Technologie Audi A8 pod lupou

Adaptivní pneumatické pérování s proměnným účinkem

Technologie Audi A8 pod lupou
Technologie Audi A8 pod lupou

Optimální sladění požadavků na komfort a dynamiku jízdu je vždy otázka kompromisů, zejména u velkých limuzín. Buď je podvozek příliš komfortní a pak nedovoluje příliš dynamickou jízdu zejména v zatáčkách, nebo je až příliš sportovní, což omezuje cestovní komfort. Majitelé vozů Audi A8 však tento problém netrápí – pneumatické pérování a tlumiče s proměnným účinkem zaručují, že jízdní vlastnosti jejich vozů jsou v obou režimech doslova excelentní.

Audi A8 – vůbec poprvé dostala limuzína prestižní kategorie standardně pneumatické odpružení kol, které řeší konflikt mezi požadavky na komfort jízdy a sportovní dynamiku. Pro Audi přitom není tento druh odpružení novinkou – už od roku 2000 jsou modely Audi allroad quattro standardně vybavovány pneumatickým odpružením, které tomuto modelu propůjčuje nejenom výborné jízdní vlastnosti na silnicích, ale řidič se s ním může pustit i do terénu. Zcela originálně řešené pneumatické pérování kol Audi A8 je však speciálně přizpůsobené pro dynamickou cestovní limuzínu nejvyšší třídy.

Pneumatické pružiny a adaptivní tlumiče


Stěžejním prvkem celého systému inovativního odpružení kol Audi A8 jsou čtyři kombinované závěsy kol. Ty jsou tvořeny pneumatickými pružinami s integrovanými dvouplášťovými tlumiči pérování. Potřebný tlak vzduchu do pneumatických pružin dodává elektrický kompresor, uložený v motorovém prostoru, který plní tlakový zásobník o objemu 5,8 l, zabudovaný do zadní části vozu. V provozním režimu je zásobník naplněný vzduchem stlačeným maximálně na 16 barů. O rozvod stlačeného vzduchu do jednotlivých pneumatických pružin se starají plastové trubičky a elektromagnetické ventily.


Pneumatické pružiny a plynule přestavitelné tlumiče bleskurychle přizpůsobují své charakteristiky podle pokynů elektronické řídicí jednotky, která získává potřebné údaje ze čtyř polohových senzorů, uchycených přímo na nápravách vozu Audi A8, třech čidel zrychlení, která jsou začleněna do struktury karoserie, a čidel natočení volantu a polohy pedálu plynu. V závislosti na jízdní situaci dokáže systém během několika milisekund nastavit optimální charakteristiku pneumatického pérování tak, aby byla zaručena dokonale komfortní a zároveň dynamická jízda.


Pneumatické vzpěry zavěšení kol Audi A8 umožňují udržování stálé světlé výšky vozu bez ohledu na jeho zatížení, zároveň ale dovoluje i řízenou změnu světlé výšky vozu v závislosti na rychlosti jízdy – menší světlá výška znamená níže položené těžiště a tím i lepší stabilitu jízdy. Vůz těsně „přitisknutý“ k silnici má také nižší aerodynamický odpor vzduchu a tím pádem je lepší i jeho dynamika a hospodárnost. Proměnná světlá výška spolu s přizpůsobivými tlumiči zaručují dokonalé jízdní vlastnosti za všech okolností.

Pneumatické pérování limuzíny Audi A8 se může nastavovat do čtyř poloh:

 • zvýšená úroveň, světlá výška = 145 mm
 • standardní úroveň, světlá výška = 120 mm
 • sportovní úroveň, světlá výška = 100 mm
 • dálniční úroveň, světlá výška = 95 mm.

