Partnerství Audi a Svazu lyžařů České republiky

Audi je od začátku prosince 2014 oficiálním partnerem Svazu lyžařů České republiky (SLČR) a podporuje úspěšné české reprezentanty v různých lyžařských disciplínách

1audilyzari900

SLČR bude mít po dobu jednoho roku

– pro své potřeby flotilu 13 vozů Audi s pohonem všech kol quattro®. Značka se čtyřmi kruhy tak významně rozšiřuje své sponzorské aktivity v oblasti zimních sportů na globální i národní úrovni.

Thomas Otter, vedoucí divize Audi společnosti Porsche Česká republika říká:

„Zima, sníh a led – v těchto podmínkách se Audi cítí jako doma. Zimní sporty jsou proto pro Audi ideálním jevištěm, na němž může efektivně prezentovat svůj Náskok díky technice. Mám velkou radost, že můžeme podporovat nejstarší národní lyžařský svaz na světě a s ním i talentované české reprezentanty. Jsme přesvědčeni o tom, že je vozy Audi v letošní sezoně dovezou k dalším skvělým sportovním úspěchům.“

S nově uzavřeným partnerstvím se Svazem lyžařů České republiky se rozrostl počet národních týmů podporovaných značkou Audi na sedmnáct. Audi předalo funkcionářům SLČR a nejlepším českým lyžařům reprezentantům flotilu 13 vozů, v níž jsou zastoupeny modely Audi A5 Sportback, Audi A4 allroad quattro, Audi Q3 a Audi Q5, které disponují suverénním pohonem všech kol quattro® pro snadnou, komfortní a bezpečnou jízdu v nejnáročnějších zimních podmínkách.

Za volanty vozů Audi budou v období následujícího roku usedat mimo jiné

 • sjezdařka Šárka Strachová
 • běžkařka Eva Vrabcová-Nývltová
 • skokan na lyžích Roman Koudelka
 • lyžařský akrobat Marek Skála
 • sdruženář Miroslav Dvořák
 • sjezdař Ondřej Bank

Prezident Svazu lyžařů České republiky Lukáš Sobotka zdůrazňuje:

„Jsme nesmírně potěšeni, že jsme získali silného a spolehlivého partnera v podobě značky Audi, která na národní i globální úrovni podporuje zimní sporty nepřetržitě již více než tři desetiletí. Pro naše lyžaře je životně důležité, aby se v maximálním komfortu a naprostém bezpečí dostali na místa tréninků a závodů i v těch nejnepříznivějších podmínkách. Vozy Audi s proslulým pohonem všech kol quattro® jsou k tomu nejlepší volbou.“

Partnerství Audi se zimními sporty je ve světě sportu jedinečné. Již více než tři desetiletí spolupracuje Audi s německým lyžařským svazem DSV (Deutscher Skiverband) a od zimní sezony 2002/2003 je značka s logem čtyř kruhů partnerem Mezinárodní lyžařské federace FIS (Fédération Intenationale de Ski). Od prosince 2014 je značkou Audi podporován i Svaz lyžařů České republiky.

Svaz lyžařů České republiky – nejstarší národní lyžařský svaz na světě

Svaz lyžařů ČR (SLČR) je zájmové sdružení občanů České republiky s vlastní právní subjektivitou. Je vrcholnou organizací lyžařského sportu v Česku, která hájí zájmy lyžování a snowboardingu směrem k organizacím v ČR i k Mezinárodní lyžařské federaci (FIS). Je členem ČUS, Českého olympijského výboru a FIS.

Základním posláním SLČR je široká podpora rozvoje lyžování a snowboardingu, lyžařského sportu, vrcholového lyžování a snowboardingu a sportovní reprezentace České republiky. Základem činnosti je aktivní podpora a propagace všech forem lyžování a snowboardingu mládeže a dospělých.

Svaz lyžařů ČR je nejstarším národním lyžařským svazem na světě. V roce 2013 oslavil 110 let od svého vzniku. Byl založen 21.11.1903 v Jablonci nad Jizerou na setkání tří zástupců prvních lyžařských klubů na našem území a byl nazván Svaz lyžařů Království českého.

SLČR má v současné době osm odborných úseků:

 • Akrobatické lyžování
 • Alpské disciplíny
 • Běh na lyžích
 • Lyžování na trávě
 • Severská kombinace
 • Skok na lyžích
 • Snowboarding
 • Základní lyžování

SLČR sdružuje více než 20 000 aktivních členů. Počet lyžující veřejnosti přesahuje 2 000 000 osob.

Audi má sport v krvi

Ať v motoristickém sportu, nebo na zasněžených horách, vozy Audi s pohonem všech kol quattro® jezdí na vítězné vlně. Zejména v zimě, na sněhu a ledu, se quattro cítí jako doma. Zimní sporty jsou tak pro značku Audi ideálním jevištěm pro prezentaci sportovního charakteru a dynamiky svých vozů před mezinárodním publikem.

Audi má sport v krvi. V první polovině 80. let dominovaly vozy Audi quattro® světovým soutěžím, jen o několik let později začaly vozy s logem čtyři kruhů a pohonem všech kol quattro® sbírat vavříny v závodech cestovních vozů. Od roku 2000 je Audi s třinácti celkovými triumfy dominující značkou v nejslavnějším vytrvalostním závodě na světě, ve čtyřiadvacetihodinovce v Le Mans – v posledních třech letech díky kombinaci našich osvědčených technologií quattro®, TDI a e-tron.

Aktivity značky Audi se však neomezují pouze na motoristický sport. Součástí její strategie je také podpora celé řady dalších sportů od fotbalu až po golf v globálním měřítku i na národní a regionální úrovni. Například v České republice pořádá Audi prestižní golfové turnaje nebo podporuje slavné veslařské závody Primátorky. Vzhledem k suverénním vlastnostem pohonu všech kol quattro® i v těch nejnáročnějších podmínkách se hlavní část sponzorských aktivit Audi orientuje především na zimní sporty v čele s lyžařskými disciplínami.

