HISTORIE KOMFORTU CITROËN – PRVNÍ DÍL: JÍZDNÍ KOMFORT

 • Pojem komfortu je pro vozy Citroën zcela zásadní již více než 100 let.
 • Vsoučasném období nouzového stavu, kdy se každý z nás obrací sám k sobě, se Citroën vrací k programu Citroën Advanced Comfort®. Programu, jehož cílem je přivést design vozů Citroën k jednotnému typu komfortu, který se stal podpisem značky.
 • Program Citroën Advanced Comfort®, který je klíčovým prvkem vývoje současných modelů, představuje komplexní, moderní a multisenzorický přístup ke komfortu, jenž prostor pro cestující vnímá jako interiér domu. Jeho cílem je, aby každá cesta na palubě Citroënu byla stejně pohodlná jako posezení doma v obývacím pokoji. Program se opírá o 4 hlavní pilíře:
  • jízdní komfort pro pocit jako vbavlnce,
  • životní komfort díky praktickému a funkčnímu interiéru,
  • uživatelský komfort s intuitivními technologiemi pro zjednodušení života,
  • duševní komfort při pobytu vútulné prosvětlené atmosféře, se vším na svém místě.

Jde o 4 hlavní oblasti diferenciace modelů značky, které je dosahováno díky exkluzivním inovacím, jako jsou tlumiče s progresivními hydraulickými dorazy® nebo sedadla Advanced Comfort. Tyto technologie jsou nyní přístupné široké veřejnosti.

 • těmito 4 pilíři se nyní můžete seznámit ve čtyřdílném seriálu –  prostřednictvím konkrétních příkladů z historie značky Citroën. Dnes 1. díl  – jízdní komfort.

JÍZDNÍ KOMFORT: CÍTIT SE JAKO V BAVLNCE

ZAMĚŘENÍ NA KOMFORT OD POČÁTKU

 U vozidel Citroën je jízdní komfort zásadním pojmem. Komfort vnímáte ihned po usednutí do vozu, z měkkého odpružení a útulných sedadel, které vzbuzují dojem, že jste se ocitli v bavlněném kokonu izolovaném od silnice. Vozy Citroën jsou z hlediska komfortu považovány ve svých segmentech za referenční měřítka.

Citroën neustále usiluje o zavádění nových inovací, které zajišťují odizolování kabiny jeho automobilů od vnějšího světa. Pohodlně se cítící řidič znamená bezpečnější jízdu a stejně důležité je i pohodlí posádky. Citroën od samého začátku definoval standardy jízdního komfortu, vytvářel nové technologie a zaváděl nové funkce, aby byly kabiny jeho vozů co nejpohodlnější, nejútulnější a nejelegantnější.

Na počátku masového motorismu automobilům komfort chyběl. Příchod prvního skutečně masově vyráběného automobilu v Evropě v roce 1919, kterým byl Citroën Type A, znamenal příchod automobilu nabízejícího bohatší výbavu, větší komfort a nový luxus  jako např. startér, polstrované sedačky a elektrické osvětlení. Type A měl nový systém zavěšení kol, který využíval invertovaná čtvrteliptická pera, která fungovala vzájemně tak, že nebylo nutné použít tlumiče. Již v té době znamenalo řízení a stabilita vozů Citroën tu nejlepší úroveň komfortu.

André Citroën se stále snažil, aby byly jeho vozy ještě pohodlnější, a proto přišel v roce 1922 s vozem Citroën Type C. Chtěl, aby se cestujícím do auta snadno nastupovalo, čekala je tam pohodlná sedadla a nemuseli šplhat na rovnou tvrdou sedačku. Myslel dokonce i na řidičky a jejich preference – dávno předtím, než ostatní výrobci automobilů odhodili klapky mužského šovinismu. Type C ženy okouzlil snadným a lehkým řízením, do auta a z auta se v tehdejším oblečení snadněji nastupovalo a vystupovalo. Dokonce i dobová reklama na vozy Citroën se zaměřovala na kupující z řad žen.

