První zcela elektrická nákladní vozidla ze sériové výroby – FUSO eCanter – předána zákazníkům v Evropě

Prvními zákazníky v Evropě, kteří si objednali FUSO eCanter, jsou globální logistické společnosti DHL, DB Schenker, Rhenus a Dachser

Daimler Trucks předal 14. prosince 2017 první nákladní vozidla FUSO eCanter se zcela elektrickým pohonem zákazníkům

Renomované globální logistické společnosti DHL, DB Schenker, Rhenus a Dachser sází ve svých vozových parcích na sériově vyráběná zcela elektrická lehká nákladní vozidla. Při doručování zásilek v městském prostředí a při rozmanitých úkolech v oblasti spedice se vozidla FUSO eCanter ve službách uvedených společností stanou důležitým příspěvkem k trvale udržitelnějšímu řízení vozových parků. Společnost FUSO již v říjnu letošního roku potvrdila představením produktové značky E-FUSO své zaměření na alternativní pohony. V nadcházejících letech budou všechny modelové řady nákladních vozidel a autobusů rozšířeny o variantu s elektrickým pohonem.

Marc Llistosella, vedoucí divize Daimler Trucks Asia, k tomu říká:

„S modelem FUSO eCanter jsme dnes dodali našim zákazníkům v Evropě první zcela elektrické nákladní vozidlo. Více než 90 000 kilometrů v každodenním zkušebním provozu je zárukou, že našim zákazníkům předáváme spolehlivé a hospodárné vozidlo. S naším vozidlem FUSO eCanter se budou naši zákazníci pohybovat v centrech měst nejen tišše a bez lokálních emisí CO2, ale také ušetří v oblasti provozních nákladů. Je to budoucnost městské rozvážkové dopravy.“

Rozmanité možnosti využití u zákazníků

Všichni zákazníci pocházejí z odvětví logistiky, plánované používání vozidel je však velmi různorodé. Vozidla budou u všech zákazníků používána k plnění úkolů, které jsou jinak realizovány vozidly s konvenčním druhem pohonu. Při rozhodnutí pro FUSO eCanter hrají roli různé faktory, jako je snížení hluku a emisí, trvalá udržitelnost vozového parku, ale i ekonomické faktory. Budoucí řidiči vozidel FUSO eCanter budou k jejich řízení patřičně proškoleni. Zákazníci získají vozidla v rámci dlouhodobého pronájmu na dobu 24 měsíců prostřednictvím společnosti CharterWay, která se v rámci koncernu Daimler AG specializuje na pronajímání užitkových vozidel.

Deutsche Post DHL bude provozovat

– šest vozidel ve dvou důležitých podnikových oblastech. Dvě vozidla zajistí pro berlínskou pobočku divize DHL Freight doručování zásilek firemním a soukromým zákazníkům v centru města. Budou to například těžké kusové zásilky, jako jsou elektrické nebo velké domácí spotřebiče. DHL Paket nasadí čtyři vozidla v centru Berlína pro doručování zásilek firmám a velkým zákazníkům. Elektricky poháněná nákladní vozidla budou přitom kompletně integrována do podnikových procesů a na příslušných trasách nahradí dosud používaná vozidla s konvenčním pohonem.

Společnost DB Schenker se záměrně rozhodla pro FUSO eCanter

DB Schenker má s novým modelem možnost testovat v reálných provozních podmínkách sériově vyráběná vozidla s elektrickým pohonem v městské logistice. Jedno ze tří vozidel nalezne uplatnění mimo jiné při doručování a vyzvedávání kusových zásilek v centru Berlína.

V koncernu Rhenus, globálním poskytovateli logistických služeb

– podpoří tři vozidla FUSO eCanter divizi Home Delivery. Zcela elektricky poháněná nákladní vozidla budou z centrálního skladu v Hoppegartenu rozvážet zákazníkům v centru Berlína nábytek, hnědé a bílé zboží, stejně jako větší sportovní pomůcky a náčiní.
Další dvě vozidla FUSO eCanter naleznou uplatnění u dopravní společnosti Dachser

Jejich úkolem bude přeprava kusových zásilek na „poslední míli“,
– tzn . dodávání palet s průmyslovým zbožím buď do mikroskladů, nebo přímo zákazníkům, jakož i vyzvedávání zboží a jejich přepravu do poboček Dachser. Nabíjení zajistí silnoproudé nabíjecí stanice, které pobočky vybudovaly ve svých provozních areálech.

Zákazníci profitují z bohatých zkušeností

Po letech rozsáhlého vývoje a provozních zkoušek je výroba vozidel FUSO eCanter kompletně integrována do procesu montážní linky konvenčního modelu FUSO Canter. V červenci letošního roku byla zahájena výroba v portugalském Tramagalu, kde jsou vyráběna všechna vozidla eCanter pro evropský a americký trh.

Dne 14. září 2017 se v New Yorku uskutečnilo uvedení modelu FUSO eCanter na globální trh

Je to první sériově vyráběné zcela elektrické nákladní vozidlo na světě. Během následujících let plánuje dceřiná společnost koncernu Daimler, Mitsubishi Fuso Truck and Bus Corporation (MFTBC), dodat vybraným zákazníkům celkem 500 nákladních vozidel této generace. Velkosériová výroba je plánována na rok 2019. V USA jezdí vozidla FUSO eCanter již pro logistickou společnost UPS, v Japonsku zařadil 25 vozidel eCanter do svého vozového parku řetězec supermarketů SevenEleven Co., Ltd. a stejný krok se rozhodla udělat také společnost Yamato Transport.

