Prodej nové generace vozu Toyota Aygo startuje na našem trhu zítra v úterý 1.července se základní zaváděcí cenou od 209.900 Kč (podrobná informace)

1taskiupina1000

Nová Toyota Aygo se zvýšeným výkonem motoru na 51 kW a točivým momentem na 95 Nm zrychluje z 0 na 100 km/h za 14,2 sekundy a dosahuje nejvyšší rychlosti 160 km/h se spotřebou od 4,1 l na 100 km.

1tapalubka1000

Cena nového AYGO

  • – ve třídveřové verzi a výbavě označené „x“ je za 209.900 Kč
  • – v atraktivní pětidvéřová verze Ayga s bohatou střední výbavou x-play je nabízena za zaváděcí cenu 239.900 Kč
  • – z této střední výbavy vychází dva pětidveřové akční modely: x-cite za zaváděcí cenu 249.900 Kč (5dv.) a model x-clusiv, který je nabízen za zaváděcí cenu 279.900 Kč
  • – vrcholem nabídky je u nového modelu Aygo výbava x-wave za zaváděcí cenu 289.900 Kč
  • – současně lze využít také nabídky několika paketů k určitým stupňům výbavy pro vyšší úroveň podle představ zákazníků

(Všechny uváděné ceny jsou včetně DPH.)

Při uvádění Toyoty Aygo první generace v roce 2005

– se jednalo o vůbec první model značky Toyota v segmentu kompaktních vozů do města. Kromě toho byl tento model výsledkem spolupráce s koncernem PSA, kdy byly nové vozy vyvíjeny speciálně pro Evropu a vyráběny v novém závodu TPCA (Toyota Peugeot Citroën Automobile) v Kolíně v České republice. Aygo si dokázalo udržet svěží charakter po celý svůj životní cyklus. Napomohly k tomu nové barvy laku představované každým rokem, pravidelné limitované edice na lokálních trzích a významnější facelifty provedené v letech 2008 a 2012. AYGO první generace dosáhlo velkých úspěchů a zcela naplnilo původní očekávání. Svědčí o tom více než 760 000 prodaných vozů, získání nových zákazníků a výsledky hodnocení loajality ke značce, které výrazně přesáhly průměr pro vozy segmentu mini.

Nová Toyota Aygo

– je ještě větší radost řídit, staví na silných stránkách dosavadního modelu, tedy atraktivním designu, potěšení z jízdy a pravidelných modernizacích s novým, hravějším rozměrem přiklánějící se k přímočarým tvarům a formám s důrazem na jejich praktičnost, kompaktních rozměrů a také na jejich atraktivní ceny a hospodárný provoz.

Interiér i vnějšek vozu je pojat způsobem

– jenž dovoluje realizovat širokou škálu různých variant a provedení. Takže nová Toyota Aygo je nejen zábavná za volantem, ale potěší i možnostmi dalších stylistických úprav podle přání majitele. V exteriéru je přibližně 10 částí, které lze snadno nahradit díly jiné barvy či provedení, aby si zákazníci mohli vytvořit své Aygo přesně podle vlastního vkusu. Díky chytré konstrukci a pečlivě promyšlené strategii montáže jsou tyto zákaznické úpravy cenově dostupné a naprosto přímočaré, a tak dodací lhůty i ceny zůstávají v obvyklých mezích.

Nejnápadnějším příkladem je ku příkladu multimediální soustava x-touch:

Plnobarevný sedmipalcový dotykový displej slouží k ovládání nejrůznějších palubních systémů, zatímco funkce MirrorLink pro připojení chytrého telefonu (se „zrcadlením“ jeho funkcí) umožňuje bezproblémové zapojení vozu do hektického on-line života, který většina z nás dnes vede.

Vylepšená verze oceňovaného zážehového tříválce Toyota 1,0 l VVT-i

– se řadí mezi nejlehčí motory ve své třídě, prodělala četné úpravy s cílem ještě zlepšit její vlastnosti a napomoci k rekordně nízké spotřebě paliva a emisí CO2.