Spojení značky Audi se zimními sporty je ve světě sportu jedinečné. Od roku 1983 je Audi partnerem Německého lyžařského svazu DSV (Deutscher Skiverband) a tato spolupráce byla v říjnu 2013 prodloužena až do sezony 2017/2018. Do roku 2018 je potvrzeno také partnerství s Mezinárodní lyžařskou federací FIS (Fédération Intenationale de Ski), které bylo navázáno v roce 2002. Kromě toho je Audi od letošního roku partnerem 17 národních lyžařských týmů.

Sportovci i trenéři mohou využívat komfortu, bezpečnosti a suverénních jízdních vlastností vozů Audi s pohonem všech kol quattro®. Kromě sponzorství a poskytování vozidel profitují lyžaři také z technického know-how značky Audi při pravidelném tréninku v aerodynamickém tunelu Audi v Ingolstadtu. Skokani na lyžích v něm například simulují delší fáze letu. Díky videozáznamům mohou v klidu odborně analyzovat jednotlivé fáze skoku a optimalizovat držení těla. Zkoušky v aerodynamickém tunelu umožňují volbu nejvhodnějších materiálů.

V rámci partnerství s Mezinárodní lyžařskou federací (Fédération Intenationale de Ski) je Audi dlouholetým hlavním sponzorem Světového poháru v alpském lyžování (Audi FIS Ski Worldcup). Od sezony 2014/2015 podporuje Audi také Světové poháry FIS v běhu na lyžích a ve skoku na lyžích mužů včetně Turné čtyř můstků. Nedávno byla podepsána smlouva o sponzorování Mistrovství světa FIS v letech na lyžích 2016 a 2018 a od října 2011 je Audi hlavním sponzorem Světového poháru ve skicrossu (Audi FIS Ski Cross Worldcup).

V rámci rozšiřování podpory zimních sportů je Audi od sezony 2013/2014 partnerem seriálu Freeride World Tour a hlavním sponzorem Světového poháru severské kombinace. Toto zaměření na rozmanité lyžařské disciplíny symbolizuje výkonnost trvalého pohonu všech kol quattro. V místech konání závodů bývají pro diváky připraveny zkušební jízdy Audi driving experience pod vedením zkušených instruktorů.

Po úspěšném Mistrovství světa v alpském lyžování 2013 ve Schladmingu, jehož organizační výbor měl k dispozici 60 vozidel Audi včetně modelů Q5, Q7 a A8 v dlouhé verzi, převezme Audi roli hlavního sponzora jednoho z největších zimních sportovních podniků také v letech 2015 a 2017, kdy se bude mistrovství světa konat v Beaver Creeku/Vailu (USA), resp. Svatém Mořici (CH).

Jako partner FIS podporuje Audi také Světový den sněhu (World Snow Day), který jen v roce 2013 oslavilo 430 000 účastníků 38 národností. Letos se uskutečnil třetí ročník akcí plných sněhových zážitků pro děti.

Čtyři kruhy v českém sportu

Audi intenzivně podporuje sport také v České republice. V rámci spojení s lyžařským střediskem v Špindlerově Mlýně, který je českým „Home of quattro®“, se letos uskutečnil první ročník jedinečné akce Audi Czech Snow Polo Masters. Během teplejších měsíců se mohou milovníci sportu setkávat s logem čtyř kruhů na golfovém turnaji Audi quattro Cup nebo na břehu Vltavy při veslařských závodech Pražské primátorky.

Audi Czech Snow Polo Masters

Ve Špindlerově Mlýně, českém „Home of quattro®“, se začátkem března 2014 uskutečnil za podpory značky čtyř kruhů historicky první ročník turnaje v pólu na sněhu – Audi Czech Snow Polo Masters. Vítězný pohár si společně s nezapomenutelnými zážitky ze Špindlerova Mlýna odvezl tým Brandeis Clinic.

Dějištěm prvního turnaje v pólu na sněhu v České republice se stal skiareál Svatý Petr ve Špindlerově Mlýně. Mezi nadšenými diváky, kteří v neopakovatelné atmosféře ušlechtilou podívanou sledovali, byl např. také legendární hokejový brankář a reprezentant českého hokejového týmu Dominik Hašek, jeden z partnerů akce.

„Spojení značky Audi se zimními radovánkami je, mimo jiné díky naší unikátní technologii quattro, více než přirozené. Bylo mi nesmírným potěšením, že jsem mohl být u toho, když Špindlerův Mlýn hostil za naší podpory první ročník Audi Czech Snow Polo Masters,“ vyjádřil se Thomas Otter, vedoucí divize Audi společnosti Porsche Česká republika. Právě z jeho rukou převzali vítězové první český pohár ve sněžném pólu.

V turnaji Audi Czech Snow Polo Masters spolu změřily síly týmy Audi, Nespresso a Brandeis Clinic. Zlaté medaile a velký pohár zaslouženě vybojoval tým Brandeis Clinic ve složení Tim Vaux, Tanja Dany a Michal Kaizar. Druhé místo připadlo týmu Nespresso, v jehož barvách do zápasů nastupovala trojice Ameer Jumabhoy, Kateřina Zeka Dombiová a Sabine Schaffer. Bronzovou medaili si ze Špindlerova Mlýna odvezl tým Audi, který reprezentovali hráči Naveed Gill, Birgitte Emborg a Matthew Blaken. Organizaci turnaje měl na starosti jeden ze zakladatelů póla v České republice Naveed Gill. Roli generálního partnera převzala značka Audi a oficiálním dodavatelem vybavení se stala společnost La Martina.

Pólo (z tibetského pu-lu) je kolektivní jezdecký sport, v němž proti sobě nastupují na venkovním hřišti dva čtyřčlenné týmy jezdců na koních, ve sněžném pólu je to vždy o jednoho jezdce méně. V obou případech je cílem dostat za pomoci hole se zakončením ve tvaru písmene T míček do branky soupeře.

