Nový Rolls-Royce Spectre: První ultra-luxusní elektrické super kupé

Včera model Spectre ohlásil začátek nové, zlomové kapitoly společnosti Rolls-Royce – začátek plně elektrické éry značky. V pražských Modřanech si odbyl premiéru v budově budoucích loftů Vanguard.

Oznámení prvního plně elektrického vozu Rolls-Royce v roce 2021 znamenalo významný okamžik v historii luxusní automobilové dopravy. Od té doby se model Spectre vydal na pozoruhodnou cestu a dokončil velmi náročný testovací program, při němž absolvoval více než 2,5 milionu kilometrů. Během nich konstruktéři strávili za volantem 50 000 hodin, aby detailně analyzovali a vyladili jízdní vlastnosti nového vozu.

Od chvíle, kdy byl model Spectre poprvé ohlášen, se kolem jeho příchodu zvyšovalo očekávání od Čech až po Vysoké Tatry. Dnes jsme nadšeni, že můžeme model Spectre přivítat na domácí půdě,“ říkal při premiéře Karel Kadlec, ředitel dealerství Rolls-Royce Motor Cars Prague.

Nová éra a ultra-luxusní elektrické super kupé

Rolls-Royce představuje zcela originální kategorii automobilů: ultra-luxusní elektrické super kupé. Model Spectre kombinuje eleganci a inovace a svým pojetím si zakládá na impozantním, ale přirozeně rafinovaném vzhledu.

Vytváří mimořádný pocit síly, což naznačuje nejširší mřížka chladiče, jakou kdy Rolls-Royce na přídi nesl. Jednotlivé lamely masky ve tvaru antického Pantheonu jsou nyní hladší a byly navrženy tak, aby pomohly ke snazšímu obtékání vzduchu kolem přídě. Ohromující proporce modelu Spectre a dramatická silueta karoserie typu fastback připomínají nejsugestivnější automobily, ale i plavidla historie. Hladké napojení na prosklení vozu významně přispívá k dosažení vůbec nejnižšího součinitele čelního odporu vzduchu (cx) u vozu Rolls-Royce s hodnotou 0,25.

I soška Spirit of Ecstasy prošla aerodynamickou optimalizací, což si vyžádalo 830 hodin modelování jejího tvaru a testování v aerodynamickém tunelu.

Nejpokročilejší Bespoke ever

Dokonalost nekompromisního vnějšího designu pokračuje i v interiéru, jehož luxusní pojetí má bezkonkurenční úroveň. Vůz je vybaven technologicky dosud nejpokročilejším prvkem z programu individualizace Bespoke, který čerpá inspiraci z nadčasové mystiky noční oblohy: dveře Starlight Doors obsahují 4 796 jemně osvětlených „hvězd“. Protisměrně otevírané dveře mohou být také vybaveny vnitřními výplněmi Canadel z jednoho kusu dřeva, které jsou umístěné přesně v úhlu 55 stupňů, aby vyvolaly pocit pohybu ve voze.

Inženýři značky Rolls-Royce využili další výhody platformy Architecture of Luxury – vlastního celohliníkového prostorového rámu, který je základem modelové nabídky vozů značky Rolls-Royce. Konstrukčně náročné profily z extrudovaného hliníku a zabudování trakčního akumulátoru do struktury vozu, od počátku koncipovaného jako elektrický, přispěly k 30% nárůstu tuhosti celého skeletu. Variabilita architektury rovněž umožnila konstruktérům umístit podlahu do středu nosné konstrukce podvozku. Nad články se podařilo vytvořit prostor pro kabeláž a chladicí soustavu, přičemž trakční akumulátor je umístěn zespodu, což zajišťuje dokonale hladký profil podlahy.

Jízda na létajícím koberci

Spectre je nejvíce digitálně propojeným vozem Rolls-Royce. Konstruktéři využili revoluční systém decentralizované inteligence s přímou výměnou informací mezi více než tisíci funkcemi vozu, což dále umocňuje vyhlášenou kvalitu jízdy vozů značky.

Aby i tento vůz získal charakteristický rys v podobě „jízdy na létajícím koberci“, absolvoval model Spectre náročný testovací program, který trval více než 1 500 hodin. Tvůrci se zaměřili i na pečlivé vyladění regenerativního brzdění pro dosažení patřičné účinnosti i jemného ovládání. Během testování na Azurovém pobřeží byla dokončena evoluce proslulého pérování Planar s digitálním propojením. Celý systém slaďuje všechny komponenty tak, aby v rámci nejnovějšího vývoje softwaru a hardwaru disponovaly přesně definovanými reakcemi na podněty řidiče a stav vozovky. Charakteristický zážitek z jízdy vozem Rolls-Royce je dále umocněn umístěním trakčního akumulátoru, který přispívá nejen k příjemně nízkému posezu, ale tím, jak kabina posádku obklopuje, i k pocitu bezpečí. Soustava článků současně svou hmotností téměř 700 kg přispívá k tlumení hluku.

 

 

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
Auto Jarov
Osiková 2, Praha 3, 130 00
251 002 288
seat@autojarov.cz

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
SAZ – Evžen Myslivec s.r.o.
Rybalkova 2639, 440 01 - Louny
415 652 154, 603 519 204
prodej.seat@saz-myslivec.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - ROLLS-ROYCE Představuje Cullinan Series II a Cullinan Series II Black Badge

ROLLS-ROYCE Představuje Cullinan Series...

Rolls-Royce Motor Cars přestavil novou podobu nejluxusnějšího SUV na světě Cullinan Series II a jeho temného alter ega Cullinan Series II Black Badge.   Původní Cullinan, představený v roce...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Rolls-Royce Wraith Black Badge Black Arrow: Mimořádný závěr jedné éry

Rolls-Royce Wraith Black Badge Black...

Rolls-Royce ukončil výrobu jednoho z nejvíce personalizovaných automobilů v historii značky, modelu Wraith. Posledním počinem je Wraith Black Badge Black Arrow – mistrovské dílo...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Dva miliony najetých kilometrů pro Spectre

Dva miliony najetých kilometrů pro Spectre

Model Spectre, plně elektrické super kupé značky Rolls-Royce, má najeto už 2 miliony kilometrů. Dokončuje tak třetí fázi nejnáročnějšího testovacího programu, jaký byl ve 118leté historii...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Historický rok pro R+R, průměrně jedno auto stojí 500 tisíc eur

Historický rok pro R+R, průměrně jedno...

Pro mnohé byl rok 2022 šílený, ne tak pro Rolls-Royce, který loni dosáhl svého historicky nejvyššího prodeje, když zákazníkům v přibližně 50 zemích světa dodal celkem 6 021 vozů, což je...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Drahokam světa módy

Drahokam světa módy

Rolls-Royce odhalil svůj drahokam inspirovaný světem módy, Cullinan – Inspired by Fashion. Skládá ze dvou kolekcí prêt-à-porter: odvážné Re-Belle a nápadné Fu-Shion. Tyto nádherné objekty...