NOVÝ PEUGEOT 5008: Sedmimístné SUV pro cestování první třídou

Už za pár měsíců dorazí na evropské trhy jako postrach konkurence. Jako inovativní záležitost nastavující v segmentu C-SUV tak trochu nová měřítka. Nový Peugeot E-5008 se stane jediným 100% elektrickým SUV, které nabízí výjimečný prostor v kabině až pro sedm cestujících a elektrický dojezd až 660 km.

Peugeot se zavázal k tomu, že se stane 100% elektrickou značkou. Pokračuje tak v rozšiřování své bezemisní produktové nabídky, aby splnil potřeby všech zákazníků. Nový model E-5008 je jediným modelem ve svém segmentu, který nabízí 100% elektrickou mobilitu pro 7 cestujících a poskytuje mimořádně velkorysý a přívětivý prostor pro cestující.

Vůz využívá platformu STLA Medium, která byla navržena tak, aby nabízela nejlepší výkon ve své kategorii z hlediska kritérií, která jsou pro zákazníky nejdůležitější: dojezd (až 660 km), doba dobíjení (80 % za 30 minut), potěšení z jízdy, výkon, efektivita a služby konektivity (Trip planner, Smart charging, Vehicle to load a aktualizace „Over The Air“). A k tomu má baterii „made in France“.

Nový Peugeot 5008 se bude vyrábět výhradně v závodě ve francouzském Sochaux. Elektrické verze budou vybaveny bateriemi ACC vyráběnými v gigafactory ve francouzském Douvrinu. Značka Peugeot poskytne ve vybraných zemích na model E-5008 nadstandardní osmiletou záruku (160 000 km). Tato záruka je v rámci evropských značek nejdelší.

Nový Peugeot 5008 se začne prodávat na podzim 2024. Základem nabídky budou dva stupně výbavy, Allure a GT, se třemi volitelnými pakety příplatkové výbavy. Z hlediska pohonů budou k dispozici tři plně elektrické: (210 k, 230 k s dlouhým dojezdem a 320 k se dvěma elektromotory a pohonem všech kol) a dva hybridní (plug-in hybrid a mild-hybrid).

Rafinovaný design

Díky poměrně vysoké linii bočních oken, výrazným tvarům i velkorysým rozměrům (délka: 479 cm, šířka: 189 cm, výška: 169 cm) je vůz 5008 na silnici nepřehlédnutelný.

Design modelu naznačuje pohyb, a to od zadního okna, jehož sklon je zdůrazněn efektními bočními designovými prvky, až po přední masku s novým světelným podpisem a inovativní maskou chladiče, která splývá s barvou karoserie.

Model 5008 GT je standardně vybaven novou technologií Peugeot Pixel LED, která automaticky přizpůsobuje paprsek světlometů podmínkám provozu a udržuje optimální osvětlení, aniž by rušila ostatní účastníky silničního provozu.

V interiéru se cestující díky velkolepé 21″ plovoucí panoramatické obrazovce nového systému Peugeot Panoramic i-Cockpit® ocitnou v prostředí, které je jak technicky vyspělé, tak uživatelsky přátelské.

5008 je k dispozici v šesti barevných odstínech: Modrá Obsession, Modrá Ingaro, Bílá Okenite, Černá Perle, Šedá Artense a Šedá Titane. U verze GT je standardem černá střecha v lesklém provedení.

Požitek z jízdy i pobytu na palubě

Týmy Peugeotu se rozhodly spojit dva ze tří základních prvků systému i-Cockpit®, vyvýšený přístrojový panel a velký centrální dotykový displej. Ty jsou nyní zabudovány do zakřivené panoramatické obrazovky tvořené jediným 21″ panelem, který sahá od levého konce palubní desky až ke středové konzole. Tato panoramatická obrazovka vypadá, jako by se vznášela nad palubní deskou. Plovoucí efekt podtrhuje speciální LED ambientní osvětlení pod displejem.

Volant, který je od samého počátku základním prvkem systému Peugeot i-Cockpit®, prošel rozsáhlým přepracováním, aby poskytoval ještě lepší pocit z jízdy a větší komfort řízení. Zachoval si samozřejmě svou kompaktnost, ale má modernější design. Přepracovaná středová část je menší a je izolovaná od ramen volantu, aby působila levitujícím dojmem podobně jako panoramatická obrazovka nad palubní deskou.

