Nové Daewoo Lacetti – světová premiéra na zářijovém autosalonu ve Frankfurtu

Kompaktní sportovně stylizovaný pětidveřový hatchback Lacetti do prodeje v únoru 2004.

Zájemci o nový model budou moci volit ze třech motorů, v případě motorů o objemech 1,6 l a 1,8 l budou k dispozici i automatické převodovky. Díky svému modernímu „italskému“ designu, pozoruhodné standardní výbavě a vynikajícímu poměru pořizovací cena/nabízená hodnota Daewoo Lacetti výborně zapadá do stále bohatší modelové škály automobilky GM Daewoo.

Nové Daewoo Lacetti - světová premiéra na zářijovém autosalonu ve Frankfurtu
Nové Daewoo Lacetti - světová premiéra na zářijovém autosalonu ve Frankfurtu
Nové Daewoo Lacetti - světová premiéra na zářijovém autosalonu ve Frankfurtu

Moderní design modelu Lacetti je dílem stylistů renomovaného turínského studia Italdesign, které založil fenomenální návrhář Giorgetto Giugiaro. Studio Italdesign už dříve pracovalo na designu modelů Daewoo Matiz, Kalos a Evanda.

Přední části nového modelu Lacetti dominují „mandlové“ tvarované světlomety kryté čirým sklem a nově řešená maska chladiče s výrazným firemním emblémem, nesená příčným chromovaným žebrem.


Dynamický image nového modelu Lacetti umocňují dlouhý rozvor (260 cm), krátké převisy karoserie, výrazně vyklenuté lemy podběhů kol a zřetelně stoupající křivka boků. „Svalnaté“ boční linie modelu Daewoo Lacetti plynule navazují na neméně „atleticky“ tvarovanou záď, na které okamžitě zaujmou především třírozměrná koncová světla a výrazná horizontální linie u dolního okraje zadního okna. Délka nového modelu je 4295 mm, šířka 1725 mm a výška 1445 mm.


Nový model Daewoo Lacetti nabízí mnohem více prostoru než je v této automobilové třídě obvyklé. Cestující na zadních sedadlech mají 932 mm volného místa pro nohy, což je špičková hodnota.


Základní objem zavazadlového prostoru činí 275 l, po sklopení zadních sedadel a využití takto vzniklého místa až po strop nabídne Lacetti až 1045 l prostoru pro náklad.


Třída kompaktních vozů patří se svým podílem 16,4 % k nejdůležitějším segmentům celého automobilového trhu západní a střední Evropy. Ročně se v tomto teritoriu prodává asi 2,6 milionů kompaktních vozů. Vzhledem k množství nových modelů této třídy předpovídají marketingoví specialisté celému segmentu kompaktních vozů ve střednědobém časovém horizontu znatelný růst. To je příznivá skutečnost nový model Daewoo Lacetti.


„Pro naše rozvojové plány je velmi důležité, že díky modelu Lacetti budeme mít v populárním C-segmentu velmi atraktivní hatchback,“ říká Eduard L. (Hardy) Spranger, šéf GM Daewoo Europe. „Základem konsolidace naší společnosti je téměř kompletně modernizovaná modelová škála – úspěšně jsme uvedli modely Kalos, Nubira a Evanda. Nyní, s novým modelem Lacetti, máme šanci účinně oslovit další skupinu zákazníků – mladé a racionální osobnosti.“


Nový pětidveřový hatchback Lacetti plně odpovídá požadavkům této skupiny zákazníků. Průzkumy totiž například ukazují, že přes 62 % modelů této třídy poháněných zážehovými motory má agregáty o zdvihovém objemu mezi 1,4 l až 1,8 l. Všechny tři pohonné jednotky modelu Lacetti přesně zapadají do tohoto intervalu.


Všechny tři motory nového modelu Daewoo Lacetti mají dva ozubeným řemenem poháněné vačkové hřídele v hlavě válců, které řídí činnost čtyř ventilů pro každý válec. Základní motor 1.4 má výkon 68 kW/92 k při 6000 ot/min. Daewoo Lacetti s tímto motorem zrychluje z 0 na 100 km/h během 11,6 s a jeho maximální rychlost činí 172 km/h. Průměrná kombinovaná spotřeba tohoto modelu činí cca 7,2 l/100 km.