Design a možnosti přizpůsobení na míru

Důležitým požadavkem zájemců o nové AYGO, zejména obyvatel měst, jsou kompaktní vnější rozměry. Celková délka se zvětšila o pouhých 25 mm na 3 455 m, přesto se však zvětšil vnitřní prostor kabiny.

Při pohledu z boku je patrné, že se střecha snížila a její přední hrana posunula směrem vpřed. Těžiště kabiny se díky tomu rovněž posunulo kupředu, čímž vůz získal vyváženější a mírně předkloněný postoj. To ještě akcentuje skloněná okenní čára, která je vzadu zakončena sdruženými světly, rovněž předkloněnými. Samotná střecha má nový profil ve tvaru pagody a je do ní začleněn zadní spoiler zlepšující aerodynamické vlastnosti vozu.

Tvarování bočních oken závisí na karosářském provedení (3 nebo 5 dveří), přičemž u verze s pěticí dveří je grafika oken prodloužena až k zadním sdruženým světlům na podporu celkového vyznění délky příslušející pětidveřovému vozu.

Při pohledu zezadu se opakuje designové ztvárnění předních partií nové Toyoty AYGO. Výklopná záď a spodní část nárazníku zde utvářejí zlomové linie rozdělující masivní povrch vozidla. Sdružená světla jsou zasazena do šestiúhelníkové výklopné zádi, přičemž horní část nárazníku se rozšiřuje až k nápadně vyčnívajícím podběhům kol, čímž tento vůz získává široký a stabilní postoj.

Pohodlí ve všech směrech

Hlavním motivem designu interiéru je lichoběžníková středová konzola, jejíž tvarové provedení se opakuje po celé kabině u nejrůznějších komponent, jako např. výdechů ventilace, obložení dveří a lemování páky voliče převodovky. Konzola podepírá širokou přístrojovou desku v matné povrchové úpravě zabraňující odleskům, orámované štíhlými A-sloupky, které nebrání dobrému výhledu z vozu. V kapličce přístrojů před řidičem najdeme kruhové ukazatele v souosém uspořádání. Součástí trvale podsvícených ukazatelů je i centrální multifunkční displej s velkým písmem pro co nejlepší čitelnost.

Podobně jako v případě exteriéru lze řadu prvků v kabině uzpůsobit na přání majitele.

Zmenšili jsme sklon volantu byl zmenšen z 28 na 26,6 stupňů a snížena byla výška posedu vpředu o 10 mm a doplněna funkce výškového nastavování sedadla řidiče. Najít tu správnou polohu za volantem by tedy mělo být snadné. Přestože rozvor náprav zůstal na původních 2 340 mm, délka prostoru pro cestující narostla o 9 mm. K pohodlí na předních sedadlech dále přispívají loketní opěrky, které jsou nyní o 20 mm širší. V neposlední řadě se zvětšil i zavazadelník, a to o 29 litrů na výsledných 168 l. Současně se zlepšila i jeho praktičnost díky rozšíření nakládacího otvoru o 75 mm mezi prahem výklopné zádi a opěradly zadních sedadel.

Vytvořte si svůj vlastní vůz: promyšlené úpravy na přání

Díky ucelené nabídce jednoduchých a cenově dostupných úprav na přání zákazníka si můžete nové Aygo uzpůsobit vlastnímu vkusu. Zákazníci si již zvykli na široký výběr barev a provedení při prakticky zakoupení vozu a proto bylo tomu přizpůsobena i možnosti individuální úpravy nového modelu Ayga. Vyměnitelné díly v exteriéru (maska chladiče ve tvaru písmene X, dekorační panely zadního nárazníku, dekory předního nárazníku a litá kola) i interiéru vozu (přístrojový panel, středová konzola, výdechy ventilace, hlavice řadicí páky a okolní lemování) lze poměrně rychle a snadno vyměnit, a to například i po několika letech od zakoupení vozu.

