Jak vybrat a připevnit autosedačku pro dítě

Než odjedete na víkendový výlet nebo letní dovolenou, připomeňte si, jak do auta správně upevnit dětskou autosedačku. A nezapomeňte, že je nutné v ní dítě vozit, dokud nedoroste do výšky 150 centimetrů a 36 kilogramů.

S přibývajícím věkem je samozřejmě nutné autosedačku obměnit, často nejen jednou, ale spíš dvakrát.

Jak vybrat tu nejlepší?

Abyste se v široké nabídce autosedaček dokázali vyznat, je potřeba seznámit se s několika pojmy, jako je například i-size a isofix.

I-size je norma, která prodloužila dobu, kdy dítě cestuje v sedačce proti směru jízdy a kdy je nutné používat systém isofix, a to do 15 měsíců věku dítěte. Norma také definuje sedačky podle výšky dítěte, nikoli podle jeho hmotnosti, což přispívá k větší ochraně při bočním a předním nárazu,“ vysvětluje Petr Korecký z českého zastoupení automobilky Toyota, která v testech bezpečnosti pravidelně získává nejvyšší možné hodnocení.

Isofix je bezpečný kotvicí systém, kdy se sedačka instaluje k jisticím bodům auta, aniž by přitom využívala bezpečnostní pásy. Ty se v některých případech používají jako zajištění proti pohybu horní části sedačky. Tento systém prakticky vylučuje, že sedačku ukotvíte špatně, proto by měl být prvním faktorem, podle něhož vybíráte.

Sedačky, které systém isofix nemají, bývají levnější a připevňují se jen pomocí bezpečnostních pásů. Je u nich ale riziko nesprávného ukotvení a pohybu během nárazu,“ upozorňuje Korecký.

Jak se vyznat v kategoriích

Existuje několik kategorií autosedaček. Kategorie 0 a 0+ pro nejmenší děti se vždy umisťuje proti směru jízdy z důvodu maximálního zabezpečení dětské páteře.

Kvalitní sedačky mají zároveň i isofix základnu, která se zakotví a zůstává uvnitř v autě. Autosedačka pak lze vyjmout i s dítětem, a pokud máte vše od jedné značky, lze vajíčko připevnit na podvozek kočárku.

Pokud tuto základnu nemáte a upevňujete sedačku jen pomocí pásů, nezapomeňte vždy vypnout airbag na místě spolujezdce, což si pak ještě zkontrolujte na vypnuté kontrolce,“ varuje Petr Korecký.

Kdy pořídit větší?

Kategorie 1, 1+ a 2 už se instalují ve směru jízdy. V případě, že nechcete sedačku zase brzy měnit za novou a větší, vyberte takovou, která umožňuje nastavit výšku opěrky hlavy. Dítě byste zároveň do větší autosedačky neměli přesazovat příliš brzy. Rozhodující chvíli poznáte podle toho, že dítě hlavou přesahuje nejvyšší možnou výšku opěrky autosedačky.

U větších sedaček už dítě používá bezpečnostní pás. Přesto by tyto sedačky stále měly být vybaveny systémem isofix.

KLÍČOVÉ CENTRUM

VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER

 

Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů

Kontakt:
KLÍČOVÉ CENTRUM H&B Group
Plzeň, Žatecká 138/8, PSČ 301 00
377 225 903
info@hbgroup.cz

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
Autocentrum Jan Šmucler
Borská 59, 301 00 - Plzeň-Karlov
800 900 701
plzen@smucler.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Co dělat po dopravní nehodě/hqdefault.jpg">

Co dělat po dopravní nehodě

Abyste jakoukoli dopravní nehodu mohli řešit s klidnou hlavou, je dobré vědět, jak v takových chvílích správně postupovat, případně kdy je nutné volat policii a jak správně komunikovat...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Naváže Štajf ve Španělsku na domácí úspěch?

Naváže Štajf ve Španělsku na domácí...

Evropský šampionát automobilových soutěží historických vozů se z České republiky přestěhuje o nadcházejícím víkendu do slunného Španělska. V jubilejním 15. ročníku Historic Rally of...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Jarní tipy na skrytá místa u Prahy s Toyotou Prius

Jarní tipy na skrytá místa u Prahy...

Pokud hledáte cíl pro první jarní výlety, nevynechejte čtyři úžasná místa, která se skrývají nedaleko hlavního města. Vyrazili jsme na ně se zbrusu novou Toyotou Prius s plug-in hybridním...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Štajf slavil triumf na historické Vltavě

Štajf slavil triumf na historické Vltavě

Posádka týmu ACCR Racing21 Vojtěch Štajf a Veronika Havelková předvedla s vozem Toyota Celica GT-Four na trati 32. ročníku Historic Vltava Rallye o uplynulém víkendu brilantní jízdu, suverénně...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Vyrobit elektromobil bude brzy levnější než auto se spalovacím motorem

Vyrobit elektromobil bude brzy levnější...

Ceny elektromobilů se v příštích třech letech výrazně sníží. Přibližně od roku 2027 bude výroba nové generace elektromobilů levnější než výroba srovnatelných vozidel se spalovacím...