Elegantní jako limuzína, praktický jako kombi

Už řadu let patří automobily Volkswagen Passat Variant k nejžádanějším představitelům stále populárnější kategorie kombi. Uvedením prvního Passatu Variant ukázal Volkswagen ostatním výrobcům cestu kupředu: Kombíky už nesmí být jenom prostorné a praktické – musí být i elegantní, komfortní, výkonné a bezpečné.

Elegantní jako limuzína, praktický jako kombi


Tento recept se osvědčil: V současné době jezdí po silnících snad všech zemí světa na 1 300 000 Volkswagenů Passat. Nejnovější Passat Variant netají, že vychází z mimořádně populárních sedanů Passat, zároveň se však představuje jako zcela svébytný model s vlastním charakterem. Tvary karoserie se dlouho ladily ve větrném tunelu. Výsledkem je jednak elegantní a dynamická silueta vozu, jednak také nízká úroveň aerodynamického hluku. Passat Variant se chlubí mimořádně malým koeficientem odporu vzduchu cx = 0,31, který patří k vůbec nejnižším v celém segmentu vozů kombi střední třídy.


Nový pocit volnosti


Passat Variant nabízí zcela mimořádný prostor pro cestující a jejich zavazadla. Všichni pasažéři se mohou těšit z pocitu naprosté volnosti – velmi příjemné je například zvýšení prostoru pro hlavy vpředu o 2,5 a vzadu dokonce o 3,4 cm proti předchozí modelové řadě. O prostornosti nového modelu svědčí i tzv. faktor komfortu, tedy vzdálenost od pedálu plynu po zadní opěradla. Hodnotou 198 cm nový Passat Variant bezpečně kraluje své třídě.


Vozy Passat Variant vždy vynikaly mimořádně objemným prostorem pro zavazadla. Nový model nabízí prostor o objemu 495 litrů, což je o třicet litrů více, než předchozí verze. Postupným sklápěním zadních opěradel pak lze v zádi vytvořit prostor o objemu až 1600 litrů. Nákladový prostor je dlouhý 112 cm, při sklopení zadních opěradel vznikne ložná plocha o délce až 175 cm.


Detail vytváří celek


Konstruktéři automobilky Volkswagen jsou proslulí svým zaujetím pro dokonalou funkčnost každého detailu. Názorným příkladem může být i pracoviště řidiče nového Passatu Variant: Přístrojový štít i střední panel charakterizují oblé tvary. I taková maličkost, jako jsou výdechy ventilace dokonale ladí s pojetím palubní desky.


Trochu decentní parády, naznačující ambice vozu, vnáší do interiéru Passatu Variant lesklé chromování páček dveřních zámků, tlačítka páky ruční brzdy, výrazného znaku automobilky Volkswagen v hlavě volantu a vázacích oček v zavazadlovém prostoru.


Bezpečnost na každé cestě


Passat Variant, stejně jako všechny ostatní modely automobilky Volkswagen, se vyznačuje nejvyšší mírou aktivní a pasivní bezpečnosti. Nový model prošel s vynikajícím výsledkem všemi nezávislými testy a vyhovuje i těm nejpřísnějším evropským a americkým bezpečnostním limitům.


Základním bezpečnostním prvkem nového Passatu Variant je už jeho samotná struktura. Prostor pro posádku je tvořený jako velmi tuhá klec, kterou obklopují měkčí zóny s naprogramovanou deformovatelností, ve kterých se maří energie případného nárazu.


Vedle své tuhosti vyniká karoserie Passatu Variant také odolností proti korozi: Plné pokovení se odrazilo v jedenáctileté záruce proti prorezivění, kterou na vozy VW Passat Variant poskytuje jejich výrobce.


