Peugeot 307 s benzinovým motorem 1,4 litru v testu redakce

Letos v květnu byl u nás zahájen prodej nového modelu Peugeot 307. Do konce listopadu si jej zakoupilo 1 337 zákazníků. Denně tedy z prodejen průměrně odjíždělo 8 nových majitelů se svým  Peugeotem 307.

Peugeot 307 s benzinovým motorem 1,4 litru v testu redakce

Motor 1,4 litru je jedním ze šesti motorů z nabídky pro Peugeot 307. Pro svůj nový Peugeot 307 si motor 1,4 vybralo 232 zákazníků. Při přebírání vozu k testu jsem si jako jeden z hlavních cílů stanovil, zda výkon tohoto motoru bude dostatečný pro tento vůz.

První můj dojem při pohledu na Peugeot 307 byl, že jeho zaoblená karoserie je nejen elegantní a líbivá, ale kompaktní, pevná a bezpečná. Zejména přední část vozu – sklon kapoty motoru a na něj téměř se stejným sklonem navazující přední rozměrné sklo dodávají vzhledu vozu dynamický charakter odpovídající výraznému logu Peugeota – lva, který je umístěn uprostřed mezi kapotou a SPZ.


Peugeot 307 s benzinovým motorem 1,4 litru v testu redakce
Peugeot 307 s benzinovým motorem 1,4 litru v testu redakce
Peugeot 307 s benzinovým motorem 1,4 litru v testu redakce

>Interiér vozu mně zaujal svou prostorností a zejména s dostatkem místa i nad hlavami cestujících. Všechny sdělovače i ovládače mají vymezeno místo podle všech ergonomických zásad a tak neodvádějí nadměrně pozornost řidiče od sledování provozní situace. Přední sedadla anatomicky velmi dobře tvarovaná mají velmi dobré boční držení a při jízdě mě dodávala pocit jistoty a bezpečí. Zadní sedadla poskytují dostatek místa pro cestování třech osob. Jistě každý nový majitel Peugeotu 307 přivítá mnoho praktických odkládacích prostor jako ku příkladu odkládací schránky v předních dveřích anebo schránky nad ovladačem topení, dále držáky na nápoje vpředu i vzadu, držák na mince a úložný prostor na brýle, který je ve středovém stropním panelu. Taktéž na opěradlech jsou praktické kapsy. Zavazadlový prostor o objemu 420 litrů se po sklopení zadních sedadel zvětší na 1470 litrů.

Benzinový motor testovaného Peugeotu 307 obsahu 1,4 litru dosahuje maximální výkon 75 k (55 kW) při 5 500 ot/min a nejvyšší hodnotu točivého momentu 120 Nm již při 2 800 ot/min. Motor ochotně zrychloval i v nižších otáčkách a to ihned bez prodlevy po přidání plynu. Ve městě jsem nepociťoval potřebu výkonnějšího motoru, mimo město při požadavku svižnější jízdy jsem musel samozřejmě využívat vyšší otáčky motoru – okolo 3 500 a při předjíždění včas podřadit. Pokládám tento nejslabší motor z výkonové řady benzinových motorů pro Peugeot 307 za dostačující pro tento vůz pro bezpečnou a i svižnou jízdu – to mě potvrdili na můj dotaz i tři majitelé Peugeota 307 s tímto motorem.


Konstrukce podvozku mě umožňovala spolu s přesným řízením, účinnými brzdami s ABS s rozdělovačem brzdných sil rychlé bezpečné projíždění zatáček. Motor i podvozek jsou dobře odhlučněny, v interiéru je nízká hladina hluku. Výrobce udává nejvyšší rychlost s tímto motorem 167 km/h a zrychlení z 0 na 100 km/h za 14 sekund. Kombinovanou spotřebu 6,7 l na 100 km. Vzhledem k tomu, že jsem během testu jezdil většinou sám a bez zavazadel jsem dosáhl spotřebu 6,2 l na 100 km, musím ale podotknout, že jsem se snažil jezdit s „lehkou“ nohou a hospodárně.