Automobily Citroën nebyly francouzským zákazníkům známé jen svým komfortem. Na počátku dvacátých let 20. století se vozy Citroën používaly jako taxi nejen v Paříži, ale také v Londýně. Type C, kterého se vyrobilo více než 80 000 kusů, znamenal zpřístupnění motorismu širší veřejnosti a ve třicátých letech si vůz Citroën, tedy vůz značky, která byla proslulá svými komfortními vozy, objednal dokonce i papež Pius XI.

Modelová řada Citroën sahala od exkluzivních vozů až k malým rodinným automobilům, všechny však spojovalo stejné kritérium: inovace se objevovaly u každého vozu. V průběhu dvacátých let vyráběla společnost Citroën vozy s ocelovou karosérií, jako byl model B10, které měly tužší konstrukci, aby lépe izolovaly kabinu od silnice a okolí. Významnou inovací modelu B14 z roku 1926 byly nové servobrzdy, díky nimž bylo snadnější automobil zpomalit.

André Citroën si byl vědom toho, že klíčem k úspěchu je neustálé zlepšování komfortu. V roce 1928 společnost představila modely AC4 a AC6, oba s bohatou výbavou. V roce 1929 následoval sedan C6, jehož pevná karoserie ukrývala řadu podpůrných prvků řízení a luxusní výbavu pro posádku.

Citroën byl prvním výrobcem v Evropě, který montoval motory na gumové bloky, aby snížil vibrace uvnitř kabiny a vytvořil tím takzvaný „plovoucí motor“. Modely C4, C6 a Rosalie tento systém rychle využily a André Citroën díky svému marketingovému nadání zajistil, aby byl na všech vozech s plovoucím motorem umístěn znak představující labuť, symbol klidné plavby.

V éře luxusu a stylu tyto vozy vydláždily cestu k jedné z nejlepších inovací v oblasti pohodlí, bezpečnosti a řízení. V roce 1934 představil Citroën model, který nabízel takové množství nových prvků a funkcí, že okamžitě způsobil rozruch: šlo o model Traction Avant.

TRACTION AVANT – PRVNÍ SÉRIOVĚ VYRÁBĚNÝ VŮZ SE SAMONOSNOU KAROSÉRII NA SVĚTĚ

Vůz Traction Avant byl prvním sériově vyráběným rodinným vozem s pohonem předních kol a samonosnou karosérií. Převratnou novinkou byla pevnější a bezpečnější svařovaná ocelová samonosná karoserie, která zcela změnila jízdní komfort a ovladatelnost. Pro konstrukci karosérie to znamenalo nové standardy torzní tuhosti, došlo k výraznému zlepšení kvality jízdy a zároveň k oddělení motoru od kabiny, čímž se snížil hluk a vibrace.

Model Traction Avant byl opatřen nezávislým zavěšením předních kol, moderním zadním odpružením a hydraulickými brzdami. Komfortní ergonomická kabina získala nový typ sedadel a plochou podlahu a díky absenci tunelu hnacího ústrojí vznikl větší pohodlnější prostor pro cestující na předních sedadlech.

U vozu se poprvé představily nové pneumatiky Michelin „Pilote“ s vyztuženými boky pro ještě lepší jízdní komfort. V roce 1937 se jednalo o první pneumatiku s nízkým profilem na světě, s hloubkou představující 80 % plochy běhounu, která zlepšila jízdní komfort a ovladatelnost.

Řidič tohoto vozu získal na sedan jedinečný zážitek z jízdy a řízení. Motor byl uložen nízko, pod pevnou a elegantní kapotou. Žádné vozidlo na světě nepředčilo model Traction Avant z hlediska jízdy a pohodlí.

Traction Avant natolik předběhl svou dobu, že zůstal ve výrobě více než dvě desetiletí. Na počátku padesátých let byla pak verze Traction Avant 15H prvním vozem s novým typem hydropneumatického odpružení. Později tento model nahradila novinka značky Citroën – legendární DS 19.

