Rolls-Royce Wraith Black Badge Black Arrow: Mimořádný závěr jedné éry

Rolls-Royce ukončil výrobu jednoho z nejvíce personalizovaných automobilů v historii značky, modelu Wraith. Posledním počinem je Wraith Black Badge Black Arrow – mistrovské dílo individualizačního programu Bespoke, které je omezeno na pouhých 12 exemplářů pro celý svět, je zároveň posledním kupé s motorem V12, které Rolls-Royce kdy vyrobil, než se pustí do své odvážné nové elektrické éry.

Wraith byl uveden na trh v roce 2013 a stal se jedním z nejdůležitějších a nejvlivnějších modelů, které kdy byly v Goodwoodu navrženy a vyrobeny. Tento model, který je více zaměřený na výkon než jeho předchůdci Phantom Coupé a Ghost, zásadně změnil vnímání vozů Rolls-Royce a poprvé ke značce přivedl nové, mladší skupiny zákazníků. Jeho širší kulturní význam podtrhuje bezpočet odkazů na Wraith v hudbě, filmové tvorbě, umění a módě.

Legendární motor V12

Dramatická silueta modelu Wraith s karoserií typu fastback charakterizovala dynamické pojetí tohoto vozu, který byl v roce 2016 dále zvýrazněn představením verze Wraith Black Badge. Toto úderné vyjádření síly vozu na prahu éry s novým typem pohonu nabízí jednu z nejvyšších úrovní výkonu, jaké kdy vůz Rolls-Royce s motorem V12 dosáhl.

Když však designéři a inženýři z Goodwoodu zvažovali, jak nejlépe zakončit éru modelů Wraith, rozhodli se pro kolekci vozů Wraith Black Badge Black Arrow hledat inspiraci u stejně významného vozu s motorem V12 v letitém a legendárním odkazu značky Rolls-Royce. V roce 1938 kapitán George Eyston – jehož smělé a statečné úsilí definuje ducha verze Black Badge – vytvořil se speciálním vozem Thunderbolt hodnotou 575,335 km/h světový pozemní rychlostní rekord. Toto sedmitunové osmikolové monstrum poháněly dva letecké motory Rolls-Royce V12 řady „R“. Vypuknutí druhé světové války v následujícím roce ale ukončilo Eystonovo úsilí a všechny další rekordy již byly vytvořeny s jinými typy motorů s jiným uspořádáním. Vzhledem k tomu je Thunderbolt stále historicky nejrychlejším automobilem s motorem V12, jaký kdy byl postaven.

Rekordní pokusy Thunderboltu se odehrály na legendárních Solných pláních Bonneville v Utahu v USA. Proti jasu zářivě bílého povrchu a pod žhnoucím sluncem bylo díky odrazům od leštěné hliníkové karoserie vozu téměř nemožné přesně rozeznat, kdy vůz projel měřicím zařízením. Eyston proto přišel s důmyslným řešením, které spočívalo v tom, že na boky vozu nechal namalovat velké černé šipky se žlutými kruhy, které byly dobře vidět i při vysoké rychlosti. To dává dnešní kolekci Wraith Black Badge Black Arrow jak jméno, tak jedinečný historický kontext.

Unikátní lak karoserie

Exkluzivní zakázková úprava vozu Wraith Black Badge Black Arrow nabízí plné barevné stupňování mezi dvěma tóny – stříbrnou Celebration a černou Diamond. Na černý lak byla nanesena krycí vrstva s částicemi skla „Crystal“, aby se opticky umocnil přechod mezi těmito dvěma barvami a bylo dosaženo výrazného efektu rozmazání pohybu zepředu směrem vzad. Tato exkluzivní technika z programu Bespoke také dodává karoserii jemnou texturu inspirovanou hrubým povrchem Solných plání v Bonneville. Vysoce blyštivý krycí lak vzniká více než 12 hodin trvajícím leštěním, aby bylo dosaženo povrchu připomínajícího sklo.

Dědictví motoru V12

Na počest tohoto vůbec posledního kupé s motorem V12 vytvořil tým designérů, uměleckých řemeslníků a inženýrů unikátní palubní desku modelu Wraith Black Badge Black Arrow.

Protisměrně se otevírající dveře provedení Black Arrow jsou obloženy černým dřevem s otevřenými póry ve složitém designu zahrnujícím více než 320 vícesměrných a laserem vytvořených intarzií, které napodobují popraskaný nepravidelný povrch Solných plání Bonneville. Toto neobyčejné provedení je použito také na zadním panelu, který odděluje dvě zadní sedadla a připomíná vodopád.

