Audi A3 slaví v září významné výročí

V září roku 1996, uvedla automobilka Audi na trh model A3, vůz se sportovním charakterem, vynikající kvalitou a sofistikovaným technickým provedením.

Audi A3 slaví v září významné výročí

Model A3 první generace v roce 1996 byl s délkou 4,15 m a rozvorem 2,51 m dimenzován jako typický kompaktní vůz. Jeho aerodynamicky čistý design jej pevně zařadil do rodiny nových modelů Audi, jejichž emotivní linie byly formovány během devadesátých let. Dynamický styling Audi A3 obdržel mnoho mezinárodních ocenění. Široce rozkročená karoserie, mohutné C sloupky a plochá střecha propůjčovala tomuto nevšednímu kompaktu elegantní vzhled kupé.

Příznivě oceňována je i robustní konstrukce, dodávající modelu A3 vysokou bezpečnost při nárazu – v crash testech prováděných v roce 1998 už podle nových předpisů Euro-NCAP dosáhl špičkového ohodnocení. Několik měsíců nato byla jeho bezpečnost dále posílena v tehdejší době novinkou, bočními airbagy, a v říjnu 1998 k jeho výbavě přibyly i airbagy hlavové.

Na jaře 1999 byl původně pouze třídveřový model doplněn o pětidveřového sourozence, který v následujících letech získal 40 % podíl na celkovém prodeji. K mnoha přednostem modelu A3 patřil mimo jiné ergonomický design interiéru s rozměrnými kruhovými přístroji, zavazadlový prostor s kapacitou od 350 do 1100 litrů nebo litá 15“ kola, montovaná na všech jeho verzích.

Standard své třídy posunul model A3 i ve vybavení interiéru: prvotřídní materiály, perfektní design a dokonalé řemeslné zpracování s důrazem na detail podtrhující dojem luxusu a mimořádné kvality.

Na úspěch modelu A3 měla značný vliv špičková technika jeho motorů a podvozku. Už při uvedení dostal do vínku čtyři příčně uložené čtyřválce, tři zážehové a jeden vznětový, s výkony od 66 kW (90 k) do 110 kW (150 k).

Na jaře roku 1999 zazářila na vrcholu modelové řady A3 sportovní verze Audi S3. Jejím srdcem byl 1,8litrový zážehový turbomotor s točivým momentem 270 Nm a výkonem 154 kW (210 k), od podzimu 2001 zvýšeném na 165 kW (225 k). Audi S3 bylo sériově dodáváno se šestistupňovou manuální převodovkou a pohonem všech čtyř kol zprostředkovaným mezinápravovou vícelamelovou spojkou Haldex, rozdělující moment podle adhezních podmínek mezi přední a zadní nápravu.

Důsledné využívání progresivní techniky bylo bezesporu jednou z hlavních příčin impozantního úspěchu tohoto modelu i celé řady A3 na světových trzích. Šest let po uvedení bylo Audi A3 odborníky vyhodnoceno jako kompakt vykazující nejmenší pokles hodnoty s časem – jeho cena si po dvou letech provozu uchovávala 75 % původní hodnoty. Do skončení výroby první generace uprostřed roku 2003 se prodalo celkem 881 000 vozů řady A3, z toho 360 000 na německém trhu.

Druhá generace A3: ještě větší úspěch

Bylo-li uvedení prvního Audi A3 bezesporu velkým úspěchem, druhá generace, uvedená v květnu 2003, ho ještě překonala. V roce 2006 získal nový model A3 ocenění jako nejlepší vůz ve své třídě. Krátce nato byl označen také za nejsportovnější kompaktní vůz. V průběhu roků od svého uvedení získal řadu další ocenění v prestižních odborných časopisech v mnoha evropských zemí.

V konstrukci nového modelu A3 byly posíleny všechny přednosti jeho předchůdce, zejména sportovní dynamika, elegantní design a prvotřídní kvalita. Rozvor třídveřového modelu vzrostl na 2,58 metru – z toho těží zejména pasažéři na zadních sedadlech zvětšením prostoru pro nohy. Celková délka vozu je nyní 4,21 m a pětidveřová verze Sportback, která vyjela na podzim 2004, je ještě o 70 mm delší. Díky tomu se může pochlubit zavazadlovým prostorem objemu 370 až 1100 litrů.

Zdařilý design široce rozkročené karoserie s výbojně klenutými podběhy kol a plochou střechou je výrazem dynamické elegance. Atletický dojem ještě zdůrazňuje typická jednodílná mřížka chladiče, která od faceliftu provedeného v roce 2005 zdobí příď vozu.

Atraktivní karoserie A3 je zároveň velmi robustní a bezpečná, všechny přední pojišťovny přiznaly novému modelu nejvyšší stupeň pasivní bezpečnosti. Znakem zdařilé koncepce je i nízký pokles hodnoty vozu s časem, po třech letech provozu zůstává na 69 % ceny nového vozu.

