Audi používá v mnoha oblastech svých podnikových činností umělou inteligenci ke zvyšování efektivity a kvality i jako zdroj inspirace. Cílem je komplexně využívat veškerý potenciál umělé inteligence a dat, a to jak v podnikových procesech, tak i v oblasti zákaznických zážitků se službami a produkty.

Audi rozšiřuje využívání aplikací s umělou inteligencí a zavádí do výroby nové nástroje na základě umělé inteligence
Umělá inteligence v současnosti nabízí největší přínosy v oblastech výroby a logistiky. V těchto případech pomáhá nejen při hledání úspor financí a času.
Audi používá ve výrobě více než 100 přístupů založených na umělé inteligenci v různých stupních vývojové vyzrálosti, které společnost postupně zařazuje do sériové výroby. V současnosti je pozornost zaměřena především na kontrolu kvality s podporou umělé inteligence a na generativní umělou inteligenci.
Ve výrobě jsou v rámci celého podniku využívána největší množství dat
Kromě zavádění nových nástrojů s umělou inteligencí urychluje Audi systematickou výstavbu datové organizace. Ve výrobě je přitom množství dat mnohem větší než v ostatních podnikových oblastech. V současnosti je to již mnoho stovek petabytů dat a denně vznikají další tisíce gigabytů nových dat. Gerd Walker, člen představenstva odpovědný za výrobu, vysvětluje, jaký potenciál spočívá v této hustotě dat: „Umělá inteligence nám umožňuje ještě komplexněji využívat enormní množství dat z naší výroby a urychlovat pokrok v realizaci naší strategie 360factory směřující k výrobnímu závodu založenému na datech.“ Pod označením „360factory“ se skrývá výrobní strategie společnosti Audi, jejímž cílem je vytvořit kompletně síťově propojenou, inovativní a udržitelnou výrobu.

Umělá inteligence umožňuje značné zvyšování efektivity ve výrobě a logistice
Generativní umělá inteligence v projektu „Tender Toucan“ přináší úspory času
Značka se čtyřmi kruhy začala nedávno používat umělou inteligenci při analýzách nabídek v rámci výběrových řízení. Nástroj s umělou inteligencí nese označení „Tender Toucan“ a na základě zadaných specifikací sestaví seznam požadavků, vyhledá vhodné odstavce z nabídek a vyhodnotí míru plnění požadavků. Zaměstnanci práci nástroje kontrolují a doplňují. Tímto způsobem ušetří až 30 procent času. „Tender Toucan“ vstoupí do sériové výroby v létě v rámci plánování výroby pohonů a vysokonapěťových akumulátorových baterií. U značky Audi i v koncernu Volkswagen je již plánováno další využití. Vývoj nástroje „Tender Toucan“ vytváří navíc základy pro uplatnění mnoha dalších aplikací s umělou inteligencí u značky Audi.
Kontrola kvality podporovaná umělou inteligencí zvyšuje kvalitu: projekty „IRIS“ a „WSD“
Ve výrobních závodech Ingolstadt a Neckarsulm začala být nedávno využívána v oblasti montáže aplikace pro zpracování obrazu na základě umělé inteligence. Nástroj s označením „IRIS“ kontroluje pomocí kamer správné umístění štítků s technickými údaji na vozidle. Předmětem kontroly je umístění štítku na správný díl, jeho poloha, obsah a jazyk. Tím je zajištěna konformita vozidel. Zaměstnanci i nadále uskutečňují namátkové kontroly. Kontrola štítků nástrojem IRIS ušetří z doby výroby každého vozidla přibližně jednu minutu.
Nedávno značka Audi společně se společností Siemens zavedla do sériové výroby další kontrolu kvality podporovanou umělou inteligencí, a to v karosárně v Neckarsulmu. Dosud zaměstnanci manuálně kontrolovali přítomnost svařovacích rozstřiků a následně je odstraňovali. Technologie WSD (Weld Splatter Detection) nyní pomocí umělé inteligence rozpoznává případné svařovací rozstřiky na spodní části karoserií. Tyto nánosy kovu by mohly způsobit mimo jiné přerušení kabelu. V další fázi projektu bude od léta 2025 automaticky zajišťovat odstraňování svařovacích rozstřiků ruka robota. Aplikace WSD s umělou inteligencí šetří v tomto případě nejen čas ve výrobě, ale pro zaměstnance zvyšuje také úroveň bezpečnosti práce a optimalizuje ergonomii.
Audi buduje silnou síť v oboru umělé inteligence: IPAI v Heilbronnu
Audi hledá způsoby, jak nejlépe využívat přínosy umělé inteligence. V uplynulých letech si proto značka se čtyřmi kruhy vybudovala silnou síť odborníků na umělou inteligenci. Audi mimo jiné úzce spolupracuje s inovačním parkem IPAI (Innovation Park Artificial Intelligence) v Heilbronnu. IPAI se má stát největší sítí pro umělou inteligenci v Evropě a v letošním roce zahájí výstavbu kampusu na pozemku o rozloze 23 hektarů. Značka Audi v něm bude zastoupena vlastní kanceláří – stejně je tomu i v současném areálu IPAI – a je součástí heilbronnského think tanku v oboru umělé inteligence. V bezprostředním sousedství se navíc nachází manufaktura Audi Böllinger Höfe. Toto centrum značky Audi pro malosériovou výrobu slouží v rámci AI25 (Automotive Initiative 2025), inovační sítě pro digitální transformaci v automobilovém průmyslu, jako reálná laboratoř pro digitální výrobní technologie.
KLÍČOVÉ CENTRUM
VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER
Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů
KIA Czech za dobu své existence na českém trhu prodala téměř 70 000 vozů.
Kia Motors Corporation – výrobce kvalitních automobilů pro všechny mladé duchem.