Pech obhájil loňské vítězství na Jänner Rallye v Rakousku

Český rallye sport se ani nestačil uložit k zimnímu spánku a první soutěž Mezinárodního Mistrovství České republiky v rallye je za námi.

Uplynulý víkend bojovala česká a rakouská špička v okolí města Freistadt o první mistrovské body. Tradičně technicky náročná trať byla v letošním roce ztížena nestálým povrchem rychlostních zkoušek, kde povrch tvořil jednak asfalt, ale ve větší míře hlavně led a sníh.

Pech obhájil loňské vítězství na Jänner Rallye v Rakousku
Pech obhájil loňské vítězství na Jänner Rallye v Rakousku

Na první soutěž sezóny 2008 se patřičně připravovala i posádka Euro Oil-Čepro rallye týmu Václav Pech jun. a Petr Uhel, která má za sebou mistrovský rok 2007, a již dvě absolutní prvenství na IQ. Jänner rally. „Máme už s Jänner rallye zkušenosti, ale přesto jsme ani letos neponechali nic náhodě a velmi pečlivě se připravovali. Velkou péči věnovali mechanici Charouz Racing Systemu našemu Mitsubishi Lancer EVO 9, u kterého jsme kvůli kluzkému povrchu rychlostních zkoušek a častému prokluzu kol předpokládali velké namáhání. V Čechách se jinde na sněhu nesoutěží, a tak je pro nás Jänner vždy soutěží se zcela rozdílným charakterem oproti českým soutěžím. Na videu jsem studoval záběry z předchozích let a v předstihu několika měsíců jsem zajistil i dostatečné množství pneumatik s hroty, což se nakonec ukázalo jako velmi důležité“, komentuje Václav Pech jun.

Václav Pech jun. s Petrem Uhlem vstupovali do IQ. Jänner rallye v roli jednoho z favoritů, jinak to ani s jejich dvěma vítězstvími v minulých letech být nemohlo. Poučeni z chyb z předchozích let vstoupila v pátek ráno posádka Euro Oil Čepro rallye týmu do soutěže s nasazením, ale současně s otázkou, jak rychle pojedou na zledovatělých rychlostních zkouškách jejich největší soupeři. „Po dlouhé době kdy jsem nezávodil na sněhu jsem do soutěže vstoupil opatrně a čekal, jak rychle pojedou naši největší soupeři. První den jsme startovali jako první, což je na sněhu drobná nevýhoda. Ostatním jsem tak trochu zametali stopu a brzy zjistili, že tato soutěž pro nás bude velmi náročná a že naše konkurence rozhodně nespí. Velmi rychle jel Valoušek a daleko od nás nebyli ani naši další soupeři“, doplňuje Václav Pech jun.

V průběhu první etapy se na rakouské zimní soutěži od špičky lehce odpoutala právě česká dvojice Václav Pech jun. a Pavel Valoušek. Modrožluté Mistubishi mohla posádka Euro Oil Čepro rallye týmu odevzdat do uzavřeného parkoviště v cíli první etapy na druhém místě se ztrátou méně než sedmi vteřin na první místo.

Více než sto tisíc diváků s napětím očekávalo vyústění souboje, který byl pravým kořením IQ. Jänner rallye. Již první sobotní rychlostní zkouška ale znamenala zásadní obrat v soutěži a Václav Pech jun. nadělil svému největšímu soupeři 17 vteřin a dostal se do čela soutěže. „V sobotu ráno jsme zaútočili na první místo a povedlo se nám obrátit vývoj soutěže v náš prospěch. Trvalo mi chvíli než jsem si opět zvykl na jízdu na pneumatikách s hroty, ale v sobotu už jsem jim plně věřil a nebál se do nich pořádně opřít. Velmi nám opět pomohl táta v roli ledového špiona, se kterým jsme konzultovali použití pneumatik a aktuální podmínky na trati. Odstup soupeřů nebyl ale tak velký, abychom mohli polevit a museli jsme jet s maximálním nasazením až do konce soutěže“, dodává Václav Pech jun.

