Koncept Toyota FT-HS – čtyřmístné sportovní kupé se  stahovací střechou s hybridním pohonem

Koncept FT-HS je šetrný vůči životnímu prostředí a přesto vysoce výkonný: Cílem je akcelerace z klidu na 100 km/h během 4 sekund. Koncept vyjadřuje vizy Toyoty o sportovním automobilu 21. století.

Kombinací pokročilé hybridní pohonné jednotky s neodmyslitelnými prvky sportovního vozu překonává koncept FT-HS představu, že automobil šetrný vůči životnímu prostředí musí přinášet menší potěšení z jízdy.

Koncept Toyota FT-HS – čtyřmístné sportovní kupé se  stahovací střechou s hybridním pohonem
Koncept Toyota FT-HS – čtyřmístné sportovní kupé se  stahovací střechou s hybridním pohonem

Odhodlání firmy Toyota vyvíjet úplnou a širokou řadu hybridních automobilů se jasně projevuje evropským debutem konceptu FT-HS na Ženevském autosalonu. FT-HS, Future Toyota Hybrid Sports, je konstruován tak, aby ukázal, že při použití pokročilé technologie Toyota Hybrid Synergy Drive® mohou sportovní automobily budoucnosti poskytovat zážitek z dynamické jízdy při současném ohledu vůči životnímu prostředí.

Výzkumnému a designérskému centru Toyoty v Severní Americe, nazývanému Calty, byl přidělen úkol vytvořit sportovní automobil ve střední cenové kategorii. Koncept tohoto vozu v sobě má spojovat ekologii a emoce a položit si otázku: „Jak má vypadat vhodný sportovní automobil pro 21. století?“

Koncept Toyota FT-HS – čtyřmístné sportovní kupé se  stahovací střechou s hybridním pohonem
Koncept Toyota FT-HS – čtyřmístné sportovní kupé se  stahovací střechou s hybridním pohonem
Koncept Toyota FT-HS – čtyřmístné sportovní kupé se  stahovací střechou s hybridním pohonem

Koncept FT-HS tak zahrnuje schopnosti hybridního automobilu a současně si ponechává nezbytné vlastnosti sportovního automobilu, jako je štíhlý profil, odlehčené aerodynamické materiály a vyspělá pohonná jednotka zajišťující vynikající akceleraci a optimální výkonnost.

Koncept FT-HS je sportovním automobilem s motorem umístěným vpředu a pohonem zadních kol, který je projektován tak, aby zrychloval z 0 na 100 km/h během 4 sekund. Výkonný motor V6 3,5 l je spojen s novou generací sportovního hybridního systému s cílovým výkonem kolem 400 k. Výkonnostní parametry vozu FT-HS demonstrují potenciál hybridní technologie a umožňují Toyotě postupovat k dalším metám.

Sportovní výkonnost automobilu a soustředění pozornosti na řidiče jsou posíleny úplně novou platformou a nezávislým zavěšením kol s vinutými pružinami, plynovými vzpěrami a předním a zadním zkrutným stabilizátorem.

Design exteriéru se drží základních hodnot filozofie designu značky Toyota, zahrnující dvě vzájemně související témata: J-Factor (faktor J) a Vibrant Clarity (vibrující jasnost). Faktor J se vztahuje k místnímu a globálnímu přijetí Japonskem inspirovaného designu a kulturní formy. To konceptu FT-HS umožňuje vyniknout a jako vůz značky Toyota si získat globální přitažlivost.

Vibrující jasnost je výraz designu, který se používá k vyjádření faktoru J. Je to kombinace dokonalé nerovnováhy, uvolněných geometrických forem a integrované architektury komponent. Vede k vytváření takových modelů Toyoty, které hledí dopředu, jsou energické a současně je zřejmý jejich účel a racionalita.

Designér exteriéru Alex Shen říká: „Výsledkem těchto prvků je subatraktivní hmota, minimalistický styl, který není pouze odlehčený, ale také jako odlehčený vypadá. Téma konceptu FT-HS vytváří elegantní, napjaté povrchy na exteriérových prvcích, zejména na dveřích a stylu karoserie. Přední a zadní část byla tvarována tak, aby se odstranila hmota kolem klíčových funkčních komponent. Volné geometrické formy definují propojenost splývajících povrchových ploch kontrastujících s aerodynamickými rohy „Aero-Corners“ s ostrými hranami, které podporují plynulé proudění vzduchu a snižují turbulenci.“

FT-HS je čtyřmístné sportovní kupé s jedinečnou stahovatelnou střechou. Střešní panel a zadní okno, vyrobené z uhlíkového vlákna Kevlar, se za 10 sekund plynule otočí směrem dolů a uloží se v prostoru zadního sedadla. V této konfiguraci se z konceptu FT-HS stane dvoumístný automobil. Když je střecha natažená, je místy zvláštně vyklenutá, což snižuje velikost součinitele aerodynamického odporu a v klíčových oblastech poskytuje místo pro hlavu.

