Dopravní nehody, kdy se jedno vozidlo dostává do čelního střetu s jiným vozidlem nebo pevnou překážkou často končí mimo jiné závažným poraněním hrudníku. V bezprostředním ohrožení se tak u postiženého účastníka nehody ocitají nejen samotné plíce, coby zdroj příjmu pro tělo nenahraditelného kyslíku, ale také jeho celý dýchací systém včetně soustavy krevního oběhu. Následky nehod tak bývají často fatální.
Při poranění hrudníku totiž dochází často ke zlomeninám žeber a následnému poranění plicních sklípků a cév. Těmi poté uniká vzduch do pohrudniční dutiny a výsledkem je tzv. zhroucení plic s celkovým narušením jejich životadárné funkce v přijímání kyslíku a také uvolňování oxidu uhličitého. V případě opravdu silného nárazu vozidla s velkým přetížením dojde v hodně případech u zasažených pasažérů také ke krvácení do pohrudniční dutiny. Narůstající tlak zasahuje důležité orgány, včetně srdce. Ztráta krve je tak počátkem selhání celého krevního oběhu a v krajním případě vede i k zástavě srdce. O záchraně lidského života poté rozhodují doslova sekundy.
Statistické údaje dnes potvrzují skutečnost, že každý druhý zemřelý při dopravní nehodě umírá na poranění hrudníku. Většinou je to dáno silným nárazem dvou vozidel nebo vozidla do pevné překážky, např. do stromu. Míru poranění hrudníku poté určuje mnoho faktorů, od aktivního použití bezpečnostních pásů až po míru vybavení vozidla moderními bezpečnostními systémy.
Nezřídka je za dopravní nehodou s vážnými následky i požití alkoholu před jízdou. „Pamatuji si pouze smyk ve vysoké rychlosti, náraz a pak už nic,“ vzpomíná na svůj osudný den Hana Kulhavá, která byla v roli spolujezdkyně účastníkem vážné dopravní nehody a bohužel nebyla ve voze připoutaná bezpečnostními pásy. Těžký náraz ji způsobil, kromě zhmožděnin hrudníku také poranění pátého obratle a míchy, které mělo za následek ochrnutí dolní části jejího těla. Sama k tomu dodává: „Jeli jsme sice z oslavy, ale o tom, že řidič požil alkohol před jízdou jsem se dozvěděla až po nehodě. Kdybych to jen tušila, nikdy bych do toho auta nenastoupila.“
Aktivní bezpečnost v autech
Vážným následkům dopravních nehod se dnes snaží zabránit také výrobci automobilů. Moderní technologie a materiály stojí dnes na pozadí hned několika prvků pasivní a aktivní bezpečnosti. Vedle konstrukce karoserie s deformačními zónami, bezpečnostními pásy a airbagy se dnes všechny automobilky snaží o maximální eliminaci následků dopravních nehod aplikací hned několika systémů aktivní bezpečnosti. Vedle pokročilých stabilizačních systémů VSC nebo ESP lze rovněž spoléhat na kombinaci předkolizního systému s adaptivním tempomatem či systémem pro detekci únavy řidiče.
„V technologickém vývoji automobilů se udělal v posledních letech obrovský krok dopředu. Současné vozy dokážou skutečně nehodu předvídat a udělat maximum pro ochranu posádky. Problémem ovšem zůstává stáří vozů pohybujících se dnes na českých silnicích. Aktuální statistiky hovoří o průměrném stáří vozového parku v ČR s hodnotou více než 15 let, a to je skutečně varující údaj,“ upozorňuje na současný stav v ČR Lukáš Hutta, výkonný manažer Asociace Záchranný kruh, připravující dlouhodobě kampaň Ty to zvládneš a dodává: „O povinnosti používání bezpečnostních pásů a striktním zákazu požívání alkoholu před jízdou toho bylo řečeno již mnoho. Musíme však mít na paměti, že automobilové technologie dokážou dnes hodně ochránit, ale vždy bude potřeba přispět k celkové bezpečnosti na silnicích odpovědným chováním všech účastníků provozu.“
Více na: https://www.tytozvladnes.cz/dopady-nehody/videa/poraneni-hrudniku.html
O kampani Ty to zvládneš:
Asociace Záchranný kruh realizuje kampaň Ty to zvládneš, ve které představuje inovativní instruktážně analytická videa vycházející z reálných dopravních nehod. V tomto projektu představuje kampaň divákům unikátní spojení reálných záběrů složek IZS ze zásahů společně s analýzou nehod a preventivně emotivním sdělením z úst záchranářů. Díky analytické části a výpovědím záchranářů zasahujících na místě události seznamuje diváka jak s průběhem zásahu, tak hlavně s důvody vzniku nehody a zejména pak specifikací chyb. Kampaň zdůrazňuje rizika chování na silnici a nově informuje také o dopadech dopravních nehod na zdraví člověka.
Více informací: www.tytozvladnes.cz
Kampaň „Ty to zvládneš – dopady nehod“ je financována z Fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů.