Herečka a spisovatelka Asli Bayram podpořila projekt jako patronka a členka poroty.
Dne 18. listopadu se na stánku ORF na knižním veletrhu BUCH WIEN sešli zástupci společnosti OMV, přední energetické skupiny v evropském růstovém pásmu, a Rakouského knižního klubu pro mládež, aby ocenili trvalé čtenářské zážitky „Čtenářskou cenou PHILIPP“.
Kromě ocenění ve čtyřech různých kategoriích bylo možné vyhrát také 100 mediálních a knižních paketů a 9 velkých cen. „Čtenářská cena PHILIPP“ je další iniciativou mezinárodního vzdělávacího programu „OMV Move & Help – Moving on with Reading“, který je zaměřen na zvýšení funkční gramotnosti a odstraňování vážných nedostatků při čtení.
„Čtení a porozumění čtenému textu není důležité pouze pro kariéru, ale je to také zásadní podmínka plnohodnotného začlenění do společnosti. Propagace čtení proto patří mezi hlavní zájmy koncernu OMV. S „Čtenářskou cenou PHILIPP“ se nám podařilo přivést tisíce lidí ke čtení. To je skutečně vynikající výsledek,“ prohlásil generální ředitel společnosti OMV Wolfgang Ruttenstorfer.
OMV Move & Help vyznamenává vítěze kategorie „Mezinárodní projekty“
Vítězem kategorie „Mezinárodní projekty“ se stal projekt „Právo na gramotnost“ Chorvatské asociace pro dyslexii, která byla založena v roce 1992 jako nevládní organizace. Jejím cílem je informovat rodiče, učitele, knihovníky a veřejnost o různých formách dyslexie. Zvláštní důraz byl kladen na podporu čtení a psaní od raného věku. Ocenění předal generální ředitel společnosti OMV Wolfgang Ruttenstorfer.
Vítězné projekty: od dobročinného koncertu s předčítáním až po mobilní knihu
Vítězem kategorie „Základní školy“ byl projekt mezigeneračního předčítání s názvem „jednoduše. zvířecí“ na druhém stupni základní školy Petera Roseggera v Grazu. Literatura tu mimo jiné posloužila jako most mezi mladou a starou generací, přičemž žáci školou povinní spolu s důchodci skládali rýmy a hádanky na zvířecí motivy, které si pak navzájem vyměňovali, doplňovali a rozvíjeli.
Vítězem kategorie „Školy prvního a druhého stupně“ bylo Spolkové gymnázium a Spolkové reálné gymnázium Laa/Thaya se svým projektem „Společně jsme silní“, jehož cílem je poskytovat pomoc dětem ulice v Moldavsku a Rumunsku. Projekt zahrnoval mimo jiné organizaci dobročinného koncertu s předčítáním a sportovním utkáním věnovaným Rumunsku a Moldavsku.
Vítězem kategorie „Mimoškolní projekty“ byla „Mobilní kniha“, mobilní iniciativa na podporu čtení institutu BILILA (Institut na podporu dvojjazyčného čtení pro turecky mluvící školáky v Telfsu). Koncept je zaměřen na podporu výrazně znevýhodněných žáků a studentů na základních a středních školách s individuální asistencí při učení a čtení.
Do soutěže bylo přihlášeno 210 národních a mezinárodních projektů.
Porota, kterou tvořila herečka a spisovatelka Asli Bayram, předsedkyně Knižního klubu Christa Prets, generální ředitel společnosti OMV Wolfgang Ruttenstorfer a odborníci z vědy a oborů zabývajících se gramotností, měla skutečně z čeho vybírat, neboť do soutěže se přihlásilo více než 210 národních a mezinárodních projektů. Společným zájmem iniciativy byla udržitelnost sdílených čtenářských zážitků a zkušeností, zvýšení motivace ke čtení a získávání čtenářských dovedností a podpora a začleňování dětí s problémy při čtení a/nebo prvním jazykem jiným než němčina.
„Čtenářská cena PHILIPP“ – ocenění za nejlepší projekty zaměřené na čtení
V rámci kampaně vzdělávacího programu OMV Move & Help „Moving on with Reading“ hledali zástupci společnosti OMV a Rakouského knižního klubu pro mládež nejlepší čtenářské projekty, v nichž lidé četli společně. „Není důležité, zda se jednalo o páry, školní třídy, sociální sítě, domácnosti, obce nebo celé okresy. Vyzvali jsme všechny školy a další instituce, aby předložily své čtenářské projekty,“ prohlásila předsedkyně Knižního klubu Christa Prets. Projekty bylo možné přihlásit do kategorií Mezinárodní projekty, Základní školy, Školy prvního a druhého stupně a Mimoškolní projekty (například od mateřských školek, knihoven a obecních samospráv). Kampaň byla podpořena Koordinační jednotkou pro gramotnost Spolkového ministerstva pro vzdělávání, umění a kulturu.
Patronka „Čtenářské ceny PHILIPP“
Asli Bayram je autorkou nedávno vydané knihy „Grenzgängerin. Leben zwischen den Welten (Pendlerka – život mezi světy)“. Herečka narozená v Darmstadtu pochází z turecké rodiny a střídavě žije ve Vídni, Londýně a Los Angeles. Asli aktivně a veřejně bojuje proti násilí a rasismu. Zvlášť se soustředí na zvyšování povědomí mezi mladými lidmi. Proto je velmi nadšena, že může podporovat „Čtenářskou cenu PHILIPP“ jako patronka, neboť vzdělání a podpora čtení je pro mladé lidi mimořádně důležitá.
