Katedra André Citroëna se bude věnovat mechanickému modelování a multifyzikálním simulacím. Tato katedra tak vzdává čest absolventu Polytechniky a zakladateli automobilové značky stejného jména.
Katedra bude při svých výzkumech využívat vynikající vědeckou úroveň školy École Polytechnique, vysoce kvalifikované vyučující a dvě světově proslulé výzkumné laboratoře: „Laboratoř mechaniky pevných těles“ (Laboratoire de Mécanique des Solides – LMS) a „Laboratoř fyziky rozhraní a tenkých vrstev“ (Laboratoire de Physique des Interfaces et des Couches Minces – LPIMC).
Katedra André Citroëna bude podporovat nejen výzkum, ale také výuku
– a bude podporovat především iniciativy v oblasti automobilového odvětví, které umožní studentům přijatým na stáž do PSA Peugeot Citroën účastnit se specifických procesů v rámci technologických inovací.
Výzkumné práce budou probíhat v mezinárodním prostředí: Katedra André Citroëna například ve spolupráci s Univerzitou PSA Peugeot Citroën povede společné programy s čínskými univerzitami, bude zvát zahraniční profesory, podporovat výměnné studentské programy a pořádat významné mezinárodní konference.
Jak Claude Brunet zdůraznil:
„Otevření Katedry André Citroën ukotví dlouhodobý vztah mezi PSA Peugeot Citroën a École Polytechnique. Tento vztah dnes získává formu mimořádného partnerství v oblasti vědeckého výzkumu a odráží dynamiku naší politiky zaměřené na školy a univerzity. Mezinárodně orientované kurzy a programy, které bude katedra nabízet, se budou zabývat výzvami automobilového průmyslu zítřka. Jsme přesvědčeni, že tato katedra přitáhne mladé talenty a že jméno André Citroëna posílí jak značku naší skupiny, tak mezinárodní renomé a vliv školy École Polytechnique.“
Generál Xavier Michel prohlásil:
„Vytvoření této vzdělávací a výzkumné katedry je součástí naší politiky partnerství s podniky. Je to vynikající nástroj dialogu a otevření se oblastem, v nichž je škola na špici, ať už jde o interakci mezi výzkumem a vzděláváním, spolupráci mezi vědeckými disciplínami, dialog s podniky, zájem o výzvy budoucnosti, mezinárodní orientaci a využívání nových, globálnějších vědeckých přístupů. École Polytechnique má z podpisu této dohody, která konkretizuje její dlouhodobý vztah s PSA, velkou radost.“
Laboratoř mechaniky pevných těles (LMS)
Laboratoř mechaniky pevných těles, která působí pod záštitou dvou technických vysokých škol, funguje jako společný subjekt Národního výzkumného centra CNRS a École Polytechnique. Laboratoř, kterou v roce 1961 založil profesor Jean Mandel, se věnuje experimentální analýze a vývoji analytických nebo digitálních modelů mechanického chování materiálů a struktur, s cílem poskytovat základní nástroje pro řešení vědeckých a průmyslových problémů. Laboratoř využívá moderní pokusné platformy a výkonné počítačové zdroje a zaměřuje se především na propojení různých fyzikálních měřítek a vzájemné působení mezi mechanickým chováním a fyzikálními nebo chemickými změnami.
Laboratoř fyziky rozhraní a tenkých vrstev (LPICM)
– je společný výzkumný útvar Oddělení informačních a komunikačních věd a technologií (STIC) Národního výzkumného centra CNRS a École Polytechnique. Výzkum laboratoře se zaměřuje na tenké křemíkové vrstvy a vrstvy nanomateriálů, elektroniku, uhlíkové nanotrubice a polarimetrické nástroje.
École Polytechnique
– je škola s výrazně mezinárodním zaměřením (30 % studentů, 18 % učitelů a výzkumníků), která spojuje výzkum, vzdělávání a inovace na vysoké vědecké a technologické úrovni. Její vzdělávací programy podporují vysokou vědeckou úroveň a současně velkou humanistickou tradici. Ve třech vzdělávacích cyklech – inženýrsko-bakalářském, magisterském a doktorandském – vychovává odpovědné absolventy, kteří jsou schopni věnovat se komplexním a inovativním činnostem, jež jim umožní odpovídat na výzvy společnosti 21. století. Výzkumné centrum školy École Polytechnique, které má 22 laboratoří a úzce spolupracuje s CNRS, posouvá hranice vědeckého poznání ve významných interdisciplinárních vědeckých, technologických a společenských úkolech. École Polytechnique, která je členem pařížského vědeckého a technologického institutu ParisTech, je také hybnou silou projektu kampusu v Saclay, na kterém se podílí s 22 ostatními akademickými a vědeckými partnery.
PSA Peugeot Citroën
Skupina, kterou tvoří dvě velké světově proslulé značky, Peugeot a Citroën, prodala v roce 2010 ve světě 3,6 milionů vozů, z toho téměř 40 % mimo Evropu. Obrat tohoto druhého největšího evropského výrobce automobilů byl v roce 2010 celkem 56,1 miliard eur.
Skupina PSA Peugeot Citroën je obchodně přítomna ve 160 zemích a ve světě zaměstnává 198 000 osob, V roce 2010 věnovala 2,1 miliard na výzkum a vývoj, především v oblastech nových energií. Její aktivity zahrnují také financování (Banque PSA Finance), logistiku (Gefco) a výrobu automobilového příslušenství (Faurecia).