USO využívá dlouholeté zkušenosti s hybridními a elektrickými pohony

– a od roku 2005 prodává model Canter Eco-Hybrid, nákladní vozidlo s hybridním pohonem, zákazníkům v Evropě a Asii. V roce 2010 představila společnost FUSO na veletrhu IAA Užitkové vozy v Hannoveru první prototyp elektricky poháněného modelu Canter. V roce 2014 byla zahájena předsériová výroba pro zkušební účely. Při vývoji nové sériové verze modelu FUSO eCanter byly využity veškeré zkušenosti a poznatky z různých zkušebních provozů u zákazníků s předsériovými vozidly v Portugalsku a Německu, které byly realizovány v letech 2014 až 2017.

FUSO eCanter jako atraktivní alternativa pro trvale udržitelné vozové parky

V závislosti na nástavbě a druhu provozu má eCanter užitečnou hmotnost podvozku až 4,5 tuny. Elektrický hnací řetězec vozidla zahrnuje šest vysokonapěťových lithium-iontových akumulátorů, z nichž každý má napětí 420 V a kapacitu 13,8 kWh. Místo vznětového motoru pohání zadní nápravu výkonný elektromotor s permanentním magnetem o výkonu 129 kW (175 k) prostřednictvím jednostupňové převodovky. Díky maximálnímu točivému momentu 285 N.m dosahuje Nejvyšší rychlost modelu eCanter je stejně jako u všech vozidel této hmotnostní třídy omezena na 80 km/h. Akumulátory o hmotnosti cca 600 kg umožňují dojezd více než 100 kilometrů a překonávají tím v mnoha případech vzdálenost, kterou vozidla obvykle ujedou za den v lehké rozvážkové dopravě.

MFTBC reaguje zcela elektrickým lehkým nákladním vozidlem

– na trvale rostoucí poptávku po vozidlech s nulovými emisemi a minimální hlučností pro rozvážkovou dopravu v centrech měst. Model eCanter je přitom pro zákazníky nejen ekologický, ale také nákladově efektivní a hospodárný. V porovnání s konvenční vznětovou verzí lze tak na provozních nákladech ušetřit až 1000 eur na 10 000 km.

Kompletní elektrifikace celé produkt ové nabídky FUSO

Společnost MFTBC oznámila na letošním Tokijském autosalonu, který se uskutečnil koncem října, záměr kompletně elektrifikovat všechny modelové řady nákladních vozidel a autobusů značky FUSO. S novou produktovou značkou E-FUSO je MFTBC prvním výrobcem s vlastní značkou pro elektricky poháněná nákladní vozidla a autobusy. V nadcházejících letech budou všechny modelové řady nákladních vozidel a autobusů FUSO rozšířeny o verze s elektrickým pohonem. Tyto modely budou uváděny na trh v závislosti na jejich příslušné technické realizovatelnosti a hospodárnosti.

FUSO významně profituje při elektrifikaci svých nákladních vozidel a autobusů

– z rozsáhlých zkušeností a pokroku ve vývoji koncernu Daimler, který investuje do elektrické mobility ve velkém stylu. Daimler přitom důsledně využívá synergií mezi divizemi osobních a užitkových vozidel. Deutsche Accumotive – rovněž dceřiná společnost koncernu Daimler – dodává pro nákladní vozidla E-FUSO akumulátory. Mercedes-Benz Energy – specialista na stacionární systémy pro ukládání elektrické energie – vyvíjí aplikace pro druhý životní cyklus akumulátorů. Daimler kromě toho drží podíly ve společnosti ChargePoint, největším poskytovateli nabíjecích stanic a příslušné infrastruktury na světě, a izraelském start-upu StoreDot, který vyvíjí nové technologie rychlého nabíjení akumulátorů.

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
Auto Anex s.r.o.
Žerotínova 378, 405 02 - Děčín III
412 558 098
seat@autoanex.cz

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
TAS Komplex s.r.o.
Svárovská 3135, 470 01 - Česká Lípa
487 853 913
tomas.taran@tascl.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Stanislav Gálik se stal výkonným ředitelem inovací společnosti AAA AUTO

Stanislav Gálik se stal výkonným...

Praha, 2. února 2018 – Společnost AAA AUTO včera oficiálně uvedla novou značku AuresLab, pod kterou sjednotila veškeré inovace, na kterých pracuje. Inovační centrum povede Stanislav Gálik,...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Německý Daimler předal 140 autobusů značky Setra koncernu ICOM transport

Německý Daimler předal 140 autobusů...

Úspěšná spolupráce českého dopravního koncernu ICOM transport a německého Daimleru pokračuje. Slavnostní předání 140 autobusů nové generace – Setra S 415 LE business – proběhlo 6....

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Generátor dálkových autoovladačů KD-900 se čtečkou frekvencí

Generátor dálkových autoovladačů...

Zabýváte se výrobou autoklíčů a pracujete s dálkovými ovladači? Pak jistě víte, že vybavení kvalitními a moderními přístroji může značně ulehčit práci každému klíčaři. Takovým...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Autosalon Paříž 2014 – videopřehled zásadních novinek (přůběžně aktualizováno)

Autosalon Paříž 2014 –...

Jsme hrdí na to, že jako jediný český internetový portál o automobilech vám můžeme nabídnou ten největší videopřehled novinek z Autosalonu v Paříži 2014 od celkem 26 různých automobilek....