Audi opět boduje s motorem TDI

Audi i v letošním roce úspěšně navázala na loňskou sérii vítězství s revolučním sportovním speciálem Audi R10 TDI

Audi pokračuje v úspěšném tažení v americkém seriálu vytrvalostních závodů American Le Mans Series (ALMS), které jsou zároveň skvělou přípravou na čtyřiadvacetihodinovku v Le Mans, která se letos jede 16. a 17. června.

Audi opět boduje s motorem TDI

V letošním roce Audi zaznamenala již dvě vítězství v ALMS a to v závodě v Sebringu, který je právem považován za malou generálku na Le Mans, a také na divácky atraktivním městském okruhu v St. Petersburgu. Před vrcholem sezony čekají Audi ještě tři závody na amerických tratích, než se speciály přesunou na legendární francouzský okruh.

Od roku 2000 se značka Audi věnuje systematicky závodům sportovních automobilů na okruzích, nejdříve s vozem Audi R8 poháněný benzinovým osmiválcem TFSI, od loňského roku pak s revolučním Audi R10 se vznětovým vidlicovým dvanáctiválcem.

Od té doby značka čtyř kruhů zvítězila ve všech ročnících závodů American Le Mans Series a kromě roku 2003 ovládla také slavný a nejtvrdší závod světa – 24 hodin Le Mans. K tomuto legendárnímu motoristickému podniku směřují, stejně jako v minulosti, všechny aktivity sportovního oddělení. Letos v něm bude německá značka bojovat již o sedmé vítězství a čtvrté v řadě, od roku 2000.

Sportovní prototyp Audi R10 TDI, modelového roku 2007, se od svého úspěšného loňského předchůdce příliš neliší. Vůz kategorie LM P1 byl vylepšen pouze v některých detailech a také dostal nový design. Podle nových technických předpisů však musel být vybaven o 10% menší palivovou nádrží. Zmenšení objemu nádrže o devět litrů, to znamená z 90 na 81 litrů, vyřešilo Audi mezistěnou vloženou do nádrže.

Ve spolupráci se specialisty firmy Bosch dostal vznětový vidlicový dvanáctiválec komplexně optimalizovanou elektroniku. Většina dalších drobných úprav se týkala oblasti účinnosti, spotřeby, životnosti a jízdních vlastností. Výkon zůstal nezměněn – 659 k, ale došlo ke zlepšení průběhu točivého momentu. Také monoblok z uhlíkových kompozitů je shodný s loňským, drobné aerodynamické retuše laik ani pouhým okem nepostřehne. Zmenšeny a odlehčeny byly také oba filtry pevných částic. Michelin dodal novou směs i konstrukci pneumatik.

Sestava pro Le Mans a ALMS

Pro závod 24 hodin Le Mans, který se jede 16. a 17. června, je připraveno šest pilotů, z nichž se dvojice Rinaldo Capello – Allan McNish a Emanuele Pirro – Marco Werner zúčastní všech dvanácti závodů ALMS. Pro úvodní dvanáctihodinovku v Sebringu byly posádky posíleny o Franka Bielu a Toma Kristensena, kteří také doplní obě zmíněné dvojice v Le Mans.

12 h Sebring opět pro Audi

Právě závod v Sebringu byl pro tým Audi malou generálkou na Le Mans, neboť svojí délkou nabízí jedinečnou příležitost vyzkoušet si vše tak, jako v Le Mans.

První místo trojice Biela, Pirro a Werner znamenalo pro dieselové Audi již deváté vítězství v řadě. Rok po své premiéře, právě na této trati, nepoznala značka z Ingolstadtu hořkost porážky. Protože jezdci museli startovat s menší nádrží, museli zajíždět tankovat palivo do boxů zhruba o pět okruhů dřív než konkurence. O vítězství se bojovalo až do předposlední hodiny, kdy se na čele definitivně usadilo trio Biela, Pirro a Werner. Frank Biela kraloval s vozem Audi na této trati již počtvrté.

Druhý vůz musel být po čtvrteční havárii postaven celý znovu a i přes neplánované zastávky v boxech nakonec dojel na 4. místě a na druhém v kategorii LM P1. Pirro: „Byl to pro nás skvělý závod. Na začátku jsme drobnými problémy ztratili takřka dva okruhy. Ale v tak dlouhém závodě se nesmí nikdy nic vzdát“.

