Jaguar Land Rover připravuje technologii pro vývoj inteligentního adaptivního vozu, který pomůže předcházet nehodám díky omezení rozptýlení řidiče

Adaptivní vůz bude díky nejnovějším metodám učení strojů a umělé inteligenci nabízet řidiči celou řadu služeb.

Bude využívat nový učící algoritmus, který rozpozná, kdo je ve voze, a zapamatuje si jeho preference a styl jízdy.

Funkce rozpoznání řidiče bude navázána například na chytrý telefon či jiné zařízení řidiče. Nastavení zrcátek, volantu a sedadel bude přizpůsobeno osobním preferencím řidiče, a to ještě před jeho nastoupením do vozu. Interiér bude přednastaven na požadovanou teplotu – a bude natolik inteligentní, aby ji upravil, pokud sněží nebo prší. Software poté aplikuje tyto poznatky s využitím řady proměnných včetně vašeho kalendáře, denní doby, dopravních podmínek a počasí, pomocí kterých bude předvídat chování řidiče a převezme mnoho denních jízdních „povinností“, takže řidič se bude moci plně soustředit na silnici před sebou.

Vozidlo pomocí „chytrého asistenta“

– také zkontroluje váš denní plán a přednastaví navigaci s ohledem na aktuální dopravní situaci tak, abyste se vyhnuli zácpám. Dle zadaného rozvrhu dokáže předvídat i následující cíl vaší cesty. Vozidlo rozpozná i další spolucestující a každému nabídne jeho vlastní oblíbené volby informačního a zábavního systému. Jestliže obvykle telefonujete v určitý čas nebo během určité cesty, vůz to dokáže předvídat a nabídne vám uskutečnění hovoru. Pokud přijedete pozdě na svou další schůzku, vůz včas zareaguje nabídnutím možnosti odeslat e-mail nebo provést telefonát s minimální nebo nulovou interakcí ze strany řidiče.

Adaptivní vůz se také dokáže naučit styl jízdy každého řidiče v řadě dopravních situací a na různých typech silnic. Pokud řidič aktivuje samočinný adaptivní tempomat (AACC), vůz dokáže využít tato naučená nastavení vzdálenosti a profily akcelerace a aplikuje je na automatizovaný tempomat.

Nové virtuální technologie

 • Součástí nového konceptu je také Jaguar Virtual Windscreen, 3D přístrojový panel a ovládání gesty. Jaguar Virtual Windscreen využívá celé čelní okno jako displej pro zobrazování ikon varování, rychlosti a navigace, takže řidič nemusí spustit oči ze silnice:
 • Závodní stopa a brzdné zóny. Na čelním okně vozu se objevuje virtuální závodní stopa a na trati před vozem označuje body optimálního průjezdu. Změna barvy indikuje brzdnou zónu.
 • Závod s „duchem“. Zlepšuje vaše časy na kolo tím, že závodíte s vizualizací „ducha“ vašeho vozu z minulého kola nebo proti rychlému kolu nahranému jiným jezdcem.
 • Virtuální kužely mohou být umístěny na trať před vozem při tréninku řidiče a posunuty v závislosti na jeho zlepšujících se schopnostech.

Společnost Jaguar Land Rover také vyvíjí systém ovládání gesty

– aby řidič mohl nepřetržitě sledovat cestu před sebou a jeho pozornost nebyla rozptylována nutností dívat se na tlačítka a ovladače. Technologie ovládání gesty využívá snímání elektrického pole založeného na nejnovějších dotykových obrazovkách a poskytuje mnohem větší přesnost. Chytré telefony dnes detekují blízkost prstu uživatele ze vzdálenosti 5 mm. Systém společnosti Jaguar Land Rover tuto vzdálenost rozšířil na zhruba 15 cm, což znamená, že jej lze použít na přesné sledování řidičovy ruky a jakýchkoli gest učiněných uvnitř vozu.

