Kia Concept EV9: Evoluce SUV

  • Průkopnický koncept plně elektrického SUV s úžasnou estetikou, vizionářským interiérem a špičkovou technologií
  • Středobodem vývojové studie SUV je designový jazyk „Spojené protiklady“ vytvářející vztah mezi přírodou a strojem
  • Sériová podoba modelu EV9 ohlášena na rok 2023; model potvrzen i pro Českou republiku

Studie Concept EV9 ukazuje, jak si značka Kia představuje SUV pro éru udržitelné mobility. Tento koncepční vůz je víc než jen výstavní vůz: spojuje v sobě estetiku, která inspiruje a nutí k zamyšlení, interiér, který nově definuje parametry interiéru SUV, a vyspělé plně elektrické pohonné ústrojí. Kia nyní oznámila, že plánuje uvést na evropský trh v roce 2023 sériový model založený na konceptu EV9. Má navázat na velký úspěch elektrického crossoveru Kia EV6, který byl nedávno zvolen evropským „Autem roku 2022“ a získal nejvyšší ocenění „Best of the Best“ v renomované designové soutěži Red Dot Award a cenu v kategorii meta „Inovativní produkty“.

Přibližně pět metrů dlouhá sériová verze SUV zrychlí na 100 km/h za pět sekund, bude mít dojezd přibližně 540 kilometrů a za pouhých šest minut bude schopna nabít elektřinu na dalších 100 kilometrů jízdy. EV9 bude také prvním modelem Kia, který bude vybaven službami „Over the Air“ (OTA) a „Feature on Demand“ (FoD), které zákazníkům umožňují selektivní nákup softwarových funkcí. Kromě toho bude jako první Kia vybaven „AutoMode“, průkopnickou technologií značky pro autonomní řízení.

Další milník značky

„Kia Concept EV9 je pro nás dalším důležitým ukazatelem na neuvěřitelné cestě, kterou nová značka Kia doposud ušla. Poté, co jsme jasně ukázali náš záměr stát se celosvětovým leaderem v řešeních pro trvale udržitelnou mobilitu, jsme museli pečlivě zvážit dopady na všechny typy vozidel a modelů ve středně- až dlouhodobém časovém horizontu. To zahrnuje i SUV,“ uvedl Karim Habib, viceprezident a šéf globálního návrhářského centra Kia.

„Concept EV9 nám dovoluje ukázat, jak se může současné SUV proměnit a sehrát klíčovou roli v éře trvale udržitelné mobility. Jádrem modelu Concept EV9 je špičkový design exteriéru, moderní a pokrokový interiér plný technologií a vyspělý čistě elektrický systém pohonu. A právě to jsou klíčové prvky, z nichž budou vycházet naše budoucí modely SUV.“

Výrazný jako příroda sama (Bold for Nature)

Concept EV9 představuje udržitelnou, ekologickou a zodpovědnou budoucnost vozů SUV. Koncepční model, postavený na vyspělé podvozkové architektuře E-GMP (Electric Global Modular Platform), je špičkovým a současně všestranným vozem pro rodinné potřeby, poháněným čistě elektrickým hnacím ústrojím s nulovými emisemi.

Spojuje podmanivý profil exteriéru s vizionářskou kabinou, jejíž kvality jsou ještě akcentovány řadou nejmodernějších technologií. Pozoruhodné estetické kvality koncepčního modelu Concept EV9, ať již zvenčí nebo zevnitř, se odvíjejí od abstraktní designové filozofie „Spojené protiklady“ značky Kia.

Koncept EV9 se inspiroval přírodou a zhmotňuje tak pokrokový, dobrodružný a uvolněný charakter s robustním a vzpřímeným postojem. Uvedené proporce při pohledu zvenčí pomáhají zvýraznit podobu praktického SUV se třemi řadami sedadel.

Tyto proporce (délka 4930 mm, šířka 2055 mm, výška 1790 mm a rozvor 3100 mm) dodávají konceptu vzhled připomínající čtyřstěn, na první pohled neotřelý, avšak současně opticky podmanivý.

Ostře řezaný boční profil v moderním duchu propůjčuje čistě elektrickému SUV jednoduché a současně markantní kontury, které jsou hluboce zakořeněny v pilíři „Výrazný jako příroda sama“ (Bold for Nature) designové filozofie „Spojené protiklady“. Karoserie s nízkým těžištěm přichází s provokativním výrazem, který zaujme výraznými objemy blatníků, evokujícími podobu krystalů a posazených vysoko vůči zbytku karoserie. Nízký boční profil studie Concept EV9 dává vyniknout velkému objemu blatníků ve prospěch výrazného postoje SUV.