Koncepce

Cílem návrhářů bylo zajistit, aby možnosti voleb byly pro zákazníky co nejpřehlednější a jednoduše strukturované. Proto jsou zákaznické úpravy postaveny na čtyřech pilířích: Rozmanitost, Jednoduchost, Příznivá cena a Dostupnost. Díky jednoduchému výběru z trojice stupňů výbavy, tří speciálních edicí (které se budou pravidelně obměňovat) a dvou paketů pro exteriér a interiér zákazníci ihned pochopí široké spektrum nabízených možností vlastních úprav, aby si mohli vytvořit vůz podle svých představ. Výhodou tohoto strukturovaného přístupu pak je, že pro nové AYGO bude možné zajistit krátké dodací lhůty, a to bez ohledu na objednané zákaznické modifikace v exteriéru či interiéru.

Stupně výbavy

Nové Aygo se může pochlubit bohatou základní výbavou. Všechny vozy standardně nabízejí audio soustavu s tunerem AM/FM a připojením USB/AUX, LED světla pro denní svícení, stabilizační systém VSC a pomocník pro rozjezd do svahu.

Uprostřed nabízených stupňů výbavy pro novou Toyotu Aygo stojí ‘x-play’. Tato verze je výchozí pro všechny zákaznické úpravy a rovněž tvoří základ speciálních edicí ‘x-cite’ a ‘x-clusiv’. V exteriéru je zde standardem maska chladiče ve tvaru písmene X v klavírním černém laku a 15″ ocelová kola. Na palubě je pak v základu ovládání audio soustavy na volantu obšitém kůží, výškově nastavitelné sedadlo řidiče a uživatelsky nastavitelný omezovač rychlosti. Standardní audio soustavu Toyoty AYGO zde nahrazuje multimediální soustava x-touch s dotykovým displejem, zadní kamerou a možností připojení chytrého telefonu přes funkci MirrorLink.

Vrcholným stupněm výbavy nové Toyoty Aygo je stylová varianta ‘x-wave’ s velkou stahovací plátěnou střechou a 15″ litými koly ve stříbrném tónu. V interiéru zaujmou dekory v barvě karoserie a polokožené čalounění sedadel. Zároveň potěší nabídka automatické klimatizace a také bezklíčové odemykání a startování (Smart Entry and Start).

Nabídku stupňů výbavy doplňuje i základní varianta označovaná ‘x’. Zahrnuje všechny standardní prvky výbavy nové Toyoty Aygo, matně černé provedení masky chladiče a 14″ ocelová kola.

Pakety výbavy

Zákazníci, kteří si přejí nové AYGO uzpůsobit vlastnímu vkusu, mohou volit jeden z paketů pro exteriér nebo interiér.

V rámci jednoho z exteriérových paketů si může zákazník změnit barvu masky chladiče ve tvaru písmene X a dekor zadního nárazníku. Další zahrnuje polepy akcentující spodní partie vozu, a to vpředu, vzadu i po stranách.

Prostřednictvím paketů pro interiér je možno měnit barvu výdechů ventilace a lemování kolem páky voliče převodovky, resp. zvolit jinou povrchovou úpravu přístrojového panelu, středové konzoly a lemu kolem řadicí páky.

Speciální edice

Edice ‘x-cite’ hraje v řadě AYGO roli pravého nezbedy, o čemž napovídá barva karoserie Pop Orange, dekory v klavírním černém laku a 15″ litá kola s dvojitými loukotěmi v leskle černém tónu. Největší extrovert v nabídce zaujme v rámci řady svým sportovním duchem.

Edice ‘x-clusiv’ přináší další úroveň kultivovanosti prostřednictvím černého laku karoserie Midnight Black v kombinaci s nápadnými chromovými dekory.

Jízdní dynamika

Nové Aygo nabízí rekordně nízkou spotřebu paliva, ale současně aby jízda v něm byla pohodlnější, tišší a poskytovala větší potěšení za volantem. Ke snížení spotřeby paliva napomohla celá řada vylepšení motoru, doplnění systému recirkulace výfukových plynů, pokles hmotnosti karoserie a optimalizace aerodynamiky vozu.

Aygo posouvá potěšení z jízdy na zcela novou úroveň. Svůj podíl na tom má vyšší tuhost karoserie, lepší aerodynamika, dokonalé odladění podvozku, řízení i převodovky v zájmu vyšší jízdní stability, pohodlí, agilní ovladatelnosti a odezvy na pokyny od řidiče.