Interiér verze Black Arrow se honosí novým typem materiálu vyvinutým speciálně pro tuto kolekci. Loketní opěrky, výztuhy sedadel, tunel převodovky, detaily dveří, dveřní úložné prostory a spodní panel palubní desky jsou potažené „klubovkovou“ kůží, jejíž záměrně větší lesk a ještě hlubší černé zbarvení poskytují jemný kontrast k matné barvě kůže s přírodními texturami vozů Rolls-Royce. Přirozené znaky kůže jsou záměrně zdůrazněny, aby dodaly interiéru viditelné „čáry života“ a přiblížily se tomu, co bylo ve své době popisováno jako „typ sedadla řidiče klubového křesla, který George (Eyston) preferuje nade vše ostatní“. V souladu s používáním odvážných barevných tónů řady Black Badge je kůže předních sedadel ve světle žlutém odstínu. Opěrky hlavy jsou na vnější straně opatřeny vyšívaným motivem šipky, která poskytuje bohaté hmatové detaily a odkazuje na symbol šipky namalovaný na hliníkové karoserii Thunderboltu, který sloužil pro to, aby elektrické měřicí zařízení vůz „vidělo“ a zachytilo ho v plné rychlosti.

Konstelace pro rekord

Je příhodné, že i Black Arrow po vzoru rekordního Thunderboltu drží svůj vlastní rekord. Stropní obložení Starlight Headliner v modelu Wraith Black Badge Black Arrow vnáší do interiéru dramatickou atmosféru noční oblohy a obsahuje 2 117 „hvězd“ z optických vláken – největší počet, jaký kdy měl vůz Rolls-Royce. Všechny jednotlivě ručně uspořádané „hvězdy“ zobrazují Mléčnou dráhu při pohledu z rozlehlých otevřených prostor a souhvězdí přesně tak, jak vypadaly nad Solnými pláněmi v Utahu 16. září 1938, tedy v den Eystonova posledního, stále platného rekordu.

Hodiny s černými šipkami

Luneta palubních hodin, inspirovaná analogovými přístroji ze 30. let, odkazuje na syrovou, technickou estetiku interiéru Thunderboltu, vylepšenou černými ručičkami, které napodobují boční šipky rekordního vozu. Jsou obklopeny nápisem „Bonneville“ a hodnotou 357,497 mil/h, stále platným rekordem Thunderboltu pro vozy s motorem V12. Další detail šipky je na speciálních prazích vozu.

Plaketa motoru

Exkluzivní plaketa programu Bespoke je přichycena na krytu motoru na potvrzení toho, že se jedná o poslední motor V12, který kdy byl namontován do kupé Rolls-Royce. Plaketa je vyrobena z jednoho kusu leštěného kovu a je na ní monogram V12 v zářivě žluté barvě a nápis „Final Coupé Collection“ v černém provedení.

Všech 12 exemplářů kolekce modelu Wraith Black Badge Black Arrow již má své majitele po celém světě.

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
SAZ – Evžen Myslivec s.r.o.
Rybalkova 2639, 440 01 - Louny
415 652 154, 603 519 204
prodej.seat@saz-myslivec.cz

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
Máca s.r.o.
Znojemská 86, 586 01 - Jihlava
567 302 971
jsedlak@automaca.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - ROLLS-ROYCE Představuje Cullinan Series II a Cullinan Series II Black Badge

ROLLS-ROYCE Představuje Cullinan Series...

Rolls-Royce Motor Cars přestavil novou podobu nejluxusnějšího SUV na světě Cullinan Series II a jeho temného alter ega Cullinan Series II Black Badge.   Původní Cullinan, představený v roce...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nový Rolls-Royce Spectre: První ultra-luxusní elektrické super kupé

Nový Rolls-Royce Spectre: První...

Včera model Spectre ohlásil začátek nové, zlomové kapitoly společnosti Rolls-Royce – začátek plně elektrické éry značky. V pražských Modřanech si odbyl premiéru v budově budoucích...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Dva miliony najetých kilometrů pro Spectre

Dva miliony najetých kilometrů pro Spectre

Model Spectre, plně elektrické super kupé značky Rolls-Royce, má najeto už 2 miliony kilometrů. Dokončuje tak třetí fázi nejnáročnějšího testovacího programu, jaký byl ve 118leté historii...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Historický rok pro R+R, průměrně jedno auto stojí 500 tisíc eur

Historický rok pro R+R, průměrně jedno...

Pro mnohé byl rok 2022 šílený, ne tak pro Rolls-Royce, který loni dosáhl svého historicky nejvyššího prodeje, když zákazníkům v přibližně 50 zemích světa dodal celkem 6 021 vozů, což je...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Drahokam světa módy

Drahokam světa módy

Rolls-Royce odhalil svůj drahokam inspirovaný světem módy, Cullinan – Inspired by Fashion. Skládá ze dvou kolekcí prêt-à-porter: odvážné Re-Belle a nápadné Fu-Shion. Tyto nádherné objekty...