Co dělat po dopravní nehodě

Abyste jakoukoli dopravní nehodu mohli řešit s klidnou hlavou, je dobré vědět, jak v takových chvílích správně postupovat, případně kdy je nutné volat policii a jak správně komunikovat s pojišťovnou.

Toyota a IZS

Když se stane jakákoli nehoda, nejdůležitější je samozřejmě pomoct případným zraněným, ale také dát o nehodě vědět ostatním účastníkům silničního provozu.

Zapněte výstražná světla a vypněte motor. Pro vaši bezpečnost při pohybu kolem rozbitého auta doporučuji mít v autě také reflexní vesty, přestože to zákon nenařizuje,“ radí specialistka Karolína Holečková z českého zastoupení automobilky Toyota.

Ve vzdálenosti 50 metrů od místa nehody byste měli umístit výstražný trojúhelník, na dálnici by to mělo být alespoň 100 metrů. Pokud jsou všichni účastníci nehody v pořádku a není třeba volat záchrannou službu, můžete poté začít zjišťovat škody.

Video zde: http://www.youtube.com/watch?v=sWrfQJmt4Ls

Toyota a IZS

Kdy (ne)volat policii

U drobných nehod není potřeba volat policii, pokud nedošlo ke zranění, škoda na žádném z poškozených aut nepřekračuje 100 tisíc korun a zároveň při nehodě nedošlo k poškození třetí osoby, čímž se ovšem myslí třeba i poškozená dopravní značka,“ upozorňuje Holečková.

V takovém případě bude stačit vyplnit záznam o dopravní nehodě, který většinou bývá součástí takzvané zelené karty od vaší pojišťovny. Pokud tam ale není, stáhnete ho jednoduše na internetu.

Toyota a IZS

Každá zúčastněná strana by si měla odnést svoji kopii, proto ho případně nezapomeňte vyplnit (pokud ten váš není propisovací) či vytisknout dvakrát. V poznámce nezapomeňte uvést, kdo nehodu zavinil a kdo je poškozený.

Vyplňování formuláře můžete nechat až na závěr, abyste se mohli přemístit někam, kde nebudete bránit plynulému provozu,“ připomíná Holečková.

Důležité je také pořídit dokumentaci, tedy vyfotit si nehodu a škody na autě ze všech možných úhlů, aby bylo z fotek zřejmé, kde se stala a co bylo poškozeno.

Co a jak oznámit pojišťovně

Viník nehody potom podává hlášení své pojišťovně, a to co nejdříve. Odškodnění potom dostanou pouze poškození a škoda na voze viníka je hrazena z jeho havarijního pojištění. Pokud by jej neměl sjednané, musí škodu zaplatit na vlastní náklady.

Pokud se ale neshodnete, kdo vlastně za nehodu může, nebo si nejste jistí, jak vysoká škoda na autě vznikla, pak raději vždy volejte policii,“ uzavírá Karolína Holečková.

KLÍČOVÉ CENTRUM

VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER

 

Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů

Kontakt:
KLÍČOVÉ CENTRUM H&B Group
Plzeň, Žatecká 138/8, PSČ 301 00
377 225 903
info@hbgroup.cz

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
Autocentrum Jan Šmucler
Dvořákova 304, 346 01 - Horšovský Týn
379 412 279
plzen@smucler.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Naváže Štajf ve Španělsku na domácí úspěch?

Naváže Štajf ve Španělsku na domácí...

Evropský šampionát automobilových soutěží historických vozů se z České republiky přestěhuje o nadcházejícím víkendu do slunného Španělska. V jubilejním 15. ročníku Historic Rally of...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Jarní tipy na skrytá místa u Prahy s Toyotou Prius

Jarní tipy na skrytá místa u Prahy...

Pokud hledáte cíl pro první jarní výlety, nevynechejte čtyři úžasná místa, která se skrývají nedaleko hlavního města. Vyrazili jsme na ně se zbrusu novou Toyotou Prius s plug-in hybridním...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Štajf slavil triumf na historické Vltavě

Štajf slavil triumf na historické Vltavě

Posádka týmu ACCR Racing21 Vojtěch Štajf a Veronika Havelková předvedla s vozem Toyota Celica GT-Four na trati 32. ročníku Historic Vltava Rallye o uplynulém víkendu brilantní jízdu, suverénně...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Vyrobit elektromobil bude brzy levnější než auto se spalovacím motorem

Vyrobit elektromobil bude brzy levnější...

Ceny elektromobilů se v příštích třech letech výrazně sníží. Přibližně od roku 2027 bude výroba nové generace elektromobilů levnější než výroba srovnatelných vozidel se spalovacím...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Designovým autem roku se stala Toyota Prius

Designovým autem roku se stala Toyota Prius

Nová Toyota Prius zvítězila v kategorii designu soutěže World Car 2024 na mezinárodním autosalonu v New Yorku. Na dalších místech skončil Ford Bronco a Ferrari Purosangue. Vítěze vybírala...