Technologie FAP skupiny PSA Peugeot Citroën stanovila nový standard pro evropské dieselové pohony s téměř desetiletým předstihem před budoucími normami Euro 5.
Technologie FAP s aditivním palivem, patentovaná skupinou PSA Peugeot Citroën, byla ve světové premiéře uvedena na trh v květnu 2000 společně s modelem Peugeot 607. Od té doby byla postupně zavedena v rámci modelových řad Peugeot a Citroën ve všech segmentech.
Širokým využitím u modelů obou svých značek přispěla skupina k obecnému rozšíření technologie FAP, která bojuje s hlavní nevýhodou dieselových motorů – částicemi nespálených sazí, které jsou obsaženy ve výfukových plynech.
Dnes je touto technologií vybaveno celkem 22 modelových řad skupiny, což představuje nejširší nabídku ze všech evropských automobilových konstruktérů. Filtr FAP tak najdeme například u modelů Peugeot 1007, 207, 308, 407, 607, 807 a 4007, stejně jako u vozů Citroën C2, C3, C4, C4 Picasso, C5, C6, C8 a C-Crosser. K dispozici jsou samozřejmě i pro užitkové vozy obou značek.
Od svého uvedení prošla tato aditivní technologie řadou zlepšení a podala přesvědčivé důkazy o své účinnosti v zachycování pevných částic jakékoliv velikosti. Současná technologie s filtrem Octosquare a s aditivem druhé generace je pro majitele vozů navíc bezúdržbovým řešením.
Technologie přímého vstřikování Common Rail umožnila dosáhnout u dieselových motorů příkladného snížení emisí CO2 a tak i omezení podílu na skleníkovém efektu. Motory HDI vybavené filtrem FAP se tak současně stávají nejčistšími spalovacími motory z pohledu emisí škodlivin a pevných nespálených částic.
Skupina dnes čerpá z těchto jedinečných odborných zkušeností při další optimalizaci systému FAP a vývoji jeho fungování v součinnosti se zařízeními na snížení oxidů dusíku, což bude také předmětem budoucí emisní norma Euro 6 v horizontu roku 2014.