Nové Audi RS 6 Avant GT: Když model dosáhne svého maxima…

Král kombíků je zpět. Audi představilo nový RS 6 Avant GT, novou vrcholnou variantou této modelové řady s masou výkonu a exkluzivitou. Vyrobí se jen 660 vozů pro celý svět, pro Česko je alokováno jen 6 kusů s cenovkou pod 5,5 milionu korun.

Audi RS 6 Avant GT

Nové Audi RS 6 Avant GT se od ostatních verzí RS 6 Avant a RS 6 Avant performance odlišuje ještě působivějším vzhledem, který vychází z koncepčního vozu RS 6 GTO. Maska chladiče Singleframe a mřížky v otvorech pro přívod vzduchu jsou kompletně leskle černé, což vůz vizuálně snižuje a rozšiřuje. Vertikální prvky ve spodní části předního nárazníku, nová mřížka v otvoru pro přívod vzduchu a působivý přední spoiler integrovaný do nárazníku umocňují ještě ostřejší vzhled. Společnost Audi Sport poprvé použila zcela nově navrženou kapotu vyrobenou z uhlíkového kompozitu. Tento materiál přitahuje k nově navržené kapotě pozornost svou jedinečnou povrchovou úpravou a na okrajích je působivě rámovaný barvou karoserie. Integrované ventilační otvory za velkými 22“ koly snižují tlak vzduchu v podbězích kol a zlepšují chlazení brzd. Stejně jako kapota jsou i blatníky obklopující velká kola poprvé kompletně vyrobeny z uhlíkového kompozitu, což je highlight pro samotný vůz i pro výrobu Audi.

Tohle se geneze snů: RS 6 GTO concept (zvleva), Audi RS 6 Avant GT a vpravo Audi 90 quattro IMSA GTO

Boční profil je definován ozdobnými lištami na rozšířených bočních prazích, kryty vnějších zpětných zrcátek z lesklého uhlíkového kompozitu a šestipaprskovými 22“ koly navrženými exkluzivně pro RS 6 Avant GT. Vzadu speciální edice zapůsobí černým nápisem „RS 6 GT“, designově upraveným zadním výklopným víkem s vizuálně sníženým prahem zavazadlového prostoru, funkčním difuzorem s vertikálním odrazovým sklem uprostřed, který vůz vizuálně rozšiřuje, a osobitým dvojitým spoilerem inspirovaným motoristickým sportem. Zadní spoiler byl převzat téměř 1:1 z učňovského koncepčního vozu. Poprvé v historii modelu RS 6 Avant nemá vůz podélné střešní nosiče, čímž vznikla ještě nižší a sportovnější silueta.

Audi RS 6 Avant GT

Zákazníci si mohou pro model RS 6 Avant GT vybrat exkluzivní ozdobné fólie ve dvou barvách. První varianta ve spojení s lakem karoserie v odstínu bílá Arkona kombinuje tradiční barvy společnosti Audi Sport, černou, šedou a červenou. V těchto barvách jsou také loga na přídi a zádi. Pokud si zákazník vybere tuto kombinaci barev, jsou kola v osobitém designu vždy leskle bílá. Alternativně se ve spojení s barvami karoserie šedá Nardo nebo černá Mythos dodávají ozdobné fólie. Audi Sport GmbH v souladu s tím nabízí leskle nebo matně černá kola. Čtyři kruhy na masce chladiče Singleframe a zadním výklopném víku jsou spolu s označením modelu sériově černé. Pro karoserii jsou k dispozici laky v následujících odstínech: bílá Arkona, šedá Nardo, metalická šedá Chronos, metalická hnědá Madeira a metalická černá Mythos.

