Průzkum odhalil, že ojeté vozy se v Česku prodají obvykle během 3 až 9 týdnů

Na inzertních portálech v Česku se denně objeví tisíce ojetých vozů od malých hatchbacků až po luxusní SUV. I ty nejméně obvyklé modely si nakonec najdou nového majitele, ale průměrná doba potřebná k prodeji vozidla se liší. Některé vozy jsou zkrátka žádanější než jiné.

Průzkum společnosti carVertical, která se zabývá zpracováním automobilových dat, odhalil, že Češi dávají přednost kompaktním vozům, protože ty nacházejí nové majitele nejrychleji. Prodej některých modelů však může trvat i déle než 2 měsíce.

Dacia Dokker se v Česku prodává nejrychleji

Průměrně se Dacia Dokker prodává 25,9 dne, což z tohoto modelu dělá nejrychleji prodávaný vůz v ČR. Tento model je levný, nabízí nízkou spotřebu paliva a je oblíbenou volbou mezi lidmi, kteří dojíždějí do práce ve městě.

Za Dokkerem následují Suzuki Grand Vitara (28,3 dne), Kia Stonic (29,1 dne), Opel Crossland X (29,5 dne) a Toyota Aygo (29,9 dne).

Ze všech vozů prodávaných v Česku si nejrychleji najdou svého kupce vozy, které spadají do ekonomické třídy. Poměrně oblíbené jsou také městské crossovery nebo malá SUV, které si svého nového majitele najdou celkem rychle.

I když prodej několika vybraných modelů trvá necelý měsíc, průměrná doba prodeje vozů v Česku je znatelně delší než na jiných trzích.

Poptávka po kvalitních ojetých vozech je na českém trhu stále velmi vysoká. Teoreticky by to mohlo snížit množství transakcí a ovlivnit dobu prodeje vozů obecně,“ říká Matas Buzelis, automobilový expert společnosti carVertical.

Některé vozy se prodávají déle než 2 měsíce

Ne všechny vozy najdou nového majitele rychle – prodej některých modelů vyžaduje čas a trpělivost. Vůbec nejpomaleji prodávaným vozem v Česku je BMW řady 6, které se prodá v průměru za 65,6 dne.

Delší dobu k prodeji potřebují také vozy Land Rover Range Rover (61,8 dne), Lexus RX (61,6 dne), Land Rover Defender (60,4 dne) a Toyota Land Cruiser (60 dní).

Obecně platí, že vozy luxusní a prémiové třídy se prodávají hůře, protože jen malá část řidičů si může dovolit utratit za vůz stovky tisíc nebo miliony korun. Tyto vozy také rychle ztrácejí na své hodnotě, což některé kupující odrazuje od výběru vozu značky Land Rover nebo jiného drahého vozidla.

Řada luxusních vozů se do Česka dováží ze západních zemí, protože nabídka těchto modelů je omezená. S tím se pojí další rizika pro kupce, protože podvody s počtem najetých kilometrů a skrytá poškození jsou na trhu ojetých vozů stále poměrně časté.

Oblíbená auta se nemusí nutně prodávat snadno

Přestože by se dalo předpokládat, že prodej populárních modelů je snazší, není tomu tak u všech modelů. Například prodej modelu Volkswagen Golf v Česku trvá zhruba 46 dní. Nabídka Golfů na trhů je totiž tak vysoká, že prodejci musí projevit určitou dávku trpělivosti, než najdou kupce.

Zajímavé je, že například Porsche Cayenne se prodá zhruba za měsíc (30,5 dne), což je podstatně rychleji než na některých jiných evropských trzích.

Nejrychleji prodávaným modelem od značky Škoda je Octavia (41,8 dne), zatímco Karoq potřebuje nejvíce času k nalezení nového majitele (54 dní).

Prodej elektromobilů trvá déle než prodej vozů se spalovacími motory. Přestože prodeje ojetých EV vozů stoupají, jejich obliba je stále mnohem nižší než u tradičních vozů. Podle Buzelise to souvisí s cenovou dostupností elektromobilů a překážkami v infrastruktuře, s kterými se elektromobily potýkají ve městech.

Udržování vozu v dobrém stavu zvýší šance na hladký průběh procesu prodeje. V opačném případě může loučení se se starým vozem a zaparkování nového vozu v garáži chvíli trvat.

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

Kontakt:
ARAVER CZ s.r.o.
Na Zerzavici 1946, 686 01 - Uherské Hradiště
572 433 315
dostalek.jiri@araver.cz

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
Manfred Schöner
Jáchymovská 53, 360 04 - Karlovy Vary - Bohatice
355 329 821
autoschoner.ch@volny.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Cena čtyřletých ojetin začíná stagnovat. Nová auta však stále zdražují

Cena čtyřletých ojetin začíná...

Ceny ojetých vozidel rostly v posledním roce rychleji než ceny nových. Zatímco nové vozy zdražily o 3,57 %, cena čtyřletých ojetin se v posledních čtyřech kvartálech zvýšila o 9,14 %. V...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Ojetý vůz jako vánoční dárek? Proč ne, v prosinci jsou nejnižší ceny v roce

Ojetý vůz jako vánoční dárek? Proč...

Praktický dárek pro studenty, partnerky, rodiče v důchodovém věku, nebo i pro sebe   Nevěřte dědečkovi, že na popojíždění na chalupu je jeho stará stodvacítka ještě dost dobrá, ani...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Mototechna již v tomto měsíci vyrovnala loňské celoroční prodeje

Mototechna již v tomto měsíci vyrovnala...

Letos plánuje prodat až 12 000 zánovních aut Více než dva měsíce před koncem roku se povedlo značce Mototechna, která se orientuje na prodej zánovních aut v České republice a na Slovensku,...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Mototechna navýšila prodej aut o třetinu, sází na inovace a širší záběr podnikání

Mototechna navýšila prodej aut o...

Za poslední rok díky Mototechně vznikla kromě inovační laboratoře AuresLab i značka pro prodej investičních vozů Mototechna Classic či autopůjčovna Mototechna Drive Před šesti lety byla znovu...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Stanislav Gálik se stal výkonným ředitelem inovací společnosti AAA AUTO

Stanislav Gálik se stal výkonným...

Praha, 2. února 2018 – Společnost AAA AUTO včera oficiálně uvedla novou značku AuresLab, pod kterou sjednotila veškeré inovace, na kterých pracuje. Inovační centrum povede Stanislav Gálik,...