Nové Mitsubishi ASX: Sebevědomý hybrid

Začíná zajímavá éra Mitsubishi. Značka uvádí na trh ASX nové generace, rozšiřuje tak evropskou modelovou nabídku stájových kolegů Space Star a SUV s označením Eclipse Cross PHEV. ASX se cenově pohybuje mezi 500 000 a milionem.

Nové ASX (zkr. „Active Sports X-over“), posazené doprostřed klíčového segmentu malých SUV, bylo vyvinuto speciálně pro evropský trh a svým vzhledem navazuje na předchozí generaci modelu ASX, pro nějž se v Evropě rozhodlo bezmála 380 000 zákazníků.

Je sice nové, ale možná vám přijde povědomé.

Už něco hodně podobného v Evropě jezdí, ale nemá to v logu tři diamanty.

ASX je totiž postaveno na podvozkové platformě CMF-B automobilové Aliance Renault-Nissan-Mitsubishi, a využívá tak synergické výhody Aliance, které zahrnují i širší nabídku pohonů včetně plug-in hybridu (PHEV), full-hybridu (HEV) a mild-hybridu. Nové ASX se bude vyrábět v závodu automobilky Renault ve španělském městě Valladolid.

Výbava a systémy

V ČR se prodalo předchozích ASX více než 13 000. I tohle bude žádané díky široké nabídce výbavy a bezpečnostních systémů a pohonných ústrojí.

Už v základu je auto vybaveno kompletní sestavou prvků pasivní bezpečnosti. Konstrukce kapoty, předního nárazníku, světlometů a prostoru pod čelním sklem byla speciálně upravena tak, aby se snížila pravděpodobnost zranění v případě nehody. K ochraně chodců napomáhá standardně dodávaný systém zmírňování následků čelní kolize (FCM); tento nezávislý systém nouzového brzdění prostřednictvím radaru monitoruje situaci před vozidlem s cílem zajistit maximální bezpečnost.

Ve vyšších výbavových liniích se uvedené bezpečnostní systémy rozšiřují o další důležité prvky. Třeba systém MI-PILOT (zkr. Mitsubishi Intelligent – PILOT), dodávaný pro nejvyšší výbavové linie ASX s automatickou převodovkou a provedení HEV a PHEV, kombinuje adaptivní tempomat (ACC) s asistentem pro udržování v jízdním pruhu (LCA). MI-PILOT pomocí kamer a radaru ovládá zrychlování, brzdění a řízení, čímž usnadňuje jízdu na dlouhých dálničních trasách nebo v dopravních kolonách, a přispívá tak k vyššímu pohodlí a omezuje míru stresu při dlouhém pobytu za volantem. Systém svými zásahy nenarušuje plynulost jízdy a vždy spoléhá na řidiče, který může kdykoli převzít kontrolu nad vozidlem.

Pohony a podvozek

ASX nové generace přichází s bohatou nabídkou vyspělých a elektrifikovaných pohonných ústrojí v souladu s různorodými potřebami evropských zájemců o městská SUV – od nízkých emisí a spotřeby paliva až po výkony. Všechny druhy pohonu jsou sladěny s nastavením podvozku, vždy s důrazem na příkladné jízdní chování a možnosti přenastavení podle potřeb řidiče pomocí tří nabízených jízdních režimů.

Základem je moderní benzínový tříválec 1,0 litru s přeplňováním (1,0 l MPI-T), nabízený v kombinaci se šestistupňovou manuální převodovkou. Uvedená jednotka poskytuje dostatečné jízdní schopnosti s maximem výkonu 67 kW a točivého momentu 160 Nm. Podle oficiálního testovacího cyklu WLTP činí spotřeba 5,7 l/100 km při emisích CO2 pouze 130 g/km.

Pro zákazníky požadující vyšší výkon je v nabídce přeplňovaná zážehová jednotka 1,3 litru

DI-T s přímým vstřikováním paliva a mild-hybridním systémem. Technologie zahrnuje startér/generátor energie s řemenovým pohonem a 12V lithium-iontovou baterii pro rekuperaci energie při zpomalování a brzdění, jakož i elektrický „posilovač“ točivého momentu ke spalovacímu motoru. Zákazníci mohou volit mezi šestistupňovou manuální převodovkou nebo sedmistupňovým dvouspojkovým automatem (7DCT). Maximální výkon motoru činí 103 kW s manuální převodovkou a 116 kW v případě dvouspojkového automatu; maximální točivý moment je 260 Nm, resp. 270 Nm. Spotřeba paliva a emise CO2 pak činí 5,7 l/100 km a 130 g/km, resp. 5,8 l/100 km a 132 g/km.

