Lexus IS200: Třetí pro Evropu

Prestižní značka Lexus patřící do koncernu Toyota Motor Corporation připravila pro náročné evropské zákazníky další ze svých výlučných automobilů, sportovně střižený sedan IS200, který měl světovou premiéru na nedávném autosalónu v Birminghamu.

Sedan 15200 byl vyvinut zvlášť pro zákazníky starého kontinentu, přičemž vnáší mezi luxusní vozy kompaktní třídy nová měřítka. Je to dáno jeho výjimečnými jízdními výkony a vlastnostmi, jakož i vysokou úrovní komfortu. Typ 15200 navíc vhodně doplňuje ostatní dva automobily v nabídce Lexusu: superluxusní vlajkovou loď LS400 a vytříbený sportovní sedan GS300.


Podle slov šéfkonstruktéra vozu Lexus 15200, Nobuakiho Katayamy,lzetentosedanstručněcharakterizovatjako individualistický a atletický. Výlučný a nekompromisní styling staví tento Lexus do čela masy nynějších kompaktních vozů. Mezi jeho klíčové přednosti patří agresivní, dynamický a přitom inteligentní vzhled. Lexus 15200 je proto „individuální atlet“,jenž dokáže své okolí oslnit. Je to kromě jiného dáno například výrazně řezanými okraji blatníků, nízkou linkou karoserie a působivými hlavními světlomety i zadními skupinovými svítilnami. Design vozu Lexus5200 je bezesporu velmi propracovaný. 0 tom svědčí více než deset modelů, které posloužily k definitivnímu vytvarování karoserie. Dále stylisté vytvořili tři makety nového vozu Lexus ve skutečné velikosti, přičemž jejich linky byly cizelovány do poslední chvíle před schválením návrhu.


Ruku v ruce s přitažlivým vzhledem jde též vytříbená architektura interiéru, který nepostrádá sportovní rysy a prostornost. Cílem návrhářů Lexusu přitom bylo poskytnout řidiči pocit radosti z jízdy, ale v nemalé míře i vzrušující pocity. Tuto atmosféru navozují kupříkladu anatomická sedadla a volant s koženým potahem, přičemž posaz řidiče v sedanu 15200 odpovídá duchu sportovních automobilů. Posádka však jistě ocení prostorný a světlý interiér i moderní palubní desku. Ta obsahuje rychloměr s číselníky ve stylu stopek, což zdůrazňuje dynamický charakter vozidla. Lexusu IS200 je vlastní též neobyčejně bohatá standardní výbava, přičemž zásadou jeho výrobce je poskytnout uživateli co největší komfort bez nutnosti objednávat příplatkovou výbavu. Mezi nejpozoruhodnější prvky v Lexusu IS200 patří palubní integrovaný navigační systém s obrazovkou a ovladači na středové konzole, kde jsou umístěny též regulační prvky technicky pokrokovésamočinnéklimatizace.Konzoladále obsahuje audiosoupravu zahrnující kromě šesti reproduktorů též CD přehrávač se zásobníkem na šest disků.


Konstruktéři Lexusu neopomněli u vozu 15200 ani faktor bezpečnosti. Úroveň jeho aktivní složky zvyšuje kupříkladu standardně montovaný protiprokluzový systém integrovaný s protiblokovací čtyřkanálovou soustavou ABS. Jízdní bezpečnost dále zvyšují kupříkladu rozměrná vnější zpětná zrcátka se zvláštním povlakem z titanu a siliky, jenž podporuje stékání kapek deště, a tím zlepšuje přehled řidiče o situaci za automobilem. Ve výbavě sedanu IS200 samozřejmě nechybějí přední a boční airbagy pro řidiče a spolujezdce. Ničivé účinky nárazu při čelním střetu vozu s překážkou pak eliminuje promyšlená konstrukce skeletu karoserie, jenž se vyznačuje dostatečnou tuhostí.


Srdcem sportovně střiženého kompaktního sedanu Lexus IS200 je technicky vyspělý zážehový řadový šestiválec 1G-EE. Může se totiž pochlubit čtyřiadvacetiventilovým rozvodem DOHC a soustavou proměnného časování ventilů (VVT-i). Ze zdvihového objemu 1988 cm3 vyvine maximální výkon 114 kW při 6200 otáčkách za minutu, největší točivý moment je 195 N.m při 4400 otáčkách za minutu. Šestiválec ve spojení se šestistupňovou přímo řazenou nebo čtyřstupňovou samočinnou převodovkou uděluje sedanu IS5200 maximální rychlost 215 km/h, resp. 205 kM/h. Vůz zrychlí z klidu na 100 km/h během 9,5 s a 11,2 s. Řidiči jistě přijde vhod také jemná a přitom dostatečně pohotová reakce pohonné jednotky sedanu IS200 na sešlápnutí akcelerátoru. Živost motoru ovšem není vykoupena přehnanou spotřebou paliva, naopak předností tohoto Lexusu jsou rozumné nároky v podobě tzv. kombinované hodnoty 9,6 1 bezolovnatého benzinu na 100 km. Navíc automobil již nyní splňuje evropské emisní limity, které vstoupí v platnost až během roku 2000.


Rozměry: délka 440 cm, šířka 172 cm, výška 141 cm, rozvor náprav 2670 cm, rozchod předních/zadních kol 1496/1486 mm, objem zavazadlového prostoru 0,400 m3.

KLÍČOVÉ CENTRUM

VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER

 

Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů

Kontakt:
KLÍČOVÉ CENTRUM H&B Group
Plzeň, Žatecká 138/8, PSČ 301 00
377 225 903
info@hbgroup.cz

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
Auto Jarov
Osiková 2, Praha 3, 130 00
251 002 288
seat@autojarov.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Goodyear a Lexus spolupracují na budoucnosti elektromobility

Goodyear a Lexus spolupracují na...

Koncept elektrifikovaného Lexusu LF-30 ztělesňuje odvážnou novou vizi elektromobilu společnosti Lexus. Jako oslava 30. výročí značky byl navržen tak, aby přinesl s ničím jiným nesrovnatelný...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Aktuálně nejlepší česká tenistka Karolína Plíšková se spolu se sestrou Kristýnou stala novou tváří značky Mototechna

Aktuálně nejlepší česká tenistka...

Nejlepší současná tenistka Češka Karolína Plíšková se dnešním podpisem smlouvy se společností AURES Holdings stala jednou z tváří značky zánovních vozů Mototechna. Mototechna poskytne...

VIDEO – Lexus UX, RX – Ženeva...

Co je nového u automobilky Lexus se na ženevském autosalonu ptal moderátor Viktor Tamayo ředitele zastoupení Lexus ČR, pana Martina Pelešky.

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Stanislav Gálik se stal výkonným ředitelem inovací společnosti AAA AUTO

Stanislav Gálik se stal výkonným...

Praha, 2. února 2018 – Společnost AAA AUTO včera oficiálně uvedla novou značku AuresLab, pod kterou sjednotila veškeré inovace, na kterých pracuje. Inovační centrum povede Stanislav Gálik,...

VIDEO – Lexus NX, Lexus CT 200h...

Moderátor Viktor Tamayo se svým štábem představuje novinky pořízené u automobilky Lexus přímo z autosalonu ve Frankfurtu.