Před nárazy z boku chrání posádku mimo jiné pevné výztuhy ve dveřích a speciální příčné prvky, které rozvádějí deformační síly z boků do celého skeletu vozu. K ještě vyšší ochraně při bočních kolizích přispívá i vyplnění prostoru ve dveřích speciální vypěňovanou hmotou


Airbagy chrání i boky


Do standardní výbavy vozu patří mimo jiné plnoobjemové airbagy pro řidiče i spolujezdce na předním sedadle. K dosažení nejvyšší míry bezpečnosti nového Passatu Variant přispívají i menší airbagy, zabudované do boků předních opěradel. Výhodou instalace airbagů do boků sedadel je stále stejná poloha vůči tělu sedícího pasažéra, bez ohledu na pozici sedadla. Boční airbagy se po aktivaci naplňují pouhých dvacet milisekund, což je asi desetkrát kratší čas než mrknutí lidského oka.


Samonavíjecí bezpečnostní pásy vpředu i vzadu jsou vybavené novým systémem pyrotechnického předpínání, který vedle pevného zachycení těla v případě nárazu omezuje také nejvyšší sílu v pásu.


Suverén silnic


Pro nový VW Passat Variant je typické využití pohonu předních kol v kombinaci s podélně uloženými motory vpředu. Inovované čtyřprvkové zavěšení předních kol a zadní vlečná náprava s torzní příčkou propůjčují vozu suverénní jízdní vlastnosti.


Do řízení se nepřenášejí prakticky žádné rázy od kol, zcela zmizelo dříve časté cukání volantu při rasantní akceleraci v zatáčkách, kdy mělo odlehčené kolo tendenci k nežádoucímu prokluzu. Celé přední zavěšení je montované na pružně uložený pomocný rám, což výrazně redukuje přenos vibrací a tím zvyšuje komfort jízdy. Vinuté pružiny a tlumiče pérování doplňuje vpředu i vzadu zkrutný stabilizátor.


K jistému chování nového Passatu Variant přispívá také použití kotoučových brzd na všech kolech (vpředu s vnitřním chlazením) a nejmodernějšího protiblokovacího sytému brzd ABS. Řízení je standardně doplněné přesným posilovačem, volant je výškově i podélně nastavitelný.


Výkonné a hospodárné motory


Široká nabídka motorů pro nový Volkswagen Passat Variant zahrnuje cekem sedm zážehových a vznětových agregátů o výkonech od 66 kW (90 k) až po 142 kW (193 k). Všechny se vyznačují výborným průběhem točivého momentu, nízkou spotřebou a velmi dlouhou životností.


Základním zážehovým motorem pro nový Passat Variant je čtyřválec o objemu 1,6 litru a výkonu 74 kW (100 k). S tímto motorem jede Passat Variant až 186 km/h a z klidu na 100 km/h zrychluje za 12,9 sekundy. Průměrná spotřeba této verze činí pouhých 8,3 l/100 km.


V nabídce jsou i dvě zážehové osmnáctistovky s pětiventilovou technikou. Základní verze 1.8 5V má výkon 92 kW (125 k), verze s přeplňováním 1.8 5V Turbo pak 110 kW (150 k). Tento motor propůjčuje vozu téměř sportovní parametry: Nejvyšší rychlost 217 km/h a zrychlení 0-100 km/h za 8,9 sekundy.


Stejným výkonem jako přeplňovaný motor 1.8 5V Turbo se chlubí i kompaktní pětiválec 2.3 V5, který vyniká sametovým chodem a vysokým točivým momentem. Maximální rychlost této verze je 214 km/h, sprint z klidu na 100 km/h zvládá za 9,3 sekundy.


Nejvýkonnější z celé řady motorů – šestiválec 2.8 V6/142 kW (193 k) – je určený pro verzi syncro s pohonem všech kol. Šestiválec dokáže rozjet Passat Variant syncro až na rychlost 234 km/h a z klidu na 100 km/h zrychluje za pouhých 7,8 s.


Početnou skupinu příznivců si našly už v jiných modelech automobilky Volkswagen výkonné a mimořádně hospodárné vznětové motory TDI. Není proto divu, že i v nabídce motorů pro nový Passat Variantse objevují tyto pozoruhodné agregáty.


Základní verze dává z objemu 1,9 litru výkon 66 kW (90 k) a dokáže se rozjet z 0 na 100 km/h za 14,2 sekundy. Její maximální rychlost činí 178 km/h. Výkonnější verze dává ze stejného objemu výkon 81 kW (110 k), jede až 190 km/h a z klidu na 100 km/h sprintuje za 11,9 sekundy. Vedle vynikajících výkonových parametrů však oba motory vynikají především extrémně nízkou spotřebou – v průměru pouhých 5,6, resp. 5,5 l/100 km.