Protikladem k atletické siluetě koncepčního modelu jsou jemné a přívětivé povrchy karoserie, vykompenzované ostrými a elegantně ohraněnými prvky. Geometrie pevné skály je vyjádřena rafinovaným rozložením hmoty s přívětivě působícím objemem kabiny v elegantně vyvedeném trupu vozidla.

Moderní pojetí tygří masky

Pro epochu udržitelné mobility byla upravena i kultovní tygří maska Kia, jejíž novou podobu EV9 prezentuje.

Nová digitální tygří maska staví na skutečnosti, že čistě elektrické vozy nepotřebují klasickou masku chladiče jako vozy se spalovacími motory, a tak Concept EV9 používá čelní partii lakovanou v barvě karoserie s poukazem na hodnoty trvalé udržitelnosti.

Nová maska používá displej s komplikovaným vzorem hvězdného oblaku, který v době nečinnosti zůstává zcela ukrytý za panelem karoserie tohoto konceptu. Stylová podoba inspirovaná hvězdami ještě více akcentuje high-tech charakter čistě elektrického SUV, ale současně i vzdává poctu světu přírody. Sekvenční aktivací vzniká uvítací osvětlení pro řidiče a slouží jako poziční světla během jízdy. Vzor hvězdné mapy inspiroval návrhářský tým Kia k vytvoření výrazných vertikálních světel denního svícení (DRL) vpředu i vzadu, což se odrazilo v jedinečném světelném podpisu celého vozu.

Možnosti vyplývající z přepracované přední partie a „digitální tygří masky“ se odrazily v novém provedení ventilačních průduchů ve prospěch potlačení čelní hmoty a výrazně lepší aerodynamiky.

Plocha v zadní části kapoty, tradičně vyhrazená ventilačním průduchům, zde slouží jako fotovoltaický panel, napomáhající získávat část elektrické energie. Majitel vozidla tak má k dispozici alternativní zdroj energie v situacích, kdy se poblíž nenachází žádná dobíjecí stanice.

K dalšímu vylepšení aerodynamiky napomáhají vysouvací střešní ližiny, které se v době, kdy nejsou potřeba, zasunou dovnitř střechy ve prospěch hladkého obtékání vzduchu kolem vozidla. Střešní ližiny lze podle potřeby zvednout jednoduchým stiskem tlačítka, opět v souladu s charakterem vozu připraveného pustit se do akce v jakémkoli prostředí. Nová generace systému sledování okolí na bázi kamer nahrazuje tradiční vnější zpětná zrcátka, vylepšuje aerodynamické vlastnosti a napomáhá k lepšímu přehledu řidiče o okolní situaci.

Propojení s vnějším světem

Concept EV9 při pohledu zezadu zaujme působivým a současně subtilním provedením trojúhelníkových zadních sloupků, které přitahují oko pozorovatele a dokonale ladí s ostře řezanými prvky SUV. Pokrokové ztvárnění zadního D-sloupku se dále odrazilo v jedinečném světelném podpisu DLO (Daylight Opening – osvětlovací otvor).

S geometrickými tvary a robustním charakterem modelu Concept EV9 jsou sladěna i 22″ kola s broušenými povrchy. Trojúhelníkové aerodynamické plošky regulují proudění vzduchu kolem kol a současně jsou v optickém protikladu ke kruhovitému tvaru, opět v duchu designové filozofie „Spojené protiklady“ a harmonie jednotlivých prvků vozidla.

Concept EV9 používá panoramatické střešní okno k osvětlení celé kabiny. Elegantní skleněná konstrukce tak přináší přímé propojení s vnějším prostředím.

Nový pohled na vnitřní prostornost

Koncepční model EV9 zohledňuje aspekty pohody, kvality života a plného zapojení lidského vědomí, a proto byl pečlivě navržen tak, aby řidiči i zbytku posádky nabídl interiér měnící se podle toho, jak ubíhá cesta do cíle.

V kabině čistě elektrického SUV převládá design spojující charakter kvality přírody v podobě malebného „salonku“. O propojení modelu Concept EV9 s virtuálním světem se stará interaktivní ultra širokoúhlý displej o velikosti 27″, sloužící jako nervové centrum naplňující požadavky celé posádky na multimédia, ovládání klimatizace či komfortní funkce.

Tento futuristický pocit v kabině přechází od vizionářského designu interiéru až po samotný volant – ten je pojat jako vysouvací blok systému řízení, který je jakýmsi rozšířením vnitřního prostoru – do nějž je začleněn a s nímž je dokonale sladěn.

