Název Celica pochází z latinského výrazu coelica tedy „nebeský“ či „božský“ a za svůj dlouhý a bohatý život, tvořený sedmi generacemi, prošla Celica mnoha zásadními proměnami. Výsostní postavení zaujal tento legendární model Toyoty ve světovém motorsportu.
Srdce svých fanoušků si Celica začala získávat již svoji 1. generací, která se vyráběla v letech 1970-77 pod sériovým označením A20/35. Svoji premiéru měla na Tokio Motor Show 1970 jako odkaz na svého předchůdce – sportovní model 2000GT. Vyráběla se jako liftback a dvoudveřové kupé a v roce 1975 prošla celosvětově faceliftem. Právě tato první generace modelu Celica TA 22 s motorem 1600 ccm se významně zapsala do Mistrovství světa v rallye, kdy s ní v roce 1972 při britské RAC Rally dojel Ove Andersson na celkovém 9. místě.
2. generace modelu Celica se vyráběla do roku 1981 a zajímavostí byla u Toyoty vůbec první aplikace elektronického vstřikování u řadových šestiválcových motorů o objemu 2,0l. Celkem se tato generace vyráběla v neuvěřitelných 70 modelových verzích! Jednou z nich byla také nově označená Celica Supra, později se přidala také Celica Camry.
V letech 1981-85 charakterizuje sportovní Celicu již 3. generace nabídka třech karoserií – liftback, kupé a pro americký trh také verze convertible. V Americe se v tu dobu stává elektronické vstřikování u všech motorů pro Celicu standardem. Zároveň se poprvé objevuje přeplňovaná verze motoru 1,8l, která byla základem vývoje vozu Celica Twincam Turbo do skupiny B ve světových rallye. Prototyp byl představen továrním týmem TTE (Toyota Team Europe). V Evropě se Celica etablovala s motory 1,6l a dvěma verzemi 2,0l.
V roce 1989 končí výroba 4. generace modelu Celica, která přinesla asi vůbec nejvýraznější změnu v oblasti pohonu kol. Dosavadní „zadokolka“ byla nahrazena pohonem předních kol ve spojení s novým dvoulitrovým motorem. Na japonské scéně se však v konci roku 1986 objevuje tzv. Ultimate Celica – model GT Four – s pohonem všech kol a elektronickým mezinápravovým diferenciálem. Pohonnou jednotkou byl přeplňovaný dvoulitr s výkonem 190 koní. Téměř okamžitě se z tohoto vozu stala vlajková loď modelu Celica a zároveň základní platforma pro úspěch ve světových rallye.
Pouze tři roky (1990-93) byla vyráběna 5. generace legendární Celicy. Jejím symbolem byly oblé tvary karoserie a opět výklopné přední světlomety, pro které získala tato verze přezdívku „mrkačka“. Již ve větší míře lze tyto vozy spatřit na dnešních českých silnicích díky individuálním dovozům do ČR. Zde jsou nejvíce oblíbené verze se zážehovými motory 1,6 a 2,0l, ale spatřit můžeme i GT-Four, jednu z 5000 vyrobených verzí, pojmenované po špičkovém soutěžním jezdci Carlosu Sainzovi. V některých evropských zemích byla oblíbena také další verze Celicy – kabriolet.
Na výrazné úspěchy v rallye navázala také 6. generace, jejíž výroba trvala až do roku 1999 a platforma nesla označení T200. Čtyřkolka GT-Four, pod označením ST205 dostala v této generaci vůbec nejsilnější motor 3S-GTE – zážehový dvoulitr s výkonem až 251 koní! Těchto speciálů bylo v rámci homologace FIA vyrobeno 2500 kusů a to umožnilo vstoupit značce Toyota do skupiny A světového šampionátu v rallye. Tento soutěžní speciál úspěšně startoval také v českých soutěžích díky špičkovým domácím jezdcům – Milanu Dolákovi, bratrům Vojtěchovým, Karlu Trojanovi a dalším. V produkční verzi zůstaly od roku 1998 pouze modely GT s motorem 1,8l, ale po roční přestávce se opět vrátilo do nabídky oblíbené kupé.
Poslední 7. generace modelu Celica byla představena s cílem zaměřit se na mladou generaci zejména ve Spojených státech. V Evropě se nabízela se dvěma motory – 1,8 VVT-i (140k) a dceřinou společností Yamaha vyladěným čtyřválcovým motorem o objemu rovněž 1,8l s proměnných časováním a zdvihem ventilů (VVTL-i), který disponoval výkonem 190 koní. Tato verze nesla označení T Sport. V závěru výroby byla Celica nabízena pouze na japonském trhu.
Poslední Toyota Celica sjela z výrobní linky 21. dubna 2006 a uzavřela se tak její nezapomenutelná historie v automobilovém světě a také v motorsportu.
Toyota však na své sportovní modely nezapomněla a důkazem toho je loňská světová premiéra konceptu Toyota FT-86 na tokijském autosalonu, který by měl na sportovní odkaz modelu Celica navázat. O jeho konečném názvu se však zatím pouze spekuluje…
KLÍČOVÉ CENTRUM
VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER
Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů
Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.
SEAT – španělský temperament s německou technologií