Studie: Do roku 2030 se AI stane ústřední technologií v automobilech

Podíl aut řízených za pomoci umělé inteligence se zvýší z 3,4 procenta v roce 2021 na 90 procent v roce 2030. Půjde o skutečnou revoluci, která zásadně změní uživatelskou zkušenost i obchodní modely automobilového průmyslu.

Toyota C-HR, foto: Toyota

Vyplývá to ze studie Automotive and Mobility Observatory na Luiss Business School University v Římě, na které se podílela i japonská Toyota.

Podle autorů zprávy se umělá inteligence stává hlavním zdrojem digitálních investic v automobilovém průmyslu. Ty podle odhadů dosáhnou do roku 2030 více než 70 miliard dolarů. Hodnota generovaná výrobci automobilů prostřednictvím umělé inteligence by měla do roku 2025 dosáhnout více než 200 miliard dolarů pro všechny části produkčního řetězce.

Formy umělé inteligence jsou v automobilech přítomny již dlouhou dobu. Využívá je 20 až 30 procent automobilového průmyslu a očekává se, že do roku 2030 to bude 100 procent. S příští generací vozidel se umělá inteligence stane zdrojem 15 až 20 procent hodnoty vytvářené v tomto odvětví.

Auto se přizpůsobí řidiči

Systémy připojení založené na cloudu zvýší nejen schopnost automobilů rozhodovat se, ale také schopnost přizpůsobit vůz potřebám řidiče. Vzroste také úloha vozidla jako zařízení pro sběr dat, které bude schopno rozšiřovat další systémy umělé inteligence.

Tato funkce staví automobil do centra celé revoluce umělé inteligence. Podle zprávy bude typické inteligentní auto vybaveno systémem drive-by-wire, rozpoznáváním obličeje cestujících, funkcemi aktivovanými gesty a pohyby těla, interaktivním hlasovým asistentem, biometrickým ovládáním klimatizace a schopností interakce se silniční infrastrukturou.

Toyota využívá systémy umělé inteligence v mnoha oblastech. Zaměřuje se na systémy podpory řidičů a automatizovaného řízení a na vytváření prostředí, v němž mohou lidé, autonomní vozidla a roboti vytvářet společný ekosystém ku prospěchu každého jednotlivce i celých komunit, po vzoru chytrého města Woven City v Japonsku.

Toyota nové funkce stále více zakládá na umělé inteligenci

Toyota rozšiřuje systémy aktivní bezpečnosti, které již zavedla do standardní výbavy všech modelů pro rok 2018, a nové funkce stále více zakládá na umělé inteligenci. Totéž se děje u systémů podporujících úspornou jízdu a multimediálních systémů s inteligentním hlasovým asistentem.

Současné verze technologie aktivní bezpečnosti Toyota T-MATE předbíhají požadavky právních předpisů a dosahují úrovně schopného plně autonomního asistenta řízení.

KLÍČOVÉ CENTRUM

VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER

 

Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů

Kontakt:
KLÍČOVÉ CENTRUM H&B Group
Plzeň, Žatecká 138/8, PSČ 301 00
377 225 903
info@hbgroup.cz

Autopůjčovna s nabídkou vozů všech kategorií. 

 

Firmám nabízíme flexibilní pronájem vozů.

Kontakt:
RentPoint
Praha 4, Na Chodovci 2457
267 286 823
rentpoint@rentpoint.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Co dělat po dopravní nehodě/hqdefault.jpg">

Co dělat po dopravní nehodě

Abyste jakoukoli dopravní nehodu mohli řešit s klidnou hlavou, je dobré vědět, jak v takových chvílích správně postupovat, případně kdy je nutné volat policii a jak správně komunikovat...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Naváže Štajf ve Španělsku na domácí úspěch?

Naváže Štajf ve Španělsku na domácí...

Evropský šampionát automobilových soutěží historických vozů se z České republiky přestěhuje o nadcházejícím víkendu do slunného Španělska. V jubilejním 15. ročníku Historic Rally of...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Jarní tipy na skrytá místa u Prahy s Toyotou Prius

Jarní tipy na skrytá místa u Prahy...

Pokud hledáte cíl pro první jarní výlety, nevynechejte čtyři úžasná místa, která se skrývají nedaleko hlavního města. Vyrazili jsme na ně se zbrusu novou Toyotou Prius s plug-in hybridním...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Štajf slavil triumf na historické Vltavě

Štajf slavil triumf na historické Vltavě

Posádka týmu ACCR Racing21 Vojtěch Štajf a Veronika Havelková předvedla s vozem Toyota Celica GT-Four na trati 32. ročníku Historic Vltava Rallye o uplynulém víkendu brilantní jízdu, suverénně...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Vyrobit elektromobil bude brzy levnější než auto se spalovacím motorem

Vyrobit elektromobil bude brzy levnější...

Ceny elektromobilů se v příštích třech letech výrazně sníží. Přibližně od roku 2027 bude výroba nové generace elektromobilů levnější než výroba srovnatelných vozidel se spalovacím...