Techno Classica ve znamení BMW

Dvakrát do roka se sjíždějí do Essenu příznivci benzínu a spáleného oleje. Už jedenáct let tady na jaře potkáte veteránisty z celé Evropy na největší výstavě a burze Techno Classica, těsně před vánocemi se tady zase otevírají brány Motor Show.

Techno Classica ve znamení BMW

Na obou výstavách pochopitelně nemůže chybět BMW, jehož stánek na Techno Classica se letos mohl pochlubit nejen největší plochou (tisíc čtverečních metrů), ale byl zároveň i nejpůvabnější. Tentokrát BMW presentoval rozsáhlou činnost svého historického oddělení Mobile Tradition, které sběratelům a majitelům historických vozidel nabízí rozsáhlé služby včetně nabídky třiadvaceti tisíc nejrůznějších položek, zahrnující rovněž speciálně vyráběné díly V několika modulech demonstroval BMW Mobile Tradition jednotlivé obory servisních prací a restaurování od transportu vozidel přes klempírnu, lakovnu až k mechanickým a elektrikářským oborům. Přítomní odborníci ochotně a neúnavně poskytovali čtyři dny rady a informace každému zájemci. To vše jen dokumentovalo, jakou péči věnuje BMW příznivcům historických strojů.

Značnou pozornost na sebe pochopitelně poutala expozice „BMW v motoristickém sportu”. Tady se mohla veřejnost poprvé seznámit s několika nedávno zrestaurovanými skvosty jako např. s BMW 700 RS, s nímž jezdili Hans Stuck sen. a Heinz Eppelein, nebo s dvoumístným sportovním Chevronem B 21 s dvoulitrovým čtyřválcem BMW M 12/6 se čtyřventilovou hlavou válců (výkon 220 kW/9000 min-1). S tím v ME startovali Dieter Quester, Rolf Stommelen nebo Toine Hezemans. Před první startem na Salzburgringu v roce 1972 měli technici BMW Motorsport pouhý týden na to, aby do podvozku Chevron umístili motor BMW zkonstruovaný Roschem a von Falken-hausenem. A ještě před třemi lety se s ním Brian Redman zúčastnil Monterey Historic Automobile Races v Laguna Seca.


Techno Classica ve znamení BMW

Dnes je vůz majetkem sbírky BMW Mobile Tradition, stejně jako Brabham BT 7. Tenhle nádherný monopost poháněl modifikovaný dvoulitr BMW M10. Speciální hlavou válců s radiálně uspořádanými ventily a zvýšením kompresního poměru na 10,5 : 1 se Alexi von Falkenhausenovi podařilo zvýšit výkon na 213 kW. Sám Falkenhausen vytvořil s tímto monopostem v roce 1966 na Hockenheimu hned několik světových rekordů: čtvrt míle s pevným startem ujel za 11,264 s, pětset metrů za 13,051 s při zrychlení 3,5 s na 100 km/h a 10,5 s na 200 km/h. Zakoupení vozu a světové rekordy nakonec rozhodly o účasti BMW ve Formuli 2 v příštím roce.

Jedinečnou podívanou poskytla i řada monopostů F1 s přeplňovanými motory BMW M12/13 o výkonu 736 kW. S Benettonem B 186 vyhrál Velkou cenu Mexika 1986 dnešní ředitel sportovního oddělení Gerhard Berger, za volantem Arrowsu A8 seděl Marc Surer a se slavným Brabhamem BT 52 získal Nelson Piquet světový titul.


K největším raritám předválečné doby patřil sportovní roadster BMW 319/1 postavený v letech 1934 – 36 ve 178 kusech. Od modelu 315 odvozená „třistadevatenáctka” měla při objemu 1,9 l výkon 40 kW. Aktivním jezdcůma řidičům milujícím rychlá a výkonná auta připravil v roce 1971 BMW model 3.0 CSL, přičemž „L” (Leichtbau) znamená odlehčenou verzi. Hliníkovými kapotami, tenkým sklem a odstraněním luxusního příslušenství a tlumicích materiálů se snížila hmotnost o 200 kg, což se výrazně projevilo na jízdním temperamentu. U stánku BMW byly k vidění nejen automobily či motocykly, ale příznivci značky se mohli seznámit také s mnoha zajímavými novinkami.