Audi vítězí také ve městě

Vítězná série pokračovala na městském okruhu v St. Petersburgu, kde v napínavém závodě, jehož scénář by lépe nenapsal ani sebelepší autor hororů, obsadily vozy Audi první dvě místa v pořadí Capello-McNish a Pirro-Werner. Přitom ještě v kvalifikaci se musely posádky spokojit s třetím místem. A také v závodě zajížděly o 150 kilogramů lehčí a výkonnější sportovní vozy Porsche a Acura/Honda z kategorie LM P2 nejrychlejší časy. Během závodu, který byl však pětkrát přerušen, se nenechali zkušení jezdci týmu Audi vyvést z míry a dokázali využít potenciál vznětového dvanáctiválce, především jeho mohutný točivý moment.

Ani trest stop and go, který hned v úvodu „vyfasoval“ Allan McNish za předčasný start, nikterak neovlivnil úspěch značky se čtyřmi kruhy. Během patnácti okruhů se dostal Skot z osmé příčky opět na špici. V závodě se vozy Audi několikrát vystřídaly ve vedení s vozy Porsche a Acura/Honda, ale nakonec přeci jen vybojovaly již desáté prvenství v řadě.V duelu obou Audi zpočátku profitovali z lepší volby pneumatik Capello a McNish, v závěru zase naopak Pirro a Werner. Rozdíl mezi oběma vozy v cíli činil 0,426 sekundy.

Dr.Wolfgang Ullrich, šéf sportovní oddělení Audi: „Účast s dieselem v ALMS je důležitá především z důvodu propagace vznětových pohonných jednotek v Americe. Proto jsme se rozhodli pokračovat v tomto seriálu i nadále. Víme však, že naše úloha nebude za současných technických předpisů jednoduchá, ale je to pro nás výzva. Z vítězství v St. Petersburgu mám velkou radost. Vůbec jsme nečekali, že by mohlo Audi vyhrát také na městském okruhu. Pro takové tratě není vůz koncipován a navíc konkurence je letos mnohem silnější než v minulých letech“.

Od 1. března do 17. června probíhá v továrním muzeu Audi Tradition v Ingolstadtu výstava „24 heuers“, kde je k vidění celá řada úspěšných vozů včetně prototypu Bentley, který jako jediný v roce 2003 přerušil úspěšnou sérii Audi v Le Mans. Ovšem ne tak úplně, poháněl jej zážehový osmiválec Audi z typu R8.

KLÍČOVÉ CENTRUM

VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER

 

Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů

Kontakt:
KLÍČOVÉ CENTRUM H&B Group
Plzeň, Žatecká 138/8, PSČ 301 00
377 225 903
info@hbgroup.cz

KIA Motors Czech za dobu své existence na českém trhu prodala téměř 70 000 vozů.

Kia Motors Corporation – výrobce kvalitních automobilů pro všechny mladé duchem.

Kontakt:
KIA MOTORS CZECH s.r.o.
V Oblouku 128 Čestlice, Praha - východ 252 43 Průhonice
INFOLINKA KIA 222 999 333
kia-info@kia.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Audi sezonní servis: profesionální servisní služby, originální díly a originální příslušenství

Audi sezonní servis: profesionální...

Audi Service zve společně s Ondřejem Bankem, členem Audi Ski Teamu a tváří sezonní servisní kampaně, majitele zánovních i starších vozů Audi do autorizovaných servisů Audi. Od začátku...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Audi Ski Team připraven na olympijskou sezónu 2017/2018

Audi Ski Team připraven na olympijskou...

Hlavní hvězdou zůstává Ester Ledecká a sjezdař Kryštof Krýzl novým členem Audi Ski Teamu. Audi pokračuje v intenzivní podpoře českého lyžování Elitní Audi Ski Team v čele...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Emoce místo emisí: Audi míří do elektrické budoucnosti motoristického sportu

Emoce místo emisí: Audi míří do...

Značka Audi představila v Neuburgu první ryze elektrický závodní vůz koncernu. Audi e-tron FE04 – bude na závodních okruzích symbolem přeměny společnosti Audi z klasického výrobce...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - DPF pro vozy Audi lze nyní pořídit s výraznou slevou: nové ceny filtrů pevných částic pro modely Audi začínají již od 16 900 Kč

DPF pro vozy Audi lze nyní pořídit s...

Nejvyšší úroveň kvality, funkčnosti a životnosti pro bezproblémový provoz! Nová nabídka filtrů DPF (Diesel Particulate Filter) pro modely Audi se vznětovým motorem – začíná již od...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Audi Q5 rozšiřuje nabídku motorů o 3.0 V6 TDI, nejvýkonnější motorizace Q5 přichází na český trh s cenou od 1 488 900 Kč

Audi Q5 rozšiřuje nabídku motorů o 3.0...

V nabídce jsou k dispozici rovněž výbavové verze Sport a Design. Vznětový šestiválcový motor o objemu 2967 cm3 – je s výkonem 210 kW (286 koní) nejsilnějším pohonným agregátem pro...