HYDROPNEUMATICKÉ ODPRUŽENÍ

Model DS 19, který se představil v roce 1955 na autosalonu v Paříži, nabídl revoluční aerodynamickou karoserii, která snížila spotřebu paliva a hladinu hluku a zároveň zlepšila stabilitu. Skutečným technologickým pokrokem byl však hydropneumatický systém zavěšení vozu, který byl v té době zcela nevídaný. Tento systém dokázal odfiltrovat největší nerovnosti vozovky a vytvořit dojem jízdy na „létajícím koberci“.

Hydropneumatický systém zavěšení vytvářel „vzduchový polštář“, na kterém vůz jel. Zavěšení bylo vynálezem Paula Magèse. Zahrnovalo i čerpadlo poháněné motorem, jež vytláčelo pod vysokým tlakem kapalinu z minerálních olejů do „koulí“ naplněných inertním plynem. Na každém kole byly namontovány samonivelačních vzpěry. Systém, který nepoužíval pružiny, eliminoval tvrdost kovu vůči kovu. Stejný systém poháněl brzdy a řízení, a dokonce i měnil převodové stupně. Hydropneumatické zavěšení také umožnilo řidičům zvyšovat a snižovat výšku jízdy podle přání, takže se model DS mohl vydat na nezpevněné cesty, na blátivý, zasněžený či zledovatělý povrch. DS se dokonce mohla v případě defektu pneumatiky zdvihnout „na hever“.

Nejenže se vůz DS pohyboval jedinečným způsobem a izoloval posádku od otřesů a únavného „normálního“ chování klasického odpružení, ale neustále také udržoval stálou světlou výšku vozu, podélné kymácení v zatáčkách bylo pod kontrolou a trvale byla udržována konstantní aerodynamická rovnováha.

Jiní výrobci Citroën následovali, včetně značek Rolls-Royce a Mercedes-Benz, které se od něj inspirovaly a vybavily své vozy pneumatickým odpružením v průběhu dalších let.

Vlajková loď značky Citroën, model DS 19-23 nebyl jediný, který se soustředil na komfort. Ostatní modely Citroën, a to prémiové i běžné, ze zkušeností získaných při vývoji zavěšení kol také těžily.

Hydropneumatickým zavěšením kol bylo vybaveno dvoudveřové kupé SM, které kladlo důraz na komfort a styl a vyrábělo se v letech 1970 až 1975. Hydropneumatické zavěšení SM bylo přizpůsobeno pro třídu GT, které přineslo pevnější stabilitu a menší příčné kymácení a zároveň se mohlo pochlubit výjimečným komfortem.

Model GS, který se v roce 1971 stal Evropským autem roku, byl oslavován médii pro svou „limuzínovou“ jízdu a byl přirovnáván k nejpohodlnějším vozům na světě své doby. Citroën svůj slavný závěsný systém použil také u vozu CX, který získal ocenění Auto roku v roce 1975 a byl vyráběn v mnoha verzích, jako byla štíhlá luxusní verze „Pallas“, sportovní verze GTI a Turbo a model „Prestige“ s dlouhým rozvorem, který využívali prezidenti, VIP a celebrity po celém světě.

Svého vrcholu dosáhl hydropneumatický systém v devadesátých letech, kdy byla do systému přidána elektronika. Podvozek „Hydractive II“ u vozu XM přinesl jízdnímu komfortu více elektronického řízení a poté byl dále upraven pro vůz Xantia Activa, jehož odpružení chválili řidiči i motoristický tisk pro odstranění příčného i podélného kolébání. Pozdější řady Hydractive III+ C5 a C6 z poloviny prvního desetiletí nového tisíciletí ještě více posílily renomé značky Citroën a stanovily nové standardy jízdního komfortu.

