Prognóza: Do roku 2035 budou elektromobily tvořit polovinu prodeje aut

Podle prognózy Goldman Sachs Research budou elektromobily do roku 2035 tvořit přibližně polovinu celosvětového prodeje nových vozů. V roce 2040 by měl prodej vzrůst na cca 73 milionů vozů. V tomto desetiletí by měl prodej elektromobilů růst o 32 procent každý rok.

Toyota Beyond Zero tour 2022

Průzkum předpovídá, že se náklady na baterie v roce 2023 zvýší oproti předchozímu roku o šest procent. Elektromobilový sektor poroste především díky stále přísnějším environmentálním požadavkům.

Současně se očekává, že se podíl elektromobilů na světovém prodeji automobilů během této doby zvýší ze dvou procent na 61 procent. Má se rovněž za to, že v řadě vyspělých zemí podíl prodeje elektromobilů významně překročí 80 procent.

Očekáváme, že automobilový průmysl v letech 2020 až 2030 prodělá zásadní transformaci způsobenou díky stále intenzivnějšímu zavádění elektrických pohonů vozidel a autonomní jízdy,“ uvádí zpráva Goldman Sachs.

První elektrická Toyota bZ4X

Útlum se nečeká

Expanzi elektromobilového odvětví nečeká útlum, neboť environmentální předpisy se stále zpřísňují a technologie používané v elektrických pohonech aut jsou stále důmyslnější. Diametrálně odlišné ovšem budou zdroje zisku tohoto sektoru.

Mezitím dochází ke koncentraci trhu s bateriemi pro elektromobily, které představují až 40 procent nákladů vozu. Podle odhadů Goldman Sachs Research mělo v roce 2020 pět největších výrobců baterií více než 80procentní podíl na světovém trhu.

Pro srovnání, pět největších výrobců aut mělo na celosvětovém trhu podíl přibližně 40 %. Cenová síla se přesunula k výrobcům baterií, což jim poskytuje výhodu v generování vyšších výdělků.

Vznikají nové podniky

Ve snaze zvrátit situaci a srovnat svoji cenovou sílu s výrobci baterií se montéři hotových automobilů předhánějí v zakládání vertikálně integrovaných výrobních závodů a joint-venture podniků.

K postupné elektrifikaci modelového portfolia přechází většina světových automobilek. Například Toyota, která se dlouhodobě zaměřuje spíše na vývoj hybridního pohonu nebo na inovace v oblasti vodíku, představila v nedávné době první čistě bateriový elektromobil bZ4X. Toyota si dala závazek do roku 2035 dosáhnout stoprocentního snížení emisí CO2 v rámci všech nových vozidel prodaných v EU, Velké Británii a zemích EFTA.

KLÍČOVÉ CENTRUM

VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER

 

Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů

Kontakt:
KLÍČOVÉ CENTRUM H&B Group
Plzeň, Žatecká 138/8, PSČ 301 00
377 225 903
info@hbgroup.cz

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
TAS Komplex s.r.o.
Svárovská 3135, 470 01 - Česká Lípa
487 853 913
tomas.taran@tascl.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nový Prius: Nejdynamičtější i nejúspornější generace

Nový Prius: Nejdynamičtější i...

Toyota představila nový Prius v 5. generaci. Plug-in Hybrid je nejen nejdynamičtější, ale i nejúspornější generací v historii tohoto modelu. Dlouhý dojezd v elektrickém režimu (EV) a nízká...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Světová premiéra: Nová Toyota Land Cruiser je návrat ke kořenům

Světová premiéra: Nová Toyota Land...

Toyota odhalila zcela nový Land Cruiser, který představuje návrat ke kořenům, ovšem v novém designovém hávu. Geny legendy se spojily s novými technologiemi a přináší ještě lepší jízdní...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Toyota a Mitsubishi budou vyrábět vodík z hnoje a odpadu

Toyota a Mitsubishi budou vyrábět vodík...

Japonské společnosti Toyota Motor Corporation, Toyota Tsusho a Mitsubishi Kakoki letos na podzim v Thajsku představí zařízení na výrobu vodíku na bázi bioplynu. Vyrábět budou vodík z kuřecího...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Cíl kolínské Toyoty: Do roku 2040 nulové emise při výrobě aut

Cíl kolínské Toyoty: Do roku 2040...

Výrobní závod Toyota Motor Manufacturing Czech Republic v Kolíně chce do roku 2030 dosáhnout uhlíkové neutrality a o 10 let později by měl vytvářet dokonce nulové emise CO2. Hlavní oblastí, na...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Jak vybrat a připevnit autosedačku pro dítě

Jak vybrat a připevnit autosedačku pro...

Než odjedete na víkendový výlet nebo letní dovolenou, připomeňte si, jak do auta správně upevnit dětskou autosedačku. A nezapomeňte, že je nutné v ní dítě vozit, dokud nedoroste do výšky...