Toyota představila bezpečnostní technologii založenou na inteligentních dopravních systémech

Inteligentní dopravní systémy (ITS) přijímají informace z prvků komunikační infrastruktury instalovaných podél vozovky i z ostatních vozů ve snaze snížit pravděpodobnost případné nehody..

Patří sem mj. dopravní značky a objekty které jsou mimo přímé zorné pole řidiče. Tyto systémy upozorňují řidiče na objekty a dopravní značky mimo dohled řidiče, a tak podporují bezpečnější jízdu a napomáhají předcházet nehodám.

Spolupracující systémy byly představeny v technickém centru Higashi Fuji firmy Toyota. Zajišťují vzájemnou výměnu informací mezi vozovkou a automobilem, mezi automobily navzájem a mezi chodci a automobily. Smyslem je poskytnout zvuková a obrazová varování pro řidiče v okamžiku hrozící srážky. Po dalším vývoji těchto systémů (které dokáže podle potřeby dokonce snížit rychlost vozidla) se očekává, že dojde k poklesu počtu těch dopravních nehod, kterým lze za použití běžných bezpečnostních prvků jen těžko zabránit.

Vývoj spolupracujících systémů vůz–infrastruktura realizovaný firmou Toyota představuje (společně s vývojem a používáním nezávislých bezpečnostních prvků ve vozidlech) jednu z aktivit této společnosti při vývoji bezpečných vozů v rámci koncepce integrovaného řízení bezpečnosti, která byla vyhlášena v srpnu roku 2006.

V rámci svého úsilí o dosažení trvale udržitelné mobility se chce Toyota zaměřit na posilování bezpečnosti provozu.

Toyota proto vyvíjí činnost zejména v těchto oblastech:

  • vývoj ještě bezpečnějších vozů a technologií,
  • aktivní účast při formování bezpečného prostředí provozu a
  • činnosti zaměřené na vzdělávání lidí v oblasti bezpečnosti provozu, s cílem přispět k úplnému odstranění nehod se smrtelnými následky, což je samo o sobě nejvyšší metou, jakou si společnost usilující o mobilitu může stanovit.

Systém vozovka – vůz předcházející jízdě na červenou

Toyota představila bezpečnostní technologii založenou na inteligentních dopravních systémech

Vysílač na okraji vozovky vysílá do vozu informaci o signálu na semaforu. Nastane-li možnost, že by řidič projel křižovatkou na červenou, aktivuje se zvukový výstražný signál i varování ve vizuální podobě. V případě potřeby systém napomáhá ke zpomalení vozidla na bezpečnou rychlost.

Systém vozovka – vůz předcházející průjezdu přes dopravní značku STOP

Toyota představila bezpečnostní technologii založenou na inteligentních dopravních systémech

Vysílač na okraji vozovky vysílá do vozu informaci o značce STOP. Pokud řidič značku přehlédne a vozidlo nezastaví, aktivuje se zvukové i obrazové varování

Systém vůz – vůz varující před blížícím se vozidlem

Toyota představila bezpečnostní technologii založenou na inteligentních dopravních systémech

Automobily si vzájemně vyměňují informace. Řidič má k dispozici zvukové a obrazové informace o blížícím se vozidlu a jeho pozici.

Systém chodec – vůz varující před přítomností chodce

Zařízení chodce vysílá signály detekované vozidly. Řidič má k dispozici zvukové a obrazové informace o chodcích v okolí.

Toyota vyjadřuje svoji snahu poskytnout optimální podporu při řízení spojením integrovaných technologií ve vozidle a systémů spolupracujících s okolní infrastrukturou s cílem přispět k úplnému odstranění nehod se smrtelnými následky.

KLÍČOVÉ CENTRUM

VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER

 

Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů

Kontakt:
KLÍČOVÉ CENTRUM H&B Group
Plzeň, Žatecká 138/8, PSČ 301 00
377 225 903
info@hbgroup.cz

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
PIA CZ spol.s.r.o., o.z. Auto Heller
Cihelní 3160/49b, 702 00 Ostrava-Moravská Ostrava
596 606 111
seat@autoheller.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Vyrobit elektromobil bude brzy levnější než auto se spalovacím motorem

Vyrobit elektromobil bude brzy levnější...

Ceny elektromobilů se v příštích třech letech výrazně sníží. Přibližně od roku 2027 bude výroba nové generace elektromobilů levnější než výroba srovnatelných vozidel se spalovacím...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Designovým autem roku se stala Toyota Prius

Designovým autem roku se stala Toyota Prius

Nová Toyota Prius zvítězila v kategorii designu soutěže World Car 2024 na mezinárodním autosalonu v New Yorku. Na dalších místech skončil Ford Bronco a Ferrari Purosangue. Vítěze vybírala...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nejvíc patentů ze všech automobilek zaregistrovala zase Toyota

Nejvíc patentů ze všech automobilek...

Automobilka Toyota se už podesáté umístila na prvním místě v automobilovém průmyslu v žebříčku největšího počtu podaných patentů, který zveřejnila Asociace vlastníků duševního...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Toyota začala vyvíjet generátor vodíku s extrémním výkonem

Toyota začala vyvíjet generátor vodíku...

Toyota začala pracovat na vývoji ekologického generátoru vodíku, který bude schopný vyrábět až 100 kg tohoto paliva za hodinu. To je 12krát víc než doposud. Automobilka kvůli tomu uzavřela...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Toyota Corolla oceněna jako nejlepší kombík a rodinný vůz

Toyota Corolla oceněna jako nejlepší...

Toyota Corolla coby nejoblíbenější vůz segmentu C na světě byl dvakrát oceněn v prestižní anketě What Car 2024 Awards. Vůz získal dvě ocenění – verze hatchback byla zvolena Rodinným autem...