Golfové turnaje Audi quattro Cup

Golfové turnaje Audi quattro Cup se těší velké oblibě ve více než 50 zemích celého světa, od Argentiny, přes Austrálii, Chile, Čínu a Španělsko až po Jižní Afriku a Českou republiku. Z drobného golfového turnaje založeného na dobrém nápadu se během necelého čtvrt století vyvinula nejúspěšnější amatérská série. Desítky tisíc golfistů hrají v bezmála tisíci národních turnajích o účast ve světovém finále. V České republice je turnaj rozdělen do české kvalifikace, moravské kvalifikace a národního finále, které se loni uskutečnilo na oblíbeném hřišti The Old Course v Prosper Golf Resortu v Čeladné a letos v Golf Parku Plzeň v Dýšině.

Golfové turnaje na cestě k zemskému finále se hrají na pozvání regionálních partnerů značky Audi ve dvojicích jako párové čtyřhry. V roce 1991 začal Cup s 51 turnaji v Německu a hned se jich zúčastnilo více než 6000 hráčů. Již o rok později vykročil Audi quattro Cup za hranice. K 70 turnajům v Německu se tehdy připojilo 62 turnajů v sedmi dalších evropských zemích. V roce 1993 se uskutečnilo první světové finále, a to ve Velké Británii. V roce 2002 byla poprvé překročena rekordní hranice 60 000 účastníků z celého světa za rok.

Pražské primátorky – sportovní atmosféra na břehu Vltavy

Audi je jako výrobce prémiových automobilů se sportovní duší již několik let hlavním partnerem prestižních veslařských závodů Pražské primátorky a významně tak přispívá ke skvělé sportovní atmosféře, která každoročně na jeden víkend zaplaví břehy Vltavy. Pražské primátorky jsou pořádány již od roku 1910 pod patronací pražského magistrátu a s výjimkou válečných let 1914 až 1918 se konají nepřetržitě dodnes. Letos v červnu se tedy konal již 101. ročník.

O přestávkách mezi napínavými závody veslařů se mohou diváci v rámci bohatého doprovodného programu přímo v centru Prahy seznámit s ostrými modely značky Audi, včetně vozů s legendárním pohonem všech kol quattro®, které jsou automobilovým ekvivalentem nezastavitelné osmiveslice. V hlavním závodě tradičních Primátorských osmiveslic mužů poměřují mezi sebou síly posádky z České republiky i zahraničí. Domácí barvy hájí špičkoví čeští veslaři včetně mistrů světa a olympijských medailistů.

Špindlerův Mlýn – Home of quattro®

Špindlerův Mlýn představuje pro Audi v českém prostředí totéž, co Seefeld nebo Saalbach v Alpách. V rámci partnerství s místním skiareálem, trvajícího již od roku 2009, představuje Audi každou zimu ve Špindlerově Mlýně nové modely a ukazuje zájemcům, co pohon všech kol quattro umí na sněhu. I proto se Špindlerův Mlýn pyšní označením „Home of quattro®“.

Ve Špindlerové Mlýně, nejlepším českém horském středisku, čeká na vášnivé lyžaře 25 kilometrů sjezdovek, 5 lanovek, 11 vleků, 3 snowparky a 83 kilometrů běžkařských tras. A protože je Špindlerův Mlýn českým „Home of quattro®“, mají majitelé vozů Audi u Hromovky po dobu zimní sezóny vyhrazená parkovací místa jenom pro sebe. Na stejném parkovišti je také po celý rok nainstalována prosklená expozice, v níž mohou návštěvníci Špindlerova Mlýna obdivovat krásu vozů Audi.

Audi zve milovníky zimních sportů do Špindlerova Mlýna na slavnostní zahájení nové lyžařské sezony. Audi ski opening 2014/2015 se uskuteční tento víkend ve dnech 12. až 14. prosince 2014 ve Skiareálu Špindlerův Mlýn ve Svatém Petru s bohatým doprovodným programem pro malé i velké návštěvníky.

Maraton sportovních a zábavních aktivit bude odstartován již v pátek, přičemž hlavní program akce Audi ski opening 2014/2015 je připraven na sobotu. Návštěvníci se mohou těšit na další ročník populárních závodů pro veřejnost „S ČT Sport na vrchol“ a speciálně pro děti je určeno zábavné odpoledne s ČT Déčko. Sportovní fanoušci se mohou ve „Špindlu“ potkat tváří v tvář se sportovními osobnostmi, sledovat tanec roleb „Käsbohrer Dance“ nebo si užít živého koncertu populární kapely Support Lesbiens, podporované značkou Audi. Na sněhu se představí také české královny krásy a bohatý celodenní program vyvrcholí velkolepým ohňostrojem.

V největším českém lyžařském středisku nemůže chybět samozřejmě ani atraktivní prezentace značky Audi, která jako průkopník pohonu všech kol připravila pro automobilové nadšence mimo jiné zkušební jízdy v náročných zimních podmínkách Audi quattro® Experience, během nichž mohou řidiči důkladně prověřit schopnosti legendárního pohonu všech kol quattro. „Skiareál Špindlerův Mlýn – Home of quattro®“ k tomu nabízí skvělé příležitosti.

Pohon všech kol quattro® se stal na českém trhu skutečným fenoménem

– což dokládá výrazně vyšší procento vozů Audi s pohonem všech kol quattro® než v alpských zemích. Pohon všech kol quattro® volí například více než 90 % majitelů oblíbených manažerských vozů Audi A6. Audi jako exkluzivní partner skiareálu ve Špindlerově Mlýně nabídne účastníkům plánovaných akcí kromě testovacích jízd také bohatý doprovodný program s různými soutěžemi a sportovními zážitky.

Značka Audi tradičně podporuje zimní sporty na amatérské i profesionální úrovni. Sportovní duch Audi se projevuje partnerstvím s mnoha předními sportovními týmy, osobnostmi i podporou řady vrcholných sportovních akcí. V rámci těchto aktivit mají mimořádnou prioritu zimní sporty – značka Audi dlouhodobě podporuje řadu světových lyžařů, týmů i sportovních podniků včetně generálního sponzoringu světového poháru FIS v alpských disciplínách a v letošním roce své angažmá rozšířila také o spolupráci se Svazem lyžařů České republiky.