Trojúhelníkový profil automobilu má pohyblivý sloupek C, ostré hrany a splývající křivky. Při pohledu zepředu odhaluje agresivní nos úzké pásy světlometů a hluboké sací otvory. Kryt motoru z kouřového skla poskytuje dráždivý pohled na vyspělou pohonnou jednotku Hybrid Synergy Drive®. Architektura integrovaných komponent je patrná na osvětlení inspirovaném vesmírem. Koncové světlomety se klenou přes celou zadní část vozu a obsahují integrovaný zatahovatelný spoiler. Svazky diod emitujících světlo (LED) jsou umístěny v předních světlometech a blatníku kvůli energetické účinnosti a nižším ztrátám tepla.

Dalším prvkem exteriéru je v závislosti na rychlosti vozu aktivované křídlo, které zajišťuje lepší stabilitu a trakci. V zadní části je spodní difuzér z uhlíkových vláken a integrovaným širokým výfukem. Kola jsou z uhlíkových vláken.

Interiér orientovaný na řidiče vytváří dojem elegance, technologie a výkonnosti. Hubeného, skeletového vzhledu interiéru se dosáhlo pomocí architektury s odkrytými příčníky a použitím high-tech materiálů, jako jsou uhlíková vlákna a titan.

Díky vynechání středního sloupku a vytvořením vznášejícího se sloupku C pracuje minimalistický styl ve spojení se subtraktivní hmotou. Řidiče obklopuje integrovaný přístrojový panel ve tvaru trojúhelníkového křídla, do jehož lehké struktury je integrováno mnoho užitečných funkcí. Všechny důležité funkce a podrobnosti jsou předkládány téměř výhradně řidiči. Řidiče například obklopují dotykové snímače a působí jako hmatová vodítka pro prstové ovládače při jízdě velkou rychlostí. Teleskopický volant bez středu je vybaven sedmi-automatickými páčkovými ovladači, které umožňují posunutí přístrojového panelu dopředu v tak krátké době, aniž by to odvedlo řidičovu pozornost od situace na silnici.

Sedadla jsou optimálně upravena tak, aby poskytovala odlehčený vzhled a funkčnost: prostor pro usazení spolujezdce je otevřený a na příčce je umístěn jednoduchý airbag. Opěrky rukou přecházejí plynule do dveří a okolního interiéru.

FT-HS svou potenciální pozicí na trhu ve střední cenové relaci osloví pravděpodobně ekologicky uvědomělé zákazníky. Budou to lidé, kteří si chtějí uchovat kouzlo jízdy se sportovním automobilem a současně co nejvíce chránit životní prostředí. Budou to nejspíše lidé, pro které nové technologie znamenají vítanou nezbytnost a nikoli luxus.

Toyota FT-HS je sportovním automobilem pro 21. století.

KLÍČOVÉ CENTRUM

VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER

 

Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů

Kontakt:
KLÍČOVÉ CENTRUM H&B Group
Plzeň, Žatecká 138/8, PSČ 301 00
377 225 903
info@hbgroup.cz

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
Autocentrum BARTH a.s.
Bratří Štefanů 985, 500 03 - Hradec Králové
494 945 105
autocentrum@autocentrum.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - LEGENDY 2018 PŘEDSTAVILY HVĚZDY SLAVNOSTI

LEGENDY 2018 PŘEDSTAVILY HVĚZDY...

Dvacet oceněných exponátů Volba poroty složené z členů organizačního výboru Výjimečné automobily z historie i současnosti Letošní jubilejní 5. ročník ojedinělé automobilové slavnosti...

VIDEO – Toyota Auris Hybrid, Aygo,...

Novinky automobilky Toyota nám představil Martin Peleška, ředitel zastoupení Toyota ČR.

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Stanislav Gálik se stal výkonným ředitelem inovací společnosti AAA AUTO

Stanislav Gálik se stal výkonným...

Praha, 2. února 2018 – Společnost AAA AUTO včera oficiálně uvedla novou značku AuresLab, pod kterou sjednotila veškeré inovace, na kterých pracuje. Inovační centrum povede Stanislav Gálik,...

VIDEO – Toyota Land Cruiser, Toyota...

Moderátor Viktor Tamayo se svým štábem představuje novinky pořízené u automobilky Toyota přímo z autosalonu ve Frankfurtu.

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - VIDEO – Toyota Yaris hot hatch, i-TRIL concept a Lexus LC 500, LS 500h – Ženeva 2017

VIDEO – Toyota Yaris hot hatch,...

Moderátor Viktor Tamayo se svým štábem představuje novinky pořízené u automobilky Toyota a Lexus přímo z autosalonu v Ženevě.