Mimořádné jízdní vlastnosti Lexusu RZ díky inteligentnímu pohonu Direct4

Nový Lexus RZ je první auto této značky postavené od základu jako elektromobil. Vůz má 313 koní přenášených na všechna čtyři kola pomocí inteligentního pohonu Direct4. Jeho úkolem je automaticky nastavovat a rozdělovat točivý moment mezi přední a zadní nápravu e-Axle, a to během několika milisekund.

Lexus RZ

Direct4 rovněž automaticky rozděluje brzdnou sílu mezi všechna čtyři kola podle analýzy údajů o tlaku na vozovku a pomáhá s efektivním řízením spotřeby energie.

Použití systému Direct4 také přispělo k redukci naklánění kabiny. Díky inteligentnímu systému pohonu 4×4 se karoserie vozu při akceleraci nadměrně nezvedá a při brzdění se nepotápí. Cestující jsou tak vystaveni menšímu přetížení, což zvyšuje jejich pohodlí při jízdě, zejména pokud jde o pasažéry ve druhé řadě, a zlepšuje se i jízdní komfort.

Výhody pohonu Direct4 se projeví i při jízdě. Systém zlepšuje přilnavost kol při prudké akceleraci a při jízdě na kluzkém povrchu, RZ zůstává velmi stabilní v zatáčkách a při brzdění dodává pocit jistoty.

Nejlepší rozložení pohonu mezi přední a zadní nápravu

Při jízdě zajišťuje systém Direct4 nejlepší rozložení pohonu mezi přední a zadní nápravu, obě nápravy e-Axle kontroluje nezávisle na sobě. Senzory rychlosti kol, přetížení a úhlu natočení volantu přenášejí data do řídicí jednotky vozu. Direct4 reaguje okamžitě a poskytuje nejlepší možnou přilnavost v daném okamžiku.

Vyvážení mezi přední a zadní nápravou může být až nula až 100 procent nebo 100 procent až nula a lze je upravit podle situace během několika milisekund, což je rychlejší než u jakéhokoli mechanického systému.

Při rozjezdu jde standardně 60 procent točivého momentu na přední kola a 40 procent na kola zadní. Při rychlé akceleraci je však poměr rozdělení točivého momentu až 20:80, aby se zvýšila přilnavost a zajistila větší stabilita.

Nový Lexus RZ

Usnadňuje akceleraci při výjezdu ze zatáčky

Při jízdě rovně vpřed jde 70 procent točivého momentu na přední nápravu a pro zlepšení stability a efektivity jízdy se poměr může změnit až na 40:60. V zatáčkách je standardní poměr až 75:25, ovšem v závislosti na tvaru zatáčky a rychlosti může jít až 80 procent točivého momentu na zadní nápravu, což zlepšuje přilnavost a usnadňuje akceleraci při výjezdu ze zatáčky.

V režimu Range je veškerý točivý moment standardně přenášen na zadní nápravu, aby se maximalizoval dojezd vozu, ale v určitých situacích může být rozdělení točivého momentu 50:50.

KLÍČOVÉ CENTRUM

VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER

 

Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů

Kontakt:
KLÍČOVÉ CENTRUM H&B Group
Plzeň, Žatecká 138/8, PSČ 301 00
377 225 903
info@hbgroup.cz

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
CB Auto a.s.
Dr. Milady Horákové 1477, 370 05 - České Budějovice
385 102 421
seat@cb-auto.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nový Lexus LBX a inovovaný UX se představují v národní premiéře

Nový Lexus LBX a inovovaný UX se...

Zbrusu nové SUV značky Lexus pod označením LBX a inovovaný model UX se zcela novým hybridním pohonem se v národní premiéře představily v luxusním prostředí resortu Chateau Mcely. Hlavní...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - LBX je tak trochu jiný Lexus do města

LBX je tak trochu jiný Lexus do města

LBX je zcela novým modelem pro nový trh značky Lexus v Evropě. Má ambice změnit pravidla hry a stát se klíčovým modelem k dalšímu růstu značky v tomto regionu. LBX, dosud nejkompaktnější...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Lexus prodlužuje hybridům jízdu na elektřinu

Lexus prodlužuje hybridům jízdu na...

Prémiová automobilka Lexus vyvinula systém, který optimalizuje hybridní pohon tak, aby vůz zůstal v elektrickém režimu co nejdéle. Systém Predictive Efficient Drive automaticky optimalizuje...

Luxus podle Britů? NX z garáže Lexus

Lexus NX 450h+ získal ve Velké Británii ocenění v anketě Company Car and Van Awards jako nejlepší prémiové auto roku 2022. Druhá generace tohoto modelu má nejvyšší úroveň bezpečnosti díky...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Čarodějnický Lexus RX v rubínové barvě

Čarodějnický Lexus RX v rubínové barvě

Luxusní SUV Lexus RX dostal novou unikátní podobu. Harris Reed, kreativní ředitel módního domu Nina Ricci, navrhl jeho novou podobu ve stylu filmu Čaroděj ze země Oz. A výsledek očaruje i...