Pracoviště řidiče Scania: Ergonomie jako nejvyšší priorita

Nový interiér a ergonomie řady R tuto filozofii posouvá na ještě vyšší úroveň.

Bezpečné řízení a zároveň potěšení z jízdy pramení převážně z designu pracoviště řidiče – kabiny. Zcela nová kabina se zvýšenou střechou tvoří mezičlánek mezi běžnou spací kabinou a exkluzivní verzí Topline s plnou výškou pro stání. Téměř rovná podlaha nabízí větší prostor při průchodu kabinou.

Pracoviště řidiče Scania: Ergonomie jako nejvyšší priorita
Pracoviště řidiče Scania: Ergonomie jako nejvyšší priorita
Pracoviště řidiče Scania: Ergonomie jako nejvyšší priorita


Při vývoji inovativních řešení spolupracovala Scania s více než 1000 zákazníky. Nový interiér s dvojitě prohnutou palubní deskou představuje dokonale funkční pracoviště, které komunikuje s řidičem a napomáhá mu vytěžit maximum z jeho profesionálních dovedností.

Spací kabina řady R je k dispozici ve třech variantách výšky kabiny:

 • běžná spací kabina (CR19N) – oproti předchozím modelům došlo ke zvětšení prostoru. Výška pro stání na straně spolujezdce je 170 cm.
 • spací kabina se zvýšenou střechou (CR19H) – se zřejmě stane nejprodávanější alternativou pro státní i mezinárodní dálkovou přepravu. Výška pro stání na straně spolujezdce je 190 cm
 • Topline (CR 19T) – s plnou výškou pro stání je ve všech směrech vrcholem prestiže, prostoru a pohodlí. Výška pro stání na straně spolujezdce je 220 cm.

Vybavení

 • Výška tunelu motoru je nyní poloviční (145 mm), podlaha je téměř rovná, uprostřed kabiny je velký volný prostor.
 • Hlavní lůžko o rozměrech 200×80 cm je kvůli snadnému přístupu umístěno za sedadly. Je jednodílné, poskytuje optimální komfort a je namontováno v běžné výšce pro sezení.
 • Pod lůžkem jsou tři velké odkládací přihrádky. Do jedné z přihrádek lze namontovat chladničku s dvojicí zásuvek. Jedna může být použita pro skladování zmražených potravin.
 • Všechny tři kabiny lze volitelně doplnit druhým lůžkem, které je připevněno na zadní stěně kabiny. Toto lůžko je v případě běžné spací kabiny a kabiny se zvýšenou střechou široké 60 cm, v případě kabiny Topline 70 cm.
 • Dálkové ovládání umožňuje z lůžka ovládat například osvětlení, rozhlasový přijímač a topení.

Ergonomie

 • Jedinečná dvojitě prohnutá palubní deska Scania, kde je vše na dosah ruky, se dodává ve dvou délkách. Je posunutá dopředu a usazená v jiném úhlu, aby poskytla více místa pro nohy. Všechny značky, symboly, výstražné kontrolky, přístroje a ovládací prvky jsou snadno srozumitelné, příjemné na dotek a jejich funkce a umístění jsou intuitivní.
 • Za běžných podmínek se na sdruženém ukazateli zobrazují pouze podstatné údaje – dominují rychloměr a otáčkoměr, měřidla teploty motoru, stavu paliva, tlaku vzduchu a spodní informační displej. Zbytek sdruženého ukazatele zůstává tmavý, aby nepřitahoval pozornost, pokud to nebude nezbytné.
 • Otáčkoměr má dynamické zelené pole, které se rozsvítí pouze tehdy, když se otáčky motoru na delší dobu dostanou mimo ekonomické pásmo.
 • Pokud řidič vytáhne klíč zapalování bez zatažení parkovací brzdy, spustí se výstražný signál.
 • Díky nové automatické klimatizaci je vytápění a větrání dokonalejší. Teplotu lze digitálně nastavit – vypínače ventilátorů i rozvodu vzduchu mají své automatické polohy. Za běžných podmínek by mělo nastavení teploty po studeném startu stačit. Pokud je ale automobil vybaven retardérem nebo nezávislým topením, tato zařízení se automaticky zapojí, aby urychlila proces ohřívání.