Nové jsou i ovládací prvky umístěné na volantu. Pro optimální ergonomii automaticky rozpoznají prsty řidiče, ale aktivují se až po stisknutí, aby se zabránilo chybným pohybům. Nový volant je u verze GT standardně vyhřívaný.

Peugeot Panoramic i-Cockpit® má za volantem nově umístěny dva štíhlé a elegantní ovladače a rovněž dvě páčky pro rekuperační brzdění.

Deset přizpůsobitelných ovladačů i-Toggles

Ve střední části palubní desky jsou umístěny ovladače i-Toggles® neboli plně přizpůsobitelné dotykové ovladače, které lze nakonfigurovat tak, aby poskytovaly rychlý přístup k 10 oblíbeným funkcím uživatele, ať už jde o volání oblíbenému telefonnímu kontaktu, spuštění navigace do často používaného cíle, naladění rádia na oblíbenou stanici, nastavení ideální teploty klimatizace atd.

Povel „OK Peugeot“, který využívá funkci rozpoznávání hlasu, zajišťuje přístup k funkcím infotainmentu, topení/klimatizace a také k telefonu. Toto rozpoznávání hlasu je nyní schopno rozlišovat mezi příkazy řidiče a spolujezdce.

V modelu 5008 bude k dispozici také umělá inteligence ChatGPT, která zajistí interakci mezi cestujícími a vozidlem. Pro pomoc uživatelům a zodpovězení jejich případných dotazů je součástí systému palubní dokumentace a odkaz na výukové materiály přístupné pomocí QR kódu. Aktualizace systému probíhají „over the air“.

Překvapivá hbitost a lehkost

Díky dynamickému nastavení podvozku je nový Peugeot 5008 hbitý a výkonný, a to jak ve městě, tak i mimo něj. Pro usnadnění manévrování je vůz standardně vybaven zadní kamerou, která řidiči nabízí dva úhly pohledu: pohled zezadu nebo z ptačí perspektivy. Tato kamera je vybavena čisticí tryskou pro zachování dokonalého obrazu za všech podmínek.

Za příplatek může být nový 5008 vybaven systémem Peugeot VisioPark 360°, který díky čtyřem kamerám umístěným co nejblíže předním a zadním kolům a dvanácti senzorům rozmístěným po celém voze poskytuje 360° pohled na okolí.

Více než 40 jízdních asistenčních systémů

Systém Drive Assist Plus 2.0 u modelu 5008 pomáhá řidiči s využitím všech senzorů vozu a informací z online navigace. Asistenční systémy jsou navrženy tak, aby usnadnily řidiči jízdu na víceproudých silnicích, jako jsou dálnice nebo rychlostní silnice:

Adaptivní tempomat s funkcí Stop & Go a systém udržování vozu v jízdním pruhu: Nastavuje řízení a rychlost tak, aby se vůz udržel v jízdním pruhu a jel rychlostí, kterou řidič nastaví.

Poloautomatická změna jízdního pruhu: Pokud si to řidič přeje, provede za něj systém změnu jízdního pruhu. Stačí aktivovat funkci a stisknout tlačítko „OK“ na volantu. Poté systém navede vůz do nového jízdního pruhu.

Včasné doporučení rychlosti: Systém na základě snímání dopravních značek a shromažďování informací z online navigačního systému rozpozná jakoukoli změnu rychlostního limitu a navrhne řidiči úpravu nastavení adaptivního tempomatu. Pokud je detekován déšť, systém okamžitě navrhne snížení rychlosti v souladu s rychlostními limity, například ze 130 na 110 km/h na dálnici.

Velký a přizpůsobitelný zavazadlový prostor

Zavazadlový prostor nového modelu 5008 má v pětimístné konfiguraci objem 748 litrů, v sedmimístné konfiguraci 259 litrů a v dvoumístné konfiguraci až 1 815 litrů. Vyniká výjimečnou modularitou, kterou nabízí propracovaná architektura sedadel, jež umožňuje širokou škálu kombinací uspořádání. Při sklopení všech zadních sedadel nabízí nový model 5008 obrovskou rovnou podlahovou plochu.

