Mimořádné jízdní vlastnosti Lexusu RZ díky inteligentnímu pohonu Direct4

Nový Lexus RZ je první auto této značky postavené od základu jako elektromobil. Vůz má 313 koní přenášených na všechna čtyři kola pomocí inteligentního pohonu Direct4. Jeho úkolem je automaticky nastavovat a rozdělovat točivý moment mezi přední a zadní nápravu e-Axle, a to během několika milisekund.

Lexus RZ

Direct4 rovněž automaticky rozděluje brzdnou sílu mezi všechna čtyři kola podle analýzy údajů o tlaku na vozovku a pomáhá s efektivním řízením spotřeby energie.

Použití systému Direct4 také přispělo k redukci naklánění kabiny. Díky inteligentnímu systému pohonu 4×4 se karoserie vozu při akceleraci nadměrně nezvedá a při brzdění se nepotápí. Cestující jsou tak vystaveni menšímu přetížení, což zvyšuje jejich pohodlí při jízdě, zejména pokud jde o pasažéry ve druhé řadě, a zlepšuje se i jízdní komfort.

Výhody pohonu Direct4 se projeví i při jízdě. Systém zlepšuje přilnavost kol při prudké akceleraci a při jízdě na kluzkém povrchu, RZ zůstává velmi stabilní v zatáčkách a při brzdění dodává pocit jistoty.

Nejlepší rozložení pohonu mezi přední a zadní nápravu

Při jízdě zajišťuje systém Direct4 nejlepší rozložení pohonu mezi přední a zadní nápravu, obě nápravy e-Axle kontroluje nezávisle na sobě. Senzory rychlosti kol, přetížení a úhlu natočení volantu přenášejí data do řídicí jednotky vozu. Direct4 reaguje okamžitě a poskytuje nejlepší možnou přilnavost v daném okamžiku.

Vyvážení mezi přední a zadní nápravou může být až nula až 100 procent nebo 100 procent až nula a lze je upravit podle situace během několika milisekund, což je rychlejší než u jakéhokoli mechanického systému.

Při rozjezdu jde standardně 60 procent točivého momentu na přední kola a 40 procent na kola zadní. Při rychlé akceleraci je však poměr rozdělení točivého momentu až 20:80, aby se zvýšila přilnavost a zajistila větší stabilita.

Nový Lexus RZ

Usnadňuje akceleraci při výjezdu ze zatáčky

Při jízdě rovně vpřed jde 70 procent točivého momentu na přední nápravu a pro zlepšení stability a efektivity jízdy se poměr může změnit až na 40:60. V zatáčkách je standardní poměr až 75:25, ovšem v závislosti na tvaru zatáčky a rychlosti může jít až 80 procent točivého momentu na zadní nápravu, což zlepšuje přilnavost a usnadňuje akceleraci při výjezdu ze zatáčky.

V režimu Range je veškerý točivý moment standardně přenášen na zadní nápravu, aby se maximalizoval dojezd vozu, ale v určitých situacích může být rozdělení točivého momentu 50:50.

KLÍČOVÉ CENTRUM

VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER

 

Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů

Kontakt:
KLÍČOVÉ CENTRUM H&B Group
Plzeň, Žatecká 138/8, PSČ 301 00
377 225 903
info@hbgroup.cz

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
Autodružstvo Frýdek Místek
Beskydská 704, 738 02 - Frýdek Místek
730 588 237
seat@autodruzstvo-fm.cz

Související články

Luxus podle Britů? NX z garáže Lexus

Lexus NX 450h+ získal ve Velké Británii ocenění v anketě Company Car and Van Awards jako nejlepší prémiové auto roku 2022. Druhá generace tohoto modelu má nejvyšší úroveň bezpečnosti díky...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Čarodějnický Lexus RX v rubínové barvě

Čarodějnický Lexus RX v rubínové barvě

Luxusní SUV Lexus RX dostal novou unikátní podobu. Harris Reed, kreativní ředitel módního domu Nina Ricci, navrhl jeho novou podobu ve stylu filmu Čaroděj ze země Oz. A výsledek očaruje i...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Goodyear a Lexus spolupracují na budoucnosti elektromobility

Goodyear a Lexus spolupracují na...

Koncept elektrifikovaného Lexusu LF-30 ztělesňuje odvážnou novou vizi elektromobilu společnosti Lexus. Jako oslava 30. výročí značky byl navržen tak, aby přinesl s ničím jiným nesrovnatelný...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Aktuálně nejlepší česká tenistka Karolína Plíšková se spolu se sestrou Kristýnou stala novou tváří značky Mototechna

Aktuálně nejlepší česká tenistka...

Nejlepší současná tenistka Češka Karolína Plíšková se dnešním podpisem smlouvy se společností AURES Holdings stala jednou z tváří značky zánovních vozů Mototechna. Mototechna poskytne...

VIDEO – Lexus UX, RX – Ženeva...

Co je nového u automobilky Lexus se na ženevském autosalonu ptal moderátor Viktor Tamayo ředitele zastoupení Lexus ČR, pana Martina Pelešky.