Toyota dodá 60 vodíkových autobusů pro Štrasburk

Automobilka Toyota se bude prostřednictvím společnosti Toyota Caetano Portugal podílet na dodávkách 60 autobusů H2.City Gold s pohonem na vodíkové palivové články pro francouzské město Štrasburk. Jeho dojezd je více než 500 km na jedno doplnění, což odpovídá dieselovému autobusu.

H2.City Gold, vyráběný pod společnou značkou CaetanoBus a Toyota, je standardní nízkopodlažní lehký autobus s hliníkovou karoserií. Od roku 2024 bude vybaven novou generací Toyota Fuel Cell Stack.

Autobusy jsou také vybaveny malým lithium-titanium-oxidovým (LTO) akumulátorem s kapacitou 44 kWh a hnacím ústrojím se špičkovým výkonem 180 kW, což je výborná kombinace pro zajištění optimální účinnosti.

Vodíkový autobus je stejně bezpečný jako jeho naftový ekvivalent. Vodíkové nádrže se nacházejí na střeše vozidla, autobus je bezemisní a vypouští pouze vodní páru.

Jde o největší rámcovou dohodu ve Francii na dodávku vodíkem poháněných elektrobusů od jednoho dodavatele. Smlouvu byla uzavřena s místním provozovatelem veřejné dopravy CTS.

Jezdí už i v dalších městech

Autobus H2.City Gold již od roku 2022 jezdí ve městě La Roche a letos se prvních několika kusů dočká i další francouzské město Les Sables d’Olonne. Autobus byl zároveň zařazen do katalogu vozidel pro veřejnou dopravu a v několika městech jezdí jako demobus. Zpětná vazba od autobusových dopravců, řidičů a cestujících je přitom velmi pozitivní.

Jsme potěšeni, že můžeme být součástí rozšiřování vodíkových flotil v Evropě, abychom podpořili cíle dekarbonizace a pomohli budoucím generacím dosáhnout lepší kvality života. Vodíková mobilita je zásadní pro dekarbonizaci veřejné dopravy a my jsme velmi odhodláni poskytovat tuto technologii městu Štrasburk a v budoucnu dalším francouzským městům,“ uvedl obchodní ředitel CaetanoBusu Nuno Lago de Carvalho.

Zájem o vodíkový autobus je i v dalších zemích. Německé Deutsche Bahn nedávno objednaly 60 H2.City Gold. V Itálii má Industria Italiana Autobus (IIA) poskytnout italské autobusové společnosti SASA Bolzano pět vodíkových autobusů CaetanoBus v rámci obchodní dohody podepsané loni se společností CaetanoBus.

Vodíkový autobus se v Česku testoval v Mostě

Autobusy budou tankovat ve vodíkové čerpací stanicí instalované v depu MHD. Ve Španělsku si provozovatel veřejné dopravy EMT Madrid nedávno objednal deset autobusů H2.City Gold od CaetanoBus. Dodány mají být do konce prvního čtvrtletí roku 2024.

V Česku stejný autobus testovalo před nedávnem město Most, nasazen byl na náročnou trasu s řadou převýšení. Mostu poskytl data o tom, zda je vodík perspektivním palivem pro vozidla městské hromadné dopravy.

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Enyaq překonal hranici 200 000 vyrobených kusů

Enyaq překonal hranici 200 000...

Škoda Auto dosáhla významného milníku v rozvoji své strategie e-mobility: celkem vyrobila již 200 000 vozů Enyaq a Enyaq Coupé. Jubilejním vozem se stal bílý Enyaq Coupé Sportline, který sjel z...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Peugeot i-Cockpit vyfasuje umělou inteligenci ChatGPT

Peugeot i-Cockpit vyfasuje umělou...

Peugeot je jedním z prvních výrobců automobilů, který poskytl svým zákazníkům umělou inteligenci ChatGPT . Tento chatbot je začleněný do systému i-Cockpit® a aktivuje se zde prostřednictvím...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Zrodila se hvězda: CUPRA Born VZ

Zrodila se hvězda: CUPRA Born VZ

CUPRA Born je prvním zcela elektrickým modelem mladé španělské značky, která mu dala do vínku dokonalou kombinaci elektrifikace se sportovními výkony. Teď automobilka stupňuje intenzitu svého...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - V Česku je v provozu 10 000 elektromotorek. Loni jich přibylo přes 1700

V Česku je v provozu 10 000...

V České republice je registrováno více než 1,3 milionu motocyklů, z toho téměř 10 tisíc elektrických, jejich podíl tak tvoří 0,75 %. Nejčastěji se lze s elektrickými motocykly setkat v...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nové Audi RS 6 Avant GT: Když model dosáhne svého maxima…

Nové Audi RS 6 Avant GT: Když model...

Král kombíků je zpět. Audi představilo nový RS 6 Avant GT, novou vrcholnou variantou této modelové řady s masou výkonu a exkluzivitou. Vyrobí se jen 660 vozů pro celý svět, pro Česko je...