• Charakteristiky druhé řady: lavice 60/40, opěradla 40/20/40

• Charakteristiky třetí řady: opěradla 50/50.

Podlahové krytí zavazadlového prostoru za třetí řadou sedadel lze zvednout a vertikálně uložit za sedadla, čímž vznikne místo pro nejméně dvě kabinová zavazadla. Další rozsáhlé úložiště se nachází pod sedadly ve třetí řadě. Tento prostor o objemu přibližně 80 litrů lze využít k umístění různých předmětů, například sportovního vybavení, které pak není při pohledu zvenčí vidět.

Horní kryt zavazadelníku lze odložit za sedadla ve druhé řadě či do vyhrazeného úložného boxu pod podlahou.

A konečně, pro usnadnění nakládání je 5008 vybaven elektrickým ovládáním výklopné zádi, které je standardní součástí verze GT.

Nadstandardní péče

Interiér modelu 5008 nabízí cestujícím vysoce komfortní prostředí i díky vynikající úrovni odhlučnění. Zvukovou izolaci lze navíc ještě vylepšit vrstvenými předními okny, která jsou k dispozici za příplatek.

Nová přední sedadla jsou pokryta čalouněním kombinujícím TEP a látku u verze Allure a TEP a Alcantaru u GT. Sedadla jsou ergonomicky vytvarovaná a jejich výplň tvoří pěna s vysokou hustotou. Přední sedadla byla oceněna certifikátem AGR (Aktion Gesunder Rücken = Akce pro zdravá záda). U verze GT jsou sedadla navíc odvětrávaná a opatřená masážní funkcí. Vyhřívání je rozšířeno i na zadní řadu sedadel. V tomto případě jsou přední sedadla vybavena také adaptivními bočními opěrkami v opěradlech, které se elektricky nafukují nebo vyfukují, aby se dokonale přizpůsobily tvaru těla cestujícího.

Sedadla druhé a třetí řady byla navržena tak, aby zajistila pohodlí všem pasažérům. Sedadla ve druhé řadě lze posouvat a sklápět, a nabízí tak obrovskou modularitu. Ovládací panel v zadní části středové konzoly umožňuje cestujícím ve druhé řadě nastavovat teplotu a ventilaci třízónové klimatizace a vyhřívání sedadel.

Elektrické výkony na nejvyšší úrovni

5008 byla od počátku koncipována jako elektromobil, nabízí proto celou řadu pohonů s nulovými emisemi a s dojezdem od 500 do 660 km, včetně čtyřkolky se dvěma elektromotory a verze s dlouhým dojezdem.

Tato řada synchronních elektromotorů s permanentními magnety nabízí vyšší výkon a vyšší účinnost. Verze s pohonem dvou kol mají výkon 157 kW (345 Nm) nebo 170 kW (345 Nm). Varianta se dvěma elektromotory a pohonem všech kol poskytuje celkový výkon 237 kW (157 kW vpředu a 80 kW vzadu). Přední motor zajišťuje točivý moment 345 Nm a zadní motor 170 Nm.

Vysokonapěťová lithium-iontová baterie 400 V s chemickým složením NMC (nikl, mangan a kobalt) je umístěna pod podlahou a napájí trakční elektromotor. Ostatním elektrickým spotřebičům (světla, infotainment atd.) dodává nadále energii 12V baterie, která je sama napájena z vysokonapěťové baterie prostřednictvím měniče.

Baterie váží 520 a 574 kg a je na ni poskytována záruka na 8 let (nebo 160 000 km) s garancí minimální nabíjecí kapacity 70 %.

Mimořádně účinná elektrická platforma

Peugeot E-5008 využívá novou platformu STLA Medium skupiny Stellantis, která je oproti platformě vozu E-3008 prodloužená. Je určena pro elektromobily skupiny a představuje v rámci současného automobilového průmyslu vysoce vyspělé technické řešení.

Platforma STLA Medium „BEV-by-design“ poskytuje rekordní energii v poměru k vzdálenosti mezi koly s kapacitou až 98 kWh. Díky její výkonné koncepci, která zajišťuje i účinnou aerodynamiku (SCx 0,79), nabízí E-5008 nejlepší dojezd ve svém segmentu (až 660 km).