Audi RS 6 Avant GT

RS 6 Avant GT sjíždí z montážní linky s designovým paketem RS plus v sériové výbavě. Černý interiér vylepšuje řada ozdobných prvků v exkluzivní barevné kombinaci červené a měděné, například prošívání na volantu, bočních stěnách středové konzoly, středové loketní opěrce a loketních opěrkách ve dveřích a podlahové rohože s nápisem „RS 6 GT“. Toto barevné schéma se opakuje i na nových anatomických sportovních sedadlech RS čalouněných kombinací kůže a tkaniny Dinamica z mikrovlákna a nápisech „RS 6 GT“ přímo pod opěrkami hlavy. Voštinový vzor prošívání uprostřed sedadel se třpytí odstínem červená Express, zatímco prošívání na okrajích anatomicky tvarovaných sportovních sedadel má odstín mědi.

Audi RS 6 Avant GT

Loketní opěrky, přístrojová deska, středová konzola včetně jejích bočních stěn a horní části výplní dveří jsou čalouněny černou tkaninou z mikrovlákna Dinamica, zatímco ozdobné obložení je obšito temně černou tkaninou z mikrovlákna Dinamica. Ozdobná obložení mohou mít na přání strukturu tkaniny z uhlíkových vláken s otevřenými póry. Bezpečnostní pásy zaujmou svou sytou, karmínově červenou barvou. Neobyčejnou dominantou interiéru je také sériové číslo vozu z edice limitované na 660 exemplářů, které je umístěno na středové konzole.

Ještě vyšší úroveň sportovních výkonů

Nové Audi RS 6 Avant GT má nejvyšší výkon 463 kW (630 k) a maximální točivý moment 850 N.m). To znamená nárůst o 22 kW (30 k) a 50 N.m v porovnání s výchozím modelem RS 6 Avant. Vrcholná verze této modelové řady zvládne sprint z 0 na 100 km/h za 3,3 sekundy, o 0,3 sekundy rychleji než RS 6 Avant. RS 6 Avant GT zrychlí z klidu na 200 km/h za pouhých 11,5 sekundy, o 1,5 sekundy dříve než RS 6 Avant. V sériové výbavě je nejvyšší rychlost 305 km/h, zpomalení má na starosti sériově dodávaná brzdová soustava RS s keramickými brzdovými kotouči.

Výkon motoru 4.0 TFSI přenáší na vozovku trvalý pohon všech kol prostřednictvím sériově dodávané osmistupňové převodovky tiptronic s optimalizovanou rychlostí řazení. Stejně jako RS 6 Avant performance* používá i RS 6 Avant GT* nejnovější verzi samosvorného mezinápravového diferenciálu. Mimořádně lehký a kompaktní mezinápravový diferenciál rozděluje točivý moment motoru mezi přední a zadní nápravu v poměru 40:60. Dojde-li k prokluzu, přenese se větší část hnací síly automaticky na nápravu s lepší trakcí – až 70 procent může směřovat na přední nápravu a až 85 procent na zadní nápravu. Přepracovaný mezinápravový diferenciál zlepšuje jízdní dynamiku, zajišťuje znatelně preciznější průjezdy zatáčkami a minimalizuje nedotáčivost při jízdě na limitu.

Speciální edice se od ostatních modelů RS odlišuje také diferenciálem quattro sport na zadní nápravě, který byl pro RS 6 Avant GT speciálně nastaven. Nové parametry jsou zaměřeny na zvýšení agility s upřednostňováním zadní nápravy v jízdním režimu „dynamic“. Zákazníci profitují ze sportovního, neutrálního chování vozu a velmi precizní ovladatelnosti. Poprvé, a pouze pro RS 6 Avant GT, se sériově dodává seřiditelný podvozek, který snižuje světlou výšku o 10 milimetrů v porovnání s modelem RS 6 Avant a nabízí dokonalou kombinaci dynamiky a komfortu. Tužší pružiny, tlumiče nastavitelné ve třech parametrech a tužší příčné zkrutné stabilizátory (o 30 procent tužší vpředu a o 80 procent tužší vzadu) minimalizují pohyby karoserie při dynamických změnách, což je další faktor, který významně zvyšuje potěšení z jízdy. Součástí výbavy je rovněž nezbytné nářadí a návod pro individuální nastavení. Zákazníci si mohou alternativně objednat sportovní podvozek RS sport suspension plus se systémem Dynamic Ride Control (DRC) nebo adaptivní vzduchové odpružení RS adaptive air suspension.