Tým společnosti Jaguar Land Rover rovněž vyvíjí nový systém

– který by mohl nahradit zpětná zrcátka kamerami a virtuálními displeji. Použití dvourozměrného promítání místo zpětných zrcátek je omezeno skutečností, že plochý obraz na obrazovce řidiči neumožňuje přesně odhadnout vzdálenost a rychlost ostatních účastníků silničního provozu. Jaguar Land Rover proto vyvinul inovativní 3D přístrojový panel, který využívá nejnovější systém sledování pohybů hlavy a očí a vytváří přirozeně vypadající 3D obraz přístrojového štítu. Kamery umístěné v přístrojovém panelu nebo na sloupku řízení sledují pozici hlavy a očí řidiče. Software pak nastavuje projekci tak, aby vytvořila 3D efekt pro každé oko sledující stejný obraz ze dvou lehce odlišných úhlů. To vytváří dojem hloubky, který řidiči dovoluje odhadovat vzdálenost.

Některé z funkcí konceptu adaptivního vozidla:

 • Personalizace vozidla – nastavení klimatizace, sedadel, volantu, zrcátek a informačního a zábavního systému.
 • Předvídání cíle – samočinné zadávání cíle do navigačního systému podle historie uživatele.
 • Palivový asistent – na základě historie uživatele navrhuje řidiči čerpací stanice podle oblíbené společnosti a polohy. Vůz vás také den před cestou upozorní na nedostatek paliva.
 • Prediktivní telefonní hovory – předvídá, komu v dané situaci pravděpodobně zavoláte.
 • Funkce rozpoznání cestujícího – aktivuje oblíbené nastavení informačního a zábavního systému a osobní klimatizační zóny podle cestujících ve voze.
 • Inteligentní upozornění – vůz dokáže na základě dopravní situace upozornit, že přijedete pozdě nebo poskytovat důležité kontextové aktualizace, například zpoždění letů během cesty na letiště.
 • Samočinný adaptivní tempomat (ACC) – pokud je systém AACC aktivován, vůz použije nastavení vzdálenosti a profil akcelerace, který se naučil na základě stylu jízdy daného řidiče.

 

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
TAS Komplex s.r.o.
Svárovská 3135, 470 01 - Česká Lípa
487 853 913
tomas.taran@tascl.cz

KLÍČOVÉ CENTRUM

VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER

 

Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů

Kontakt:
KLÍČOVÉ CENTRUM H&B Group
Plzeň, Žatecká 138/8, PSČ 301 00
377 225 903
info@hbgroup.cz

Související články

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Defender má nové verze, včetně luxusního Defenderu 130 Outbound

Defender má nové verze, včetně...

V nabídce modelové řady Land Rover Defender se objevují novinky: První je Defender 130 Outbound – extrémista s osmiválcovým motorem a výkonem 500 koní. A druhým pak historickým odkazem...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Range Rover V8: 530 koní extáze

Range Rover V8: 530 koní extáze

Automobilovou historii píšou výjimečné vozy. Ty s odvážnějšími sny a větší vytrvalostí. Ty, které mění možnosti ve skutečnost. Range Rover s motorem V8 takový je. Výjimečný. Auta se...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Range Rover Sport: Univerzální voják na všechny povrchy

Range Rover Sport: Univerzální voják na...

Dneska chtějí zákazníci auto na všechno. Aby zajelo rychlý čas na ulízaném asfaltu závodního okruhu, i aby zvládlo brouzdat po strupatých okreskách nebo na nezpevněném povrchu, nebo...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Stylová oslava 75 let: Land Rover Defender 90 v kostkách

Stylová oslava 75 let: Land Rover...

Už je 75 let, co Land Rover představil svoji perlu z britských slatin a bažin. Tehdy se zrodila opravdová ikona, teď značka společně s firmou LEGO spojila síly a vytvořily stavebnici LEGO Icons...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Range Rover SV: Návrat krále za 5,6 milionu

Range Rover SV: Návrat krále za 5,6 milionu

Má za sebou přes 50 let vývoje a čtyři generace předchůdců, ale nikdy nebyl tak atraktivní, moderní, esteticky půvabný a technologicky vyspělý. Range Rover, vlajková loď automobilky Land...