Komplexní opatření na snížení hluku, vibrací a chvění se odrazila v tišším prostředí kabiny. Některým majitelům Ayga se líbí sportovní tón motoru 1,0 l, ale přitom chtějí, aby vůz nebyl příliš hlučný. Proto bylo provedeno utlumení hluku od motoru i ruchů přicházejících od vozovky, ale současně byl zachován charakteristický zvuk motoru a dokonce ještě byl mírně vyladěn.

Minimalizace spotřeby paliva

Pro třídu minivozů je typický jednoznačný příklon motoristů k benzínovým pohonným jednotkám, pro které se rozhodne plných 90 % zákazníků. Nové Aygo s komplexně přepracovanou verzí oceňovaného tříválce od Toyoty nabízí ideální rovnováhu mezi dynamickou odezvou a spotřebou paliva, kterou zákazníci požadují.

Tímto je vysvětlen rozsáhlý seznam vylepšení litrového tříválce 12 v DOHC VVT-i, zaměřených na účinnost spalování paliva, nižší třecí ztráty a optimalizovanou výfukovou soustavu v zájmu co nejnižších emisí:

V první řadě byla vylepšena charakteristika spalování tohoto motoru. Kompresní poměr se zvýšil z 11,0 na 11,5:1. Vylepšena bylo chlazení spalovací komory použitím nových zapalovacích svíček, přičemž o optimální mix paliva se vzduchem se stará sací kanál s propracovaným mechanizmem víření. Ke zlepšení vstřikování oleje pomáhají nové olejové trysky u pístů; rovněž byl optimalizován program proměnného časování ventilů. Díky provedeným úpravám nyní spalovací jednotka dosahuje maximální tepelné účinnosti 37 %, což je hodnota na vrcholu třídy.

Dále poklesly třecí ztráty díky použití hladce běžícího rozvodového řetězu s automatickým napínáním. Zdvihátka ventilů jsou potažena uhlíkovou směsí s tvrdostí diamantu (DLC). Tímto je zajištěna dokonale hladká kontaktní plocha s nižší mírou tření. Ke snížení vnitřních odporů napomáhá i olejová vana se zdvojenou konstrukcí, umožňující rychlejší zahřátí oleje na provozní teplotu. Sběrné výfukové potrubí je nyní začleněno do hlavy válců a rovněž prošla optimalizací samotná výfuková soustava se systémem recirkulace výfukových plynů a katalyzátorem o objemu 0,7 l.

Výkon motoru se zvýšil

– na 51 kW při 6000 ot/min. Výrazně narostl točivý moment na 95 Nm při 4300 ot/min, přičemž 85 Nm točivého momentu je k dispozici již od pouhých 2000 ot/min. Nové Aygo zrychluje z 0 na 100 km/h za 14,2 sekundy a dosahuje nejvyšší rychlosti 160 km/h. U standardní verze modelu AYGO poklesla spotřeba paliva ze 4,4 na 4,1 l/100 km, což představuje pokles hladiny emisí CO2 o 7 g/km na výsledných 95 g/km. Přes všechna uvedená vylepšení věnovali konstruktéři nemalou pozornost tomu, aby si motor zachoval svůj svěží naturel. I nadále jej lze velmi snadno vytáčet, a přestože došlo k zesílení akustické izolace, neztrácí se jeho pečlivě odladěný sportovní zvuk při zvýšené zátěži.

Převodovka x-shift

Volitelným prvkem výbavy nové Toyoty AYGO je převodovka x-shift. Tato automatizovaná manuální převodovka prodělala zásadní vylepšení a disponuje režimem plně automatického řazení, ve voze není spojkový pedál a počítač se stará o rychlé a přesné řazení díky synchronizaci motoru, spojky a skříně typu transaxle. Úprava jednotlivých převodových poměrů přispěla k ještě lepšímu vyvážení mezi potěšením z jízdy a spotřebou paliva.

