Jak vybrat a připevnit autosedačku pro dítě

Než odjedete na víkendový výlet nebo letní dovolenou, připomeňte si, jak do auta správně upevnit dětskou autosedačku. A nezapomeňte, že je nutné v ní dítě vozit, dokud nedoroste do výšky 150 centimetrů a 36 kilogramů.

S přibývajícím věkem je samozřejmě nutné autosedačku obměnit, často nejen jednou, ale spíš dvakrát.

Jak vybrat tu nejlepší?

Abyste se v široké nabídce autosedaček dokázali vyznat, je potřeba seznámit se s několika pojmy, jako je například i-size a isofix.

I-size je norma, která prodloužila dobu, kdy dítě cestuje v sedačce proti směru jízdy a kdy je nutné používat systém isofix, a to do 15 měsíců věku dítěte. Norma také definuje sedačky podle výšky dítěte, nikoli podle jeho hmotnosti, což přispívá k větší ochraně při bočním a předním nárazu,“ vysvětluje Petr Korecký z českého zastoupení automobilky Toyota, která v testech bezpečnosti pravidelně získává nejvyšší možné hodnocení.

Isofix je bezpečný kotvicí systém, kdy se sedačka instaluje k jisticím bodům auta, aniž by přitom využívala bezpečnostní pásy. Ty se v některých případech používají jako zajištění proti pohybu horní části sedačky. Tento systém prakticky vylučuje, že sedačku ukotvíte špatně, proto by měl být prvním faktorem, podle něhož vybíráte.

Sedačky, které systém isofix nemají, bývají levnější a připevňují se jen pomocí bezpečnostních pásů. Je u nich ale riziko nesprávného ukotvení a pohybu během nárazu,“ upozorňuje Korecký.

Jak se vyznat v kategoriích

Existuje několik kategorií autosedaček. Kategorie 0 a 0+ pro nejmenší děti se vždy umisťuje proti směru jízdy z důvodu maximálního zabezpečení dětské páteře.

Kvalitní sedačky mají zároveň i isofix základnu, která se zakotví a zůstává uvnitř v autě. Autosedačka pak lze vyjmout i s dítětem, a pokud máte vše od jedné značky, lze vajíčko připevnit na podvozek kočárku.

Pokud tuto základnu nemáte a upevňujete sedačku jen pomocí pásů, nezapomeňte vždy vypnout airbag na místě spolujezdce, což si pak ještě zkontrolujte na vypnuté kontrolce,“ varuje Petr Korecký.

Kdy pořídit větší?

Kategorie 1, 1+ a 2 už se instalují ve směru jízdy. V případě, že nechcete sedačku zase brzy měnit za novou a větší, vyberte takovou, která umožňuje nastavit výšku opěrky hlavy. Dítě byste zároveň do větší autosedačky neměli přesazovat příliš brzy. Rozhodující chvíli poznáte podle toho, že dítě hlavou přesahuje nejvyšší možnou výšku opěrky autosedačky.

U větších sedaček už dítě používá bezpečnostní pás. Přesto by tyto sedačky stále měly být vybaveny systémem isofix.

KLÍČOVÉ CENTRUM

VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER

 

Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů

Kontakt:
KLÍČOVÉ CENTRUM H&B Group
Plzeň, Žatecká 138/8, PSČ 301 00
377 225 903
info@hbgroup.cz

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
Louda Auto a.s.
Třídvorská 70, 280 00 - Kolín V
321 715 804
lukas.lahoda@louda.cz

Související články

Jak nejlépe vozit lyže a snowboard v autě

Před jízdou na hory je nutné vědět, jak poskládat lyže, snowboard a další vybavení do auta. Nejpohodlnější variantou je střešní box, kam se vejde nejen několik párů lyží či snowboard,...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Jak připravit auto na zimu? Přezutí gum nestačí

Jak připravit auto na zimu? Přezutí gum...

Příprava auta na zimu by určitě neměla končit tím, že splníme ze zákona povinnost mít auto přezuté na zimní pneumatiky. Co ještě je třeba udělat? Od 1. listopadu až do konce března byste...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nový Prius: Nejdynamičtější i nejúspornější generace

Nový Prius: Nejdynamičtější i...

Toyota představila nový Prius v 5. generaci. Plug-in Hybrid je nejen nejdynamičtější, ale i nejúspornější generací v historii tohoto modelu. Dlouhý dojezd v elektrickém režimu (EV) a nízká...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Světová premiéra: Nová Toyota Land Cruiser je návrat ke kořenům

Světová premiéra: Nová Toyota Land...

Toyota odhalila zcela nový Land Cruiser, který představuje návrat ke kořenům, ovšem v novém designovém hávu. Geny legendy se spojily s novými technologiemi a přináší ještě lepší jízdní...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Toyota a Mitsubishi budou vyrábět vodík z hnoje a odpadu

Toyota a Mitsubishi budou vyrábět vodík...

Japonské společnosti Toyota Motor Corporation, Toyota Tsusho a Mitsubishi Kakoki letos na podzim v Thajsku představí zařízení na výrobu vodíku na bázi bioplynu. Vyrábět budou vodík z kuřecího...