Ručičky nahoru: 25 let Hondy Civic Type R… Gratulujeme

Některá auta mají duši, protože pořád v sobě drží odkaz mužů, kteří je stvořili. Skutečně žil nějaký pan Honda – kluk, co měl kdysi vizi, a která ještě dnes vede inženýrům ruku. A vedla ji i při návrhu už 11. generace ikonického modelu.

zdroj: Honda

Honda oslavuje příchod nové generace Civicu ve velkém stylu. Je to už 50 let od prvního modelu a 25 let od uvedení ikonického vysoce výkonného hatchbacku. Dosud nejrychlejší Civic Type R navazuje na dlouhou tradici výkonných vozů inspirovaných závodním duchem, kdy konstruktéři využili přístup k dynamice, designu a užitnosti zaměřený na člověka. Zdokonalili každý aspekt vozu. Model Type R je nižší a širší než standardní Civic a má také nový design zadního spoileru, který umocňuje elegantní linii střechy a přispívá k aerodynamickému výkonu a robustnímu vzhledu vozu.

Lehké komponenty a zvýšený výkon 2,0litrového zážehového čtyřválcového motoru zajišťují jeden z nejvyšších poměrů výkonu a hmotnosti v dané třídě. Upravený systém přizpůsobení otáček s automatickým meziplynem zajišťuje, že řazení s šestistupňovou manuální převodovkou nabízí řidičům obohacující zážitek.

zdroj: Honda

Dosud nejvýkonnější motor VTEC Turbo

Od první generace uvedené na trh v roce 1997 se model Civic Type R proslavil svými výkonnými, vysoce citlivými a vysokootáčkovými motory. Nejnovější verze navazuje na tradici. „Erko“ je poháněno přepracovaným 2,0litrovým čtyřválcovým přeplňovaným motorem VTEC, který využívá několika technologií převzatých z motoristického sportu. Ty dále zlepšují výkon, točivý moment a odezvu nad možnosti dokonce i lehké verze Limited Edition předchozího modelu.

Vývojový tým přepracoval turbodmychadlo, aby se zlepšila jeho účinnost. Snížením počtu lopatek turba a optimalizací jejich tvaru a průměru se snížila setrvačnost uvnitř jednotky. Přepracovaný tvar skříně je menší a kompaktnější než u předchůdce a dále přispívá k vyššímu výkonu a citlivosti turbodmychadla.

Přímý výfukový systém zvyšuje průtok výfukového vzduchu o 13 % oproti předchozímu modelu, snižuje protitlak a umožňuje motoru pracovat efektivněji. Systém je zakončen nově navrženým koncovým tlumičem s třemi koncovkami, který má aktivní ventil pro další zvýšení průtoku výfukových plynů. Vylepšení modulace zvuku také zlepšuje sluchový vjem a zvyšuje zapojení řidiče.

Dokonalý motor VTEC…

Nový vůz se díky o 48 % většímu otvoru, který zajišťuje nový design mřížky a předního nárazníku, vyznačuje vylepšenou regulací teploty a vzduchovým chlazením prostřednictvím modernizovaného chladiče, což zajišťuje trvalý a optimální výkon při intenzivním používání. Upravený přívod vzduchu má větší průměr a umožňuje 10% zvýšení průtoku nasávaného vzduchu.

To vše je řízeno přepracovaným systémem řízení motoru, který byl aktualizován dalším zvýšením rozlišení řízení časování zapalování a vyladěním řízení proměnného časování (VTC, Variable Timing Control). Ve výsledku se tím zlepšila celková odezva plynu při akceleraci.