Poklidný naturel vody

Concept EV9 staví na designu inspirovaném jednoduchostí a dokonalostí přírody, resp. jejími kontrasty a souhrou v naprosté harmonii. Concept EV9 tak ve výsledku staví na vodním prvku filozofie „Spojené protiklady“, kdy do popředí vystupují charakteristiky související s vyrovnaností, poklidem a pocitem pohody. Například barevný tón exteriéru imituje nekonečnou hloubku oceánů; tu pak vyvažuje konejšivě čirá modrá obloha, vyzařující z celého interiéru.

„Vodní prvek“ dále přišel ke slovu v době, kdy tým návrhářů Kia hledal pro Concept EV9 udržitelné a ekologické materiály. K výrobě podlahové krytiny vozidla byly částečně využity recyklované rybářské sítě; látka čalounění sedadel je vyrobena z recyklovaných plastových lahví a recyklovaných vlněných vláken. V celé kabině se též používá umělá (veganská) kůže, představující mnohem etičtější a udržitelnější materiál než klasická kůže získávaná ze zvířat. Kia má v plánu používání zvířecí kůže ve všech svých vozidlech postupně omezit.

Režimy Active, Pause a Enjoy

Interiér koncepčního modelu Concept EV9 zkoumá nové perspektivy společně s tím, jak se mění zážitky na cestě. Čistě elektrické SUV v tomto směru používá tři progresivní režimy interiéru, které zohledňují různé situace a požadavky během jízdy.

Režim „Active“ je určen pro samotnou jízdu s cílem zajistit řidiči i zbytku posádky optimální požitek z jízdy v čistě elektrickém SUV.

Dva další režimy se týkají scénářů, kdy Concept EV9 stojí na místě.

Režim „Pause“ upravuje prostřední interiéru tak, aby se podobal spíše prvotřídnímu „salonku“, v němž mohou cestující snadno komunikovat a užívat si paprsků pronikajících panoramatickým střešním oknem. V tomto režimu se přední sedadla otočí dozadu, aby na sebe viděli cestující usazení v první a třetí řadě. Sedadla druhé řady se sklopí a promění ve stoleček, dokonale zapadající do uspořádání interiéru.

Druhým režimem stojícího vozidla je „Enjoy“, kdy se interiér promění v otevřený prostor s otočenými sedadly třetí řady. V uvedeném režimu se otevře výklopná záď, kdy si celá posádka může užívat venkovní atmosféru a pozorovat celé okolí vozidla, pohodlně usazená v kabině čistě elektrického SUV.

Sledujte Kia na Twitteru @KIACzech

 

KIA Czech za dobu své existence na českém trhu prodala téměř 70 000 vozů.

Kia Motors Corporation – výrobce kvalitních automobilů pro všechny mladé duchem.

Kontakt:
KIA CZECH s.r.o.
V Oblouku 128 Čestlice, Praha - východ 252 43 Průhonice
INFOLINKA KIA 222 999 333
kia-info@kia.cz

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
Auto Anex s.r.o.
Žerotínova 378, 405 02 - Děčín III
412 558 098
seat@autoanex.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Kia prodala v 30. roce působení v ČR historicky nejvíce automobilů

Kia prodala v 30. roce působení v ČR...

Kia prodala v roce 2023 v České republice 11 424 osobních automobilů. Jde o historicky nejvyšší počet od vstupu značky na český trh. Kia dosáhla také nových maxim i v prodeji...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Kia EV9 vyhrála kategorii luxusních vozů německé soutěže „Auto roku 2024“.  V Česku bude stát pod 2 miliony korun

Kia EV9 vyhrála kategorii luxusních...

Kia EV9 oslovila 27člennou porotu německé soutěže „Auto roku 2024“ (GCOTY) a bylo vyhlášeno vítězem kategorie luxusních vozů. Kia EV9 tím odsunula osm konkurenčních modelů zařazených do...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Elektromobily Kia využijí recyklovaný materiál z 55 tun plastů vylovených z oceánu

Elektromobily Kia využijí recyklovaný...

Společnost Kia plánuje ve svých nových elektromobilech využít recyklovaný materiál z 55 tun plastů, které byly nedávno vyloveny z Tichého oceánu. Rekordní množství plastů recyklovaných...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Kia EV6: Model budoucnosti

Kia EV6: Model budoucnosti

Projeli jsme nejvíce revoluční a nejocenovanější model Kia všech dob. Od Prahy po Beskydy. A verdikt? Plně elektrickou EV6 doporučujeme…  Loňský rok byl pro model Kia EV6 výjimečný....

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Kia EV9 debutovala na Goodwoodském festivalu rychlosti

Kia EV9 debutovala na Goodwoodském...

Po květnovém statickém odhalení ve Frankfurtu byl model Kia EV9 předveden všem návštěvníkům a fanouškům ikonických vozů v Goodwoodu. Na 200 000 lidí tak naživo vidělo, jak vlajková loď...