Dalším v řadě pohonných jednotek je čtyřválec o objemu 1,6 l výkonu 80 kW/109 k. Ten dokáže Daewoo Lacetti rozjet až na 187 km/h a z 0 na 100 km/h zrychlí za 10,7 s. Průměrná spotřeba modelu Lacetti s tímto motorem činí 7,1 l/100 km, takže na jedno naplnění šedesátilitrové nádrže vůz ujede asi 840 kilometrů bez nutnosti zastavovat u čerpacích stanic!


Nejdynamičtějším reprezentantem řady Lacetti je model poháněný zážehovým čtyřválcem o objemu 1,8 l a výkonu 90 kW/122 k. S ním Daewoo Lacetti docílí rychlost 100 km/h během pouhých 9,5 s a maximální rychlost 194 km/h. Přes tyto pozoruhodné dynamické parametry je tento model překvapivě úsporný, jeho průměrná kombinovaná spotřeba činí pouze 7,5 l/100 km.


Všechny modely řady Lacetti jsou standardně vybavovány manuálními pětistupňovými převodovkami, vozy s motory o objemu 1,6 l a 1,8 l mohou mít na přání i moderní adaptivní čtyřstupňovou automatickou převodovku.


Propracovaný podvozek nového modelu Lacetti musel prokázat své kvality a spolehlivost během náročných testů, při kterých zkušební vozy najely téměř dva miliony kilometrů. Díky velmi pevnému skeletu a karoserii se nový model chlubí velmi dobrými jízdními vlastnostmi a zároveň účinně chrání posádku v případě nehody. Všechna kola modelu Daewoo Lacetti jsou nezávisle zavěšena na vzpěrách McPherson. Vpředu mají vzpěry McPherson spodní trojúhelníková ramena, zatímco zadní kola jsou přesně ustavena dvojicí trojúhelníkových ramen a jedním podélným ramenem. U všech kol má Daewoo Lacetti kotoučové brzdy. Lacetti je standardně dodávaný s protiblokovacím systémem ABS.


Nový model Daewoo Lacetti je výsledkem mezinárodní kooperace. Vyrábět se bude v moderním závodě GM Daewoo v jihokorejském Gunsanu, na jeho vzniku se však výrazně podepsala evropská studia a vývojová centra – design je dílem italského střediska Italdesign Giorgetta Giugiara, vlastnosti podvozku se testovaly a ladily na zkušebních okruzích ve Velké Británii tak, aby přesně odpovídaly potřebám evropského trhu. A celou řadu komponentů a technologií dodali renomovaní němečtí dodavatelé – například protiblokovací systém brzd ABS pochází od firmy Bosch, společnost Siemens Automotive se podílela na vývoji airbagů a systému čištění výfukových spalin, automatická převodovka pro modely s motorem 1,8 l je produktem společnosti ZF, pro model s motorem 1,6 pak firmy Aisin Warner.

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nejkompaktnější SUV od VW je ještě lepší než dosud

Nejkompaktnější SUV od VW je ještě...

Volkswagen spouští předprodej vizuálně a technicky zdokonaleného modelu T-Cross. Výrazný vnější design je nyní ještě atraktivnější. Nově navrženy byly sériově dodávané LED světlomety...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Japonci odhalili nové Suzuki Swift

Japonci odhalili nové Suzuki Swift

Z hračky na čtyřech se stává ještě větší hi-tech hračka. Po řadě průběžných vylepšení přijíždí Suzuki Swift v modernizovaném provedení. Má ještě výraznější design, bohatší...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Symbio otevírá gigafactory SymphonHy, největší závod na výrobu vodíkových palivových článků v Evropě

Symbio otevírá gigafactory SymphonHy,...

Symbio, společný podnik, který stejným dílem vlastní Forvia, Michelin a Stellantis, slavnostně otevřel SymphonHy, svou první gigafactory a současně centrum technologického a průmyslového...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta -

SEAT nainstaluje 39 000 solárních panelů. Ztrojnásobí kapacitu vlastní výroby z OZE Společnost SEAT S.A. ztrojnásobí kapacitu vlastní výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Dostavba Pražského okruhu už měla být dávno hotová, myslí si 88 % respondentů

Dostavba Pražského okruhu už měla být...

Dostavba Pražského okruhu vstoupila do další fáze. Projekt čeká na posouzení dokumentace EIA Ministerstvem životního prostředí. Podle většiny Pražanů a Středočechů už měl být okruh ale...