Při navolení režimu E (Easy – hospodárný provoz), M (Manual – manuální) nebo R (Reverse – zpětný chod) se vůz může pohybovat ‘plížením’ podobně jako u vozů s klasickou samočinnou převodovkou. V režimu E pak systém volí vhodný převod podle polohy plynového pedálu, rychlosti vozidla a jízdních podmínek. Převodovka x-shift v nové Toyotě AYGO disponuje i funkcí kick-down reagující na prudké sešlápnutí plynového pedálu, která je u automatických převodovek standardem. Kromě toho je možné systém dočasně překlenout pomocí páček řazení pod volantem. Po přepnutí do režimu M pak může řidič volit převodové stupně ručně buď prostřednictvím samotné řadicí páky, nebo páček řazení pod volantem. Nové Aygo s převodovkou x-shift vykazuje spotřebu paliva 4,2 l/100 km a produkuje emise CO2 na úrovni pouhých 97 g/km.

Opatření na snížení hmotnosti

Díky širokému použití vysokopevnostní oceli v rámci celé karoserie (včetně oceli o pevnosti 590 MPa a 980 MPa) se zvýšila konstrukční pevnost a zároveň snížila hmotnost. Výhodou nové Toyoty AYGO jsou i lehčí vnější panely karoserie. Ke snížení hmotnosti o 2,5 kg (u 5 dv. provedení), resp. 2,7 kg (3 dv.), přispěly nové panely kapoty, střechy, předních blatníků a boků vozidla. Uvedená konstrukční opatření v případě samotné karoserie a vnějších panelů dohromady napomohla k celkovému snížení hmotnosti cca. o 12 kg (v porovnání s komponenty vyrobenými z běžné oceli).

Optimalizace proudění vzduchu ke snížení aerodynamického odporu

Konstruktéři přistoupili k celé řadě úprav aerodynamiky vozu v zájmu dalšího snížení spotřeby paliva. Jedná se mj. o optimalizaci proudění vzduchu kolem všech částí karoserie s cílem zredukovat odporové síly. Konstrukce předních partií, nárazníku, kapoty a čelního skla je řešena tak, aby se vyhladilo obtékání vzduchu v horní i spodní části vozu. Optimalizace tvaru střechy ve tvaru pagody, začlenění zadního spoileru a optimalizace zadních sdružených světel přispívá ke snazšímu odtrhávání proudu vzduchu v oblasti střechy i na bocích vozu, což napomohlo omezit nežádoucí turbulence. Aerodynamické kryty před zadními koly usměrňují proudění vzduchu pod vozidlem; speciální konstrukce čtyřcestného kanálu zase optimalizuje proudění do motorového prostoru. Ve výsledku se součinitel aerodynamického odporu Cd nové Toyoty AYGO snížil z 0,30 na hodnotu 0,29.

Vyšší jízdní pohodlí a větší potěšení za volantem

Vyšší tuhost karoserie

Klíčem k technickému zdokonalení podvozkových skupin a odladění soustavy řízení nové Toyoty Aygo byla tuhá konstrukce karoserie. Konstruktéři za tímto účelem podstatně zvýšili počet svarů, a to o 119 na výsledných 544. Nové svary najdeme především v místech, kde mají příznivý dopad na jízdní schopnosti vozu – v oblasti pod čelním oknem a u přístrojového panelu, kolem otvorů předních i zadních dveří, v podbězích kol, kolem otvoru zavazadelníku a ve spodní části karoserie na zádi vozidla. Dále se zlepšila tuhost vzadu v podvozkových partiích díky zesílení podlahové výztuhy z 1,2 na 2,3 mm. Uvedená opatření společně přinesla lepší odezvu vozidla, přirozenější reakce od řízení a lepší odezvu při záběru zadních kol, aby nové AYGO dokázalo rychle a přesně reagovat na pokyny od řidiče v zájmu ještě vyšší jízdní agility a potěšení za volantem.

Lepší aerodynamické vlastnosti

Komplexní opatření ke zlepšení aerodynamiky nové Toyoty Aygo společně zvyšují přítlak v zájmu lepší stability za jízdy vysokou rychlostí a v přímém směru. Tyto vlastnosti ještě vylepšují aerodynamická stabilizační žebra, která najdeme v místě upevnění vnějších zpětných zrcátek a krytu zadních sdružených světel.