Nové Audi Q3 – úspěšný vůz je nyní ještě lepší

Modelová řada Q3 se těší od uvedení na trh na podzim 2011 velké přízni zákazníků. Ovšem i vynikající a úspěšný vůz může být vylepšen, jak Audi dokazuje s novými modely Audi Q3 a RS Q3, které dostaly do vínku nejen modernizovaný design, ale i řadu technických novinek. Ve vozech Audi Q3 budou jezdit i čeští reprezentanti v lyžařských disciplínách.

Prémiový charakter nově navrženého Audi Q3 je patrný na první pohled. Designéři Audi ještě více zdůraznili tvarové řešení kompaktního SUV s charakteristickým zadním výklopným víkem, které zasahuje do bočních stěn. Výrazným prvkem na přídi je plasticky tvarovaná maska chladiče Singleframe. Světlomety Xenon plus se segmenty LED pro denní svícení jsou nyní v sériové výbavě. Na přání je mohou nahradit výkonné a úsporné světlomety LED, které jsou doplněny dynamickými ukazateli směru v rovněž přepracovaných zadních světlometech LED. Nové jsou výbavové linie design a sport se sportovním.

Nové Audi Q3 má v základní verzi pohotovostní hmotnost 1385 kg. Rozměry kompaktního SUV zůstaly téměř beze změny. Při rozvoru 2,60 metru činí délka 4,39 metru, šířka 1,83 metru a výška 1,59 metru. Rozsáhlá sériová výbava nového Audi Q3 zahrnuje multikolizní brzdu a na přání může být doplněna například paketem vnitřního osvětlení LED, elektricky nastavitelnými předními sedadly a celou řadou asistenčních systémů.

Audi side assist rozsvítí žlutý výstražný symbol v krytu vnějšího zpětného zrcátka, pokud jiné vozidlo vjede do oblasti slepého úhlu řidiče nebo se rychle přibližuje zezadu. Videokamery systému Audi active lane assist rozpoznávají podélné značení na vozovce a řidič je v případě potřeby podporován mírnými zásahy do řízení, které zabrání nechtěnému vyjetí z jízdního pruhu. Kamerový systém sledování dopravních značek rozpoznává nejen omezení rychlosti, ale nově také zákazy předjíždění.

V oblasti informačních a zábavních systémů nabízí Audi highendový systém MMI Navigation plus, jehož ideálním doplňkem je modul Audi connect včetně autotelefonu, který připojí Audi Q3 k internetu a poskytne řidiči rozmanitý soubor internetových služeb Audi connect, mezi něž patří webové rádio Audi music stream, dopravní zpravodajství online a navigace s funkcemi Google Earth a Google Street View. Součástí systému je také integrovaný hotspot WLAN.

Tři čtyřválcové motory TFSI a tři jednotky TDI clean diesel se zdvihovým objemem 1,4 litru, resp. 2,0 litru byly vyladěny na vyšší výkon (88 kW/120 k až 162 kW/220 k) při snížené spotřebě paliva. Emise CO2 tím klesly až o 17 procent. Všechny agregáty mají přímé vstřikování paliva a přeplňování turbodmychadlem a splňují limity emisní normy Euro 6. Ke snížení spotřeby paliva a emisí CO2 přispívá mimo jiné technologie Audi cylinder on demand. Motory 1.4 TFSI COD a 2.0 TDI získaly díky své hospodárnosti doplňkové označení „Audi ultra“.

Podvozek modernizovaného modelu Audi Q3 kombinuje agilní jízdní vlastnosti se suverénní bezpečností, zatímco upravené nastavení posunulo komfort na ještě vyšší úroveň. Audi drive select umožňuje řidiči zvolit si podle vlastních preferencí charakteristiku důležitých technických komponentů, mezi něž patří i na přání dodávané adaptivní tlumiče. Sortiment nabízených kol sahá od 16 do 20 palců, asistent pro sjíždění strmých svahů se dodává na přání.

Společně s Audi Q3 bylo zdokonaleno také vysokovýkonné kompaktní SUV Audi

RS Q3. Jeho pětiválec se zdvihovým objemem 2,5 litru dosahuje nyní nejvyššího výkonu 250 kW (340 k) a maximálního točivého momentu 450 N.m. Vrcholný model, splňující nyní emisní normu Euro 6, zrychlí z 0 na 100 km/h za 4,8 s a může pokračovat v akceleraci až k elektronicky omezené nejvyšší rychlosti 250 km/h.

Hnací síla je přenášena na všechna kola prostřednictvím systému quattro s novou hydraulicky ovládanou mezinápravovou lamelovou spojkou (5. generace) a sedmistupňová převodovka S tronic řadí ještě rychleji. Audi RS Q3 je sériově vybaveno 19“ koly, na přání jsou k dispozici 20“ kola. Velké brzdové kotouče na přední nápravě jsou díky konstrukci se zvlněným okrajem o jeden kilogram lehčí. Sportovní podvozek RS může být na přání doplněn adaptivními tlumiči.

Zvláštní postavení nejdynamičtějšího modelu řady Q3 zdůrazňuje mnoho ušlechtilých detailů. Zvenku jsou nápadné výrazné nárazníky, v interiéru dominuje černá barva. Sportovní sedadla jsou na přání čalouněna jemnou kůží Nappa s kosočtvercovým prošíváním, zatímco v panelu sdružených přístrojů se červené ručičky přístrojů pohybují podél stupnic s šedým podkladem. Informační systém řidiče disponuje speciálním menu RS se stopkami pro měření času na okruhu a ukazateli teploty motorového oleje a plnicího tlaku.

Modernizované Audi Q3 je vyráběno ve španělském závodě Martorell u Barcelony a v České republice bude uvedeno na trh v únoru 2015 s cenou od 746 900 Kč.

