PSA Peugeot Citroën a École Polytechnique otevírají „Katedru André Citroëna“

Slavnostně ji otevřeli Claude Brunet, ředitel pro lidské zdroje a kvalitu v PSA Peugeot Citroën, generál Xavier Michel, ředitel École Polytechnique, a Jean-Bernard Lartigue, generální zástupce Nadace École Polytechnique.

Katedra André Citroëna se bude věnovat mechanickému modelování a multifyzikálním simulacím. Tato katedra tak vzdává čest absolventu Polytechniky a zakladateli automobilové značky stejného jména.

Katedra bude při svých výzkumech využívat vynikající vědeckou úroveň školy École Polytechnique, vysoce kvalifikované vyučující a dvě světově proslulé výzkumné laboratoře: „Laboratoř mechaniky pevných těles“ (Laboratoire de Mécanique des Solides – LMS) a „Laboratoř fyziky rozhraní a tenkých vrstev“ (Laboratoire de Physique des Interfaces et des Couches Minces – LPIMC).

Katedra André Citroëna bude podporovat nejen výzkum, ale také výuku

– a bude podporovat především iniciativy v oblasti automobilového odvětví, které umožní studentům přijatým na stáž do PSA Peugeot Citroën účastnit se specifických procesů v rámci technologických inovací.

Výzkumné práce budou probíhat v mezinárodním prostředí: Katedra André Citroëna například ve spolupráci s Univerzitou PSA Peugeot Citroën povede společné programy s čínskými univerzitami, bude zvát zahraniční profesory, podporovat výměnné studentské programy a pořádat významné mezinárodní konference.

Jak Claude Brunet zdůraznil:

„Otevření Katedry André Citroën ukotví dlouhodobý vztah mezi PSA Peugeot Citroën a École Polytechnique. Tento vztah dnes získává formu mimořádného partnerství v oblasti vědeckého výzkumu a odráží dynamiku naší politiky zaměřené na školy a univerzity. Mezinárodně orientované kurzy a programy, které bude katedra nabízet, se budou zabývat výzvami automobilového průmyslu zítřka. Jsme přesvědčeni, že tato katedra přitáhne mladé talenty a že jméno André Citroëna posílí jak značku naší skupiny, tak mezinárodní renomé a vliv školy École Polytechnique.“

Generál Xavier Michel prohlásil:

„Vytvoření této vzdělávací a výzkumné katedry je součástí naší politiky partnerství s podniky. Je to vynikající nástroj dialogu a otevření se oblastem, v nichž je škola na špici, ať už jde o interakci mezi výzkumem a vzděláváním, spolupráci mezi vědeckými disciplínami, dialog s podniky, zájem o výzvy budoucnosti, mezinárodní orientaci a využívání nových, globálnějších vědeckých přístupů. École Polytechnique má z podpisu této dohody, která konkretizuje její dlouhodobý vztah s PSA, velkou radost.“

Laboratoř mechaniky pevných těles (LMS)

Laboratoř mechaniky pevných těles, která působí pod záštitou dvou technických vysokých škol, funguje jako společný subjekt Národního výzkumného centra CNRS a École Polytechnique. Laboratoř, kterou v roce 1961 založil profesor Jean Mandel, se věnuje experimentální analýze a vývoji analytických nebo digitálních modelů mechanického chování materiálů a struktur, s cílem poskytovat základní nástroje pro řešení vědeckých a průmyslových problémů. Laboratoř využívá moderní pokusné platformy a výkonné počítačové zdroje a zaměřuje se především na propojení různých fyzikálních měřítek a vzájemné působení mezi mechanickým chováním a fyzikálními nebo chemickými změnami.

Laboratoř fyziky rozhraní a tenkých vrstev (LPICM)

– je společný výzkumný útvar Oddělení informačních a komunikačních věd a technologií (STIC) Národního výzkumného centra CNRS a École Polytechnique. Výzkum laboratoře se zaměřuje na tenké křemíkové vrstvy a vrstvy nanomateriálů, elektroniku, uhlíkové nanotrubice a polarimetrické nástroje.

École Polytechnique

– je škola s výrazně mezinárodním zaměřením (30 % studentů, 18 % učitelů a výzkumníků), která spojuje výzkum, vzdělávání a inovace na vysoké vědecké a technologické úrovni. Její vzdělávací programy podporují vysokou vědeckou úroveň a současně velkou humanistickou tradici. Ve třech vzdělávacích cyklech – inženýrsko-bakalářském, magisterském a doktorandském – vychovává odpovědné absolventy, kteří jsou schopni věnovat se komplexním a inovativním činnostem, jež jim umožní odpovídat na výzvy společnosti 21. století. Výzkumné centrum školy École Polytechnique, které má 22 laboratoří a úzce spolupracuje s CNRS, posouvá hranice vědeckého poznání ve významných interdisciplinárních vědeckých, technologických a společenských úkolech. École Polytechnique, která je členem pařížského vědeckého a technologického institutu ParisTech, je také hybnou silou projektu kampusu v Saclay, na kterém se podílí s 22 ostatními akademickými a vědeckými partnery.

PSA Peugeot Citroën

Skupina, kterou tvoří dvě velké světově proslulé značky, Peugeot a Citroën, prodala v roce 2010 ve světě 3,6 milionů vozů, z toho téměř 40 % mimo Evropu. Obrat tohoto druhého největšího evropského výrobce automobilů byl v roce 2010 celkem 56,1 miliard eur.

Skupina PSA Peugeot Citroën je obchodně přítomna ve 160 zemích a ve světě zaměstnává 198 000 osob, V roce 2010 věnovala 2,1 miliard na výzkum a vývoj, především v oblastech nových energií. Její aktivity zahrnují také financování (Banque PSA Finance), logistiku (Gefco) a výrobu automobilového příslušenství (Faurecia).

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Kolo do auta nepatří aneb jak si nepokazit cyklovýlet/hqdefault.jpg">

Kolo do auta nepatří aneb jak si...

Pokud jste až dosud převáželi kolo uvnitř auta, je dobré vědět, že to není jen složitější než použití nosiče, ale i méně bezpečné. Naučte se proto kolo převážet chytře a...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Jaké auto si teď koupit kvůli emisím? Hybridy nebo plug-iny jsou u osobních vozů jistota

Jaké auto si teď koupit kvůli emisím?...

Jak se rozhodnout pro správný typ pohonu? Pro každého uživatele je dobré něco jiného. Pro osobní vozy jsou dnes ideální hybridy nebo plug-in hybridy, říká produktový manažer Toyota Václav...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Za 40 sekund zjistíte, jak se vyrábí nová CUPRA Formentorhttp://www.youtube.com/watch?v=pV2BkrWPMhY/hqdefault.jpg">

Za 40 sekund zjistíte, jak se vyrábí...

Na montážní lince výrobního závodu Martorell se něco změnilo: Poprvé se na ní objevují nové světlomety Matrix LED s charakteristickým světelným designem, který připomíná oči s motivem...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Co dělat po dopravní nehodě/hqdefault.jpg">

Co dělat po dopravní nehodě

Abyste jakoukoli dopravní nehodu mohli řešit s klidnou hlavou, je dobré vědět, jak v takových chvílích správně postupovat, případně kdy je nutné volat policii a jak správně komunikovat...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Naváže Štajf ve Španělsku na domácí úspěch?

Naváže Štajf ve Španělsku na domácí...

Evropský šampionát automobilových soutěží historických vozů se z České republiky přestěhuje o nadcházejícím víkendu do slunného Španělska. V jubilejním 15. ročníku Historic Rally of...