OMV podepsala s libyjskou NOC dohodu o prodloužení kontraktů na přední ropná naleziště

Kontrakty na těžební bloky OMV v pánvi Murzuq prodlouženy do roku 2032

OMV, přední ropná a plynárenská skupina ve střední Evropě, podepsala s libyjskou National Oil Corporation (NOC) dohody o těžebních blocích NC115 a NC186 v pánvi Murzuq rozkládající se zhruba 700 km jižně od Tripolisu. Partnery OMV v bloku NC115 jsou Repsol (40 %) a Total (30 %). V bloku NC186 vlastní Repsol 32 %, OMV a Total 24 % každý a StatoilHydro 20 %.

Původní smlouvy EPSA podepsané v letech 1994 a 1997 byly převedeny na nový smluvní rámec EPSA IV, který odráží změny, k nimž v těžebním průmyslu mezitím došlo. Součástí revize smluv je prodloužení kontraktu na bloky NC115 a NC186 až do roku 2032. Mezinárodní konsorcia obdrží základní podíl ve výši 13 % z hrubé produkce v bloku NC115 a 12 % v bloku NC186, v obou případech počítáno po zdanění. V obou blocích byly odsouhlaseny i další rozsáhlé průzkumné aktivity.

Nové smlouvy stanovují také podpisový bonus pro bloky NC115 a NC186 v celkové výši jedné miliardy dolarů. Podíl OMV z této částky bude 249 milionů dolarů splatných během 3 let, což odráží dlouholetou účast OMV na těžbě v těchto dvou blocích a přístup k zásobám ropy vysoké kvality.

„OMV působí v Libyi od roku 1975 a těžbu zahájila v roce 1985. Prodloužení smluv týkajících se pánve Murzuq do roku 2032 odráží náš pevný vztah k Libyi a je důležitým krokem k zajištění našeho postavení v Libyi do budoucna. V důsledku pokračujícího rozvoje nalezišť v obou blocích vzroste celkový objem těžby z dnešních 300 000 bbl/d (barelů denně) na přibližně 380 000 bbl/d v roce 2012,“ prohlásil Helmut Langanger, člen představenstva OMV zodpovědný za průzkum a těžbu.

Silné libyjské portfolio průzkumu a těžby

OMV působí v Libyi od roku 1975. Velký krok udělala v roce 1985, kdy získala 25 % těžebních aktiv společnosti Occidental Petroleum. Od té doby OMV značně rozšířila své průzkumné a těžební aktivity dohodou s NOC, Repsolem a francouzským Totalem z roku 1994 o rozvoji a těžbě v rozsáhlém nalezišti El Sharara (blok NC115), které produkuje více než 200 000 barelů ropy denně. V roce 1997 získala OMV těžební blok NC186. Dosud došlo v bloku NC186 k osmi objevům ropy a na pěti z těchto nalezišť v současnosti probíhá těžba. V roce 2003 byl společnostem OMV a Respol přidělen balík 6 průzkumných bloků o celkové rozloze asi 70 000 km2. Zatím došlo v této oblasti ke třem nálezům ropy. S platností od 1. prosince 2007 podepsaly společnosti OMV a Occidental dohody o sanaci rozsáhlého naleziště Nafoora Augila a dalších ropných nalezišť v na ropu velmi bohaté pánvi Sirte. Smlouvy jsou uzavřeny na dobu 30 let. Očekává se, že těžba z těchto nalezišť se navýší z dnešních 100 000 barelů denně na 300 000 barelů denně. V současnosti těží OMV v Libyi asi 33 000 bbl/d.

EPSA IV

EPSA znamená Exploration and Production Sharing Agreement (dohoda o podílu na průzkumu a těžbě). Spočívá v tom, že zahraniční investor nese 100 % výdajů na průzkum a v případě objevení naleziště se náklady dělí 50:50 mezi NOC a investora. Základní podíl určuje nejvyšší procento surové ropy, kondenzátu nebo zemního plynu, které zahraniční investor obdrží. Libyjská smlouva EPSA prošla během posledních desetiletí změnami a její poslední verze (EPSA IV) je v platnosti od ledna 2005.

OMV Česká republika, s.r.o

Skupina OMV působí v České republice od roku 1991, kdy zde založila svoji 100% vlastněnou dceřinou společnost OMV Česká republika, s.r.o. s centrálou v Praze. Nejdůležitější událostí v historii firmy byla akvizice sítě čerpacích stanic Aral v říjnu 2005. Tím získala OMV 15,7% tržní podíl, a stala se tak jedničkou českého trhu. OMV v České republice přímo zaměstnává 116 lidí, nepřímo pak 1 800. Společnost se zabývá především prodejem pohonných hmot prostřednictvím svých 217 čerpacích stanic po celé České republice.