Audi Carbon Ski

Know-how z vrcholných disciplín lyžařského a motoristického sportu umožňuje vývoj dokonalých lyží. Koncept „Audi Carbon Ski“ je estetické sportovní náčiní s puristickým designem zaměřeným zcela na uhlíkový kompozit, z něhož jsou lyže vyrobeny. Stejně jako závodní vozy jsou tyto lyže ovladatelné ovšem jen pro absolutně špičkové lyžaře. Lyže „Audi Carbon Ski“ jsou dílem týmu kolem šéfdesignéra Wolfganga Eggera v mnichovském studiu Audi Concept Design a sériové provedení vzniklo ve spolupráci s lyžařskými specialisty značky Head.

Ve všech vývojových krocích byl rozhodující technologický transfer mezi koncepční studií a sériovým provedením lyží „Audi Carbon Ski“. Horní skořepina z velmi pevného uhlíkového kompozitu obklopuje vrstvy z hliníku a titanu, pod nimiž se nachází dřevěné jádro. S hmotností 1550 gramů při délce 170 cm jsou tyto lyže o 200 gramů lehčí než srovnatelné modely. To je zárukou enormní obratnosti a rychlosti.

Díky uhlíkovému kompozitu dosáhli technici optimální tuhosti a zároveň minimalizovali kroucení lyží v podélné ose. Díky své vynikající pevnosti, dobrému tlumení a nízké hmotnosti jsou lyže „Audi Carbon Ski“ carvingovými lyžemi, které v každém ohledu odpovídají krédu „Náskok díky technice“.

„Lyže Audi jsou logickým vyústěním dlouholeté intenzivní spolupráce naší značky s Německým lyžařským svazem. Díky tomuto partnerství vznikl koncept lyží ‚Audi Carbon Ski‘, jehož brilantní jízdní vlastnosti potvrdili profesionální sportovci,“ řekl Wolfgang Egger, vedoucí designu koncernu Audi. „Lyže pro sériovou výrobu navazují na studii a mohou se pochlubit vynikajícími technickými vlastnostmi. Jejich minimalizovaný design podtrhuje zároveň technický charakter uhlíkového kompozitu.“

Pomocí komplexních počítačových výpočtů používaných v motoristickém sportu byly vyhodnoceny všechny parametry, které se osvědčily v lyžařském sportu během mnoha desetiletí. Na základě toho bylo sestaveno konstrukční zadání pro vývoj lyží vyrobených kompletně z uhlíkového kompozitu, jež by se mohly pochlubit dokonalými jízdními vlastnostmi. Vědečtí experti Německého lyžařského svazu (DSV) potvrdili po důkladných testech vysokou kvalitu konceptu „Audi Carbon Ski“.

Lyže jsou technicky náročným sportovním náčiním a zároveň také velmi estetickým objektem, který je koncipován pro absolutní výkon. Na základě těchto úvah byl projekt realizován v designérském studiu Audi Concept Design umístěném v samém srdci mnichovské čtvrti Schwabing. Zdejšímu mezinárodnímu týmu mladých designérů se podařilo přenést geny designu automobilů Audi na lyže. Egger k tomu podotkl: „Uhlíkové kompozity a hliník jsou centrálními elementy v designu Audi, neboť tyto ušlechtilé materiály podtrhují vysokou kvalitu naši vozů. Také design lyží se vědomě zříká zbytečných linií a soustředí se zcela na materiál.“

„Uhlíkové kompozity se díky svému optimálnímu poměru mezi pevností a hmotností používají v motoristickém sportu pro mimořádně citlivé díly, které musí odolávat nejvyššímu zatížení a zároveň musí být lehké,“ prohlásil Dr. Wolfgang Ullrich, šéf závodního oddělení společnosti AUDI AG. V závodních vozech DTM a sportovních prototypech Le Mans je schránka pro jezdce (tzv. monocoque) vyrobena z vysoce pevného kompozitu vyztuženého uhlíkovými vlákny. „Při konstrukci těchto dílů z uhlíkových kompozitů se používají stejné výpočetní procesy jako při koncepci lyží ‚Audi Carbon Ski‘,“ zdůraznil Ullrich.

Výpočty v případě lyží jasně definují, kolik vrstev kompozitní fólie je nutné nanést a v jakém přesně definovaném úhlu musí být uhlíková vlákna vzájemně uspořádána. Technici tímto způsobem dosáhli optimální pevnosti a zároveň minimalizovali torzi lyží. Vrstvy jsou tvrzené pod tlakem v umělém vakuu.

Výše uvedená koncepce a výrobní postup má revoluční vliv na jízdní vlastnosti lyží. Na hrbolaté trati se lyže ohýbá, aby zajistila optimální kontakt s povrchem i na nerovné sjezdovce. Naopak na ledové plotně se lyže zkroutit nesmí, aby ocelová hrana v celé délce lyží dokázala udržet kontakt se sněhem. Konce lyží se díky tomu neodtrhnou a lyže nikdy neztratí přilnavost. Pro změnu směru jízdy hraje kromě toho rozhodující roli lehkost uhlíkového kompozitu. Jedna lyže váží pouhých 960 gramů.

Členové české lyžařské reprezentace

EVA VRABCOVÁ NÝVLTOVÁ – BĚH NA LYŽÍCH

 • Datum a místo narození: 6. 2.1986, Trutnov
 • Klub: Olfin car – Vella Trutnov / Centrum sportu MV
 • Trenéři: Vladimír Šlofar, Filip Tomáš, Lukáš Krejčí
 • Vybavení: lyže – Madshus; boty – Alpina; vázání – Rottefella; hole – Leki; oblečení – Swix; rukavice – Swix; brýle – Bliz
 • Osobní sponzoři: AK Olymp Brno, Summus Vita, s.r.o., SPORT KONCEPT, spol. s r.o., Sportovní centrum Olymp, ELMOS, spol. s r.o., OLFIN Car, s.r.o., Amway Česká republika, CureTape, Čajová květina, s.r.o., Alpina, Leki, Madshus, Maloja, MICO, SH+
 • Web: www.evanyvltova.cz