Dokonalé odladění podvozku, řízení i převodovky

Konstruktéři u nové Toyoty Aygo přepracovali a vyladili celou řadu prvků osvědčeného zavěšení kol se vzpěrami McPherson vpředu a torzní příčkou na zadní nápravě s cílem zlepšit jízdní pohodlí bez negativních dopadů na jízdní agilitu nebo odezvu vozidla. Na přední nápravě bylo přepracováno spodní rameno, otočný čep řízení a horní úchyty zavěšení; vyladění vinutých pružin a tlumičů se společně odrazilo v hladké a pohodlnější jízdě. Zároveň se zvýšila i tuhost stabilizátorů v zájmu vyšší torzní tuhosti tak, aby kvůli pohodlnější jízdě nijak neutrpěly dynamické vlastnosti nové Toyoty AYGO. Na zadní nápravě byly rovněž odladěny vinuté pružiny i tlumiče a objevuje se zde torzní příčka nové konstrukce (trubka namísto vysokopevnostního plechu). Soustava zavěšení je o 3,3 kg lehčí a nabízí vyšší jízdní pohodlí, stabilitu i ovladatelnost.

Elektrický posilovač řízení (EPS) po přepracování přináší hladší a přesnější reakce od volantu. Po začlenění většího elektromotoru vykazuje řízení přímější reakce na pokyny od volantu (o 14 %), aby si řidič mohl vyšší agilitu a jízdní odezvu nové Toyoty Aygo lépe vychutnat.

Kloubové ložisko řadicí páky u nové Toyoty AYGO s manuálním řazením nyní používá pryžový opěrný kroužek ke snížení vůle pohyblivých součástí, což se odrazilo v pocitu vyšší pevnosti a přesnosti při volbě převodových stupňů.

A konečně u automatizované manuální převodovky x-shift se nyní zkrátily první dva převodové stupně v zájmu lepší akcelerace, a naopak prodloužil 3., 4. a 5. stupeň z důvodu snížení spotřeby paliva, což ve výsledku přináší harmoničtější poměr mezi radostí z jízdy a hospodárností provozu.

Odhlučnění kabiny a potlačení vibrací

Konstruktéři uplatnili celou řadu opatření k odhlučnění motoru a potlačení ruchů od vozovky i aerodynamického hluku. Hluk přicházející od motoru byl utlumen díky kvalitnější izolaci v oblasti kapoty a předních blatníků, tlumicím hmotám zvenčí přístrojové desky a novým vnitřním tlumicím hmotám z pěnové pryže. K potlačení ruchů od vozovky napomohl komplexní asfaltový nátěr podlahy vozidla. Přenosu vibrací od povrchu vozovky pomáhá zabránit i nová konstrukce kol. K ještě lepšímu potlačení hluku pronikajícího do kabiny posloužily zvukově izolační a pohltivé materiály v profilech rámu karoserie, v podlahovém tunelu a v rámci celého přístrojového panelu. Aerodynamický hluk je potlačen kvalitním těsněním v horní části dveří, vyhlazením přechodu mezi čelním oknem a předními A-sloupky, resp. mezi okénky a panely předních dveří, a dále úpravou klidové polohy stěračů čelního skla.

Na potlačení vibrací karoserie se příznivě podepsala i optimalizace konstrukce podlahy napomáhající předcházet deformacím karoserie. Přední podlahový panel je nyní tvořen zakřivenými plochami namísto rovných, středový panel byl vyztužen a objevují se zde nové přepážky vespod středního dveřního sloupku. V neposlední řadě se konstruktérům podařilo potlačit přenos vibrací od motoru díky novému způsobu uložení pomocí hydraulických lůžek a použití reakčních vzpěr zavěšení motoru.

Vyladění zvuku motoru pro vyšší potěšení z jízdy

Hluk a vibrace od motoru byly sice výrazně utlumeny, nicméně o typický zvuk tříválcového motoru nechtěli zájemci o Toyotu AYGO přijít. Konstruktéři proto přepracovali soustavu sání motoru; průměr sacího kanálu je nyní menší, ale současně byl kanál prodloužen, čímž byly odfiltrovány nežádoucí vysoké kmitočty, a motor tak při dynamičtější jízdě produkuje libozvučné sportovnější tóny.

