Hodně turistů se každoročně chystá na zimní dovolenou do Rakouska a těm, kteří pojedou vlastním vozem přijde jistě vhod několik rad, neboť jízda po rakouských silnicích má i některá specifika. Při jízdě v horských průsmycích s prudkým a dlouhým klesáním je třeba včas zařadit nižší rychlostní stupeň. Často platí, jaký stupeň máme zařazen do kopce, takový bychom měli mít i dolů. Na úzkých místech je pravidlem i slušností, že couvá vozidlo pro které je to vzhledem k okolnostem snazší. V zimních měsících jsou povinné sněhové řetězy, což bývá kontrolováno přímo na hranicích nebo v místech, kde jsou dopravními značkami předepsány. Policie je nekompromisní a nepustí vás dál, dokud si řetězy neopatříte. Rakouské autokluby (AMTC a ARB( provozují 110 půjčoven sněhových řetězů. Zimní pneumatiky by měly být samozřejmostí a v době od 15. listopadu do prvního pondělí po velikonocích jsou povoleny pneu s hroty.
Nezapomeňte ani na nálepku CZ, jinak můžete zaplatit pokutu 100 až 300 šilinků. Děti do 12 let nebo menší než 150 cm smějí být přepravovány pouze v dětských sedačkách. Od 1. července tohoto roku je zakázáno používat mobilní telefony při řízení vozidla. Za vyšší obsah alkoholu v krvi než 0,5 promile zaplatíte od 8 tisíc do 50 tisíc šilinků.
Vždy dodržujte předepsanou rychlost v obcích a na křižovatkách mezi obcemi, kde je rychlost snížena na 70 km/h a kontrolována policií. Výše pokuty se pohybuje od 500 do 5 000 ATS. V Rakousku platí pro osobní auta následující omezení rychlosti jízdy: obec – 50 km/h, mimo obec – 100 km/h, dálnice – 130 km/h, silnici pro motorová vozidla – 100 až 120 km/h.
Pracovníci (sterreich Werbung doporučují využívat i méně frekventované hraniční přechody, které jsou zpravidla orientovány tak, že po několika kilometrech se můžete opět připojit na hlavní silniční tahy. Tajným tipem je např. přechod Hnanice/Mitterretzbach (6.00 – 22.00 h) u Znojma, kde snadno projedete ve chvíli, kdy jsou v Hatích fronty. Obdobnou výhodu získáte použitím přechodu Studánky místo Dolního Dvořiště.
Jízda na dálnici je povolena pouze s dálniční známkou (vignette), kterou lze u nás zakoupit za koruny na autoklubech nebo u čerpacích stanic nedaleko hranic (10 dní – 70 ATS, 2 měsíce – 150 ATS, 1 rok – 550 ATS). Kromě známek se platí i za některé tunely, mosty nebo horské tunely. Mezi nejdůležitější patří:
- Dálnice A 10 Salzburg – Villach (Tauerntunnel + Katschbergtunnel, 140 ATS): Tento úsek lze objet následovně – sjezd z dálnice č. 63 na Radstadt a dále po silnici č. 99 přes Obertauern, Mauterndorf, St. Michael, Katschbergpa(, Renweg na křižovatku č. 112 a zpět na A 10.
- Dálnice A9 Graz – Wels (Gleinalmtunnel + Bosrucktunnel, 180 ATS). První tunel lze objet přes Bruck/Mur a Leoben, druhý přes Liezen, Pyhrnpa( a Spital.
- Dálnice A13 „Brenner Autobahn“ (110 ATS)
- Silnice č. 108 Lienz – Mittersill (Felbertauern – Tunnel, 140 ATS) – nelze objet
- Silnice S 16 Landeck – Bludenz (Arlbergtunnel, 130 ATS) – lze objet po silnici č. 197 přes St. Anton, Arlbergpa( a Dalaas
- Autoschleuse Tauernbahn (B(ckstein – Mallnitz, 200 ATS). Železničním tunelem jsou přepravovány vozidla i s posádkou na vagonech.
Kromě těchto tunelů a dálničních úseků se vybírají poplatky také na řadě horských silnic, které jsou však sjízdné pouze v létě a dobu zimní uzavírky uvádějí silniční mapy. Rakouská horská střediska vás příjemně překvapí prostornými a na rozdíl od nás i neplacenými parkovišti.