Volant

 • Nový odolný volant Scania má jednoduše seřiditelnou výšku i sklon díky kloubu, který je umístěn vysoko nad úrovní podlahy. Každý řidič si tak může nalézt bezpečnou a pohodlnou polohu pro řízení.
 • Tlačítko ve sloupku po stisknutí umožňuje seřízení volantu. Ten lze sklopit do zcela vodorovné polohy. Ve spojení se sklopenou řadicí pákou je umožněn snadný průchod kabinou.
 • Volant v sobě (volitelně) integruje prvky, které umožňují dotykem prstu ovládat různé funkce, jež při řízení vyžadují častou pozornost. K dispozici je také volant s airbagem.
 • Na spodním rameni volantu je umístěn panel s ovládacími prvky tempomatu, palubního počítače s tlačítkem pro nastavení odchylky rychlosti při brždění během jízdy z kopce.
 • Palubní počítač má čtyřpolohový ovladač, s jehož pomocí lze procházet menu. Mezi dostupné údaje patří zatížení nápravy (s pneumatickým odpružením), průměrná i okamžitá spotřeba paliva, údaje o ujeté vzdálenosti, přeplňovacím tlaku turbodmychadla, apod..

Ovladače ve sloupku řízení

 • Dvě páčky ve sloupku řízení v sobě kumulují množství funkcí, které se během řízení často používají. Ovladače mění svou polohu současně s volantem a proto jsou řidiči vždy na dosah, nezávisle na poloze volantu.
 • Levá páčka pod volantem ovládá funkci směrovek, světel a stěračů.
 • Pravá páčka ve sloupku řízení ovládá v pěti krocích retardér. Přepínač na straně páčky aktivuje automatický retardér se sešlápnutím pedálu brzdy.
 • Pokud je vozidlo vybaveno systémem Scania Opticruise, jsou do pravé páčky integrovány také funkce řazení. V tom případě je podlaha uprostřed kabiny zcela volná. Funkce retardéru se nemění.
 • Přestože páčky pod volantem mají mnoho funkcí, při provozních zkouškách se s nimi řidiči velice rychle seznámí. Ocení hlavně to, že všechny uvedené funkce mají na dosah ruky.

Lars Orehall, zodpovědný za vývoj nákladních automobilů, kabin a autobusových podvozků, říká: „Ergonomie hraje důležitou roli. U řady R jsme učinili vše pro maximální pohodlí a spokojenost řidičů.“

Související články

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta -

SEAT nainstaluje 39 000 solárních panelů. Ztrojnásobí kapacitu vlastní výroby z OZE Společnost SEAT S.A. ztrojnásobí kapacitu vlastní výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Dostavba Pražského okruhu už měla být dávno hotová, myslí si 88 % respondentů

Dostavba Pražského okruhu už měla být...

Dostavba Pražského okruhu vstoupila do další fáze. Projekt čeká na posouzení dokumentace EIA Ministerstvem životního prostředí. Podle většiny Pražanů a Středočechů už měl být okruh ale...

Jak nejlépe vozit lyže a snowboard v autě

Před jízdou na hory je nutné vědět, jak poskládat lyže, snowboard a další vybavení do auta. Nejpohodlnější variantou je střešní box, kam se vejde nejen několik párů lyží či snowboard,...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Jak připravit auto na zimu? Přezutí gum nestačí

Jak připravit auto na zimu? Přezutí gum...

Příprava auta na zimu by určitě neměla končit tím, že splníme ze zákona povinnost mít auto přezuté na zimní pneumatiky. Co ještě je třeba udělat? Od 1. listopadu až do konce března byste...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Aramco a Stellantis potvrzují kompatibilitu syntetických paliv s evropskými motory

Aramco a Stellantis potvrzují...

Skupina Stellantis dospěla po několikaměsíčním testování ve svých technických centrech po celé Evropě k závěru, že 24 rodin motorů, které používají její evropská vozidla prodaná od...