čem spočívají rozdíly: „Elektrický pohon je i u modelu Golf GTE vizualizován výraznými světly pro denní svícení ve tvaru písmene C. Všechny ostatní stylistické prvky na přední partii navazují spojení s GTI.“

Z červené je modrá. Tam, kde u GTI dominuje červená, je u GTE modrá.

Šéfdesigner k tomu říká: „Modrá příčná lišta v masce chladiče, zasahující až do světlometů, je dalším sportovním rysem, který je plně v souladu s pojetím elektrické mobility u značky Volkswagen.“ Stejně jako e-Golf přijde čtyřdveřový Golf GTE na trh se světlomety s diodami LED pro všechny osvětlovací funkce v sériové výbavě. Také ukazatele směru a obrysová světla jsou realizovány s využitím techniky LED. Rovněž diodami LED jsou osazeny zadní světlomety s tmavě tónovanými krycími skly. Dalšími paralelami s modely GTI a GTD jsou kryty bočních prahů a střešní spoiler s bočními aerodynamickými plochami. Speciálně pro GTE byla navržena mimořádně aerodynamická kola z lehké slitiny s průměrem ráfku 16 palců (sériová výbava), 17 palců a 18 palců.

Interiér

Stejně jako exteriér dává i sportovní interiér modelu Golf GTE najevo jednoznačnou příbuznost s oběma dalšími verzemi GT této modelové řady. Avšak i v tomto případě platí, že místo červené jako v GTI, je dominantní barvou modrá. Klaus Bischoff k tomu říká: „Modrá je barvou elektrické mobility u značky Volkswagen a v oblastech sedadel, ozdobného štepování a vzorků tkanin vytváří hodnotné kontrasty. Dalším vizuálním mostem do světa elektrické mobility je modré dekorační osvětlení.“ S modrými vnějšími detaily modelu Golf GTE skvěle ladí světle modrý odstín ozdobného štepování na kůží obšitém volantu, lemech podlahových rohoží, sedadlech a manžetě páky voliče převodovky DSG, jakož i modré ozdobné prvky na páce voliče.

Specifické přístroje a displeje modelu Golf GTE

Každý Golf je vybaven dotykovým displejem. V případě modelu Golf GTE se jedná o displej s úhlopříčkou 6,5“ a vysokým rozlišením ve spojení se sériově dodávaným rádiem „Com-position Media“. Na přání se dodává rádio s navigačním systémem „Discover Pro“. Oba přístroje jsou v GTE vybaveny mnoha doplňkovými funkcemi. Mezi ně patří „ukazatel dojezdu“, „ukazatel energe-tických toků“, „statistika provozu s nulovými emisemi“, „e-manager“ a – s navigačním systémem, dodávaným na přání – „dosah 360°“. Všichni majitelé vozu Golf GTE si navíc mohou do svého chytrého telefonu bezplatně stáhnout aplikaci „Volkswagen Car-Net e-Remote“, jejímž prostřednictvím lze ovládat různé funkce a získávat informace. Přehled doplňkových funkcí rádia, resp. rádia s navigačním systémem:

Ukazatel dojezdu: Informuje o aktuálním dojezdu s elektrickým pohonem. Navíc zobrazuje potenciál prodloužení dojezdu po vypnutí případných vedlejších spotřebičů.

Ukazatel energetických toků: Animovaná grafika ukazuje výkonové toky při akceleraci (modré šipky) a brzdění, resp. rekuperaci (zelené šipky).

E-manager: Řidič si může naprogramovat až tři časy pro odjezd a dobíjení. Golf GTE na nastavenou dobu zajistí uvnitř prostředí podle nastavené klimatizace a požadovaný stav nabití akumulátoru. Během dobíjení lze prostřednictvím sériově dodávané nezávislé klimatizace aktivovat funkce vytápění nebo chlazení interiéru. Klimatizování tak neprobíhá na úkor stavu nabití akumulátoru, čímž se prodlužuje dojezd v elektrickém režimu.

Dosah 360°: Aktuální akční rádius v režimu „E-Mode“ je zobrazován v režimu 360° na mapě okolí. Vyznačená oblast odpovídá čistě elektrickému dojezdu při jednoduché trase. Rovněž mohou být zobrazeny dobíjecí stanice a zahrnuty do výpočtu trasy.

Car-Net e-Remote. Prostřednictvím aplikace „Volkswagen Car-Net e-Remote“ lze uskutečňovat mnohá nastavení a získávat informace také prostřednictvím chytrého telefonu nebo internetového portálu Car-Net. Aplikace umožňuje naprogramovat dobu odjezdu, klimatizaci a dobíjení akumulátoru a podává informace o provozních údajích a stavu vozidla.

Ukazatel výkonu jako centrální přístroj.

Na levé straně přístrojového panelu je otáčkoměr doplněn ukazatelem výkonu, který mimo jiné ukazuje, zda je vysokonapěťový akumulátor dobíjen rekuperací nebo vydává elektrickou energii. Jinými slovy, řidič na tomto ukazateli výkonu vidí, jak velký systémový výkon odebírá, resp. s jakou intenzitou probíhá rekuperace kinetické energie. Rychloměr se nalézá, jako obvykle, na pravé straně. Na barevném displeji mezi ukazatelem výkonu a rychloměrem (multifunkční ukazatel Premium) má nyní své místo mimo jiné trvalý ukazatel elektrického dojezdu a příslušného provozního režimu. Ve spodní části multifunkčního ukazatele, v samostatném poli osvětleném diodami LED, informuje nápis „READY“ po spuštění motoru o provozní připravenosti elektromotoru.

KLÍČOVÉ CENTRUM

VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER

 

Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů

Kontakt:
KLÍČOVÉ CENTRUM H&B Group
Plzeň, Žatecká 138/8, PSČ 301 00
377 225 903
info@hbgroup.cz

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
AUTOCENTRUM Olomouc s.r.o.
Horní Lán 445/1, 779 00 - Olomouc
585 750 354
seat@seatolomouc.cz

Související články

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Světová premiéra modelu Nová California: Nejinovativnější kempink car všech dob

Světová premiéra modelu Nová...

California je ikonou v segmentu kempovacích vozů. Volkswagen Užitkové vozy nyní ve světové premiéře představuje zcela nově vyvinutou generaci bestselleru, jehož bylo vyrobeno již více než...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Svět mobility se mění: Nový ID. Buzz GTX představuje nejvýkonnější Bulli všech dob

Svět mobility se mění: Nový ID. Buzz...

Značka Volkswagen Užitkové vozy představila ve světové premiéře nový model ID. Buzz GTX s nejvyšším výkonem až 250 kW (340 k). To neznamená nic jiného, než že jde o nejvýkonnější Bulli...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Volkswagen zahajuje na českém trhu předprodej nových modelů Tiguan a Passat

Volkswagen zahajuje na českém trhu...

Volkswagen zařadil do předprodeje na českém trhu nové generace oblíbených modelů Tiguan a Passat. Třetí generace kompaktního SUV a devátá generace manažerského kombi přinášejí do svých...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Dokonalý VW Touareg po plastice

Dokonalý VW Touareg po plastice

Tohle je sága rodu Touaregu. Před mnoha lety se objevila první generace, která definovala pojem lidový off-road. Dnes je technologicky nejlepší Volkswagen někde úplně jinde… Před více než 20...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Volkswagen poodhaluje nový Transporter

Volkswagen poodhaluje nový Transporter

Volkswagen Užitkové vozy uvede v roce 2024 na evropský trh nástupce současných modelů Transporter 6.1 a Caravelle 6.1. Nová generace této produktové řady byla významně vylepšena ve všech...