Nejmodernější simulátory přispívají ke zvyšování bezpečnosti závodních vozů.
TMC vyvinula počítačový program, který simuluje průběh nehod při vysoké rychlosti a sleduje jejich dopady na fyziologii člověka.

Za použití nového systému označovaného jako Total Human Model Safety (THUMS) je Institut FIA společně s TMC schopen studovat druhy závažných zranění, které lze jen obtížně měřit za pomoci tradičních figurín používaných v nárazových zkouškách. Výsledky nové studie se v současnosti dokončují.
Institut FIA novou technologii zaměřuje zejména na studium nehod v důsledku prudkých nárazů zezadu za vysoké rychlosti, ke kterým dochází v závodech FIA mistrovství světa Formule 1 a Indy Racing League (IRL). Technologie THUMS se ukázala jako velmi účinná při analýze složitých vzájemných působení mezi tělem řidiče a vozem při nehodách ve vysokých rychlostech.
Institut FIA ve spolupráci s Dr. Terrym Trammellem, partnerem FIA a poradcem IRL, poskytl TMC data o tomto druhu nehod společně s informacemi o konstrukci sedadel používaných v závodních vozech. TMC tato data a informace využívá k simulaci nehod za pomoci THUMS i k počítačovému vytváření konstrukcí závodních sedadel. Bylo tak možné úspěšně reprodukovat zranění páteře v důsledku prudkého nárazu zezadu při vysoké rychlosti.
Společným úsilím byly odhaleny mechanizmy hromadění napětí v oblasti páteře — to je výsledkem kombinovaného působení sil při přetížení a jedinečné pozice jezdce za volantem závodních vozů F1 a IRL. Z výzkumu plynou doporučení vhodných opatření pro snížení namáhání páteře v případě nehod nárazem zezadu.
Institut FIA očekává, že vynaložené úsilí povede k vyšší bezpečnosti v rámci mistrovství F1, IRL a dalších závodů monopostů.
THUMS přesně simuluje zranění lidského těla, která se obtížně měří pomocí běžných figurín používaných v nárazových zkouškách.
O Institutu FIA
Institut FIA byl založen v říjnu 2004 organizacemi FIA (Mezinárodní automobilová federace) a FIA Foundation (Nadace FIA). Je příjemcem každoročních grantů od FIA Foundation na výzkumné projekty a další činnosti související s bezpečností. Cílem Institutu FIA je podporovat rychlý vývoj nových a lepších bezpečnostních technologií, napomáhat při vytváření vyšších standardů ve vzdělávání i školení a rovněž propagovat a zvyšovat všeobecné povědomí o otázkách bezpečnosti mezi všemi aktivními účastníky motoristického sportu.