Všechny vozy VW Passat Variant jsou standardně vybavované manuální pětistupňovou převodovkou. Pro vybrané verze jsou k dispozici i čtyřstupňové samočinné převodovky vybavené systémem DSP (Dynamic Shift Program) nebo pětistupňové automaty Tiptronic, které řidiči umožňují volit buď plně automatický režim, nebo velmi jednoduše určit okamžik pro přeřazení.


Bohaté výbavy


Řídit nový Passat Variant znamená nestrádat v žádném ohledu! To platí i o výbavě vozu: Už základní verze mají velmi bohatou úroveň výbavy, ve které nechybí např. protiblokovací systém brzd ABS, čelní airbagy, kotoučové brzdy na všech kolech či předpínače bezpečnostních pásů.


Do standardní výbavy patří také mimo jiné střešní ližiny, charakteristické pro většinu vozů kombi, kryt zavazadlového prostoru, centrální zamykání, elektricky ovládaná vyhřívaná zpětná zrcátka, elektrické ovládání předních oken, výškově a podélně nastavitelný volant, zeleně probarvená skla a patnáctipalcové disky kol.


Díky bohatému seznamu nadstandardních výbav si každý zákazník může sestavit svůj vůz přesně podle svých představ. K dispozici je mj. samočinná klimatizace Climatronic, xenonové světlomety, posuvná střecha. Na vybraných trzích je nový Passat Variant vyzbrojen dokonce sofistikovaným navigačním systémem.

převzato z VOLKSWAGEN magazínu léto ’98
vychází zpravidla čtvrtletně a je k dispozici u dealerů VOLKSWAGEN

KLÍČOVÉ CENTRUM

VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER

 

Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů

Kontakt:
KLÍČOVÉ CENTRUM H&B Group
Plzeň, Žatecká 138/8, PSČ 301 00
377 225 903
info@hbgroup.cz

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
Auto Jarov
Osiková 2, Praha 3, 130 00
251 002 288
seat@autojarov.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nový Golf R Variant: Více výkonu, více dynamiky, více emocí, více prostoru

Nový Golf R Variant: Více výkonu, více...

Silné kombi: 235 kW (320 k)1, 420 N.m, z nuly na 100 km/h za 4,9 sekundy Výrazný vzhled: Působivý, sportovní design R Vynikající agilita: Pohon všech kol 4MOTION se systémem R-Performance Torque...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Ikonický Volkswagen Van první generace se vrací, tentokrát jako RC stavebnice

Ikonický Volkswagen Van první generace...

Ikonický Volkswagen Transporter první generace neboli Typ 2, který je z hlediska designu mladším bratrem snad ještě slavnějšího brouka (oficiálně VW Typ 1), po letech znovu ožívá. Tentokrát v...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nový Golf R přijíždí na start: Světová premiéra nejvýkonnějšího sériového Golfu všech dob

Nový Golf R přijíždí na start:...

TSI o výkonu 235 kW (320 k): Golf R zrychlí z klidu na 100 km/h za pouhých 4,7 sekundy R-Performance Torque Vectoring: Golf R sériově s novým pohonem všech kol Nový etalon jízdní dynamiky: Pohon...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nejlepší hodnocení pro ID.3: Pět hvězd v testu Euro NCAP

Nejlepší hodnocení pro ID.3: Pět...

Vysoká dílčí hodnocení ve všech typech testů ID.3 excelentně chrání dospělé cestující i děti V nárazovém testu přesvědčil i nový sériově dodávaný centrální airbag ID.31 má za...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Rekordní dojezd: ID.3 dojel z Cvikova do Švýcarska na jedno nabití

Rekordní dojezd: ID.3 dojel z Cvikova do...

ID.3 v cíli rekordní jízdy ve švýcarském Schaffhausenu Elektrický Volkswagen absolvoval trasu dlouhou 531 kilometrů bez doplňování elektrické energie Oficiální dojezd podle metodiky WLTP byl...