Trasa povede přes Prahu a Ostravu a bude pokračovat do německého Mannheimu. Cílem „Blue Corridor Convoy 2012“ je upozornit veřejnost na možnost využití zemního plynu jako ekologického, bezpečného, úsporného a dostupného paliva.
K projektu říká prezident České plynárenské unie Oldřich Petržilka:
„V roce 2007 bylo na světě 4 tisíce CNG plnicích stanic, dnes, o 5 let později, je jich stejný počet jen v Evropě. Navíc i v zemích, kde je jich ještě stále méně, jako je i Česká republika, existují tzv. Modré koridory, kterými bezpečně projedete a natankujete.“
Myšlenka „Blue Corridors“ vznikla již v roce 2000 za podpory Nadace Vernadsky Ecological v Moskvě. Cílem bylo poukázat na to, že již dnes je cestování po Evropě na zemní plyn reálné, na rozdíl od ostatních alternativních paliv, které jsou stále ještě ve stádiu vývoje.
Hugo Kysilka, marketingový ředitel společnosti VEMEX s.r.o. k projektu dodává:
„Pevně doufáme, že projekt Modrý koridor, který významně propaguje a podporuje výstavbu CNG stanic v Rusku, Polsku, České republice, Německu, atd. přispěje k dalšímu rozšíření využití zemního plynu v Evropě.“
Kulatý stůl zahájí a účastníky přivítá náměstek ministra dopravy Ivo Toman. Oldřich Petržilka, prezident České plynárenské unie, vystoupí v diskusi u kulatého stolu, kterého se budou účastnit také zástupci státní správy, odborníci a média. Dále se kulatého stolu zúčastní mimo jiné i Jiří Šimek, místopředseda představenstva E. ON Energie, a.s. a Jan Žákovec, specialista CNG z Pražské plynárenské, a.s.
V letošním roce zavede „Blue Corridor Convoy 2012“ 15 vozidel s pohonem na zemní plyn z Moskvy, přes Smolensk, Minsk, Brest, Varšavu, Ostravu, Prahu, Karlsruhe a Paříž až do Bruselu, kde se 17. září uskuteční významná společenská událost se zástupci Evropské unie, společností Gazprom, E.ON a GDF.
Z Bruselu budou vozidla pokračovat dále přes Essen do Berlína, kde spolu s rallye proběhne také diskuze na téma role zemního plynu jako pohonné hmoty, a to s německými politiky, ekonomy a zástupci sdružení.
V České republice jezdí přes 4 tisíce vozidel na zemní plyn. Jen v Evropě je to téměř 1,6 mil. CNG vozidel a na světě pak dokonce více než 14,5 mil. vozů na CNG.
Česká plynárenská unie (ČPU)
– byla založena plynárenskými distribučními společnostmi a státním podnikem Český plynárenský podnik, o.z. Transgas v roce 1994, jako nezávislá a dobrovolná profesní organizace právnických osob. 18 let své existence věnovala ČPU rozvoji podnikatelského prostředí v oblasti plynárenství a představování zemního plynu jako energeticky výhodného a ekologicky šetrného paliva odborné i laické veřejnosti. Věnuje se také významným tématům ovlivňujícím plynárenství v České republice – zejména energetické koncepci, legislativě, podpoře využití zemního plynu pro výrobu elektřiny a dalším tématům s vazbou na plynárenské odvětví. Cílem ČPU je pomáhat rozvoji podnikatelského prostředí navazujícího na plynárenský obor a užití zemního plynu. Jednou z aktivit ČPU je i podpora stlačeného zemního plynu pro dopravu (CNG) jak v osobní, tak zejména v městské a příměstské autobusové dopravě. ČPU dnes sdružuje 16 členů – nejvýznamnější hráče plynárenského průmyslu: RWE Transgas, a.s., NET4GAS, s.r.o., RWE Gas Storage, s.r.o., RWE Gas Net, s.r.o., RWE Energie, a.s., E.ON Energie, a.s., E.ON Distribuce, a.s., Pražská plynárenská, a.s., Pražská plynárenská Distribuce, a.s., VEMEX s.r.o., VČP Net, s.r.o., SMP Net, s.r.o., JMP Net, s.r.o., Jihomoravská plynárenská, a.s., Východočeská plynárenská, a.s. a Severomoravská plynárenská, a.s.. Na mezinárodní úrovni ČPU zastupuje české plynárenství v organizaci Eurogas.