OMV Česká republika, s.r.o
OMV je od roku 1991 v České republice zastupována prostřednictvím OMV Česká republika, s.r.o. se sídlem v Praze. Jejím hlavním předmětem podnikání je obchod s naftou a naftovými deriváty po celé České republice. Milníku ve své historii dosáhla společnost v říjnu 2005, kdy převzala síť čerpacích stanic Aral, čímž dosáhla 14% tržního podílu a stala se vedoucím hráčem na místním trhu. OMV Česká republika zaměstnává 116 lidí přímo a dalších 2 400 nepřímo prostřednictvím sítě 221 čerpacích stanic.
Čerpací stanice OMV jsou efektivně umístěny na dálnicích, rušných cestách a ve velkých městech. Kromě toho, že poskytují zákazníkům pohonné hmoty prvotřídní kvality a kompletní řady olejů a maziv, jsou také centry multifunkčních služeb s nejmodernějšími mycími zařízeními pro auta, kavárnami a restauracemi. 118 obchodů VIVA v současné době nabízí svým zákazníkům jasně strukturovaný sortiment zboží pro denní potřebu, včetně širokého sortimentu čerstvých produktů, lehkých jídel a občerstvení.
Skupina OMV je přední ropnou a plynárenskou společností ve střední a východní Evropě aktivní ve 12 evropských zemích.
OMV Move & Help
Vzdělávací program OMV Move & Help byl založen v roce 2004. Jeho cílem je podporovat vzdělávací projekty v Rakousku a dalších zemích, v nichž OMV podniká. Pozornost je zaměřena na aktuální a sociálně významná témata. Tato iniciativa nalézá praktické uplatnění ve spolupráci s předními nevládními organizacemi. V roce 2010 mezi ně patří Caritas, Rakouský knižní klub pro mládež a UNESCO.
Rakouský knižní klub pro mládež
Rakouský knižní klub pro mládež byl založen před více než 60 lety a je největší rakouskou neziskovou organizací zaměřenou na podporu čtení. Knižní klub pomáhá mladým lidem učit se číst a přivádí je k radosti ze čtení a literatury. Knižní klub klade vysoké požadavky na své produkty, které musí být moderní a aktuální, vzrušující a vhodné pro děti a musí splňovat vysoké standardy. Důležitá je také čtivost a moderní grafická úprava. Všechna média pro děti a mladé lidi vydávaná Knižním klubem jsou doporučována Ministerstvem školství k využívání ve výuce.
OMV Aktiengesellschaft
OMV Aktiengesellschaft je jednou z největších rakouských průmyslových společností s volně obchodovatelnými akciemi. Její celkové tržby v roce 2009 činily 17,92 miliardy eur a počet zaměstnanců 34 676. Co se týče rafinace a marketingu, je OMV aktivní ve 12 zemích. Průzkumné a těžební aktivity provádí v 16 zemích čtyř kontinentů. OMV podniká i v plynárenství. Ročně prodá přibližně 13 miliard metrů krychlových zemního plynu. Ve své 2000 km dlouhé plynovodní síti v Rakousku přepraví průměrně 75 miliard metrů krychlových plynu ročně. OMV Central European Gas Hub patří s obchodovatelným objemem zhruba 23 miliard krychlových metrů ročně mezi nejdůležitější předávací stanice v kontinentální Evropě.
OMV je přední ropnou a plynárenskou společností v evropském růstovém pásmu se zásobami ropy a zemního plynu přibližně 1,19 miliardy barelů ropného ekvivalentu, denním objemem těžby v 3Q roku 2010 zhruba 316 000 barelů a roční kapacitou rafinérií 26 milionů tun. OMV v současné době provozuje 2310 čerpacích stanic. Tržní podíl skupiny v oblasti rafinace a prodeje v Podunají dosahuje 20 %.
Svoji pozici OMV dále posílila v evropském růstovém pásmu akvizicí podílu v Petrol Ofisi, přední turecké společnost provozující čerpací stanice a maloobchod.
Strategie společnosti OMV 3plus kombinuje silné stránky tří obchodních segmentů (průzkumné a těžební aktivity, rafinace a marketing, plynárenství) s cílem zajistit nejlepší možné zásobování klíčových trhů na území střední a východní Evropy, jihovýchodní Evropy a Turecka. Výsledné synergie využívá OMV k rozšiřování svého hodnotového řetězce od ropy přes plyn až po elektrickou energii a používání obnovitelných energií.
Udržitelnost
Společnost OMV je signatářem iniciativy U.N. Global Compact a aktivně podporuje hodnoty stanovené jejím kodexem. To zahrnuje také spoluodpovědnost za sociální a životní prostředí ekonomicky slabých regionů. OMV se průběžně zodpovědným způsobem věnuje ekonomickým, sociálním a environmentálním záležitostem, které se vztahují k jejímu působení. Společnost informuje o svých aktivitách ve zvláštních zprávách vytvořených podle směrnic Global Reporting Initiative Guidelines. Tyto informace jsou publikovány zároveň s výročními zprávami.