Techno Classica ve znamení BMW

Od začátku roku je BMW Mobile Tradition přístupný také na internetových stránkách, z nichž mohou zájemci získat všechny potřebné informace historického archivu přes náhradní díly až k činnosti klubů BMW. A lze si také předplatit E-Mail Newsletter nebo přes udanou adresu přímo vstoupit do kontaktu s BMW Mobile Tradition.

U příležitosti Techno Classica bylo vydáno hned několik katalogů včetně jedné knihy. Nový katalog BMW Mobile Tradition představuje zhruba stovku nejrůznějších předmětů souvisejících s mnichovskou značkou. Mezi nimi najdeme i pětatřicet novinek jako třeba nové hodinky s designem tachometru modelu 327 nebo R 69 S či praktické univerzální nářadí pro drobné opravy. Motocyk-listé sáhli po katalogu tří stovek náhradních dílů na stroje let 1947 až 1964, sběratele literatury zase potěšil pátý díl edice BMW Profile: BMW Coupés – Tradition der Eleganz pojednávající o historii kupátek od roku 1931 až k aktuálnímu „trojkovému” kupé. Zároveň si mohli už prohlédnout vzorek osmisetstránkové reprezentativní publikace „Geschichte des Motors – Motor der Geschichte”, která vyjde v létě. Jejím autorem je dr. Karl Heinz Lange, dlouholetý šéf vývojového oddělení motorů u BMW. Na firemní stánek navazovala presentace značkových klubů BMW, jejichž členové zde svými vozy dokumentovali průřez firmy minulých let, a tak se bylo v Essenu opravdu na co dívat. A dnes je na co vzpomínat.

převzato z Modrobílé revue léto 1999
čtvrtletníku BMW Auto Clubu Praha v AČR

KLÍČOVÉ CENTRUM

VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER

 

Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů

Kontakt:
KLÍČOVÉ CENTRUM H&B Group
Plzeň, Žatecká 138/8, PSČ 301 00
377 225 903
info@hbgroup.cz

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
Louda Auto a.s.
Třídvorská 70, 280 00 - Kolín V
321 715 804
lukas.lahoda@louda.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - BMW zahajuje v Thajsku výstavbu závodu na výrobu vysokonapěťových baterií.

BMW zahajuje v Thajsku výstavbu závodu...

BMW položila v thajském Rayongu základní kámen k výstavbě výrobního závodu na produkci vlastních vysokonapěťových baterií 5. generace. BMW Group tak připravuje další továrnu na výrobu...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nové BMW M4 Coupé a Cabrio: Dokonalost od 2 milionů

Nové BMW M4 Coupé a Cabrio: Dokonalost...

Více výkonu, výraznější design, nové možnosti individualizace a digitální inovace. Divize BMW M představuje nové modely M4: Coupé i Cabrio s ještě intenzivnějšími geny ze světa...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nové BMW X5 Protection VR6

Nové BMW X5 Protection VR6

Nové provedení nejprodávanějšího pancéřovaného vozu světa s klasifikací VR6 přichází s přepracovaným designem a upraveným interiérem se špičkovými prvky digitalizace – přebírá...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - BMW ALPINA B5 GT: Nejvýkonnější ALPINA pro 250 vyvolených

BMW ALPINA B5 GT: Nejvýkonnější ALPINA...

Už více než 50 let se značka ALPINA věnuje vývoji a výrobě výjimečných automobilů pro znalce a nadšence. Pro ně letos nabízí jednu lahůdku. Model B5 GT coby vrcholné provedení BMW řady 5...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nové BMW 5 bude prvním vozem schváleným pro autonomní jízdu do rychlosti 130 km/h v Německu

Nové BMW 5 bude prvním vozem...

BMW Group je první automobilkou v Německu, která může nabídnout systém pro částečně automatizovanou jízdu rychlostí až 130 km/h. Spolkový dopravní úřad Kraftfahrtbundesamt (KBA) udělil...