Výroba nejvyšší úrovně

Nové Audi RS 6 Avant GT se odlišuje také tím, že na rozdíl od běžného modelu RS 6 Avant neprobíhá jeho montáž kompletně na montážní lince v Neckarsulmu. Nalakované karoserie 660 vozů putují do manufaktury Böllinger Höfe, v níž jsou malosériově vyráběny modely Audi R8, Audi e-tron GT quattro a RS e-tron GT. Vysoce flexibilní manufaktura v blízkosti výrobního závodu Audi Neckarsulm je v rámci koncernu Volkswagen jedinečná, a proto nabízí nejlepší podmínky pro dokončování vozů Audi RS 6 Avant GT. Finální montáž má na starosti sedm zkušených zaměstnanců na třech montážních stanicích přizpůsobených této exkluzivní speciální edici. Každý jednotlivý vůz zde stráví celý den. Všechny specifické prvky výbavy verze GT jsou do každého z pouhých 660 vozů RS 6 Avant GT určených pro celý svět montovány ručně. Mezi ně patří kapota, blatníky, boční prahy, dvojitý spoiler, spodní části předního a zadního nárazníku a seřiditelný podvozek.

Výroba v manufaktuře Böllinger Höfe má neutrální bilancí emisí oxidu uhličitého[1]. Audi za tím účelem používá zelenou elektrickou energii a teplo z obnovitelných zdrojů – je to důležitý milník jak pro značku, tak výrobní závod Neckarsulm. Emise CO2, jimž Audi dosud nemůže zabránit používáním energií z obnovitelných zdrojů, jsou kompenzovány pomocí uhlíkových náhrad z certifikovaných ekologických projektů. Společnost Audi tak významně přispívá k realizaci ekologického programu Mission:Zero, jehož prostřednictvím usiluje o zcela udržitelnou výrobu prémiových automobilů.

KLÍČOVÉ CENTRUM

VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER

 

Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů

Kontakt:
KLÍČOVÉ CENTRUM H&B Group
Plzeň, Žatecká 138/8, PSČ 301 00
377 225 903
info@hbgroup.cz

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
AUTOCENTRUM Olomouc s.r.o.
Horní Lán 445/1, 779 00 - Olomouc
585 750 354
seat@seatolomouc.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Inteligentní a poutavé: Audi Q6 e-tron s digitální technikou OLED druhé generace

Inteligentní a poutavé: Audi Q6 e-tron s...

Audi začne psát s modelem Q6 e-tron novou kapitolu nejen elektromobility, ale také jedné z důležitých součástí DNA značky: osvětlovací techniky. Q6 e-tron přinese jako světovou novinku...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nadčasová designová ikona: Audi TT je 25 let

Nadčasová designová ikona: Audi TT je...

Je to už vousatý milník, o to víc ale ukazuje, jakou trefu představuje. Letos Audi slaví 25 let od uvedení prvního modelu TT. Tehdy bylo revoluční kupátko inspirované Bauhausem a ihned se zapsalo...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Kdesi na daleké severu. Audi testuje téměř sériový prototyp modelu Q6 e-tron

Kdesi na daleké severu. Audi testuje...

Blíží se to. Je to blízko. Model Q6 e-tron, který je již téměř připraven na sériovou výrobu, zahájí největší modelovou ofenzivu v historii Audi. Značka do roku 2025 představí více než...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Díky za každého koně navíc pro Audi RS 6 a 7 performance

Díky za každého koně navíc pro Audi...

V Ingolstadtu zvýšili u svých prémiových „eresek“ výkonové parametry o 30 k a 50 N.m a díky tomu se zrychlil sprint z 0 na 100 km/h na 3,4 sekundy. „Performance“ znamená u značky Audi v...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - 10 pancéřovaných vozů Audi A8 L Security pro světové lídry

10 pancéřovaných vozů Audi A8 L...

Značka Audi dodala Odboru dopravy chráněných osob Ochranné služby Policie České republiky na základě vítězství ve výběrovém řízení flotilu luxusních limuzín, která zajišťovala...