NEJVĚTŠÍ ÚSPĚCHY

 • Olympijské hry
 • 2014: Soči (Rusko), 30 km volně 5., 15 km skiatlon 11.
 • 2010: Vancouver (Kanada), sprint klasicky 33., 30 km klasicky 33.,
 • 2006: Turín (Itálie), 10 km klasicky 45.
 • Mistrovství světa
 • 2013: Val di Fiemme (Itálie), 30 km klasicky 26., štafeta 4×5 km 12.
 • 2011: Oslo (Norsko), 20 km volně 29.
 • Tour de Ski celkově
 • 2014: 8.
 • Světový pohár
 • 2014: Cortina – Toblach (Itálie), stíhací závod na 15 km volně 6.
 • 2014: Lenzerheide (Švýcarsko), 10 km klasicky 7.
 • 2014: Oslo (Norsko), 30 km klasicky 7.
 • 2014: Falun (Švédsko), 15 km skiatlon 9.
 • 2013: Davos (Švýcarsko), 15 km volně 10.
 • Univerziáda 2011:
 • Erzurum (Turecko), sprint volně 2.

CHARAKTERISTIKA

Cílevědomá, poctivá a pracovitá. Tak sama sebe hodnotí dlouholetá opora českého ženského běžeckého lyžování, která se v uplynulé sezóně dokázala prodrat do absolutní světové špičky. Umístění v Top 10 v závodech Světového poháru se u ní stalo téměř pravidlem. Na olympiádě v Soči šokovala celý svět, když nejprve skončila jedenáctá v úvodním skiatlonu a poté senzačně pátá v závěrečné volné třicítce. Přes léto sbírala mimořádné úspěchy i v klasickém běhu bez lyží.

ZÁJMY

 • Atletika, zvířata, jízda na koni, windsurfing, četba, slunce a moře.

MOTTO

 • Všechno jde, když se chce.
 • I cesta může být cíl.

MAREK SKÁLA – AKROBATICKÉ LYŽOVÁNÍ

 • Datum a místo narození: 25. 10.1989, Praha
 • Sponzoři: Big Shock energy, aPO skis, Quiksilver, Dakine, Albrechtice v Jizerských horách
 • Web: http://instagram.com/marek_skala

NEJVĚTŠÍ ÚSPĚCHY

 • Olympijské hry
 • 2014: Soči (Rusko), slopestyle 26.
 • Mistrovství světa
 • 2013: Voss (Norsko), slopestyle 50.
 • Světový pohár
 • 2013: Sierra Nevada (Španělsko), slopestyle 14.
 • 2012: Ushuaia (Argentina), slopestyle 13.
 • Evropský pohár
 • 2014: Mayrhofen (Rakousko), slopestyle 5.
 • 2012: Brand (Rakousko), slopestyle 2x 11.

CHARAKTERISTIKA

„Snažím se jít si za tím, co chci,“ říká o sobě pětadvacetiletý new style jezdec z Prahy, který dlouhodobě patří mezi nejlepší české freestylisty. Stal se prvním českým závodníkem, který reprezentoval Česko na olympiádě v disciplíně slopestyle.

ZÁJMY

 • Sporty, ženy, příroda.

MOTTO

 • Žijeme jen jednou.

MIROSLAV DVOŘÁK – SEVERSKÁ KOMBINACE

 • Datum a místo narození: 3. 3.1987, Liberec
 • Klub: Dukla Liberec
 • Vybavení: lyže skok – Fischer; lyže běh – Fischer; vázání skok – Slatnar; vázání běh – Rottefella; boty skok – Hop; boty běh – Fischer; hole – Swix; oblečení – Atex; rukavice – Roeckl; brýle – Uvex; helma – Uvex

NEJVĚTŠÍ ÚSPĚCHY

 • Olympijské hry
 • 2014: Soči (Rusko), Gundersen HS 140/10 km 11.
 • 2010: Vancouver (Kanada), Gundersen HS 140/10 km 28.
 • Mistrovství světa
 • 2013: Val di Fiemme (Itálie), Gundersen HS 134/10 km 20., týmový sprint HS 134/2×5 km 8.
 • 2011: Oslo (Norsko), Gundersen HS 134/10 km 20., Gundersen HS 106/10 km 23.
 • 2009: Liberec (Česko), hromadný start HS 100/10 km 16., Gundersen HS 134/10 km 20., týmový závod HS 134/4×5 km 6.
 • 2007: Sapporo (Japonsko), sprint HS 134/5 km 24.
 • Světový pohár
 • 2014: Ruka (Finsko), HS 142/10 km 3.
 • 2014: Čajkovskij (Rusko), HS 106/10 km 3. (2x)
 • 2013: Almaty (Kazachstán), Gundersen HS 140/10 km 3.
 • 2013: Schonach (Německo), Gundersen HS 106/10 km 4.

CHARAKTERISTIKA

V posledních čtyřech letech je Miroslav Dvořák nejúspěšnějším českým reprezentantem ve Světovém poháru. V sezóně 2011/2012 potvrdil své kvality dvěma třetími příčkami v ruském středisku Čajkovskij, v olympijské zimě přidal cenné třetí místo z kazašského Almaty a dokonce bojoval o celkové umístění v elitní desítce. Na olympiádě v ruském Soči navíc zaznamenal nejlepší výsledek pod pěti kruhy, když v individuálním závodě se skokem na velkém můstku skončil jedenáctý. Do letošní sezóny vstoupil pod vedením nového reprezentačního trenéra Ladislava Rygla ml. vynikajícím třetím místem v úvodním podniku Světového poháru ve finské Ruce.

ZÁJMY

 • Horské kolo, hudba.

MOTTO

 • Dokud se nenaučíš lítat, musíš v tom umět chodit.

