Toyota dodá 60 vodíkových autobusů pro Štrasburk

Automobilka Toyota se bude prostřednictvím společnosti Toyota Caetano Portugal podílet na dodávkách 60 autobusů H2.City Gold s pohonem na vodíkové palivové články pro francouzské město Štrasburk. Jeho dojezd je více než 500 km na jedno doplnění, což odpovídá dieselovému autobusu.

H2.City Gold, vyráběný pod společnou značkou CaetanoBus a Toyota, je standardní nízkopodlažní lehký autobus s hliníkovou karoserií. Od roku 2024 bude vybaven novou generací Toyota Fuel Cell Stack.

Autobusy jsou také vybaveny malým lithium-titanium-oxidovým (LTO) akumulátorem s kapacitou 44 kWh a hnacím ústrojím se špičkovým výkonem 180 kW, což je výborná kombinace pro zajištění optimální účinnosti.

Vodíkový autobus je stejně bezpečný jako jeho naftový ekvivalent. Vodíkové nádrže se nacházejí na střeše vozidla, autobus je bezemisní a vypouští pouze vodní páru.

Jde o největší rámcovou dohodu ve Francii na dodávku vodíkem poháněných elektrobusů od jednoho dodavatele. Smlouvu byla uzavřena s místním provozovatelem veřejné dopravy CTS.

Jezdí už i v dalších městech

Autobus H2.City Gold již od roku 2022 jezdí ve městě La Roche a letos se prvních několika kusů dočká i další francouzské město Les Sables d’Olonne. Autobus byl zároveň zařazen do katalogu vozidel pro veřejnou dopravu a v několika městech jezdí jako demobus. Zpětná vazba od autobusových dopravců, řidičů a cestujících je přitom velmi pozitivní.

Jsme potěšeni, že můžeme být součástí rozšiřování vodíkových flotil v Evropě, abychom podpořili cíle dekarbonizace a pomohli budoucím generacím dosáhnout lepší kvality života. Vodíková mobilita je zásadní pro dekarbonizaci veřejné dopravy a my jsme velmi odhodláni poskytovat tuto technologii městu Štrasburk a v budoucnu dalším francouzským městům,“ uvedl obchodní ředitel CaetanoBusu Nuno Lago de Carvalho.

Zájem o vodíkový autobus je i v dalších zemích. Německé Deutsche Bahn nedávno objednaly 60 H2.City Gold. V Itálii má Industria Italiana Autobus (IIA) poskytnout italské autobusové společnosti SASA Bolzano pět vodíkových autobusů CaetanoBus v rámci obchodní dohody podepsané loni se společností CaetanoBus.

Vodíkový autobus se v Česku testoval v Mostě

Autobusy budou tankovat ve vodíkové čerpací stanicí instalované v depu MHD. Ve Španělsku si provozovatel veřejné dopravy EMT Madrid nedávno objednal deset autobusů H2.City Gold od CaetanoBus. Dodány mají být do konce prvního čtvrtletí roku 2024.

V Česku stejný autobus testovalo před nedávnem město Most, nasazen byl na náročnou trasu s řadou převýšení. Mostu poskytl data o tom, zda je vodík perspektivním palivem pro vozidla městské hromadné dopravy.

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Co všechno může v autě zachránit život

Co všechno může v autě zachránit život

Dnešní automobily jsou vybaveny desítkami nástrojů a funkcí pro záchranu života nebo prevenci nehody. Bezpečnostní prvky v nich dělíme na pasivní a aktivní. Ty aktivní mají za úkol...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nový Range Rover SV Bespoke pro ještě větší luxus na míru

Nový Range Rover SV Bespoke pro ještě...

Range Rover je už 50 let vzorem a kombinací pohodlí s neuvěřitelnými schopnostmi v terénu. V rámci této modelové řady byla zavedena služba SV Bespoke, která zákazníkům nabízí ne možnosti...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Ford Mustang Mach-E má nové baterky a prodloužený dojezd

Ford Mustang Mach-E má nové baterky a...

Jmenuje se Mach-E a před čtyřmi lety přijel jako elektrická obdoba slavného Mustangu s majestátním předkem a specifickým zadkem. Nicméně s Mustangem toho má společného asi jako petrolejka a...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nové malé Volvo EX30 vyniká dosud nejnižší uhlíkovou stopou

Nové malé Volvo EX30 vyniká dosud...

V novém modelu Volvo EX30 je destilováno to nejlepší, co automobilka Volvo Cars nabízí, včetně mimořádné bezpečnosti a vůbec nejnižší emise CO2 ze všech dosavadních vozů Volvo. Protože se...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Ikona slaví narozeniny

Ikona slaví narozeniny

Polo GTI slaví 25 let. U příležitosti tohoto jubilea uvádí Volkswagen na trh speciální edici Polo GTI Edition 25. Nejen slavný „velký bratr“ Golf GTI se ohlíží na dlouhou historii, také...