Toyota představila novou verzi digitálního člověka na crash-testy

Automobilka Toyota představila novou, už sedmou verzi digitálního modelu člověka pro testování bezpečnosti při dopravních nehodách. Přináší ještě vyšší přesnost a zohledňuje aspekty autonomního řízení.

foto: Toyota

Dosavadní digitální model člověka známý pod akronymem THUMS (Total Human Model for Safety) umožňoval vyhodnocovat bezpečnost všech členů posádky, mužů, žen a dětí, na základě detailní simulace lidských kostí, orgánů a svalů. V roce 2021 se tento model lidského těla s tak rozsáhlými možnostmi a schopnostmi stal prvním, který je k dispozici zcela zdarma k využitím pro všechny firmy i organizace.

Větší přesnost vnitřních orgánů člověka

Vylepšené modely člověka vykazují vyšší přesnost geometrie a vlastností některých klíčových částí těla – pánve, vnitřních orgánů, plotének, kortikálních kostí, obratlů a žeber.

Dále je možné pasažéra usadit do sklopeného sedadla nebo simulovat, jak člověk mění držení těla a zapojuje svaly během jízdních manévrů v nouzové situaci, případně když zasáhnou bezpečnostní systémy vozidla, jako například nouzové brzdění nebo asistent řízení.

Tento model digitálního člověka díky novým schopnostem ještě zvyšuje přesnost simulací nárazu, které jsou klíčovou součástí vývoje bezpečnostních systémů pro ještě lepší ochranu posádky.

foto: Toyota

Autonomní řízení a ochrana posádky

Model nově podporuje nejen standardní způsob sezení, ale i sedadlo v zakloněné poloze, neboť snahou výrobců vozidel je přiblížit systémy ADAS technologiím autonomního řízení.

Při autonomním řízení na úrovni SAE Level 3 při splnění všech potřebných podmínek zajišťuje většinu potřebných úkonů samotné vozidlo, kdy řidič pouze pozoruje situaci, dokud není vyzván, aby zasáhl.

Když pasažér sedí na sedadle sklopeném dozadu, dochází k odlišné interakci mezi lidským tělem a sedadlem, resp. zádržnými systémy. I v případě rovného sezení může každá změna držení těla při nehodě vést ke zcela odlišné kinematice a jiným typům zranění.

foto: Toyota

Pánev v sedadle, nesmí nastat „efekt ponorky“

Je nutné věnovat zvláštní pozornost tomu, aby v okamžiku nehody zůstávala pánev v sedadle. To je klíčové, aby nenastal ‚efekt ponorky‘, kdy pasažér vyklouzne zpod břišního pásu, což může vést k poranění břicha. Správným přidržením pánve se pomáhá předcházet nadměrnému tlaku na páteř, a tedy i jejímu poranění,“ říká Sabine Compigne, technická manažerka, R&D Safety Research.

Vysoce přesné modely člověka zvané THUMS jsou k dispozici v mužském i ženském provedení, a umožňují tak sledovat rozdíly ve zraněních v případě nehody. Touto cestou je možné zajistit bezpečnost všech členů posádky.

THUMS s novými schopnostmi může posloužit v bezpečnostních simulacích pro vlaky, letadla i další prostředky mimo svět automobilů. O své know-how se chceme podělit s celou společností, a proto od roku 2021 poskytujeme THUMS zcela zdarma,“ říká Tjark Kreuzinger, manažer R&D Safety Research.

KLÍČOVÉ CENTRUM

VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER

 

Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů

Kontakt:
KLÍČOVÉ CENTRUM H&B Group
Plzeň, Žatecká 138/8, PSČ 301 00
377 225 903
info@hbgroup.cz

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
SAZ – Evžen Myslivec s.r.o.
Rybalkova 2639, 440 01 - Louny
415 652 154, 603 519 204
prodej.seat@saz-myslivec.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Naváže Štafl ve Španělsku na domácí úspěch?

Naváže Štafl ve Španělsku na domácí...

Evropský šampionát automobilových soutěží historických vozů se z České republiky přestěhuje o nadcházejícím víkendu do slunného Španělska. V jubilejním 15. ročníku Historic Rally of...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Jarní tipy na skrytá místa u Prahy s Toyotou Prius

Jarní tipy na skrytá místa u Prahy...

Pokud hledáte cíl pro první jarní výlety, nevynechejte čtyři úžasná místa, která se skrývají nedaleko hlavního města. Vyrazili jsme na ně se zbrusu novou Toyotou Prius s plug-in hybridním...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Štafl slavil triumf na historické Vltavě

Štafl slavil triumf na historické Vltavě

Posádka týmu ACCR Racing21 Vojtěch Štajf a Veronika Havelková předvedla s vozem Toyota Celica GT-Four na trati 32. ročníku Historic Vltava Rallye o uplynulém víkendu brilantní jízdu, suverénně...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Vyrobit elektromobil bude brzy levnější než auto se spalovacím motorem

Vyrobit elektromobil bude brzy levnější...

Ceny elektromobilů se v příštích třech letech výrazně sníží. Přibližně od roku 2027 bude výroba nové generace elektromobilů levnější než výroba srovnatelných vozidel se spalovacím...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Designovým autem roku se stala Toyota Prius

Designovým autem roku se stala Toyota Prius

Nová Toyota Prius zvítězila v kategorii designu soutěže World Car 2024 na mezinárodním autosalonu v New Yorku. Na dalších místech skončil Ford Bronco a Ferrari Purosangue. Vítěze vybírala...