Michelin chrání děti

Společnost Michelin zahájila v ČR preventivní projekt „Pozor, děti!“

Tento projekt chce přispět ke zvýšení ochrany školou povinných dětí před dopravními nehodami. Projekt se rozeběhl v Jindřichově Hradci, kde byly v blízkosti vybraných základních škol instalovány informační tabule Pozor děti!“.


Michelin chrání děti
Michelin chrání děti
Michelin chrání děti

Smyslem těchto netradičních „dopravních značek“ je upozornit motoristy, že se blíží k přechodu pro chodce, který je často využíván dětmi při jejich cestě do školy. V budoucnosti se počítá s rozšířením projektu i do dalších měst v ČR.

Děti patří mezi nejohroženější účastníky silničního provozu. Nemají ještě vypěstované správné návyky a zejména ve skupinkách s kamarády se přestávají soustředit na nebezpečí, které pro ně silnice představuje. Zvláště nyní – na začátku jara – většina školáků vybíhá ze školy s jedinou myšlenkou: Jak být co nejrychleji na hřišti nebo v parku. Zapomínají přitom, že silnice je jako dravá divoká řeka, kterou je třeba přecházet s maximální opatrností a jenom na bezpečném místě. Přechody u škol proto představují velmi riziková místa.


Při průjezdu okolo škol by se měli řidiči maximálně soustředit, věnovat pozornost chování dětí, které se pohybují v okolí silnice a uvědomovat si, že musí myslet i za ně. Projekt „Pozor,děti!“ má za cíl upozornit řidiče, že se blíží k přechodu, který často využívají děti. „Spolu s Městským úřadem a Policií ČR jsme v Jindřichově Hradci vytipovali rizikové přechody, kde je jejich zvýrazněné označení velmi žádoucí,“ vysvětluje Veronika Motalíková, marketingová manažerka společnosti Michelin ČR.


Základem projektu jsou informační tabule obdélníkového tvaru. Obsahové sdělení je na rozdíl od standardního dopravního značení komunikováno atraktivní formou, které má z pohledu řidiče přívětivější grafiku. Firma Michelin si na pomoc vzala svého maskota Bibendum, který je mezi motoristy dobře známý a pro svojí přátelskou tvář oblíbený i mezi dětmi. Výrobu a instalaci dopravního značení plně hradí Michelin ČR.


Záštitu nad projektem „Pozor, děti!“ převzalo Ministerstvo dopravy. Projekt má také podporu Ministerstva vnitra a Policie České republiky. „Policie České republiky podporuje pilotní program prevence dopravních nehod s účastí školáků. Domníváme se, že by instalace informační tabule s nápisem „Pozor děti!“ mohla být, v případě kladných výsledků pilotního projektu, dalším kamínkem v mozaice prevence dopravní nehodovosti dětí,“ říká npor. Blanka Kosinová, vedoucí preventivně informační skupiny kanceláře policejního prezidia.

Pozor, děti! – v zahraničí


Impulzem pro realizaci projektu „Pozor, děti!“ v  České republice byly dobré zkušenosti s obdobným projektem, který po řadu let probíhal v Maďarsku. Tam Michelin spolupracuje na projektu se státními i místními orgány již od roku 1999. Oblibu a prospěšnost potvrzují žádosti ředitelů škol o umístění výstražné signalizace v blízkosti jejich škol. Od roku 1999 bylo v Maďarsku rozmístěno 3236 informačních tabulí, ročně je umísťováno asi 488 informačních značek.

Michelin, pomocník motoristů


Francouzský koncern Michelin je známý především jako přední světový producent pneumatik pro osobní i nákladní automobily, motocykly, jízdní kola, letadla a speciální dopravní prostředky. Pro Michelin byl vždy důležitý těsný kontakt s motoristy, a proto se již více než sto let věnuje vydávání průvodců a map a ve Francii patřil k průkopníkům moderního dopravního značení.


Mimořádnou popularitu si mezi motoristy vydobyly známé ročenky „Průvodce motoristy Michelin“, charakteristické svými červenými deskami. První Průvodce motoristy Michelin spatřil světlo světa v roce 1900 a jen o 10 let později se objevily první mapy Michelin, které dodnes platí za nejlepší silniční mapy v Evropě vůbec. Společnost Michelin významně přispěla i k rozvoji dopravního značení: V roce 1910 rozdala 30 tisícům měst a obcí ve Francii dopravní značky, které výrazně usnadnily orientaci motoristů na cestách.


Od roku 1926 uděluje Michelin ve svých průvodcích hvězdičky obzvláště kvalitním a výjimečným restauracím. V dnešní době jsou hvězdičky Michelin nejprestižnějším oceněním v oblasti gastronomie po celé Evropě. V roce 2001 Michelin zprovoznil internetovou verzi svých průvodců. Digitální plánovač itinerářů na adrese www.viamichelin.com je skvělým pomocníkem na cestách po Evropě i v České republice.

Krutá statistika


Nehodovost na českých silnicích stále roste a obzvláště hrozivý je nárůst počtu dětských obětí – chodců. Zatímco v roce 2001 zemřelo na přechodech 9 dětí, v roce 2002 to bylo již 12 dětí a v roce 2003 jich zahynulo na přechodech dokonce 18. Kromě toho je na přechodech každoročně zraněno několik stovek dětí, z nichž některé si ponesou následky na celý život!

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Aramco a Stellantis potvrzují kompatibilitu syntetických paliv s evropskými motory

Aramco a Stellantis potvrzují...

Skupina Stellantis dospěla po několikaměsíčním testování ve svých technických centrech po celé Evropě k závěru, že 24 rodin motorů, které používají její evropská vozidla prodaná od...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Evropské snahy o snížení emisí CO2 ohroženy Českou republikou

Evropské snahy o snížení emisí CO2...

Průměrné emise CO2 u nově zaregistrovaných osobních aut v Evropě sice rok od roku klesají, ale Česká republika kazí evropské emisní statistiky. Češi totiž kupují nová auta s vysokou...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Kia EV9 vyhrála kategorii luxusních vozů německé soutěže „Auto roku 2024“.  V Česku bude stát pod 2 miliony korun

Kia EV9 vyhrála kategorii luxusních...

Kia EV9 oslovila 27člennou porotu německé soutěže „Auto roku 2024“ (GCOTY) a bylo vyhlášeno vítězem kategorie luxusních vozů. Kia EV9 tím odsunula osm konkurenčních modelů zařazených do...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nový Amarok jako kempovací vůz se střešním stanem a hardtopem

Nový Amarok jako kempovací vůz se...

Volkswagen Užitkové vozy představuje na veletrhu Caravan Salon přestavbu modelu Amarok PanAmericana. Tento speciální pick-up byl upraven společností Genesis Import. Vznikl tak dokonalý automobil pro...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nové BMW X5 Protection VR6

Nové BMW X5 Protection VR6

Nové provedení nejprodávanějšího pancéřovaného vozu světa s klasifikací VR6 přichází s přepracovaným designem a upraveným interiérem se špičkovými prvky digitalizace – přebírá...