OMV v prvním čtvrtletí roku 2008 opět dosáhla rekordních výsledků

EBIT se zvýšil o 55 % na 795 milionů eur, čistý zisk vzrostl o 34 % na 446 milionů eur a cena akcie vzrostla o 34 % na 1,49 eur.

„Po skvělých výsledcích ve finančním roce 2007 jsme dosáhli rekordních výsledků i v prvním čtvrtletí roku 2008. To znovu potvrzuje naše postavení přední ropné a plynárenské společnosti ve střední Evropě. Výborné výsledky společnosti Petrom dokazují, že proces restrukturalizace, který provádíme v Rumunsku, je úspěšný. Naše vedoucí postavení budeme i nadále posilovat. Jako ropná a plynárenská společnost, která profituje především z příležitostí nabízených rozvíjejícími se regiony Evropy, jsme perfektně připraveni na nadcházející konsolidaci v těchto oblastech,“ prohlásil Wolfgang Ruttenstorfer, generální ředitel OMV.

Od ledna do března 2008 dosáhly celkové investice výše 815 milionů eur, což je podstatně více než v prvním čtvrtletí roku 2007 (528 milionů eur). 628 milionů z této částky směřovalo do oblasti výzkumu a těžby, zejména na aktivity společnosti Petromservice a také na rozvoj nových nalezišť v Rumunsku, Rakousku, Velké Británii, Kazachstánu a na Novém Zélandě. Přibližně 144 milionů eur bylo investováno do oblasti rafinace a marketingu, především do projektů vedoucích ke zvýšení kvality. Do plynárenského segmentu směřovalo 27 milionů eur, a to zejména do rozšíření západorakouského ropovodu WAG. Na konci března 2008 měla skupina OMV (včetně Petromu) 42 727 zaměstnanců.

Významné události v prvním čtvrtletí roku 2008

25. ledna podepsaly společnosti OMV a Gazprom dohodu o spolupráci, kterou obě společnosti získaly 50% podíl v předávací stanici Central European Gas Hub. Tato spoluúčast se ale týká jen virtuální obchodní platformy, která se má stát nejdůležitější obchodní platformou v kontinentální Evropě a posílit bezpečnost dodávek do Evropy. Fyzické vlastnictví stanice v Baumgartenu, místa kudy přichází do západní Evropy více než třetina exportu Gazpromu, zůstává plně v rukou OMV.

 • 1. února OMV oznámila, že Evropská komise obdržela její formální oznámení o záměru sloučit se se společností MOL.
 • 5. února podepsala společnost RWE Gas Midstream dohody, kterými se stala šestým strategickým partnerem konsorcia Nabucco. Od roku 2013 má plynovod Nabucco spojit Evropu se zásobami zemního plynu v kaspickém regionu a na Středním východě.
 • 10. března zveřejnila OMV plán optimalizace řetězce svých čerpacích stanic v Rakousku a záměr prodat 50 čerpacích stanic OMV a 50 stanic Avanti. Prodej se uskuteční do konce roku 2008.
 • 11. března OMV získala další průzkumnou licenci u pobřeží Norska.
 • 27. března podepsaly společnosti Petrom a Romgaz protokol o příspěvcích do Sociálního plynárenského fondu zřízeného rumunskou vládou na podporu domácností s nízkými příjmy. Příspěvek Petromu pro rok 2008 je 80 milionů rumunských leu (přibližně 22 milionů eur).

Vliv vyšší cenové hladiny a vyšších objemů prodeje vedl k 34% zvýšení prodejů v oblasti rafinace a marketingu ve srovnání s Q1/07. EBIT ve výši 43 milionů eur znamená 50% růst ve srovnání s Q1/07.

Navzdory celkově nižším rafinačním maržím v eurech, došlo ke zlepšení petrochemických výsledků, a to díky lepším výsledkům Petromu, které vykompenzovaly slabší výsledky v západních regionech.

Celkové využití kapacit dosáhlo 87 %, což je podstatně méně než v prvním čtvrtletí roku 2007. Důvodem je šestitýdenní uzávěrka zařízení v Burghausenu. Využití kapacit ve východních regionech bylo na úrovni 73 % (oproti 85 % v prvním čtvrtletí roku 2007).

Obrat odvětví výrazně vzrostl ve srovnání s Q1/07, zejména v důsledku vyšších cen, a to navzdory slabšímu kurzu amerického dolaru. Cena ropy typu Brent byla o 67 % vyšší než v prvním čtvrtletí roku 2007 a průměrná realizovaná cena skupiny OMV vzrostla o 73 % na úroveň 89,71 USD za barel. Průměrná realizovaná cena zemního plynu byla ve srovnání s Q1/07 o 19 % vyšší, což je důsledek růstu ceny plynu v Rumunsku v průběhu roku 2007. Další růst ceny plynu v únoru 2008 byl vyvážen příspěvkem Petromu ve výši 14,5 milionu RON do nově zřízeného Sociálního plynárenského fondu.

Ve srovnání s Q1/07 vzrostl EBIT o 61 %. Navýšení objemu těžby v Libyi, Tunisku, Jemenu a na Novém Zélandě bylo ale vyváženo nižšími objemy v Rumunsku a Velké Británii. Pozitivní účinky příznivého tržního prostředí (vyšší ceny ropy a zemního plynu) více než vykompenzovaly nepříznivý vývoj na devizových trzích a vyšší náklady na průzkumné aktivity.