Prostřednictvím nabídkového menu na palubním displeji MMI může řidič volit preferované nastavení podvozku. K dispozici má tři základní režimy: automatic“, „comfort“ a „dynamic“.


automatickém modu je při stání a jízdě středními rychlostmi nastavena standardní světlá výška 120 mm. Pokud vůz jede déle než 30 sekund rychlostí přes 120 km/h sníží se světlá výška o 25 mm. Pokud však rychlost na více než dvě minuty poklesne pod hranici rychlosti 70 km/h, zvýší se světlá výška na výchozí úroveň, na kterou se zvýší i okamžitě, jestliže rychlost poklesne pod 35 km/h.


komfortním modu jsou pneumatické pérování i tlumiče řízeny podle „měkké“ charakteristiky. Samočinné snížení světlé výšky při vysokých rychlostech je deaktivováno v zájmu zaručení maximálního pohodlí cestování, světlá výška se tedy drží stále na hodnotě 120 mm.


dynamickém režimu se světlá výška sníží o 20 mm na 100 mm a pneumatické pérování i tlumení pracují podle „tvrdších“ charakteristik. Pokud rychlost vozu přesáhne po dobu více než 30 sekund hranici 120 km/h, sníží se světlá výška o dalších 5 mm na 95 mm. Karoserie se opět zvedá, pokud vůz jede více než dvě minuty rychlostí pod 70 km/h nebo se zvedá okamžitě při poklesu rychlosti pod 35 km/h.


Pro překonávání obtížných situací, např. jízdě po velmi rozbitých cestách nebo při zajíždění do garáží pro rampě s mimořádně velkým nájezdovým úhlem, může řidič zvolit také zvýšený režim „lift“. Ten může být aktivován jen při rychlostech pod 80 km/h. V tomto modu se světlá výška zvětšuje o 25 mm až na 145 mm, tlumiče i pružiny pracují podle vyvážených charakteristik automatického modu. V rychlostech nad 100 km/h se zvýšený režim automaticky deaktivuje a odpružení se nastavuje na předchozí naladěný režim.

Prostřednictvím MMI lze nastavit i dva speciální režimy:

 • Režim pro tahání přívěsů. Tento mod se aktivuje automaticky při připojení přívěsu za Audi A8. Při tažení přívěsu je volba režimu „lift“ možná jen při rychlostech do 40 km/h.
 • Servisní režim pro výměnu kola. V tomto nastavení lze snadno vyměnit kolo s poškozenou pneumatikou.

Zájemci o Audi A8 si kromě standardního adaptivního pneumatického pérování mohou objednávat i sportovní verzi tohoto systému. Charakteristiky odpružení i tlumení jsou v tomto případě „tvrdší“ a standardní světlá výška vozu je snížena o 20 milimetrů na 100 mm. Také u sportovní verze pneumatického pérování může řidič Audi A8 volit různé charakteristiky.

Související články

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Aramco a Stellantis potvrzují kompatibilitu syntetických paliv s evropskými motory

Aramco a Stellantis potvrzují...

Skupina Stellantis dospěla po několikaměsíčním testování ve svých technických centrech po celé Evropě k závěru, že 24 rodin motorů, které používají její evropská vozidla prodaná od...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Evropské snahy o snížení emisí CO2 ohroženy Českou republikou

Evropské snahy o snížení emisí CO2...

Průměrné emise CO2 u nově zaregistrovaných osobních aut v Evropě sice rok od roku klesají, ale Česká republika kazí evropské emisní statistiky. Češi totiž kupují nová auta s vysokou...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Kia EV9 vyhrála kategorii luxusních vozů německé soutěže „Auto roku 2024“. V Česku bude stát pod 2 miliony korun

Kia EV9 vyhrála kategorii luxusních...

Kia EV9 oslovila 27člennou porotu německé soutěže „Auto roku 2024“ (GCOTY) a bylo vyhlášeno vítězem kategorie luxusních vozů. Kia EV9 tím odsunula osm konkurenčních modelů zařazených do...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Nový Amarok jako kempovací vůz se střešním stanem a hardtopem

Nový Amarok jako kempovací vůz se...

Volkswagen Užitkové vozy představuje na veletrhu Caravan Salon přestavbu modelu Amarok PanAmericana. Tento speciální pick-up byl upraven společností Genesis Import. Vznikl tak dokonalý automobil pro...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Nové BMW X5 Protection VR6

Nové BMW X5 Protection VR6

Nové provedení nejprodávanějšího pancéřovaného vozu světa s klasifikací VR6 přichází s přepracovaným designem a upraveným interiérem se špičkovými prvky digitalizace – přebírá...