Výbava a bezpečnost

Aygo druhé generace je ještě přesvědčivější nabídkou i proto, že přichází s nejkomplexnějším seznamem prvků standardní a příplatkové výbavy ve své třídě. Na dlouhém seznamu prvků komfortní a funkční výbavy najdeme takové položky, jako např. standardně dodávané projektorové světlomety, plátěnou střechu, ovládací prvky na volantu, nastavitelný omezovač rychlosti nebo výškově seřiditelné sedadlo řidiče. Nejdůležitější ze všeho je však nová multimediální soustava x-touch s funkcí MirrorLink pro připojení chytrého telefonu, představující neodolatelný prvek výbavy pro mladé zájemce pohybující se převážně ve městech.

x-touch – celý svět na dosah ruky

Prostřednictvím systému „x-touch“ v nové Toyotě Aygo můžeme nahlédnout mezi cenově dostupné multimediální soustavy příští dekády. Zákazníkům nabízí intuitivní spojení nejmodernějších palubních multimédií s konektivitou pro chytré telefony. Soustava x-touch používá plnobarevný dotykový displej o úhlopříčce 7″, jenž je plně integrován do přístrojového panelu. Jedná se o první systém v této automobilové třídě, jenž standardně nabízí i zadní parkovací kameru. Základní menu soustavy Toyota x-touch je jednoduše rozdělené do pěti ikon umožňujících okamžitě rozpoznat příslušnou funkci a zajistit maximálně intuitivní ovládání.

V podnabídce ‘Audio Source’ je sdružen tuner AM/FM, streamování audia prostřednictvím Bluetooth a poslech ze zařízení přes AUX a USB, včetně funkce pro zobrazení grafiky alba. Prostřednictvím funkce ‘Phone’ může řidič procházet kontakty, volat a přijímat nebo odesílat textové zprávy prostřednictvím palubního displeje.

Novou funkci MirrorLink lze aktivovat přes ikonu ‘Connect’. Po spojení s kompatibilním chytrým telefonem pak MirrorLink na displeji soustavy x-touch „zrcadlí“ obrazovku telefonu, včetně kompatibilních aplikací. Funkce chytrého telefonu lze snadno ovládat přímo přes dotykovou obrazovku.

K multimediální soustavě lze připojit navigační modul x-nav (výbava na přání) prostřednictvím speciální odkládací přihrádky nacházející se v příruční schránce. Navigace aktivovaná přes nabídku ‚Connect‘ soustavy x-touch nabízí intuitivní přístup k rychlým a přesným pokynům pro cestování po celé Evropě.

Podnabídka ‘Car Information’ sdružuje palubní informace o vozidle, včetně údajů palubního počítače, jako je odhadovaný dojezd na zbývající palivo, okamžitá a průměrná spotřeba paliva, doba jízdy nebo záznamy o dřívějších jízdách.

Dokonce i v případě soustavy x-touch umožňujeme řidiči přizpůsobit si spouštěcí obrazovku stažením obrázku z flash paměti přes USB. Určitou dávkou hravosti disponuje i samotný návrh systému. Po vypnutí audio funkce se zobrazí velké digitální hodiny s překlápěcími číslicemi v retro stylu. A ve stavovém řádku v horní části displeje se zobrazí teploměr ‘Manga’ ukazující vnější teplotu. Když okolní teplota poklesne pod 3 °C, displej vypadá, jako by zamrzl. Když naopak teplota stoupne nad 40 °C, displej zčervená a vypadá, jako by vypouštěl páru.

Zadní parkovací kamera

Zadní parkovací kamera, objevující se ve třídě minivozů vůbec poprvé, pomáhá řidiči při parkování či manévrování v těsných prostorách. Aktivuje se vždy po zařazení zpětného chodu. Zadní kamera snímá situaci za vozem a přenáší obraz na 7″ barevnou obrazovku soustavy x-touch na středové konzole.