Celkovým efektem vylepšení motoru je vyšší výkon ve vysokých otáčkách, nižší spotřeba paliva v nízkých otáčkách a nejvyšší poměr výkonu a hmotnosti v dané třídě. Motor dosahuje výkonu 329 HP při 6 500 ot./min., zatímco točivý moment 420 Nm je k dispozici při pouhých 2 200 ot./min. a zůstává k dispozici až do 4 000 ot./min., přičemž motor se volně vytáčí až do 7 000 ot./min. Model Civic Type R tak dokáže zrychlit z 0 na 100 km/h za pouhých 5,4 sekundy a dosáhnout maximální rychlosti 275 km/h..

je ještě lepší

K dosažení těchto hodnot pomáhá přepracovaná šestistupňová manuální převodovka, která má řadu nových funkcí navržených výhradně pro nový model Type R, což výrazně zlepšuje plynulost a zatížení řazení. Nový lehký setrvačník je o 18 % lehčí než předchozí generace a snižuje setrvačnost o 25 %, což pomáhá motoru VTEC Turbo ještě lépe reagovat.

Přepracovaný systém přizpůsobení otáček s automatickým meziplynem zajišťuje dokonale spárované přizpůsobení otáček při řazení nižších převodových stupňů, což pomáhá vyvážení vozu při vjezdu do zatáčky. Zvláštní pozornost byla věnována řazení z 2. na 1. převodový stupeň. Vysokopevnostní převodovka také získala páku s vysokou tuhostí, optimalizované uspořádání řadicí kulisy a také mechanismus vazby mezi řadicí pákou a převodovkou určený speciálně pro model Type R ke zlepšení plynulosti řazení. Zlepšil se i pocit, a to díky optimalizované tuhosti pružiny pro rychlejší řazení s uspokojivějším zatížením.

Navzdory tomu, že jde o nejvýkonnější model Civic Type R všech dob, konstruktéři společnosti Honda snížili emise a spotřebu paliva. Výsledkem rozsáhlého technologického pokroku jsou emise CO2 pouhých 186 g/km při spotřebě paliva 8,2 l/100 km (WLTP).

Objednat jej zákazníci mohou od prosince. Cena modelu Civic Type R začíná na 1 299 900 Kč.

 

KLÍČOVÉ CENTRUM

VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER

 

Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů

Kontakt:
KLÍČOVÉ CENTRUM H&B Group
Plzeň, Žatecká 138/8, PSČ 301 00
377 225 903
info@hbgroup.cz

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
Autocentrum Jan Šmucler
Dvořákova 304, 346 01 - Horšovský Týn
379 412 279
plzen@smucler.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Honda a kosmická agentura JAXA vyvinou „systém oběhu obnovitelné energie“

Honda a kosmická agentura JAXA vyvinou...

Společnost Honda podepsala smlouvu o výzkumu a vývoji s japonskou kosmickou agenturou Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) týkající se „systému oběhu obnovitelné energie“, který má...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Pětihvězdičkově bezpečná Honda Civic e:HEV

Pětihvězdičkově bezpečná Honda Civic...

Poslední štempl přiklepnut. Nový Civic e:HEV získal v nejnovějších testech bezpečnosti Euro NCAP maximální pětihvězdičkové hodnocení. Je to další krok k závazku Hondy dosáhnout u jejích...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Honda oznamuje datum odhalení nového modelu, Civic Type R

Honda oznamuje datum odhalení nového...

Nový Civic Type R pokračuje ve 25 let starém odkazu ostrých hot hatchů Oznámení přichází při 50.tém výročí modelu Civic Úplné odhalení se odehraje za 9 dnů Honda dnes vydala první teaser...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Společně s oslavou 30. výročí modelu Honda Fireblade se vrací i další legenda: Baba-san je zpět.

Společně s oslavou 30. výročí modelu...

Člověk legenda. Tadao Baba, autor přelomového modelu FireBlade z roku 1992, je zpět. Ve videu, kde po jeho boku stojí další tři projektoví vedoucí, kteří následovali jeho odkaz, se ohlíží za...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Honda Africa Twin zamíří v rámci třetího ročníku Adventure Roads Tour na Island

Honda Africa Twin zamíří v rámci...

Adventure Roads se v roce 2021 uskuteční na Islandu 30 jezdců na nejnovějších strojích CRF1100L Africa Twin 11 dnů Zážitek na celý život, kompletní balíček „na klíč“ Seznámíte se s...