V dnešní době zlepšují moderní technologie kvalitu jízdy vozů Citroën novými způsoby. Systém s tlumiči s hydraulickým odpružením™ (Progressive Hydraulic Cushions™ – PHC), který se používá u SUV C5 Aircross a vozu C4 Cactus, umožňuje zlepšit kvalitu odfiltrování nerovností. Zatímco konvenční závěsné systémy se skládají z pružin, tlumičů a mechanických dorazů, tlumiče s hydraulickým odpružením™ Citroën přidávají dva hydraulické dorazy z obou stran, jeden pro rozpínání a jeden pro stlačení. Přítomnost těchto dorazů umožnila technikům nabídnout větší volnost u zdvihu kol, což přináší efekt létajícího koberce: auto letí nad deformacemi vozovky. Navíc při velkém rozpínání a stlačení hydraulické dorazy pohlcují a rozptylují energii, takže nedochází k odrazu.

DOKONALOST VOZU PALLAS

Proslulá kvalita jízdy vozů Citroën a zlepšení snižování hluku a odstranění vibrací nejsou výsadou jen hydropneumatického odpružení. Pro jízdní komfort jsou také velmi důležité vlastnosti kabiny.

Jízdní komfort se nevyhnutelně zvyšuje i přítomností luxusních prvků výbavy, což se ukázalo již u variant „Grand Luxe“ nejranějších vozů Citroën i u špičkové verze výbavy „Pallas“, která se poprvé objevila u modelu DS, kde bylo jméno  odvozeno od legendární bohyně Athéna. Verze Pallas u modelů DS, GS a CX a dalších nabízely mimo jiné bohatou výbavu z hlediska nových luxusních materiálů, dokonale propracované vnitřní vybavení a sedadla, jejichž design vyzývá k odpočinku. Pallas představoval díky spojení skutečného komfortu jízdy a nádherného stylu do té doby nedosaženou úroveň komfortu.

SEDADLA

Dokonce i konvenčnější modely Citroën mají sedadla, která nabízejí větší pohodlí než automobily jiných výrobců: sedadla jsou měkčí a poskytují dobrou podporu pro prevenci bolesti zad při dlouhých cestách.

Již ve 20. letech měly vozy Citroën luxusní sedadla. Později patřil mezi četné inovace vozu Traction Avant z roku 1934 nový design rámu sedadla a nový typ sedáku. Model 2CV jako první představil sedadla ve tvaru houpací sítě, která byla velmi pohodlná a odnímatelná. Citroën zvýšil jízdní komfort u vozu DS díky specifickým sedákům, jejichž pěna „Dunlopillo“ byla zvolena tak, aby odpovídala vlastnostem odpružení.

Pečlivě propracovaná sedadla Dunlopillo byla použita také pro pozdější modely, zejména vozy GS, CX, SM a BX: velmi pohodlná sedadla s měkkým polstrováním a podporou pro stehna i nohy a rovněž s bederním polstrováním. Citroën u těchto modelů použil luxusní speciální látku „Jersey“, která poskytuje větší komfort a přináší na spotřebitelský trh nové materiály. Sedadla těchto sedaček byla tak pohodlná, jak napovídal jejich vzhled.

CX Prestige byl s velkým prostorem pro nohy pro cestující na zadních sedadlech prvním vozem Citroën se zadními sedadly typu křesel, který čerpal inspiraci od soukromých tryskáčů, s vyvýšenými opěrkami pro nohy pro maximální pohodlí. Vozy SM nabízely v souladu se svou charakteristikou „grand tourer“ obepínající sedadla s koženým čalouněním, která byla navržená tak, aby cestujícím poskytovala oporu při cestách do jakékoli vzdálenosti. Pozdější model Citroën C6, který se vyráběl v letech 2006–2012, byl vybaven špičkovými zadními sedadly s elektrickým sklápěním. Cestující na zadních sedadlech mohli také posunout sedadlo spolujezdce vepředu a vytvořit si vlastní „salonek“. Vůz C4 Cactus zavedl koncepci předního sedadla typu sofa jako variantu lavic, které se dříve objevovaly v přední části vozů.