Kompletní nabídka elektromotorů

Aby Peugeot svým zákazníkům usnadnil přechod na vozy s plně elektrickým pohonem, nabízí nový model 5008 také s hybridním motorem.

Model 5008 Hybrid 136 e-DCS6 je vybaven systémem Peugeot Hybrid 48V, který tvoří benzínový motor nové generace o výkonu 136 k spojený se šestistupňovou dvouspojkovou převodovkou, jejíž součástí je elektromotor. Díky baterii, která se dobíjí za jízdy, nabízí tato technologie vyšší točivý moment při nízkých otáčkách motoru a snižuje spotřebu paliva až o 15 % na výsledných 5,7 l/100 km. Při jízdě ve městě může nový 5008 Hybrid 136 e-DCS6 až 50 % času fungovat ve 100% elektrickém režimu s nulovými emisemi.

Udržitelná koncepce

V případě nového Peugeotu 5008 bylo v celém voze použito více než 500 kg ekologických materiálů (kovy + polymery):

„Zelená“ ocel a hliník tvoří 60 % celkové hmotnosti „zelených“ materiálů. Více než 30 polymerových dílů je vyrobeno ze „zelených“ materiálů. U nárazníků, spoilerů, odkládacích přihrádek a koberečků se používá recyklovaný plast. Udržitelný přístup k designu je patrný i ze snížení počtu ozdobných lišt na karoserii a odstranění všech chromovaných dílů z exteriéru nového modelu 5008.

Peugeot v rámci svého udržitelného přístupu navrhuje a vyrábí nový vůz 5008 ve Francii. I elektromotor vyrábí a uvádí na trh společný podnik Stellantis–Nidec v Trémery (Francie) a redukční převodovky vyrábí a uvádí na trh Stellantis ve Valenciennes (Francie).

Baterie ACC se vyrábějí v gigafactory v Douvrin Billy–Berclau (Francie). ACC je společný podnik skupiny Stellantis, Mercedes a Saft, který se zabývá konstrukcí a výrobou vysokonapěťových automobilových baterií. Model E-5008 nicméně využívá také baterie dodávané jinými dodavateli.

KLÍČOVÉ CENTRUM

VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER

 

Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů

Kontakt:
KLÍČOVÉ CENTRUM H&B Group
Plzeň, Žatecká 138/8, PSČ 301 00
377 225 903
info@hbgroup.cz

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

Kontakt:
ARAVER CZ s.r.o.
Na Zerzavici 1946, 686 01 - Uherské Hradiště
572 433 315
dostalek.jiri@araver.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nový Peugeot 208: Mini-ikona v novém

Nový Peugeot 208: Mini-ikona v novém

Peugeot 208, ikonický drobek a nejprodávanější vůz v Evropě v roce 2022, dostal nový outfit. Modernizací se stává ještě neodolatelnějším, zejména pak jeho elektrická verze E-208, která...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nový Peugeot 3008 SUV fastback už má českou cenu

Nový Peugeot 3008 SUV fastback už má...

Už příští rok bude mít Peugeot nejširší nabídku elektromobilů ze všech evropských mainstreamových výrobců automobilů. Velký krok k této metě udělal tím, když nahradil svůj bestseller...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Peugeot i-Cockpit vyfasuje umělou inteligenci ChatGPT

Peugeot i-Cockpit vyfasuje umělou...

Peugeot je jedním z prvních výrobců automobilů, který poskytl svým zákazníkům umělou inteligenci ChatGPT . Tento chatbot je začleněný do systému i-Cockpit® a aktivuje se zde prostřednictvím...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Z letošní Green Rally si Peugeot potřetí v řadě odvezl zlatý pohár

Z letošní Green Rally si Peugeot...

V rámci Barum Czech Rally Zlín se už šestým rokem odehrála doprovodná soutěž Green Rally pro vozy s elektrickým a hybridním pohonem. Tato ecoRally sice není zařazena do národního...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Skupina Stellantis představuje platformu STLA Medium

Skupina Stellantis představuje platformu...

Skupina Stellantis představila STLA Medium, globální platformu pro elektromobily disponující výjimečnými charakteristikami, kterými ve své kategorii jednoznačně vyniká. Jedná se například o...