S náskokem více než 52 vteřin tak do cíle ve veletržním areálu v rakouském Freistadtu dorazilo v sobotu v podvečer jako první Mistubishi Lancer Evo IX Euro Oil Čepro rallye teamu a všichni tak mohli oslavovat třetí vítězství posádky Václav Pech jun. – Petr Uhel, která se tak stala druhou nejúspěšnější posádkou v historii této soutěže. Na konto posádky tak putoval nejen plný bodový zisk z Mezinárodního Mistrovství České republiky, ale i body z Mistrovství Evropy – Central.

„Rakouská Jänner rallye se nám každoročně velmi líbí. Náročné rychlostní zkoušky jsou krásné se sněhem i bez sněhu a toto vítězství pro mě bylo asi nejtěžší z našich zdejších startů. Na rychlostních zkouškách i v servisu jsem měl pocit, že jedu domácí soutěž, protože českých fanoušků bylo snad více než domácích. Jejich podporu jsme cítili i v autě. Charouz Racing Systém nám opět přichystal bezvadně fungující auto, kterému jsme až na pár drobných kontaktů s dřevěnými tyčkami vymezujícími silnici, nijak neublížili. Máme za sebou ten nejlepší možný vstup do nové sezóny a můžeme se v klidu připravovat na další soutěž, kterou bude Valašská rallye“, shrnuje Václav Pech jun.

Konečné výsledky 26. IQ Jänner-Rallye 2008

1. Pech-Uhel Mitsubishi Lancer EVO IX 3h17’46“
2. Valoušek-Hrůza Mitsubishi Lancer EVO IX +52″
3. Baumschlager-Zeltner Mitsubishi Lancer EVO IX +2’37“
4. Paasonen-Maaranen Mitsubishi Lancer EVO IX +4’11“
5. Wittmann-Ettel Mitsubishi Lancer EVO IX +4’17“
6. Rosenberger-Monego Volkswagen Polo S2000 +5’55“
7. Trojan-Řihák Mitsubishi Lancer EVO IX +6’15“
8. Gavlák-Hůlka Mitsubishi Lancer EVO IX +6’51“
9. Arazim-Gál Mitsubishi Lancer EVO IX +6’58“
10. Gassner-Thannhäuser Mitsubishi Lancer EVO IX +7’13“

Petr Eliáš, autor fotografií Jaroslav Štauber, RallyeJournal.cz.

Autopůjčovna s nabídkou vozů všech kategorií. 

 

Firmám nabízíme flexibilní pronájem vozů.

Kontakt:
RentPoint
Praha 4, Na Chodovci 2457
267 286 823
rentpoint@rentpoint.cz

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
Auto Jarov
Osiková 2, Praha 3, 130 00
251 002 288
seat@autojarov.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Toyota a Mitsubishi budou vyrábět vodík z hnoje a odpadu

Toyota a Mitsubishi budou vyrábět vodík...

Japonské společnosti Toyota Motor Corporation, Toyota Tsusho a Mitsubishi Kakoki letos na podzim v Thajsku představí zařízení na výrobu vodíku na bázi bioplynu. Vyrábět budou vodík z kuřecího...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nové Mitsubishi ASX: Sebevědomý hybrid

Nové Mitsubishi ASX: Sebevědomý hybrid

Začíná zajímavá éra Mitsubishi. Značka uvádí na trh ASX nové generace, rozšiřuje tak evropskou modelovou nabídku stájových kolegů Space Star a SUV s označením Eclipse Cross PHEV. ASX se...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nový Outlander PHEV přijede příští rok

Nový Outlander PHEV přijede příští rok

Mitsubishi už příští rok uveden na evropský trh svou novou vlajkovou loď Outlander PHEV. Základem auta bude druhá generace pokročilého EV plug-in hybridního systému se dvěma elektromotory pro...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Fleetové setkání s příchutí adrenalinu

Fleetové setkání s příchutí adrenalinu

První ročník akce Experience Day pro fleetové zákazníky Testování vozů včetně aktuálních novinek z portfolia skupiny Auto Palace Hosty akce svezl také účastník Rallye Dakar a soutěžní...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Auta na náplavce startují již ve čtvrtek!

Auta na náplavce startují již ve čtvrtek!

Třetí ročník výstavy Auta na náplavce, který pořádá časopis Svět motorů z mediálního domu Czech News Center, doslova klepe na dveře. Vše vypukne u Vltavy v Praze už ve čtvrtek 29. srpna...