Stejně jako tomu bylo u prvního modelu, i druhá generace A3 posunula elegantním a ergonomickým designem interiéru a jeho komfortní výbavou hranice standardu ve své třídě. Současně s novou jednodílnou mřížkou chladiče bylo pracoviště řidiče vybaveno volantem nové generace. Přibyly i nové hightech prvky výbavy vozu, jako například rozhraní pro přehrávač iPod, adaptivní světlomety nebo vyhřívaná zadní sedadla.

Tradičně jsou u vozů značky Audi pozoruhodné zejména technické novinky v konstrukci vozu. K pohonu je k dispozici šest zážehových motorů s objemy válců 1,6 až 3,2 litru a tři vznětové s 1,9 a 2 litry . Všechny se vyznačují vynikajícími výkonovými parametry a ekonomičností, za něž vděčí moderním technologiím přímého vstřikování paliva do válců.

Nejvýkonnější jednotkou je šestiválcový motor o objemu 3,2 litru výkonu 184 kW (250 k), následován progresivním dvoulitrovým turbomotorem 2.0 TFSI s přímým vstřikováním paliva a výkonem 147 kW (200 k), který je ve verzi pro teprve nedávno představené sportovní Audi S3 vyladěn na úctyhodných 195 kW (265 k).

Vznětové motory podávají výkony od 77 kW (105 k) do 125 kW (170 kW) a „dieselům“ vlastní vysoký točivý moment s plochou charakteristikou. Protože jsou sériově opatřeny částicovým filtrem spalin, jsou nejen velmi úsporné, ale zároveň i ekologické.

Nabízeny jsou pěti– a šestistupňové manuální převodovky, hitem jsou automatické převodovky tiptronic a vynikající dvojspojková S tronic – každý čtvrtý vůz řady A3 opouští výrobní linku s jednou z těchto progresivních převodovek.

Jízda s Audi A3 je velmi dynamická a zároveň vysoce bezpečná. K bezpečnosti přispívají i rozměrné kotoučové brzdy s vnitřním chlazením a nejnovější generace elektronického stabilizačního systému ESP.

Do června roku 2006 už bylo vyrobeno 600 000 vozů řady A3. Prodejní čísla stále rostou a v minulém roce překročila hranici 200 000 kusů ročně. Hitem se stala verze Sportback, která se na prodeji podílí 70 %. Také na českém trhu patří Audi A3 k mimořádně úspěšným modelům – od začátku prodeje v listopadu 1996 do konce srpna letošního roku se prodalo (včetně A3 Sportback) téměř 2700 vozů.

KLÍČOVÉ CENTRUM

VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER

 

Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů

Kontakt:
KLÍČOVÉ CENTRUM H&B Group
Plzeň, Žatecká 138/8, PSČ 301 00
377 225 903
info@hbgroup.cz

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
Libor Suchý, autoprodejna
Nový Šaldorf 81, 671 81 - Znojmo
515 227 952
seat@autoprodejnasuchy-znojmo.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nové Audi e-tron se poprvé představí české veřejnosti na e-Salonu v Letňanech

Nové Audi e-tron se poprvé představí...

Česká výstavní premiéra pouhé dva měsíce po prvním odhalení v San Franciscu Luxusní SUV s elektrickým pohonem bude možné objednávat od konce roku První vozy s výkonem až 300 kW a...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Audi navrhlo první koncepční vůz pro hollywoodský animovaný film

Audi navrhlo první koncepční vůz pro...

Audi RSQ e-tron jako protagonista na čtyřech kolech ve filmu „Špioni v převleku“ z produkce společnosti Twentieth Century Fox Ryze virtuální superautomobil jezdí zcela elektricky a autonomně...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Porsche Česká republika úzce spolupracuje s hasiči

Porsche Česká republika úzce...

Společnost Porsche Česká republika prostřednictvím své divize After Sales úzce spolupracuje s Hasičským záchranným sborem České republiky (HZS ČR). Cílem vzájemné spolupráce je zajistit...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Audi R8, nejrychlejší model značky, je po rozsáhlé modernizaci ještě ostřejší

Audi R8, nejrychlejší model značky, je...

Výkonné motory V10 ve dvou výkonových stupních Modifikované komponenty podvozku pro ještě dynamičtější jízdní vlastnosti Markantní vnější design, zahájení prodeje na začátku roku 2019...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Das WeltAuto dosáhlo od ledna do září více než 8% růstu prodeje

Das WeltAuto dosáhlo od ledna do září...

V síti Das WeltAuto se v prvních devíti měsících letošního roku prodalo 15 464 ojetých vozů V porovnání se stejným obdobím loňského roku vzrostl prodej o 8,2 % Největší zájem je o velmi...