ONDŘEJ BANK – ALPSKÉ DISCIPLÍNY

 • Datum a místo narození: 27.10.1980, Zábřeh na Moravě
 • Klub: Dukla Liberec/Ski klub Šumperk
 • Osobní trenér: Tomáš Bank
 • Kondiční trenér: Josef Andrle
 • Servismani: Robin Kasper, Slavo Mulej
 • Manažer: Martin Hájek
 • Fyzioterapeuti: Tomáš Kuchař, Jan Pernica, Sylvie Súrová, Tereza Graciasová
 • Vybavení: lyže – Nordica; vázání – Nordica; boty – Nordica; hole – Leki; rukavice – Leki; chrániče – Vagus; helma – Vagus; brýle – Vagus; oblečení – Don Quiet, O´Style
 • Osobní sponzoři: Engina, Ridera, Leaseplan, Hervis
 • Web: www.bevagus.com

NEJVĚTŠÍ ÚSPĚCHY

 • Olympijské hry
 • 2014: Soči (Rusko), obří slalom 5., superkombinace 7., Super G 9., sjezd 20.
 • 2010: Vancouver (Kanada), superkombinace 7., slalom 7., obří slalom 17., sjezd 30.
 • 2006: Turín (Itálie), kombinace 6., obří slalom 16.
 • Mistrovství světa
 • 2013: Schladming (Rakousko), superkombinace 11., sjezd 27.
 • 2011: Garmisch-Partenkirchen (Německo), superkombinace 5., super G 17., obří slalom 19., sjezd 21.
 • 2007: Are (Švédsko), superkombinace 10., obří slalom 17.
 • 2005: Bormio (Itálie), kombinace 16., obří slalom 24., Super G 26.
 • 2003: St. Moritz (Švýcarsko), kombinace 16.
 • 2001: St. Anton (Rakouko), kombinace 6., obří slalom 26.
 • Světový pohár
 • 2014: Wengen (Švýcarsko), superkombinace 16.
 • 2014: Adelboden (Švýcarsko), obří slalom 27.
 • 2013: Beaver Creek (USA), obří slalom 25., sjezd 30.
 • 2011: Kvitjell (Norsko), sjezd 17., 24.
 • 2011: Bansko (Bulharsko), superkombinace 6.
 • 2011: Chamonix (Francie), superkombinace 6.
 • 2011: Adelboden (Švýcarsko), obří slalom 17.
 • 2010: Alta Badia (Itálie), obří slalom 5.
 • 2010: Kutzbühel (Rakousko), kombinace 8.
 • 2007: Beaver Creek (USA), superkombinace 3.

CHARAKTERISTIKA

Čím je starší, tím je lepší. Po 6. místě v olympijské kombinaci v Turíně 2006 dal o sobě celému lyžařskému světu pořádně vědět v sezóně 2007/08, když se v superkombinaci v Beaver Creeku jako první sjezdař v historii samostatné ČR dostal na stupně vítězů. Pak se však zranil po krkolomném pádu při tréninku sjezdu v Kitzbühelu a komplikovaná zlomenina ho připravila o jeden a půl závodní sezony. V té následující však oslavil univerzální jezdec velkolepý návrat. A pokračoval dál bodoval ve všech disciplínách ve Světovém poháru, obsadil páté místo na mistrovství světa v kombinaci a doma se stal Králem bílé stopy. V létě ho však zastavil podivný virus. Na sjezdovky se sice vrátil, ale vyčerpán ukončil předčasně sezonu. Na prahu té další si v Chile při srážce s brankou zlomil čelist, vrátil se, zajel solidně mistrovství světa, ale po něm – opět zraněný – znovu předčasně ukončil sezonu. V létě se hodně věnoval rychlostním disciplínám, což zužitkoval na olympiádě v ruském Soči, kde dojel nejprve 20. ve sjezdu a poté přidal ještě dva fantastické výsledky v podobě 7. příčky ze superkombinace a 5. z obřího slalomu. Co ukáže tentokrát?

ZÁJMY

 • Golf, skydiving.

MOTTO

 • Vagus forever.

ROMAN KOUDELKA – SKOKY NA LYŽÍCH

 • Datum a místo narození: 9.7.1989, Turnov
 • Klub: LSK Lomnice nad Popelkou
 • Trenér: Richard Schallert
 • Vybavení: brýle – Casco; helma – Casco; lyže – Fischer
 • Osobní sponzoři: Wüstenrot, Sport Invest, Centrum sportu Ministerstva vnitra

NEJVĚTŠÍ ÚSPĚCHY

 • Olympijské hry
 • 2014: Soči (Rusko), HS 106: 16.; HS 140: 19.
 • 2010: Vancouver (Kanada), HS 106: 12.; HS 140: 23.
 • Mistrovství světa
 • 2013: Val di Fiemme (Itálie), HS 106: 29.; HS 134: 30.
 • 2011: Oslo (Norsko), HS 134: 22.
 • 2009: Liberec (Česko), HS 134: 9.; HS 100: 9.
 • 2007: Sapporo (Japonsko), HS 134: 25.; HS 100: 25.
 • Mistrovství světa v letech na lyžích
 • 2014: Harrachov (Česko), HS 205: 6.
 • 2012: Vikersund (Norsko), HS 225: 11.
 • Světový pohár
 • 2014: Lillehammer (Norsko), HS 138: 1.
 • 2014: Klingenthal (Německo), HS 140: 1.
 • 2014: Ruka (Finsko), HS 142: 6.
 • 2014: Oslo (Norsko), HS 134: 7.
 • 2014: Trondheim (Norsko), HS 138: 4.
 • 2013: Lahti (Finsko), Týmy HS 130: 7.
 • 2012: Trondheim (Norsko), HS 131: 5.
 • 2012: Willingen (Německo), HS 145: 2.
 • 2011: Harrachov (Česko), HS 205: 3.
 • Grand Prix
 • 2014: Klingenthal (Německo), HS 140: 2.
 • 2014: Hinzenbach (Rakousko), HS 94: 1.
 • 2014: Wisla (Polsko), Týmy HS 134: 2.
 • 2013: Wisla (Polsko), HS 134: 3.
 • Osobní rekord
 • 226,5 m, Vikersund (Norsko)

CHARAKTERISTIKA

Talentovaný závodník z Lomnice nad Popelkou, který do letošní sezóny vlétnul jako vítr. Po prvním a druhém místě v závěru letní Grand Prix ohromil skokanský svět, když suverénně ovládl úvodní individuální závod Světového poháru v Klingenthalu. O víkendu přidal další prvenství v Lillehammeru a momentálně vede průběžné pořadí SP. Skokanské boty obul ještě dříve, než se naučil číst a psát, již od mládí ho vedl zkušený trenér Zdeněk Remsa. Roman je cílevědomý a pracovitý. V loňské sezóně se potýkal se zdravotními problémy, ale nyní už je naprosto v pořádku a do skákání má větší chuť než kdy dřív.