Všechny stanice jsou efektivně rozmístěné na dálnicích, frekventovaných silnicích a ve větších městech. Kromě pohonných hmot nejvyšší kvality, olejů a maziv nabízejí svým zákazníkům další služby včetně provozu oblíbených obchodů VIVA, v nichž si je možno vybrat z široké nabídky pečiva, občerstvení a předmětů denní potřeby (momentálně je v České republice k dispozici 131 obchodů VIVA).

OMV Aktiengesellschaft

OMV Aktiengesellschaft je největší rakouskou průmyslovou firmou s volně obchodovatelnými akciemi. Její celkové tržby v roce 2007 činily 20,04 miliardy eur, počet zaměstnanců 33 665 a tržní kapitalizace cca 14 miliard eur. Co se týče rafinace a marketingu, je OMV aktivní ve 13 zemích. Průzkumné a těžební aktivity provádí OMV v 20 zemích pěti kontinentů. OMV podniká i v plynárenství. Ročně prodá více než 13 miliard kubických metrů zemního plynu. Předávací stanici v Baumgartenu projde ročně 52 miliard kubických metrů zemního plynu. Central European Gas Hub, dceřiná společnost OMV Gas International, patří mezi tři největší předávací stanice v Evropě. OMV je největší ropnou a plynárenskou společností ve střední Evropě se zásobami ropy a zemního plynu přibližně 1,22 miliard barelů ropného ekvivalentu, denním objemem těžby kolem 321 000 barelů a roční kapacitou rafinérií 26,4 milionů tun. OMV v současné době provozuje více než 2 538 čerpacích stanic ve 13 zemích. Tržní podíl skupiny v oblasti rafinace a prodeje v Podunají dosahuje 20 %.

Svoji vedoucí pozici v Evropě OMV dále posílila akvizicí 40,93 % přední turecké společnosti Petrol Ofisi.

V červnu 2006 OMV založila OMV Future Energy Fund, plně vlastněnou pobočku, která má podporovat projekty zaměřené na obnovitelné zdroje energie. S více než 100 miliony eur má přispět k zahájení přeměny z ryze ropné a plynárenské společnosti na energetickou skupinu, která ve svém portfoliu počítá i s obnovitelnými energiemi.

OMV: korporátní společenská odpovědnost

Společnost OMV se plně zavazuje, že bude plnit hodnoty stanovené ve vlastním kodexu. Jde především o spoluodpovědnost za sociální a životní prostředí ekonomicky slabých regionů. OMV si zakládá na tom, že se věnuje i záležitostem, které se k jejímu působení vztahují ekonomicky, sociálně a environmentálně. Všechny aktivity na podporu společenské odpovědnosti se zaznamenávají v půlročních zprávách vytvořených podle směrnic globální iniciativy k podávání zpráv (Global Reporting Initiative).

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nový Lexus LBX a inovovaný UX se představují v národní premiéře

Nový Lexus LBX a inovovaný UX se...

Zbrusu nové SUV značky Lexus pod označením LBX a inovovaný model UX se zcela novým hybridním pohonem se v národní premiéře představily v luxusním prostředí resortu Chateau Mcely. Hlavní...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nové modely CUPRA Formentor a CUPRA Leon

Nové modely CUPRA Formentor a CUPRA Leon

Značka s rolí nekonvenčního vyzývatele odhalila nové modely CUPRA Formentor a CUPRA Leon, které navážou na úspěchy svých předchůdců modernizovaným designem a mnoha vylepšeními. Nová CUPRA...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Jarní tipy na skrytá místa u Prahy s Toyotou Prius

Jarní tipy na skrytá místa u Prahy...

Pokud hledáte cíl pro první jarní výlety, nevynechejte čtyři úžasná místa, která se skrývají nedaleko hlavního města. Vyrazili jsme na ně se zbrusu novou Toyotou Prius s plug-in hybridním...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Range Rover Electric: Testován tak, aby byl lídrem

Range Rover Electric: Testován tak, aby...

Cíl je, aby se Range Rover Electric stal lídrem v oblasti elektrického pohonu, kultivovanosti a luxusního cestování. První prototypy se vydaly do několika lokalit s nejnáročnějšími podmínkami...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Výjimečné partnerství: Závodní tým formule 1 se bude nově jmenovat Scuderia Ferrari HP

Výjimečné partnerství: Závodní tým...

Globální spolupráce dvou předních značek HP a Ferrari zahrnuje společný závazek k inovacím, výkonu a důvěře. Logo HP se na formulích objeví již v nadcházejícím závodě F1 v Miami....