Citroën nikdy nepřestal navrhovat sedadla kombinující měkkost a oporu, se specifickými povrchovými úpravami, originálními funkcemi a posílenými bezpečnostními prvky, jako je nastavitelná bederní opěrka, sedadla s elektrickým masážním systémem, elektricky nastavitelné opěrky nohou, aby cestujícím nabídl cestující jízdní komfort na nejlepší úrovni.

Sedadla Advanced Comfort představující inovace v oblasti komfortu, která se na trhu poprvé objevila v roce 2018 u vozu C4 Cactus a dnes jsou k dispozici u SUV C5 Aircross nebo nového Citroënu C3, odkazují na legendární vozy značky okamžitým vizuálním komfortem sedáku s vrstvou pěny, jež cestujícím zaručuje velký komfort. Díky pěně s vysokou hustotou, která zlepšuje dobrou oporu těla při cestách, poskytují také větší dynamický komfort a komfortní držení těla.

 

 

KLÍČOVÉ CENTRUM

VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER

 

Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů

Kontakt:
KLÍČOVÉ CENTRUM H&B Group
Plzeň, Žatecká 138/8, PSČ 301 00
377 225 903
info@hbgroup.cz

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
AUTOCENTRUM Olomouc s.r.o.
Horní Lán 445/1, 779 00 - Olomouc
585 750 354
seat@seatolomouc.cz

Související články

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - C5 X PLUG-IN HYBRID: MAXIMÁLNÍ KOMFORT AKTIVNÍHO ODPRUŽENÍ CITROËN ADVANCED COMFORT®

C5 X PLUG-IN HYBRID: MAXIMÁLNÍ KOMFORT...

C5 X nabízí ve své plug-in hybridní verzi jedinečnou kombinaci, která se dosud v automobilech neobjevila: aktivní odpružení Citroën Advanced Comfort® spojující tlumiče s dvojitými...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - CITROËN OBNOVUJE VOZOVÝ PARK TÝMU AG2R CITROËN, DO NĚHUŽ PŘIBUDOU PLUG-IN HYBRIDY, VČETNĚ ZCELA NOVÉHO MODELU C5 X

CITROËN OBNOVUJE VOZOVÝ PARK TÝMU AG2R...

Citroën poskytne týmu AG2R Citroën flotilu vozů, která dokonale splňuje potřeby týmu z hlediska prostornosti paluby, pohodlí, efektivity a spolehlivosti. Zařazení plug-in hybridů do vozového...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - NOVÝ SEDAN DS 9 – UVEDEN NA ČESKÝ TRH

NOVÝ SEDAN DS 9 – UVEDEN NA ČESKÝ TRH

DS 9 je velký sedan nové generace určený pro mezinárodní trhy. DS 9 je nesmírně elegantní a nabitý technologiemi. Je ztělesněním vynikající francouzské kvality značky DS na rychle se...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - ZAČÍNÁ AVENTURE CITROËN TERRA AMERICA! PŘEJEZD AMERIKY VE VOZE TRACTION AVANT ODSTARTOVAL V MUZEU CONSERVATOIRE CITROËN

ZAČÍNÁ AVENTURE CITROËN TERRA AMERICA!...

Start expedice Aventure Citroën Terra America proběhl května v muzeu Conservatoire Citroën v Aulnay-sous-Bois. Dvě odvážné ženy přejedou ve voze Traction Avant 11B z roku 1956 americký kontinent...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - DS AERO SPORT LOUNGE ZÍSKAL HLAVNÍ CENU PRO NEJKRÁSNĚJŠÍ KONCEPČNÍ VŮZ ROKU 2021

DS AERO SPORT LOUNGE ZÍSKAL HLAVNÍ CENU...

Festival Automobile International, který je uznáván jako jedna z nejvýznamnějších událostí roku na programu automobilového odvětví, udělil při příležitosti svého 36. ročníku ocenění...