ZÁJMY

 • Golf.

ŠÁRKA STRACHOVÁ – ALPSKÉ DISCIPLÍNY

 • Datum a místo narození: 11.2.1985, Benecko
 • Trenér: Klaus Mayrhofer
 • Servisman: Gerald Stöcker
 • Fyzioterapeutka: Eva Felbermayr
 • Vybavení: lyže – Fischer; boty – Fischer; helma – Scott; brýle – Scott; chrániče – Scott; chrániče – Ortema; oblečení – Scott; kombinéza – Don Quiet; rukavice – Level
 • Osobní sponzoři: Česká sportovní, Milka, Scott, Linde, Made, CSMV
 • Web: www.sarkastrachova.com; www.facebook.com/sarkastrachovaofficial

NEJVĚTŠÍ ÚSPĚCHY

 • Olympijské hry
 • 2014: Soči (Rusko), superkombinace 9., slalom 10.
 • 2010: Vancouver (Kanada), slalom 3., superkombinace 7.
 • 2006: Turín (Itálie), slalom 13., kombinace 19.
 • Mistrovství světa
 • 2013: Schladming (Rakousko), slalom 8.
 • 2011: Garmisch-Partenkirchen (Německo), slalom 12.
 • 2009: Val d´Isere (Francie), slalom 2., superkombinace 11., Super G 15., obří slalom 16.
 • 2007: Are (Švédsko), slalom 1., superkombinace 4., obří slalom 12.
 • 2005: Santa Caterina (Itálie), kombinace 5., obří slalom 10.
 • Světový pohár
 • 2014: Aspen (USA), slalom 6.
 • 2014: Levi (Finsko), slalom 7.
 • 2014: Lenzerheide (Švýcarsko), slalom 7.
 • 2014: Are (Švédsko), slalom 6.
 • 2014: Kranjska Gora (Slovinsko), slalom 9.
 • 2013: Flachau (Rakousko), slalom 8.
 • 2011: Arber-Zwiesel (Německo), slalom 5.
 • 2010: Semmering (Rakousko), slalom 10.
 • 2010: Courchevel (Francie), slalom 10.
 • 2009: Aspen (USA), slalom 1.
 • 2008: Aspen (USA), slalom 1.

 CHARAKTERISTIKA

Výjimečná postava sjezdového lyžování, držitelka kompletní sady medailí ve slalomu z mistrovství světa, majitelka bronzové olympijské medaile z Vancouveru. Připravuje se pod vedením Rakušana Mayrhofera a rakouský je i zbytek jejího týmu. Psychicky odolná závodnice, která se dokáže koncentrovat na nejvýznamnější podniky. Je perfekcionistka, jezdí s vybroušenou technikou. V létě 2012 podstoupila neurochirurgickou operaci mozku, v následující sezóně se dokázala vrátit mezi světovou elitu 8. místem na mistrovství světa. V létě 2014 zařadila do přípravy thajský box. Aktivně jezdí na vlastním koni Douglasovi. Šárka Strachová je zároveň autorkou nového projektu Centrum fyzioterapie a tréninků VO2max. Do letošní sezóny vstoupila solidním sedmým místem ve slalomu ve finském Levi a šestou příčkou v oblíbeném americkém středisku Aspen.

ZÁJMY

 • Jízda na koni, tanec, jin jóga.

MOTTO

 • Důležitá je cesta, ne její cíl.

 

KLÍČOVÉ CENTRUM

VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER

 

Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů

Kontakt:
KLÍČOVÉ CENTRUM H&B Group
Plzeň, Žatecká 138/8, PSČ 301 00
377 225 903
info@hbgroup.cz

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
AUTOCENTRUM Olomouc s.r.o.
Horní Lán 445/1, 779 00 - Olomouc
585 750 354
seat@seatolomouc.cz

Související články

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Nové Audi RS 6 Avant GT: Když model dosáhne svého maxima…

Nové Audi RS 6 Avant GT: Když model...

Král kombíků je zpět. Audi představilo nový RS 6 Avant GT, novou vrcholnou variantou této modelové řady s masou výkonu a exkluzivitou. Vyrobí se jen 660 vozů pro celý svět, pro Česko je...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Inteligentní a poutavé: Audi Q6 e-tron s digitální technikou OLED druhé generace

Inteligentní a poutavé: Audi Q6 e-tron s...

Audi začne psát s modelem Q6 e-tron novou kapitolu nejen elektromobility, ale také jedné z důležitých součástí DNA značky: osvětlovací techniky. Q6 e-tron přinese jako světovou novinku...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Nadčasová designová ikona: Audi TT je 25 let

Nadčasová designová ikona: Audi TT je...

Je to už vousatý milník, o to víc ale ukazuje, jakou trefu představuje. Letos Audi slaví 25 let od uvedení prvního modelu TT. Tehdy bylo revoluční kupátko inspirované Bauhausem a ihned se zapsalo...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Kdesi na daleké severu. Audi testuje téměř sériový prototyp modelu Q6 e-tron

Kdesi na daleké severu. Audi testuje...

Blíží se to. Je to blízko. Model Q6 e-tron, který je již téměř připraven na sériovou výrobu, zahájí největší modelovou ofenzivu v historii Audi. Značka do roku 2025 představí více než...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Díky za každého koně navíc pro Audi RS 6 a 7 performance

Díky za každého koně navíc pro Audi...

V Ingolstadtu zvýšili u svých prémiových „eresek“ výkonové parametry o 30 k a 50 N.m a díky tomu se zrychlil sprint z 0 na 100 km/h na 3,4 sekundy. „Performance“ znamená u značky Audi v...