První s plně hybridním ústrojím…

ASX nové generace bude v Evropě vůbec prvním modelem Mitsubishi Motors s plně hybridním ústrojím (HEV), čímž vychází vstříc vyššímu důrazu na trvalou udržitelnost a poptávce zákazníků po ještě hospodárnějším provozu a snižování emisí. Full-hybrid kombinuje atmosféricky plněnou benzínovou jednotku 1,6 litru se dvěma elektromotory a automatickou převodovkou podporující více režimů. Jednotka o výkonu 105 kW nabízí více než dostatečný výkon a přidává elektrickou výpomoc ke snížení spotřeby paliva i emisí CO2 – které činí jen 104 g/km. Plně hybridní ASX nové generace spotřebuje jen 4,6 l/100 km (na základě oficiálního testovacího cyklu).

a plug-in hybrid

Elektrifikace modelové řady však tímto nekončí. Vrcholem modelové nabídky bude plug-in hybridní provedení (PHEV). Systém PHEV, zahrnující benzínový atmosféricky plněný motor 1,6 litru ve spojení se dvěma elektromotory a baterií o kapacitě 10,5 kWh, je v segmentu malých SUV v rámci aliance Renault-Nissan-Mitsubishi jedinečný. ASX nové generace tak kráčí ve šlépějích plug-in hybridních SUV Outlander PHEV a Eclipse Cross PHEV od Mitsubishi Motors.

Spojení spalovacího motoru a technologie elektrického pohonu přináší zcela odlišný přístup k řízení s možností přepínat zdroje hnací síly ve prospěch provozní hospodárnosti a pohodlí. Vysokokapacitní bateriový modul pro ASX nové generace od Mitsubishi Motors umožňuje ve městě absolvovat čistě na elektřinu až 62 km. A díky rychlému systému dobíjení vůz načerpá novou energii již za 3 hodiny. K pohodlí a všestrannosti přispívá i podpora nabíjení z běžné domácí zásuvky.

Na základě oficiálního testovacího cyklu WLTP jsou emise CO2 plug-in hybridu jen 30 g/km při spotřebě paliva na úrovni 1,3 l/100 km, a to i přes velkorysý výkon 117 kW.

Autopůjčovna s nabídkou vozů všech kategorií. 

 

Firmám nabízíme flexibilní pronájem vozů.

Kontakt:
RentPoint
Praha 4, Na Chodovci 2457
267 286 823
rentpoint@rentpoint.cz

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
KONTAKT spol. s r.o.
Svobodova 2050, 511 01 - Turnov
481 325 726
oztu@havex.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Toyota a Mitsubishi budou vyrábět vodík z hnoje a odpadu

Toyota a Mitsubishi budou vyrábět vodík...

Japonské společnosti Toyota Motor Corporation, Toyota Tsusho a Mitsubishi Kakoki letos na podzim v Thajsku představí zařízení na výrobu vodíku na bázi bioplynu. Vyrábět budou vodík z kuřecího...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nový Outlander PHEV přijede příští rok

Nový Outlander PHEV přijede příští rok

Mitsubishi už příští rok uveden na evropský trh svou novou vlajkovou loď Outlander PHEV. Základem auta bude druhá generace pokročilého EV plug-in hybridního systému se dvěma elektromotory pro...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Fleetové setkání s příchutí adrenalinu

Fleetové setkání s příchutí adrenalinu

První ročník akce Experience Day pro fleetové zákazníky Testování vozů včetně aktuálních novinek z portfolia skupiny Auto Palace Hosty akce svezl také účastník Rallye Dakar a soutěžní...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Auta na náplavce startují již ve čtvrtek!

Auta na náplavce startují již ve čtvrtek!

Třetí ročník výstavy Auta na náplavce, který pořádá časopis Svět motorů z mediálního domu Czech News Center, doslova klepe na dveře. Vše vypukne u Vltavy v Praze už ve čtvrtek 29. srpna...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - SKUPINA AUTO PALACE PRODALA V ROCE 2018 V ČR PŘES 12 500 VOZŮ

SKUPINA AUTO PALACE PRODALA V ROCE 2018 V...

Obrat dealerské skupiny ve výši 5,76 mld. Kč byl částečně ovlivněn celkovou situací na trhu v ČR v druhé polovině roku Celkový prodej 9 307 nových vozů za všechny značky skupiny v ČR...