OMV se domnívá, že dodatečným přínosem může být propojení plynárenství s oblastí energetiky. Proto počátek svých aktivit v této oblasti spojila s přejmenováním plynárenského segmentu svého podnikání na plynárenství a energetiku, k němuž došlo právě od prvního čtvrtletí roku 2008.

EBIT byl ve srovnání s Q1/07 o 11 % vyšší, čehož bylo dosaženo lepšími výsledky v oblasti logistiky a započítáním hospodářských výsledků továrny na výrobu hnojiv Doljchim (patří společnosti Petrom), které více než vyvážily obtížné tržní podmínky z hlediska marketingu a obchodu v Rumunsku.

Oblast přepravy těžila z vyšších prodaných přepravních objemů a z konsolidace společnosti Baumgarten-Oberkappel Gasleitungsgesellschaft m.b.H, provozovatele ropovodu WAG. Celková prodaná přepravní kapacita vzrostla o 3 % ve srovnání s Q1/07 v důsledku větší kapacity ropovodu WAG, který byl uveden do provozu ve čtvrtém čtvrtletí roku 2007 a optimalizoval odbytové a přepravní kapacity ostatních ropovodů.

Výhled na rok 2008

Hlavní důraz bude v roce 2008 kladen na rozvoj nových nalezišť, úsporu nákladů a pokračující modernizaci Petromu. První výsledky modernizace v oblasti průzkumu a těžby jsou znát už nyní a společnost v roce 2008 očekává další růst objemů těžby v Rumunsku. Očekávají se postupná zlepšení v rafineriích Pertromu v důsledku současných investic do restrukturalizace. Je nicméně pravděpodobné, že k významným nárůstům příjmů dojde až po završení investic v roce 2011.

Očekáváme, že hlavní hnací síly trhu (cena surové ropy, rafinační marže a směnný kurz amerického dolaru k euru) zůstanou v průběhu roku značně pohyblivé. Domníváme se, že průměrná cena surové ropy bude nad úrovní roku 2007, i když s výraznými krátkodobými fluktuacemi. Průměrný kurz amerického dolaru vůči euru bude zřejmě oslabovat ve srovnání s úrovní na konci roku 2007. Také rumunský leu bude pravděpodobně devalvovat vůči euru i dolaru. Očekáváme rafinační marže lehce pod úrovní roku 2007. V oblasti marketingu dojde pravděpodobně z hlediska marží k mírnému zlepšení ve srovnání s rokem 2007.

Objemy v odvětví průzkumu a těžby budou zřejmě vyšší než v loňském roce. Společnost se zaměří na rozvoj nalezišť na Novém Zélandě (Masti), v Kazachstánu (Komsomolskoje), Jemenu (Habban), Rakousku (Ebenthal a Strasshof) a v Libyi (několik nedávno objevených nalezišť). V Rumunsku bude pokračovat modernizace ropných vrtů a úsilí o zvýšení efektivity těžby.

V odvětví plynárenství a energetiky je plánováno uzavření prvních přepravních kontraktů v projektu Nabucco, čímž bude připravena základna pro finální investiční rozhodnutí. Během roku 2008 budou dokončeny realizační studie projektu Adria LNG a učiněny důležité kroky směrem k zapojení společnosti OMV do projektu zkapalňovacího terminálu. Milníkem v roce 2008 bude zahájení stavby elektrárny v rumunském Petrobrazi. Projekty na stavbu dalších elektráren jsou ve fázi vyhodnocování.

Související články

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Aramco a Stellantis potvrzují kompatibilitu syntetických paliv s evropskými motory

Aramco a Stellantis potvrzují...

Skupina Stellantis dospěla po několikaměsíčním testování ve svých technických centrech po celé Evropě k závěru, že 24 rodin motorů, které používají její evropská vozidla prodaná od...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Evropské snahy o snížení emisí CO2 ohroženy Českou republikou

Evropské snahy o snížení emisí CO2...

Průměrné emise CO2 u nově zaregistrovaných osobních aut v Evropě sice rok od roku klesají, ale Česká republika kazí evropské emisní statistiky. Češi totiž kupují nová auta s vysokou...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Kia EV9 vyhrála kategorii luxusních vozů německé soutěže „Auto roku 2024“. V Česku bude stát pod 2 miliony korun

Kia EV9 vyhrála kategorii luxusních...

Kia EV9 oslovila 27člennou porotu německé soutěže „Auto roku 2024“ (GCOTY) a bylo vyhlášeno vítězem kategorie luxusních vozů. Kia EV9 tím odsunula osm konkurenčních modelů zařazených do...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Nový Amarok jako kempovací vůz se střešním stanem a hardtopem

Nový Amarok jako kempovací vůz se...

Volkswagen Užitkové vozy představuje na veletrhu Caravan Salon přestavbu modelu Amarok PanAmericana. Tento speciální pick-up byl upraven společností Genesis Import. Vznikl tak dokonalý automobil pro...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Nové BMW X5 Protection VR6

Nové BMW X5 Protection VR6

Nové provedení nejprodávanějšího pancéřovaného vozu světa s klasifikací VR6 přichází s přepracovaným designem a upraveným interiérem se špičkovými prvky digitalizace – přebírá...