Základní výbava testovaného vozu, který byl v nejnižším stupni výbavy – XR, byla na vysoké úrovni. Obsahovala: přední airbagy řidiče i spolujezdce, brzdový systém ABS + elektronický rozdělovač brzdných sil, systém podpory brždění v kritických situacích, variabilní posilovač řízení, aktivní přední opěrky hlavy, výškově a osově nastavitelný volant, výškově nastavitelné sedadlo řidiče. Základní výbava obsahuje i elektrické ovládání předních oken, centrální zamykání s dálkovým ovládáním, tónovaná skla, zadní stěrač s cyklovačem a imobilizér.


Cena testovaného Peugeota 307 s benzinovým motorem 1,4 v nejnižší i když bohaté základní výbavě XR je včetně DPH 420 000 Kč.


Pro informaci čtenářů uvádím, že Peugeot 307 lze zakoupit dále s benzinovými motory 1,6 16V s maximálním výkonem 110 k (80kW) a 2,0 16V s maximálním výkonem 138 k (100 kW) a dieslovými úspornými motory: novým 1,4 HDI, a. 2,0 HDI, který dosahuje maximální výkon 90 k (66 kW) anebo 2,0 HDI s vyšším výkonem 110 k.


A ještě alespoň krátce ke stupni výbav: Vyšší stupeň výbavy (XR Présence) obsahuje navíc boční a hlavové airbagy, sekvenční ovládání předních oken a vyhřívaná zpětná zrcátka, automatické stěrače, samočinnou aktivaci světlometů a přední mlhové světlomety. Vyšší komfort pak obsahuje nejvyšší stupeň výbavy (XT) a sportovní verze (XSI). Některé prvky výbavy jsou vázány na zvolený typ motoru a stupně výbavy. Řadu prvků je možno též zvolit za příplatek – v některých je ovšem tato příplatková výbava vázána na zvolený typ motorum jako ku příkladu u automatické převodovky Tiptronic – Systém Porsche, kterou lze zakoupit pouze s motorem 1,6 ve výbavě XR Présence anebo s motorem 2,0 ve výbavě XT.


KLÍČOVÉ CENTRUM

VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER

 

Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů

Kontakt:
KLÍČOVÉ CENTRUM H&B Group
Plzeň, Žatecká 138/8, PSČ 301 00
377 225 903
info@hbgroup.cz

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
Auto Jarov
Osiková 2, Praha 3, 130 00
251 002 288
seat@autojarov.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Peugeot odhaluje monumentálního lva, nového velvyslance značky

Peugeot odhaluje monumentálního lva,...

Peugeot představí 8. března na ženevském autosalonu lva mimořádných proporcí, sochu symbolizující hrdost, sílu a excelentnost a více než dvě století dlouhou historii značky. Toto velkolepé...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Skupina PSA přichází s novou generací víceúčelových vozů  pro své značky Peugeot, Citroën a Opel/Vauxhall

Skupina PSA přichází s novou generací...

Pokračování produktové ofenzívy skupiny PSA v rámci Core Model Strategy plánu Push to Pass; Jeden program vyvinutý pro tři různé vozy odpovídající různým postavením jednotlivých značek...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Akční dny zajistily značce Peugeot rekordní leden

Akční dny zajistily značce Peugeot...

Rok 2017 značka Peugeot zakončila rekordem a stejným způsobem začala i rok 2018. S počtem 1 104 registrovaných vozů realizovala nejúspěšnější leden ve své historii na českém trhu. Poté,...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Stanislav Gálik se stal výkonným ředitelem inovací společnosti AAA AUTO

Stanislav Gálik se stal výkonným...

Praha, 2. února 2018 – Společnost AAA AUTO včera oficiálně uvedla novou značku AuresLab, pod kterou sjednotila veškeré inovace, na kterých pracuje. Inovační centrum povede Stanislav Gálik,...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nový Peugeot 308: osmistupňová technologická ofenzíva

Nový Peugeot 308: osmistupňová...

Peugeot pokračuje i v prvním pololetí roku 2018 v technologické ofenzívě. Motory PureTech 130 k S&S a 1.5 BlueHDi 130 k S&S u modelu NOVÝ PEUGEOT 308 jsou nyní spřaženy s automatickou...