Michelin opět partnerem nejúspěšnějších jezdců v roce 2002

Tip znalců na vítěze Grand Prix ČR: Rossi + Honda + Michelin

Pneumatiky francouzské společnosti Michelin mají na svém kontě mj. přes tři desítky světových titulů v automobilových soutěžích (v hodnocení jezdců a značek), pravidelně obsazují stupně vítězů ve čtyřiadvacetihodinovce v Le Mans, podařil se jim fantastický come-back do šampionátu F1, dlouhé roky kralují například i pouštnímu maratónu Rallye Paříž – Dakar…


Michelin opět partnerem nejúspěšnějších jezdců v roce 2002

Výčet sportovních triumfů pneumatik Michelin je téměř bez konce, na čestném místě však určitě stojí neuvěřitelných 21 prvenství v silničním MS motocyklů v královské kubatuře strojů o objemu válců do 500 cm3. A vývoj letošní sezony 2002 jasně naznačuje, že Michelin svoji sbírku vavřínů z motocyklových Grand Prix určitě rozšíří!

Jezdec Valentino Rossi, tým Repsol Honda a pneumatiky Michelin – tuto trojici považuje naprostá většina sportovních komentátorů za největší favority blížící se Gauloises Grand Prix ČR, která se jede o víkendu 23. až 25. srpna na brněnském Masarykově okruhu.


Suverenita, s jakou Rossi dominuje letošnímu šampionátu silničních motocyklů své třídě Moto GP, je obdivuhodná – kromě jediného závodu (kdy dojel na druhém místě) Rossi zatím vždy zvítězil a na start brněnské Gauloises Grand Prix ČR, která je desátým podnikem šestnáctidílného šampionátu, nastupuje s náskokem téměř stovky bodů před svým stájovým kolegou Tohru Ukawou.


Stejně suverénní pozicí, jako Rossi, se může pochlubit i značka Michelin: Ve všech dosud odjetých závodech MS pneumatiky Michelin triumfovaly, používá je prvních pět týmů průběžného pořadí MS a Michelin je i partnerem prvních třech nejúspěšnějších značek – Hondy, Yamahy a Suzuki.

Slavná a úspěšná historie


Michelin do kolotoče motocyklových Grand Prix vstoupil už v roce 1974, a to na nováčka famózním způsobem: Jezdec Kent Andersson si s Yamahou obutou do výborných pneumatik Michelin PZ dojel pro světový titul ve třídě do 125 cm3.


Doslova senzací pak bylo vítězství Barry Sheena na Suzuki v GP v nizozemském Assenu v královské disciplíně strojů do 500 cm3 hned v následujícím roce 1975. Koncem této sezony Michelin uvedl novou řadu sportovních motocyklových pneumatik bez vzorku.


Angel Nieto, Pier-Paolo Bianchi, Mario Lega, Takazumi Katayama a Barry Sheene: Pět jezdců startujících v pěti kubaturách na strojích obutých do pneumatik Michelin – pět světových titulů za rok 1977 pro značku Michelin!


V roce 1983 Michelin způsobil na motocyklových okruzích malou revoluci, když zavedl svoji radiální pneumatiku. Ta dovolovala mnohem agresivnější projíždění zatáček, jezdci se nejdříve naučili smykovat zadním kolem, později už driftovali oběma koly. V tomto roce získal Michelin opět další „grand-slam“ za vítězství ve třídách 50 cm3 (Stefan Dorflinger), 125 cm3 (Angel Nieto), 250 cm3 (Carlos Lavado) a 500 cm3 (Freddie Spencer).


Umění driftu oběma koly dovedl k dokonalosti Freddie Spencer, který dokázal to, co dnes už asi těžko kdo napodobí – totiž vyhrát v jedné sezoně třídy 250 cm3 i 500 cm3. Freddiemu se to na Hondě obuté do radiálních pneumatik Michelin podařilo v roce 1985.


I v dalších letech jezdci na motocyklech všech objemových tříd obutých do pneumatik Michelin triumfovali na desítkách Grand Prix. Žádný jiný výrobce plášťů se nemůže pochlubit takovou sbírkou titulů, jako Michelin. Svoji účast v motoristickém sportu však Michelin vždy chápal jako součást testování nových produktů a technologií, určených pro co nejrychlejší uvedení do sériové produkce.

Poslední vítězové Grand Prix ČR


1996 – Alex Crivillé (Repsol Honda-Michelin)


1997 – Mick Doohan (Repsol Honda-Michelin)


1998- Max Biaggi (Kanemoto Honda-Michelin)


1999 – Tadayuki Okada (Repsol Honda-Michelin)


2000 – Max Biaggi (Marlboro Yamaha Team-Michelin)


2001 – Valentino Rossi (Nastro Azzurro Honda-Michelin)

KLÍČOVÉ CENTRUM

VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER

 

Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů

Kontakt:
KLÍČOVÉ CENTRUM H&B Group
Plzeň, Žatecká 138/8, PSČ 301 00
377 225 903
info@hbgroup.cz

Autorizovaný dealer a opravce VOLVO

Člen koncernu TUkas

 

Kontakt:
AUTO-STAIGER CZ A.S.
Praha 10, Černokostelecká 621/122
+420 271 009 111
servis.volvo@auto-staiger.cz

Související články

TEST: Honda Civic 4D 1.0 turbo 2017

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Honda představuje novou verzi Dynamic modelu Jazz Supermini s novým motorem a se sportovněji stylizovanou karoserií

Honda představuje novou verzi Dynamic...

Nový model si uchovává bezkonkurenční všestrannost a špičkový prostor pro cestující ve své třídě. Nová Honda Jazz s novým vzhledem byl představen – před frankfurtským autosalonem...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Honda Adventure Roads 2017: již od 26. června do 3. července

Honda Adventure Roads 2017: již od 26....

Skupina 40 motocyklových nadšenců se v rámci akce Honda Adventure Roads připravuje na životní cestu z Osla na Nordkapp – nejsevernější bod Evropy.      Skupina vlivných jezdců –...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Po představení sériového modelu na ženevském autosalonu 2017 vytvořil zcela nový model Honda Civic Type R na okruhu Nürburgring Nordschleife nový traťový rekord pro vozy s pohonem přední nápravy.

Po představení sériového modelu na...

V dubna 2017 projel tento světoznámý okruh vývojový vůz v čase 7 minut a 43,8 sekundy. Tohoto času na jedno kolo – se dosáhlo během závěrečné fáze testovacího režimu modelu, na...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Zcela nový sportovní čtyřdveřový sedan Honda Civic  v prodeji na našem trhu!

Zcela nový sportovní čtyřdveřový...

První vozy nového Civicu sedan se na konci dubna dostanou k autorizovaným prodejcům Hondy. Ti již teď přijímají první zákaznické objednávky! Desátá generace sedanu Honda Civic –...