Elektricky ovládaná plátěná střecha

Nové AYGO v provedení ‘x-wave’ nabízí velkou plátěnou střechu s elektrickým stahováním a velkorysými rozměry 785 x 730 mm; to je další příklad výbavy určené náročnějším zájemcům o vůz.

Ovládací prvky na volantu

Nové AYGO může být vybaveno ovládacími prvky na volantu, jejichž prostřednictvím lze rychle a intuitivně ovládat audio soustavu nebo telefon, což je nejen pohodlnější, ale i bezpečnější tím, že minimálně odvádí pozornost řidiče od dopravní situace.

Systém bezklíčového odemykání vozu a spouštění motoru

Toyota přináší do segmentu A další novinku, kterou je systém bezklíčového odemykání vozu a spouštění motoru (Smart Entry and Start). Řidič tak může pohodlně zamknout i odemknout vozidlo a spustit motor tlačítkem na palubní desce, aniž by vyndal klíč od vozu ze své kapsy.

Výkonné projektorové světlomety

Standardní výbavou všech nových vozů AYGO jsou sdružené halogenové světlomety typu PES (Poly-Ellipsoid System) zajišťující delší a širší osvit v případě potkávacích i dálkových světel, stejně tak jako obrysová světla typu LED, která Toyotě AYGO propůjčují jedinečnou optickou signaturu, rozpoznatelnou již z dálky.

Nové AYGO je vybaveno komplexní sestavou prvků aktivní i pasivní bezpečnosti.

V základní výbavě jsou systémy ABS, EBD (elektronické rozdělování brzdné síly), signalizace nouzového brzdění, VSC (stabilizační systém), dále hlavové airbagy, úchyty dětských autosedaček Isofix, systém sledování tlaku v pneumatikách, nastavitelný omezovač rychlosti a nově i pomocník pro rozjezd do svahu (HAC).

Vysoce tuhá konstrukce karoserie nové Toyoty AYGO byla navržena s ohledem na minimální deformaci kabiny v případě čelní i boční kolize nebo nárazu do vozidla zezadu.

Více informací: www.toyota.cz

 

KLÍČOVÉ CENTRUM

VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER

 

Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů

Kontakt:
KLÍČOVÉ CENTRUM H&B Group
Plzeň, Žatecká 138/8, PSČ 301 00
377 225 903
info@hbgroup.cz

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
AUTOCENTRUM Olomouc s.r.o.
Horní Lán 445/1, 779 00 - Olomouc
585 750 354
seat@seatolomouc.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Co dělat po dopravní nehodě/hqdefault.jpg">

Co dělat po dopravní nehodě

Abyste jakoukoli dopravní nehodu mohli řešit s klidnou hlavou, je dobré vědět, jak v takových chvílích správně postupovat, případně kdy je nutné volat policii a jak správně komunikovat...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Naváže Štajf ve Španělsku na domácí úspěch?

Naváže Štajf ve Španělsku na domácí...

Evropský šampionát automobilových soutěží historických vozů se z České republiky přestěhuje o nadcházejícím víkendu do slunného Španělska. V jubilejním 15. ročníku Historic Rally of...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Jarní tipy na skrytá místa u Prahy s Toyotou Prius

Jarní tipy na skrytá místa u Prahy...

Pokud hledáte cíl pro první jarní výlety, nevynechejte čtyři úžasná místa, která se skrývají nedaleko hlavního města. Vyrazili jsme na ně se zbrusu novou Toyotou Prius s plug-in hybridním...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Štajf slavil triumf na historické Vltavě

Štajf slavil triumf na historické Vltavě

Posádka týmu ACCR Racing21 Vojtěch Štajf a Veronika Havelková předvedla s vozem Toyota Celica GT-Four na trati 32. ročníku Historic Vltava Rallye o uplynulém víkendu brilantní jízdu, suverénně...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Vyrobit elektromobil bude brzy levnější než auto se spalovacím motorem

Vyrobit elektromobil bude brzy levnější...

Ceny elektromobilů se v příštích třech letech výrazně sníží. Přibližně od roku 2027 bude výroba nové generace elektromobilů levnější než výroba srovnatelných vozidel se spalovacím...